6.12.2021 | Svátek má Mikuláš


Diskuse k článku

EVROPA: Jih proti severu

“Pokud euro padne, zhroutí se i Unie,” prohlásila kdysi německá kancléřka (Bundestag, 19.5.2010) a ze stejného důvodu se rozhodla na spiklenecky tajném zasedání ekonomické rady eurozóny v létě 2012 nenechat Řecko padnout.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Cervenka 8.2.2015 14:45

kultura

jako i v mnoha prusvihach, krize neni povodem ekoniomicka ale KULTURNI. Kde se podvadi, krade a flaka - tam se dobre nevede. Jak jednoduchy!

J. Urban 8.2.2015 23:48

Re: kultura

Ano, kdysi - někdy kolem roku 1930 - takto podobně definoval krizi Baťa. A ještě by se dalo dodat, že bez elementární občanské morálky nefunguje ani demokracie - což je případ Řecka i Česka - byť každé je v trochu jiném odstínu rudé (tady je taková rudooranžová, tam skoro rudočerná).

V. Kusý 8.2.2015 13:02

Frustrace Řeků je jedna věc, ale frustrace

ostatních Evropanů zatím nevyvřela na povrch.Pochybenost přijetí Řecka do eurozóny jsem pochopil ve chvíli, kdy jsem nakládal citronovou šťávu v Xylokastronu.Od příjezdu do odjezdu to trvalo přes dvacet hodin.V Německu jsem byl složen za stejný počet minut.Nic víc a nic míň netřeba dodávat.O ostatních nakládkách či vykládkách v Řecku rovněž hanba mluvit.

B. Rybák 8.2.2015 1:14

Kde byli všichni ti řekofóbové Euro vznikalo?

Nejsem příznivec žádné revoluce proti demokratickému státu, tedy ani té řecké (a tedy ani "Majdanské") a už vůbec ne revoluce ultralevicové.

Jenom je dobré si uvědomit, že v době vytváření Euro-zóny podváděli,tedy (neplnili přesně Maastrichtská kritéria) téměř všichni např. i Německo, Francie i Itálie..! Vznik Eurozóny (i s Řeckem) byl prostě politický úkol, který musel být za každou cenu splněn! Důvod toho, spočívá očividně v tom že Euro je politickým nástrojem pro vytvoření centralizované EU-říše, přesněji řečeno je nástrojem pro hospodářské a tedy i politické ovládnutí zbytku EU (nyní jeho jihu) jeho "jádrem" nyní už především Německem. Problém Eurozóny nespočívá jenom v tom, že jak všichni věděli, zdaleka není optimální měnovou zónou, ale především v tom, že výměna Eur za domácí měny byla (především u Řecka) prováděná za nereálně vysoký kurz domácí měny (drachmy) vůči Euru, čímž byla zvýšena jejich domácí cenová hladina, tak, že došlo k oslabení (u Řecka ke zničení) jejich konkurenceschopnosti. Snižování cenové hladiny (úsporami) je v demokratických státech "oříšek" který zatím zvládlo jenom Lotyšsko (ze strachu z Ruska)!

Hospodářské a politické oslabení (ovládnutí jihu EU bylo záměrné. Sociální EU-inženýři "pouze" nepočítali s celkovou EU-krizí, která naplánované "potíže" jihu EU nesnesitelně urychlila a umocnila! Oni teď sklízejí to co zaseli!

Řecko už nyní mělo vyrovnaný rozpočet ovšem bez splácení dluhů, které narostly do astronomické výše i úsilím spekulantů s dluhopisy a které jsou teď reálně nesplatitelné! Proč nejsou potrestáni i ti kdo Řecku půjčovali bez zájmu o to, zda Řecko může jejich půjčky splatit a cynicky počítali s tím, že jim je splatí celá EU? Proč se neklade důraz na to, že dluhy těchto států začaly prudce stoupat až po-té co je tamní EU-Hujeři svrhli do připravené Euro-pasti! Nyní se "přišlo" na to, že Řecko podvádělo. Jsou na to ale i jiné názory!

http://fasulis.blog.idnes.cz/c/232338/Jak-to-doopravdy-bylo-s-reckym-lhanim.html

J. Schwarz 8.2.2015 8:18

Re: Kde byli všichni ti řekofóbové Euro vznikalo?

Vy jste typickej "starej Rybák". Řeky někdo donutil k "nereálně vysokému kurzu domácí měny (drachmy) vůči Euru"? Kdo? A že mají teď vyrovnaný rozpočet? Jakmile soudruzi a soudružky ze SIRYTY zavedou to, co slibovali, naberou zpátky byrokraty atp budou hned zase v hlubokém mínusu. Kdyby si česko půjčilo pět rozpočtů a pak je nesplatilo, taky bychom se tu měli jako pámbu ve Frankrajchu. Navíc řekové jsou jedním z největších čerpačů eurodotací, takže mimo EU by museli ze svých nároků notně slevit.

B. Rybák 8.2.2015 21:00

Re: Kde byli všichni ti řekofóbové Euro vznikalo?

Vy si vážně myslíte, že zničující kurz, za jaký budou Řekům vyměňovány drachmy za Eura si určili Řekové. Aspirujete očividně na vtip roku! Kdyby jste aspoň řekl, že se na tom na příkaz Bruselu podíleli řečtí EU-Hujeři.

Víte, že skoro 30% Řeků je nezaměstnaných (mezi mladými Řeky 50%)? Syryza je stejně zákonitým produktem EU-politiky, jako byla vítězná NSDAP zákonitým produktem politiky "Versailské". Národy nelze beztrestně ponižovat!

J. Urban 8.2.2015 23:52

Re: Kde byli všichni ti řekofóbové Euro vznikalo?

Trochu srovnáváte nesrovnatelné. Němci díky Versailles ryli držkou v zemi dlouhých 15 let, nastudujte si o tom něco. V Řecku se měli tak, že řecký průměrný důchod byl vyšší než průměrný německý plat (o Slovácích, kteří jim na ten důchod také přispívali, se snad nemá cenu zmiňovat). Tím někdo Řeky ponižoval???

B. Rybák 9.2.2015 23:23

Re: Kde byli všichni ti řekofóbové Euro vznikalo?

Také jsem o tom slyšel. Jenomže něco na tom nehraje! V době kdy si Řekové údajně tak skvěle žili, (což jim "Brusel" určitě už dlouho nedovolí) byl jejich dluh proti tomu dnešnímu zanedbatelný.

Takže hlavním zločinem, byl "Bruselem" (tamními EU-hujery) vyprovokovaný pád do "dluhové, konkurence neschopné Euro-pasti", to, že jejich státní dluhopisy se staly předmětem spekulací a především to, že ta pomoc z celé EU mizela končila v "severních" bankách! Jak může své hospodářství pozvednout stát, který nemá vůbec žádné prostředky na investice!

V. Kun 7.2.2015 21:00

Frustrace Jižanů vytvořila třaskavinu ??

Z čeho vznikla jejich FRUSTRACE?? Z toho, že už Němci a ostatní nechtějí podporovat jejich lenost.

 Přište se bude psát o FRUSTRACI  Romů, že jim nedávají více peněz na sociálce?

J. Kulheim 8.2.2015 10:01

Re: Frustrace Jižanů vytvořila třaskavinu ??

Všichni věděli, jaká situace v Řecku je a přesto se stále snažili křísit Řecké hospodářství. Pokud by Řecku zůstala vlastní měna, tak by to nemuselo tak dopadnout. Soudruzi z Německa a Francie resp. z Bruselu udělali chybu a za chyby se platí. Tak nech to pěkně zaplatí.

Na neudržitelnost společné měny upozornil V.K. ještě před zavedením Eura. Je to jejich problém.

