20.10.2020 | Svátek má Vendelín


Diskuse k článku

EVROPA: Jiří Pehe se vypořádal s populisty

Nedávno se Jiří Pehe na aktualně.cz rozepsal o naprogramovaných konfliktech mezi tzv. populistickými stranami. Chci jeho názorům oponovat.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Szirotný 20.6.2018 22:20

Souhlasím

s jedním diskutujícím níže, že Pehe je jen levicový tlučhuba, který snad ani nestojí za reakci. Co mi ale stojí za reakci je to neustálé nálepkování. Populistická strana = strana, která hlásá to, co si běžní lidé myslí a pomalu už se to bojí říct nahlas. Nesystémová strana = strana která nemá historii v řádech desítek let a vyluxovala více či méně voličů těm "správným" systémovým stranám. Vzpomeňme si na Občanské fórum. To byla přece naprosto nesystémová strana (hnutí) a přitom strašně "populistická". Přestaňme už s tím blbým nálepkováním. Strany, které splní zákonné podmínky a projdou volbami jsou prostě rovnocené. Některé nabízí blbosti či utopie, ale zkrátka jsme si je zvolili. Takže je tak musíme brát.

J. Kouřil 20.6.2018 21:47

Divím se

že vám stojí za námahu se vyjadřovat ke zvratkům toho pána. Myslím, že nejlepší je jej ignorovat.

Z. Velínský 20.6.2018 10:44

Pravdu máte Vy i Pehe. Zároveň se oba pletete.

Pan Pehe se plete jenom v časovém horizontu. Předpokládá, že populisté nemohou spolupracovat, a že se to zákonitě projeví hned, jakmile se dostanou k moci. Vy jste, pane Robejšku, na ten omyl ukázal. Populisté skutečně mohou spolupracovat, viz Vaše příklady. A může to trvat ne několik let, ale desetiletí. Než se rozpoutají války, než se takové války prohrají, a než se situace zkonsoliduje.

Vy se ale, pane Robejšku, pletete nejenom v odhadu času. Vy přímo říkáte, že populismus neexistuje, bagatelizujete jej a přímo horujete pro nacionalistické a militantní myšlenky. Tím jste nebezpečný, na rozdíl od pana Pehe, pane Robejšku. Jste na to hrdý?

S. Netzer 20.6.2018 10:53

Re: Pravdu máte Vy i Pehe. Zároveň se oba pletete.

Naštěstí je pan plagiátor velmi neúspěšný populista, jak níže velmi trefně píše pan Valenta, takže moc velké nebezpečí od něj nehrozí.

J. Hanzal 20.6.2018 10:07

Pane Robejšku

děkuji Vám za skvělý rozbor článku J.Pehe. Ovšem zůstávám v přesvědčení, že J.Pehe je obyčejný levicový tlučhuba, kterého ani netřeba nějak rozebírat, poněvadž jeho texty jsou furt o jednom a tom samém. Tedy o ničem.

P. Kubáč 20.6.2018 9:47

Redaktorům oficiálních médií se rozpadá

jejich představa světa, takže dští síru a oheň, což je celkem přirozené. Pro pamětníky bych třeba připomněl komunistické politické komentátory za dob prezidentování Ronalda Reagana.

J. Chaloupka 20.6.2018 10:16

Nejsou žádní novináři, ale prodavači emocí.

I proto ve všem šťourají, aby vyšťourali konflikt, který mohou prodávat. No a Pehe a ostatní tzv. politologové jim přihrávají, aby se dostali do médií.

R. Brzák 20.6.2018 12:35

Re: Redaktorům oficiálních médií se rozpadá

Mediální mainstream drží v rukou moc - tu mediální, názory ovlivňující. Ovšem každá moc nad druhými lidmi si vybírá svou daň - korumpuje. Podstatou té korupce je strach - že o tu moc dotyčný přijde. Pod vlivem strachu ale my lidé více útočíme, nebo utíkáme (například vytěsňováním si nepohodlných témat), než abychom situaci analyzovali s co nejširším rozhledem. Strach totiž rozhled omezuje - do úzkého zorného pole, tzv tunelového vidění...

Je tedy zcela přirozené, co se děje.

K. Janyška 20.6.2018 9:40

Populista je ten, kdo nesouhlasí se socialisty.

To se socanům povedlo stejně jako sjednotit slovo pozitivní se slovem dobrý. A přitom pozitivismus je centrbod socialistické doktríny a iuspozitivismus jejich právní soustavou... Dzp.

S. Netzer 20.6.2018 9:08

Populismus

není "jen nadávka", nýbrž přesná diagnóza, a nacionalismy slučitelné nejsou, jak dokazuje evropská historie.

A článek je obvyklý Robejškův blábol.

M. Prokop 20.6.2018 9:12

Re: Populismus

Těžko očekávat, že zrovna vy to pochopíte.

Nacionalismy částečně slučitelné jsou, nepřesáhne-li slučování únosnou mez, což je přesně to, k čemu v EU dochází.

Nacionalismus prostě nelze zrušit směrnicí, to je dlouhodobý proces posunu v tom, co ještě je a co už není "můj" národ. Rychlit to lze jen usnadněním kontaktů, ne administrativně. Jinak už bychom měli třeba celoevropské strany.

S. Netzer 20.6.2018 9:17

Re: Populismus

Vy si konečně vymyslete nějaký nový "argument", začínáte nudit, "liberále".

M. Prokop 20.6.2018 9:33

Re: Populismus

To je marné, když jen nadáváte a argumenty nechápete.

S. Netzer 20.6.2018 9:40

Re: Populismus

Co se přestat lepit, "liberále"?

