16.4.2024 | Svátek má Irena


Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
Petr Kohout 18.8.2008 16:19

Pane Slánička,

Vaše úvaha je sice vybudována zcela logicky, ale celá stavby má bohužel chubu již v základu. Vycházel jste totiž z axiomu "chtěl udržet celistvost Gruzie". