18.4.2024 | Svátek má Valérie


Diskuse k článku

EVROPA: Jednoduché řešení krize eurozóny

Všichni dobře známe několik lidí, kteří na jakoukoli otázku, která se týká eura a eurozóny, odpovídají stereotypně bez jakýchkoli solidních argumentů, že všechno se řítí do kastrastrofy. Už dlouhé měsíce slyšíme, že euro zanikne a státy se vrátí ke svým národním měnám. Někteří dokonce říkají, že tiskárny jsou už připraveny.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 12.7.2012 12:39

Bravo pane Kučero

Tentokrát jste překonal dokonce nejenom sám sebe a všechny bolševické vymývače mozků. Vy už jste na úrovni Největšího vlasti zrádce protektorátního pana E. Moravce. Jeho vztah k německé Evropě byl stejně vřelý jako ten Váš. Po záměně několika málo dobových pojmů si jsou Vaše a jeho výplody odporně podobné.

P.S. Desítky miliónů občanů EU, celé státy a národy byly záměrně pomocí eura zahnány na okraj ekonomické propasti jenom proto, aby se z nich staly slouhové (kolonie) zchátralých mocností Evropských, v beznadějném projektu budování zeleného (německého) socializmu v Evropě. Jenom hlupák nebo darebák tomu může tleskat.

T. Hamet 11.7.2012 19:23

Kučera?

Promiňte, obvykle nebývám takhle neomalený, ale: Vy jste totální magor.

L. Severa 11.7.2012 18:32

Pro mne zdrcující část z článku :

“zásadně jsem omezil svou spotřebu a kupuji jen to zcela nezbytné a nutné. Bojuji tak proti této vládě a snažím se jí překazit její záměr vybrat na základě vyšších daní více peněz do státní pokladny. “  Sapristi, co mám teď dělat, když už léta kupuji jen to zcela nezbytné a nutné !

P. Urban 11.7.2012 18:36

Přečíst si něco o blokádě Leningradu

B. Rybák 12.7.2012 12:11

Re: Pro mne zdrcující část z článku :

V celé EU ekonomové a politici zimničně sledují indexy spotřebitelské "nálady" a snaží se jí zlepšovat, protože pochmurně vnímaná budoucnost vede občany k tomu, že nenakupují (ztrojnásobili své spoření) . To, že pan Kučera ve své EU-hujerské nenávisti k této vládě klesl takhle hluboko je skutečně zdrcující.

P.S. Jaký recept by asi vymyslela EU-hujerská ČSSD. Bránila by nás např. před pro nás likvidační jednotnou daňovou politikou EU (plošným zvýšením daní?).

J. Šejnoha 11.7.2012 17:43

naprosto mimózní článek

Dočetl jsme to jenom k autorovu tvrzení, že státy EUROZÓNY nehromadí dluhy !?

Pokud vím tak žádný  stát  eurozóny ( ani EU) nedokáže sestavit a udržet vyrovnaný státní rozpočet a  to ani po jediný rok.  Tudíž dluhy narůstají ( hromadí se) neustále rok co rok,  desetiletí co drestiletí,  a   dluhy hromadíme úplně všichni.

Rozdíl  mezi jednotlivými zeměmi  spočívá jenom v tom, že něketré jsou už ve  zcela  zoufalé situaci, že už si nedokáží půjčit ani na  splácení starých úroků a některé se ještě  drží nad  vodou  a ještě  věřitele seženou. Vyjímečně i za dobrý úrok.

Pokud  potom myslitel píše, že  EUROZÓNA nehromadí dluhy, tak asi  považuje  za  nehdromadění dluhu, když se  někomu občas  podaří rozpočtový schodek snížit, to ale  bohuže  neznamená nehromadění dluhu, ale  jen zpomalení hromadění dluhu.   Jsem překvapen, že to přispěvatel NP  nedokáže pochopit !?  Nebo si myslí, že to nepochopí čtenáři  a autor může  krachující projekt klidně velebit ?

V Evropě  nehromadí dluhy pouze Norsko a, tuším také Švýcarsko, což jsou nečlenové EU.

P. Urban 11.7.2012 17:29

Omezení suverenity v praxi

Příkladem může být funkce evropského ministra zahraničí. Jejím zavedením byla omezena suverenita zahraniční politiky členských států EU. Ne ovšem natolik, aby se bylo nutné žinýrovat, pokud se rozhodnete vojensky zaútočit na jiný stát (Francie -> Libye).

Lze předpokládat, že omezení suverenity v hospodářské oblasti bude fungovat podobně. Výsledkem bude bordel jak v Kafkově Zámku. A evropská politologie se stane okultní vědou, protože veškerá racionalita zde bude k ničemu.

P. Urban 11.7.2012 17:23

Typický příklad

jak titulek může udělat ze zajímavého článku blbost.

D. Švik 11.7.2012 15:44

Dohnat a předehnat

Nějaké ty chybky se samozřejmě staly, důležité je však neztratit směr a plnit plán na 120%. No a pak se autor vzbudil a zjistil, že má kaku v plínkách.

J. Kanioková 11.7.2012 12:39

No, tak jsem koukla, kdo je vlastně autor.... a je to jasné...P&L !.

Rudolf Kučera (politolog) Doc. PhDr. Rudolf Kučera, CSc. je český politolog a vysokoškolský pedagog.

Vystudoval filosofii a dějiny a byl členem Československé akademie věd. Ch77. V této době stál u zrodu české sekce Panevropské unie Čechy a Morava, jejíž je dnes předsedou. Je zakladatelem a současným šéfredaktorem časopisu Střední Evropa. V letech 1993 až 2003 byl ředitelem Institutu politologických studií na FSV UK v Praze. Kromě toho je činný také jako poradce pro obě české konzervativní strany KDU-ČSL a US-DEU. Kučera spolupracuje se Sudetoněmeckým krajanským spolkem a je zastáncem požadavku na revizi Benešových dekretů. Je členem Vědecké rady Nadace Centra proti vyhánění.

M. Sedláček 11.7.2012 13:40

Re: No, tak jsem koukla, kdo je vlastně autor.... a je to jasné...P&L !.

Tím se, řekl bych, hodně vysvětlilo :-) Nicméně, došel k názoru (možná jenom omylem), že za to hlavně může euro, což je plusový bod. Jenom tu cestu ven pojal v článku tak nějak po soudružsku, kupředu levá :-)))

J. Kanioková 11.7.2012 15:19

:))))))

J. Hejna 11.7.2012 12:24

Jedna otázka a jedno tvrzení

Odkud jste spad´?

Je mi vás líto.

J. Kanioková 11.7.2012 19:46

L Í T O ? Dovedete si představit,

že tohleto a třeba další - Keller - učí ? Těch dětí mi je líto !!!

V. Němec 11.7.2012 11:22

autor to říká zcela jasně

"Jenže pak přišlo euro, propojilo všechny země finanční sítí a začalo být snadné si půjčovat na finančním trhu a žít tak stále více na dluh." --->>>  za současný stav může euro!!!

J. Kanioková 11.7.2012 12:12

Klaus to říká od začátku..

že jednotná měna, tudíž jednotné podmínky pro všechny, i když mají hodně rozdílnou výkonnost, že to je ekonomický nesmysl..

P. Podešva 11.7.2012 11:08

Rozpad třetí říše taky nebyla žádná katastrofa.

Nějak ale pořád nechápu, jak nám převedení našich práv do rukou bruselských byrokratů přinese hen ten blahobyt.

P. Čech 11.7.2012 11:23

Re: Rozpad třetí říše taky nebyla žádná katastrofa.

Hen ten blahobyt přinese jim a ne nám. O tom to je.

P. Remeš 11.7.2012 10:33

Peníze za ztrátu suverenity

V článku mě upoutal implicitní názor, že postupující integrací EU bude snad docházet k tomu, že státy si budou své dluhy vykupovat ztrátou suverenity. V tom s autorem souhlasím, že tyto trendy v EU také pozoruji. Nevidím je ale tak optimisticky. Otázka totiž je, do jaké míry budou lidé zadluženějších zemí ochotni faktickou nadvládu bohatých zemí snášet, a do jaké míry budou ochotny bohaté země za zadlužené platit. Zkušenosti se Sovětským svazem a zejména s Jugoslávií vypadají bohužel na to, že tento model (= PENÍZE ZA ZTRÁTU SEVERENITY) vypouští zákonitě ducha destruktivních nacionalismů nejtěžšího kalibru... :o(.

J. Kanioková 11.7.2012 12:14

Přesně !

roste nevraživost a stačí šikovný populista, který to uchopí..

L. David 11.7.2012 10:24

Překrásné ideály pane Kučero.

Ale čím to, že tohle poroučení větru a dešti soudruhům z Brusele jaksi nevychází?

Že by se vloudily nějaké nečekané chybičky?

Anebo je to tím, že pýcha lidských rozoumečků zase jednou chtěla vítězit nad přirozenými zákony?

J. Vintr 11.7.2012 9:46

Naivní řešení autora má jeden podstatný háček

na odpovědných místech by museli být velmi moudří a zároveň poctiví lidé. Nějací takoví lidé určitě žijí, ale je velmi nepravděpodobné, že by se mohli vyskytovat mezi politiky a vysokými úředníky ...