B. Rybák 9.2.2015 0:52

Re: Frustrace Jižanů vytvořila třaskavinu ??

Přesně tak!

J. Schwarz 7.2.2015 13:26

Nechápu, co všichni

s tou "jednotou" mají. Mnohem lepší je žít odděleně, navštěvovat se a obchodovat, popřípadě se i stěhovat pokud mi pravidla té které komunity vyhovují víc než domácí - ne tedy  odjet k sousedům a tam  začít prudit že mají kvůli mně změnit to či ono. A co by se vlastně stalo, kdyby se Řecko nakrásně připojilo k Rusku? Tak by Řeky živil Putin / pokud by na to měl nervy / a našinec by mohl do Řecka na dovolenou / pokud by byl zájem /.

V. Venc 7.2.2015 14:07

Re: Nechápu, co všichni

Ad an Schwarz Datum: 7.2.2015 13:26

Podle mého, ty "oddělené" nelze finančně ovládat a nesnadno se řídí.

M. Prokop 7.2.2015 20:39

Re: Nechápu, co všichni

Stejně jsou to jen kecy a žádná jednota.

V. Venc 7.2.2015 12:03

Hlavním problémem je to,

že Řecko má pravdu. Opatření Trojky nemohou fungovat.

Je to jasně rozpoznatelné na její již několikaleté aktivitě, která nakonec vedla pouze a jenom k přesunu kapitálu, dalšímu zadlužení a zvýšení nezaměstnanosti i frustrace občanů. Nakonec výborným příkladem je Jelcinovo versus Putinovo Rusko.

J. Schwarz 7.2.2015 13:29

Re: Hlavním problémem je to,

A co fungovat bude? Podle Řeků prakticky jen další finanční transfery. I kdyby neplatili nic, nemohli by nabrat zpátky propuštěné státní zaměstnance, zvýšit minimální mzdu a důchody, protože by je z vlastních odvodů nikdy nezaplatili! Jsem zvědav,  jak dlouho bude řecký číšník tolerovat bordel ve státní správě, pokud platy oněch byrokratů nepokryje "pomoc EU", ale bude je platit on ze svých daní.

V. Venc 7.2.2015 14:04

Re: Hlavním problémem je to,

Ad Jan Schwarz Datum: 7.2.2015 13:29

Co bude fungovat, to je právě tou otázkou! Finanční transfér nepomůže, pouze oddálí problém.

Víme, měli bychom vědět, že kvantitativní uvolňování nepomůže (ani dalším problémovým státům, ani nakonec Německu - znehodnocuje měnu). Pomůže jedině nový způsob stimulace hospodářství (nespočívající na sociálním inženýrství), který umožní zvýšit počet podnikatelů (OSVČ). Jiná cesta neexistuje. I státní dluh USA je tak obrovský, že ho nikdy nemohou splatit.

P. Mach 7.2.2015 14:51

Re: Hlavním problémem je to,

A ten "nový způsob stimulace hospodářství" si představujete konkrétně jak??? Pro řecko existují jen dvě cesty, buď budou dodržovat podmínky pomoci kterou řecku poskytla EU a MMF, na kterou řecko dobrovolně přistoupilo a bez které by teď žrali hlínu, nebo nebudou a v tom případě za rok nebudou rotačky stíhat tisknout drachmy a připisovat nové nuly.

V. Venc 7.2.2015 20:12

Re: Hlavním problémem je to,

Ad Mach 14:51

Přesnou cestu popisuje pode mnou p. Chaloupka.

P. Mach 7.2.2015 20:45

Re: Hlavním problémem je to,

A co je na zruinování ekonomiky direktivním plánováním a přerozdělováním "nového", nebo co to má vůbec co společného se "stimulací hospodářství"?

