24.10.2020 | Svátek má Nina


Diskuse k článku

EVROPA: Kam kráčíš, sociální demokracie?

August Bebel vyzval učitele, aby vstupovali do sociálně demokratické strany. Z té rány se už nikdy nevzpamatovala. (Heiner Geißler, generální sekretář německé strany CDU v letech 1978 – 1989)

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 13.8.2019 23:24

Sociální demokracie

jde do kytek skoro v celé Evropě. A ta naše se na smetiště politických dějin sama cpe. Stýskat se mi po těch rozhazovačích veřejných peněz určitě nebude.

J. Hanzlík 13.8.2019 13:09

Nemylme se, reálná bída v minulosti

diktovala zoufalé prostředky.

Výstižný a skoro až zábavný článek. Zdánlivě museální strana 19. století vznikla v prostředí strmých sociálních rozdílů, které přinesl divoký rozvoj průmyslu s rostoucím počtem obyvatelstva velkých měst. Měla v našich kulturně-civilizačních podmínkách ústupu agrárního charakteru společnosti nepochybně historický význam. Dnes by se řeklo v sociální kultivaci kapitalismu. Jak víme, politická moc se váže vedle základní ideje též na personální zájmy jejích vykonavatelů.

Není to ideologický socialismus, ale sobecky pragmatický kapitalismus, který svojí výkonností dokázal vymanit lidstvo z chudoby. Socialistické přerozdělování materiálních statků, které vytvořil kapitalismus, vedl k přídělovému systému a později k pozvolnému úpadku. V socialistických a potažmo komunistických diktaturách byl a je obyvatelstvu vnucován teoreticko-utopistický model státu, který podrývá individuální iniciativu jedince a nutí ho předstírat účast na tomto modelu i za cenu nesmyslné činnosti.

Zdálo by se, že sociálně demokratické straně už dávno odzvonilo. Jenomže její praxe se provozuje i v jiných stranách a je nezbytnou součástí předvolební kampaně. Velká část voličů na to slyší a očekává to. Vtip je v tom, že organizovaná loupež pod hlavičkou sociální spravedlnosti je neobyčejně přitažlivá i divoké legendy o závratně bohatých, které je třeba zkasírovat. To, že se podlomí výkonnost společnosti a za přerozdělené prostředky nic nekoupíte, nikoho s obdivovatelů socialismu nezajímá.

K. Dvořák 13.8.2019 13:02

A co uděláme s nadhodnotou

a kdo si ji nechá ?

K. Salajka 13.8.2019 12:24

Chcete snad

říct, že CDU je pravicová strana ?

Ta co šíří křesťanství pomocí muslimských delegátů ?

S. Pavuk 13.8.2019 10:34

Sociálna demokracia

Zrejme je to tak ako píše autor, čísla z volieb ukazujú, že elektorát socdem. mizne. Sociálna demokracia ako predstaviteľka námezných pracujúcich zlyhala. Autor sa ale mýli v tom, že jej dnešná hlavná úloha je v tom, aby nikto nehladoval. A keďže nikto nehladuje, jej dejinná úloha skončila.

Nie je tajomstvo, že stredná trieda sa prepadá dole a v spoločenskom rebríčku sa stenčuje aj vrstva majetných, na špici je tesnejšie a miesto tam obsadzujú multimiliardári. Polarita v spoločnosti rastie. Ona už nie je na úrovni vetchý kabát verzus kožuch. Dnes je to malomeštiacky sen námezných pracujúcich a drobných podnikateľov konfrontovaný s postupným odoberaním slobody. Slobody v širokom slova zmysle. Aj v ekonomickej oblasti,

viď. plány na zrušenie hotovosti. Postupnej premene spoločnosti slobodných občanov na koncentračný tábor je treba zabrániť. Sociálne otázky nezmizli. Dnes majú inú formu. Budúcnosť má politická strana, nech sa už volá akokoľvek, ktorá ozrejmí ľuďom že smerujeme do totality a ako z tohto marazmu von. Že by nakoniec, Sociálna demokracia ?

J. Pavelka 13.8.2019 11:13

Re: Sociálna demokracia

Že by existence hotovosti byla zárukou nějaké svobody? Stačí trocha inflace a je po žížalkách....o měnovíé reformě nemluvě...

S. Pavuk 13.8.2019 11:49

Re: Sociálna demokracia

Súhlasím, že existencia hotovosti nie je zárukou slobody. Ale jej zrušenie je žiaľ, zárukou totality. Zúčastníte sa napr. demonštrácie alebo prejavíte názor ktorý bude označený za nevhodný. Zablokujú vám účet až "do vyjasnenia situácie". Čo budete robiť ? Ostane vám len jedno - plaziť sa pred mocou a dušovať sa, že sa to už viac nezopakuje. Myslíte si, že toto nemôže nastať ? Pozrite sa čo sa deje v Nemecku. Kto napíše že imigranti sú problém, je spoločensky likvidovaný. Thilo Sarrazin je známa osobnosť. Na jeho vytesnenie z verejnosti je potrebné veľké úsilie, čo sa aj deje. Z obyčajnými ľuďmi sa nikto babrať nebude. Na zavretie huby bude zrušenie hotovosti výborná metóda.

J. Jurax 13.8.2019 19:02

Ono je to spíš tak, že neexistence hotovosti je zárukou nesvobody. Jednou ze záruk ...

D. Polanský 13.8.2019 9:28

Je to úplně jedno kam kráčí,

politických stran je tu jako hnoje.

J. Ganaur 13.8.2019 10:27

Re: Je to úplně jedno kam kráčí,

Hlavně už aby tam byla.

K. Janyška 13.8.2019 9:00

Kam by kráčela. To civilizace.

Civilizovaní už ji nechtějí. Je to politická podpora lenochů a příživníků, ne jejich... Dzp.

I. Schlägel 13.8.2019 9:44

Re: Kam by kráčela. To civilizace.

Stran na podporu lenochů a příživníků tu zůstane dost i po teoretickém zániku sociální demokracie. Pro získání moci je potřeba si alespoň část voličů koupit. Že je to za peníze oněch voličů nehraje roli. A těch "civilizovaných" je v každé společnosti mnohem méně než negramotných.

J. Pavelka 13.8.2019 11:14

Re: Kam by kráčela. To civilizace.

Ono ale je otázaka , kdo je "lenoch apříživník" a kudy vést dělící čáru...

F. Houžňák 13.8.2019 8:12

Hm, jak se recitovávalo údajné čínské pořekadlo,

tisíckrát vyvařený čaj pro křesťanské psy ...

E. Derat 13.8.2019 8:02

Tam kam patří, na smetiště dějin.

J. Chaloupka 13.8.2019 9:47

Splnila již vše, co slíbila voličům při svém založení:

placenou dovolenou, nemocenskou, osmihodinovou pracovní dobu atd., takže teď si vymýšlí. Venezuelu na ni.

E. Derat 13.8.2019 11:51

Re: Splnila již vše, co slíbila voličům při svém založení:

Tak co slíbila voličům U Kaštanu si opravdu nepamatuji.