28.1.2022 | Svátek má Otýlie


EVROPA: Když se politikové mýlí

21.10.2015

V těchto dnech je jedním z největších evergreenů internetu šest let starý záznam projevu tehdejší europoslankyně Zuzany Roithové, v němž propagovala Lisabonskou smlouvu mimo jiné těmito slovy:

„Jistě souhlasíte, že je nutné lépe bojovat s nelegální migrací. A to je další důvod pro Lisabonskou smlouvu, protože společná azylová a přistěhovalecká politika nám pomůže udržet migraci pod kontrolou. Budou i společná pravidla pro udělování mezinárodní ochrany těm, kteří ji z humanitárních důvodů opravdu potřebují. A nevěřte zlomyslným lžím, že k nám jižní země budou posílat azylanty. Společná migrační politika také pomůže bojovat proti nedůstojnému obchodování s lidmi.“

Kdo si ještě je schopen a ochoten vzpomenout na okolnosti kolem přijímání Lisabonské smlouvy, jistě si vybaví, že jediný, kdo proti ní zatvrzele vystupoval a do poslední chvíle ji odmítal, byl český prezident Václav Klaus. Stal se tehdy fackovacím panákem českých médií, což mimochodem nebylo poprvé a jistě ani naposledy v jeho politickém životě.

Čas poněkud trhnul oponou a došlo na Klausova slova: Lisabonská smlouva nejenže nás před nelegální migrací nespasila, naopak její hlavní dnešní protagonisté, zejména německá kancléřka a francouzský prezident, jí otevírají evropské dveře dokořán.

Roithové tehdejší poněkud svazácky nadšenecký projev v dnešní souvislosti zní tragikomicky. Normální člověk by očekával, že se paní Roithová rozpomene na jakousi kinderstube a vystoupí s omluvou za své tehdejší pochybení. Opak je však pravdou.

Její dnešní video obsahuje velice podobnou rétoriku a také tón, jímž je provozována. Posuďte sami z dalšího citátu:

„Trvám na tom, že Lisabonská smlouva nám dala šanci bojovat s nelegální migrací. Kdybychom tuto šanci využili plně a včas, tedy dohodli se na společné migrační a azylové politice, neproudili by dnes ekonomičtí azylanti do Evropy. Kvóty jsou jen důsledkem této zpozdilosti vlád zemí, které si myslely, že situace na jihu není jejich problémem.“

Takže jak to je? Paní Roithová se nemýlila, to jen ti, kdo s ní nesouhlasí, a mohou to být celé vlády, státy či národy, jsou zpozdilí a všechnu tu migraci zavinili sami.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.