Neviditelný pes

EVROPA: Kdo přezbrojil Rusko?

2.5.2014

Minulý čtvrtek během interpelací v Bundestagu sdělila německá vláda, že pozastavila vývoz produkce určené pro vojenské použití do Ruska. Zpráva si zaslouží pozornost, i když zazněla bez většího hluku coby odpověď na dotaz Strany zelených.

Německému rozhodnutí předcházela řada článků v americkém tisku, v nichž se čelní vojenští odborníci pozastavovali nad akcemi ruské armády na Krymu a východě Ukrajiny. Většina z nich s překvapením konstatovala, že počínání ruských vojsk se vyznačuje dobrou sladěností a jejich výzbroj je nesrovnatelně lepší než před pouhými šesti lety, kdy válka s Gruzií poodhalila jejich nízkou bojeschopnost a připravenost.

Tentokrát, jak píše deník New York Times, experti objevili armádu "dovedně používající taktiku 21. století, jež v sobě spojuje kyber-útoky, mohutnou informační kampaň a účinné nasazení dobře připravených oddílů zvláštního určení, které zastihly Západ v nedbalkách."

V rozhovoru pro tento deník bývalý vrchní velitel NATO admirál James Stavridis tvrdí, že celá operace svědčí o změně taktiky ruských pozemních sil. Jiný vlivný list The Daily Beast hodnotí akce ruského "Specnazu" – jednotek zvláštního určení – jako opravdový šok pro západní vojáky.

List uvádí názory čelních amerických představitelů, kteří bez obalu mluví o tom, že znatelné operativní zdokonalení ruské armády by nebylo možné bez pomoci evropských zemí, zejména Německa.

Mnozí poukazují, že se nyní naplňují americké předtuchy a výhrady. Před třemi lety totiž největší německá zbrojovka Rheinmetall ignorovala protesty amerických politiků a uzavřela s Ruskem smlouvu na výstavbu elektronického výcvikového centra v hodnotě 140 milionů dolarů.

Stavba byla nedávno zmražena, avšak američtí odborníci mají vážné důvody domnívat se, že v centru již stihly absolvovat výcvik tisíce ruských vojáků a není vyloučeno, že zrovna těch, kteří se nyní účastní tažení proti územní celistvosti Ukrajiny.

Koncern Rheinmetall odmítal pozastavit spolupráci s Moskvou dokonce po obsazení Krymu ruskými vojsky. Jen naléhání německých zákonodárců dokázalo změnit postoj průmyslníků.

Američtí experti zejména poukazují na nesrovnatelně dokonalejší výzbroj a výstroj záškodnických oddílů ruské armády vystupujících coby místní domobrana, zvláště nápadná je jejich dobrá vybavenost individuálními komunikačními prostředky.

Razantní pokrok ruské armády nutí americké experty k závěru, že vojenská strategie Spojených států si vyžaduje kompletní revizi, neboť hrozba ze strany Ruska je mnohem vážnější, než za jakou byla pokládána dříve.

Vysíláno na ČRo Plus, publikováno na www.rozhlas.cz/plus



zpět na článek