R. Tesařík 20.6.2018 9:59

Re: Populismus

Smaltovaný hrnec a vaše drzost...

J. Kanioková 20.6.2018 11:39

:)))))))))))

R. Gramblička 20.6.2018 13:18

Re: Populismus

kdysi byla i schopna věcně argumentovat, ale kde jsou ty časy. Dnes už jenom štěká

P. Zinga 20.6.2018 15:15

Re: Populismus

Bučí, pane Grambličko,bučí!

R. Chodovsky 20.6.2018 9:36

Re: Populismus

A vy nemáte argument žádný, pouze nadávky a dehonestace.

Prostě, kdo s vámi nesouhlasí je netolerantní, zatímco vy jste tolerantní, jak daleko vidíte... a ještě kousek za roh.

R. Tesařík 20.6.2018 9:13

Re: Populismus

Vaše euhujerství není populismus?

M. Prokop 20.6.2018 9:37

Re: Populismus

Zajímavá otázka ...

Já bych tipoval spíš fanatismus.

Populismus totiž vyžaduje zjistit, co populus chce a a pokusit se tomu nějakou formou vyhovět. Proč by to mělo být něco špatného, to je mi tajno.

Fanatismus (rudý, černý, zelený, eunijní) se nezajímá co populus chce, vnucuje mu své předsudky.

No a co se dotyčné týče, nechápavost prokazuje pravidelně.

R. Gramblička 20.6.2018 13:20

Re: Populismus

jasně, když se jde do důsledku, jsou populistické všechny strany, některé víc, jiné méně

R. Brzák 20.6.2018 9:26

Re: Populismus

Máte pravdu - ovšem když diagnostikujete pod vlivem svých strachů, je vysoká pravděpodobnost, že se Vaše přesnost zásadně sníží...

Je přirozené, že pod vlivem moci nad druhými (to znamená v mocenském angažmá, ať už je tou mocí moc politická, finanční či mediální) je člověk a jeho úsudek křiven strachem. Proto je pravděpodobnější, že označení "populista" z úst někoho, kdo je u moci, nebo v mainstreamu, bude mylné, než když tuto diagnózu dělá někdo bez moci nad druhými...

V. Student 20.6.2018 9:31

Re: Populismus

Populus je latinsky lid. Tak jako démos řecky. Nechci poučovat, ale víte co je zajímavé? Že demokracii (tedy vládu lidu, tedy většiny) si rozvracet nedáte, ale populismus (tedy vláda lidu, tedy většiny) vám vadí, ačkoli vyjadřuje totéž. Jo, a to víte, že demokratický politik znamená totéž jako populistický politik, akorát že jedno je řecky a to druhé latinsky? Orwell řve smíchy!

Z. Velínský 20.6.2018 10:31

Re: Populismus

Přesně tak. Pan Robejšek si, po vzoru Zemana či Klause, hraje na vysoce inteligentního intelektuála. Přičemž má do toho stejně daleko, jako výše uvedení dva mudrlanti.

R. Tesařík 20.6.2018 11:12

Re: Populismus

Vy máte nějakou šupleru na změření?

R. Brzák 20.6.2018 12:31

Re: Populismus

Pane Velínský, podstatné pro kvalitu názoru není to, zda je člověk vysoce inteligentní a případně vysoce vzdělaný, ale jestli dokáže tyto své kvality dobře využít. A jednou překážkou, která i výborný mozek odsoudí k chybám, je ustrašenost. Dlouhodobé podléhání strachu. Z nějakých rizik, které jsou reálné, ale přílišným zaměřením se (vlivem strachu přirozeným) pouze na ně pak člověk není schopen zohlednit ve své rozumové analýze širší okolnosti věci. A je právě znakem levicového intelektuála (byť třeba i vysoce vzdělaného), že svým strachům podléhá. Je to skoro nadávka, říci "levicový intelektuál", protože levicovost jeho intelektuální kvality zneschopňuje...

Pan Klaus (a možná i pan Robejšek, od chvíle, kdy se rozhodl angažovat v politice a tudíž u moci) se vzhledem ke svému mocenskému angažmá také dostal do pasti levicovosti (po nějaký čas, ve strachu, že bez jeho vedení se nebude ODS a zemi (a i jemu) vésti dobře) a proto i oni musí snést Vaši kritiku. Avšak jakmile člověk angažmá u moci včetně té mediální ( jako např. pan Pehe - je součástí mediálního maistreamu) opouští, pak jeho rozum - a případné intelektuální kvality - mohou generovat rozumné názory s větší pravděpodobností....

M. Valenta 20.6.2018 8:53

Robejšek, jediný populista co neuspěl.

Více pravdy má podle mě Pehe. Umí si někdo dlouhodobě představit spolupráci proruského zemanovského Česka s s antiruským Polskem? Nebo velkohubých Maďarů s bývalými horními Uhrami, či mezi nafrněnými pražáky a ještě nafrněnějšími vídeňáky? A to nemluvím o dvojicích jako je Německo/Polsko, Německo /Francie a k tomu Balkán a tak by se dalo pokračovat a hodně dlouho.

R. Tesařík 20.6.2018 8:58

Re: Robejšek, jediný populista co neuspěl.

Tak jste tak pěkně pozurážel, rozdrásal a odkráčel jste středem s planoucím zrakem, jak jste to všem nandal.

M. Prokop 20.6.2018 9:06

Re: Robejšek, jediný populista co neuspěl.

Přičemž prokázal pouze neschopnost nebo nechuť porozumět celkem srozumitelnému textu.