21.9.2019 | Svátek má Matouš


Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Hanzlík 13.8.2019 13:09

Nemylme se, reálná bída v minulosti

diktovala zoufalé prostředky.

Výstižný a skoro až zábavný článek. Zdánlivě museální strana 19. století vznikla v prostředí strmých sociálních rozdílů, které přinesl divoký rozvoj průmyslu s rostoucím počtem obyvatelstva velkých měst. Měla v našich kulturně-civilizačních podmínkách ústupu agrárního charakteru společnosti nepochybně historický význam. Dnes by se řeklo v sociální kultivaci kapitalismu. Jak víme, politická moc se váže vedle základní ideje též na personální zájmy jejích vykonavatelů.

Není to ideologický socialismus, ale sobecky pragmatický kapitalismus, který svojí výkonností dokázal vymanit lidstvo z chudoby. Socialistické přerozdělování materiálních statků, které vytvořil kapitalismus, vedl k přídělovému systému a později k pozvolnému úpadku. V socialistických a potažmo komunistických diktaturách byl a je obyvatelstvu vnucován teoreticko-utopistický model státu, který podrývá individuální iniciativu jedince a nutí ho předstírat účast na tomto modelu i za cenu nesmyslné činnosti.

Zdálo by se, že sociálně demokratické straně už dávno odzvonilo. Jenomže její praxe se provozuje i v jiných stranách a je nezbytnou součástí předvolební kampaně. Velká část voličů na to slyší a očekává to. Vtip je v tom, že organizovaná loupež pod hlavičkou sociální spravedlnosti je neobyčejně přitažlivá i divoké legendy o závratně bohatých, které je třeba zkasírovat. To, že se podlomí výkonnost společnosti a za přerozdělené prostředky nic nekoupíte, nikoho s obdivovatelů socialismu nezajímá.