23.9.2019 | Svátek má Berta


EVROPA: Jednota v rozmanitosti

7.9.2011

Kdo zničil evropskou integraci? Klaus a čecháčci?

Je poučné sledovat pořad České televize Před 25 lety. V době, kdy byl komunismus dávno demaskován jako životaneschopný kolektivistický experiment, zbývalo mu k jeho sebeospravedlnění jediné: mír, jako ultimátní argument. Nebude-li socialismu, bude válka. Projekt eurozóny, který se ukazuje býti ekonomickou katastrofou a který byl založen na chybných předpokladech, ne-li přímo na ignorování ekonomických zákonů, je na tom dnes stejně jako komunismus v roce 1986: k jeho obhajobě také zbyl už jenom mír.

Tváří v tvář krachujícímu projektu eura a jím vyvolanému zhoršování se vztahů mezi státy (a potažmo národy) EU, straší evropská levice válkou a odkazuje se na nedávné válečné konflikty na jihovýchodě Evropy. Zaměňují ale příčinu a důsledek. Zárodkem všech tamějších konfliktů byl již samotný vznik Jugoslávie, umělého integračního projektu potlačujícího odlišnosti a zájmy jednotlivých národů a náboženství. Jugoslávie je varováním před integrací.

Krach eurozóny vede levicovou elitu k obviňování těch, kteří na rizika předem upozorňovali. To je ale zcela směšné. Socialimus přece ekonomicky zkrachoval proto, že popíral ekonomické zákony, a nikoliv proto, že to tak někdo správně předpovídal a pojmenoval. Velkou starost projevuje česká levice i o to, do jaké míry je za evropské potíže zodpovědné takzvané čecháčkovství. Je třeba ji uklidnit. Je velmi nepravděpodobné, že by například Francouzi, Nizozemci a Irové, kteří v se v referendech postavili proti stupňování evropské integrace a unifikace, byli něčím takovým nakaženi.

Levice pořád naráží na stejný problém. Pro realizaci její vize Pokroku ji schází ten správný lidský materiál. Thatcherová řekla, že není žádná společnost, že jsou jen individuální mužové, ženy a jejich rodiny, a také jejich zájmy. Ať se to levici líbí nebo nelíbí, stejně jako rodiny existují i jednotlivé národy a mají své vlastní zájmy. Celoplanetární ale ani celoevropská jednotná lidská rasa zatím nevznikla. Pokus hodit do jednoho pytle Němce s Italem, Řekem a Francouzem, zaklepat pytlem a vytáhnout unifikovaného uvědomělého Evropana se nepodařil. Ba co víc: ono se to v tom pytli začíná ošklivě mlít a ozývá se odtud Scheisse a Merde.

Zdá se, že idea společného hospodaření je na úrovni států stejně zhoubná jako na úrovni jednotlivých rodin. V Sovětském svazu, kde se pokusili vytvořit ideálního sovětského občana, stavěli bytové domy tak, že několik bytů na patře sdílelo společnou kuchyň, koupelnu a WC. Jedním z důvodů byla snaha o to, aby se občané navzájem „pohlídali”, ale druhý důvod byl ekonomický. Mělo se ušetřit na nákladech včetně provozních. Lidé se ale začali nenávidět, překáželi si a hádali se o to, kdo kdy neumyl nádobí a spotřeboval více vody, plynu a elektřiny. Žádné “United in diversity“ se nekonalo, spíše to byla taková škola nenávisti.

Pokud dnes Němci začínají nesnášet Řeky a obráceně, není to proto, že euro nevzniklo, ale proto, že euro vzniklo a hlavně jak vzniklo. Na obzoru je vznik společného dluhopisu. Vrátíme-li se k výšeuvedenému příkladu, dá se to přirovnat k tomu, že rodiny budou své financování řešit společně. Peníze se hodí na jednu hromadu a rozdělí se “podle potřeb”. Při splácení dluhů jistě nevzniknou žádné problémy, vždyť jsou všichni praví Evropané. Pak že se komunismus nedá vybudovat.

Snad tomu čecháčkové nezabrání.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.