Neviditelný pes

EVROPA: Jourová – trojský kůň Bruselu ve V4?

1.10.2020

Maďarský premiér Viktor Orbán vyzval místopředsedkyni Evropské komise Věru Jourovou k odstoupení. Podle Orbána se dopustila ponižování Maďarů a Maďarska.

Tato prohlášení jsou nejen přímým politickým útokem proti demokraticky zvolené maďarské vládě, jež se stávají běžnými, ale i ponižováním Maďarska a maďarského lidu. Prvé je nevhodné, druhé nepřijatelné,“ napsal Orbán. Prohlášení Jourové podle maďarského premiéra odporují roli komise jako neutrální a objektivní instituce, zakotvené v Lisabonské smlouvě o institucích EU. Také porušují zásady spolupráce a brání jakémukoli budoucímu smysluplnému dialogu mezi Maďarskem a místopředsedkyní EK. „Ti, kdo porušují smlouvy, nemohou být obhájci právního státu a evropských hodnot. Prohlášení místopředsedkyně Věry Jourové jsou neslučitelné s jejím současným mandátem, a proto je její odstoupení nezbytné. Zatím s ní maďarská vláda přerušuje veškeré politické styky,“ napsal Orbán.

Když se Věra Jourová stala místopředsedkyní Evropské komise a jejím portfoliem se stalo dodržování vlády práva v EU, bylo zřejmé, že nová předsedkyně EK Ursula von der Leyenová rozehrála velkou partii na rozbití jednoty států takzvané „vé čtyřky“. Ostatně podobně i zástupce Itálie, nejzadluženějšího státu EU, jmenovala do pozice strážce unijního rozpočtu. A podobných jmenování se podle médií objevilo v nové Evropské komisi více.

Když přišel do EU covid, von der Leyenová protestovala proti uzavírání hranic, když Maďarsko vyřadilo na několik týdnů z rozhodování maďarský parlament, bylo to médii - zejména v Německu - považováno za další ránu právnímu státu. Tehdy ještě Jourová v maďarském postupu žádný problém neviděla. Co jí von der Leyenová řekla, se už sice nedovíme, nicméně asi se to komisařce obtížně poslouchalo. Nyní tedy napravila svou chybu a do kritiky Maďarska a částečně i Polska se pustila plnou silou.

„Stav prostředí sdělovacích prostředků v Maďarsku je alarmující,“ řekla Jourová. Poukázala tak na fakt, že velkou část médií kontroluje mediální nadace KESMA, která je blízká vládě tamního premiéra Viktora Orbána. Situace v Maďarsku je podle Jourové natolik vážná, že by to mohlo ohrozit demokracii v zemi. „Pan Orbán rád říká, že buduje neliberální demokracii. Já bych řekla, že vytváří nemocnou demokracii,“ myslí si. „Obávám se, že lidé v Maďarsku by jednoho dne mohli zjistit, že jejich poslední volby byly poslední svobodné,“ uvedla. V parlamentních volbách v roce 2018 Orbánova strana Fidesz obhájila ústavní většinu.

Takové větičky se v německém tisku velmi hezky čtou. Škoda, že například právě v Katalánsku, odbojné to provincii Španělska, byl odsouzen za propagaci nezávislého Katalánska tamní přední politik. Tam je to ale naprosto v pořádku a demokracie netrpí.

Jsem velmi zvědav, jak se český premiér pokusí současný trapas s Jourovou u Orbána vyžehlit. Nebo ho bude vyzývat, aby se jí za svá slova omluvil? To těžko.

Ukazuje se tak, že volba portfolia české eurokomisařky byla „zdařilým tahem“ jak rozhádat státy V4. Dalo se to ostatně čekat. Brusel má rád viníky hlavně na východě EU, na západě je všechno O.K. Sice ta Británie zlobí, protože chce Severní Irsko zpátky pod svou jurisdikci, ale Brusel neustoupí a obviní Británii z porušování dohod, které uzavřela s EU – uzavřela pod silným politickým tlakem, je nutné dodat. Vymění česká vláda Jourovou? To sotva, spíše se raději distancuje od Maďarska a Polska...

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czzpět na článek