V. Venc 7.2.2015 22:23

Re: Hlavním problémem je to,

Ad Mach

Přerozdělování přece není stimulace hospodářství! Řekové se musí hrabat ven z chudoby sami a přes drachmu. Chudoba je jediným stimulem, kterému budou rozumět. Určitě ne přílivem inflačních eur.

J. Schwarz 8.2.2015 8:32

Re: Hlavním problémem je to,

U těch dluhů záleží na tom, komu dlužíte, jestli "cizím" nebo sám sobě jako například japonci. Představte si , že máte rodinnou firmu, slušně jste vydělával a zlaťáky sypal do tajné bedničky. Později  se vám už tak nedařilo a začal jste firmě "půjčovat". V bedničce zlaťáků přestalo přibývat a někdy spíš i mizely, nicméně vaše bohatství v účetních knihách utěšeně rostlo - zároveň se zadlužením vaší firmy. Soused o dvě ulice dál by vám už nejspíš nepůjčil, ale rodinná kasa / pokud se tedy rodina nerozhádá mezi sebou / to takhle vydrží dlouho. Jenom hodnota vaší firmy je už dávno mnohem menší než její dluhy, takže vaše bohatství je fuč a už si nemůžete nijak vyskakovat.

M. Prokop 7.2.2015 20:41

Opatření Trojky nemohou fungovat,

ale Řecko nemá pravdu. Jinak by museli okamžitě vypadnout z eurozony, zrušit 3/4 zákonů a propustit 3/4 úředníků. Pak by časem začali fungovat.

Jelcinovo i Putinovo Rusko blbne, jen každé jinak.

V. Venc 7.2.2015 22:31

Re: Opatření Trojky nemohou fungovat,

Ad Prokop

Putinovi Rusko dokáže své dluhy splatit. V případě EU se budou muset po kvantitativní úvolňování kvantitativně odpustit, nebo válkou přerozdělit na ty, co prohrají.

M. Prokop 7.2.2015 23:36

Re: Opatření Trojky nemohou fungovat,

Putinovi možná, když ho pověsí nebo zastřelí, jak je v tom civilizačním okruhu zvykem.

Putinovy dluhy jedině markantní změnou státního zřízení.

J. Chaloupka 7.2.2015 10:13

Prostě tu cestu k chudobě všech, kterou jsme si prošli

od r. 1948 do r. 1989, budeme muset projít ještě jednou z celou západní Evropou. Oni se z našich zkušeností odmítají poučit a my jsme příliš slabí, resp. naše pravice je také trochu levice (skutečná pravice tu nikdy nevládla), takže ta cesta je jasná.

Š. Hašek 8.2.2015 14:08

Re: Prostě tu cestu k chudobě všech, kterou jsme si prošli

Asi tak.

L. David 7.2.2015 9:44

Soudruzi v Bruseli zapomínají brát každé ráno projímadlo.

Kdyby se bruselští soudruzi a soudružky každé ráno kvantitativně uvolnili, snad by těch pitomostí vymysleli o polovinu méně.

A pokud jde o Euro v současné podobě? Té dávám rok, maximálně dva. A bruselskému bolševikovi roky maximálně tři!

K. Janyška 7.2.2015 9:06

Je úplně jedno, zda Řecko padne nebo ne, teď.

Tak padne jindy. A ostatní slabší státy, které Německo obsadilo prostřednictvím své EU, také. EU je zločinem zločinů socialistů, poschovávaných ve všech politických stranách Evropy, včetně ODS, tak rozsáhlým, že se dá srovnávat jen s SSSR. Je napadením rostlého spontánního řádu Evropy. A to je pro něho nepřípustné. To on nedovolí.. Dzp.

P. Lenc 7.2.2015 8:41

Ono to je

pořád dokola.Socializace Evropy začíná přinášet plody.A že ty plody jsou hodně trpké?To budou soudruzi v Bruselu ještě nějakou dobu popírat, nakonec popírání reality je je pro ně dením chlebem.A na konci té slepé uličky, do které se EU dostala, je hodně vysoká zeď.