J. Kanioková 11.7.2012 12:17

To s vámi nesouhlasím,

nesnáším paušalizaci, ale vždycky každé řešení musí započítat rizikové faktory

J. Kočí 11.7.2012 8:40

Asi jsme už prošvihli dobu

Z článku mi jednoznačně vyplývá, že doba, kdy se mohla naše zemička dobře napakovat, už je pryč.  Co všechno mohlo být za vlastní eura postaveno. Protože naši stratégové v čele VK tomu zcela evidentně nerozumí, tak nás připravili o zlatý věk eura. Do eurozóny budeme vstupovat za hodně tvrdých podmínek a veškeré zisky, které jsme mohli už dávno čerpat, budou pryč. A že do eurozóny vstoupíme, je naprosto jasné, jednak jsme se zavázali a jednak země, které vstoupili tak jednozačně vydělaly. A nejvíc nám nejbližší Rakousko. Bohužel ta dobrá doba je pryč. Stačí sledovat kurz k euru a už dlouho vidíme, že posilování koruny se zastavilo a obávám se, že se hned tak neobnoví. Důvodem bude právě horší přístup ke kapitálu. Kdy se už konečně najde skutečný ekonom, který bude doopravdy rozumět EU?

P. Čech 11.7.2012 9:20

Re: Asi jsme už prošvihli dobu

Myslím, že k tomu nedojde. Do eurozóny vstupovat nebudeme, protože do doby, kdy budeme splňovat kritéria, se eurozóna rozpadne.

V. Němec 11.7.2012 11:02

Re: Asi jsme už prošvihli dobu

Proč si myslíte, že čím bude silnější koruna, tím větší bude příliv kapitálu? Já to vidím naopak. příliv kapitálu se zastavil, protože je koruna moc silná, a je směrován do "levnějších zemí". O tom mluví autor, když říká, že "S tím spojená iluze pak spočívala v tom, že se státy eurozóny měly hospodářsky vyrovnat a dosáhnout srovnatelné úrovně." - bohatší země měly investovat v chudších a "zvednout" je. 

Z. Rychlý 11.7.2012 14:49

Re: Asi jsme už prošvihli dobu

Jaksi jste přehlédl, že bohatší země do chudších investovaly a investují přes strukturální fondy. Takže ne měly investovat, ony skutečně investovaly. Jenže ta iluze je opravdu iluzí a v tom je ten zakopaný pes. Iluze se málokdy splní. Ty fondy zmizely a zůstaly dluhy.

Vznikl dokonale prointegrovaný útvar - DLUHOVÁ UNIE. Nemohu si pomoci - byl to záměr  zaváděčů eura.

R. Tichý 11.7.2012 8:38

Vyváženost ČRo

Pan Kučera je další ukázkou příkladné "vyváženosti" veřejnoprávních médií. Nejrůznější socialisté jsou rozlezlí všude, podporováni pisálky. Konzervativní názor neslyšet, je zadupán do země.

Pan Kučera si plete příčinu a důsledek? Finančníci jsou ti zlí, protože půjčovali politikům na splnění slibů o lepších zítřcích? A v EU slušně neprosperuje nikdo, pár výjimek se drží  nad hladinou, ostatní jdou  "zu grunt".

P. Čech 11.7.2012 8:13

Není to trochu jinak???

Mám za to, že je. I já byl v referendu pro vstup ČR do EU. To bylo ovšem v době, kdy neexistovalo Euro ani Lisabonská smlouva.Bláhově jsem se domníval, že všchny nové EU smlouvy a počiny budou řešeny demokraticky, t.j. referendy. Jak Lisabonská, tak i jiné smlouvy, ovšem i přistupování k EURU. Referendy tyto věci sice řešeny byly, ale pouze v mizivém počtu států, které se k demokraii blíží. Ve státech ostatních to bylo občanům socialisticky nadiktováno. I tam, kde referenda proběhla s negativním výsledkem, nastoupil evropský soialismus, stříknutý anarchií a donutil dotyčné vlády tato referenda opakovat tak dlouho, až vyzní ve prospěch evropských úředníků. Celá EU je v současné době, na rozdíl od dob minulých, klasickou socialistickou diktaturou, vládou a mocí vyvolených (nikoliv demokraticky a svobodně zvolených) evropských nadobčanů, kteří vládnou naprosté většině ostatních evropských občanů, lépoe řečeno občanů evropských států. Evropská unie v podobě, jakou má dnes, se řítí do vlastní záhuby. Evropským úředníkům to ovšem nevadí. Zánik EU je jen otázkou času a i pár let stačí k tomu, aby si oni úředníci namastili kapsy z pohádkových platů. A o tom to je.

P. Schuster 11.7.2012 9:10

Re: Není to trochu jinak???

V České republice proběhlo referendum v červnu 2003, kterého se zúčastnilo 55,2 % voličů. Patřil jsem do malé skupiny voličů (22,7%), kteří byly proti vstupu ČR do EU. Již v tedy, za předsednictví Romana Prodiho, byli socialisté v evropském parlamentu v převaze. Po nastoupení maoistu Manuela Barrosa vzniklo druhé RVHP. Nejsem tomu rád, který směr si EU vybrala, ale aspoň jsem k tomu nepřispěl.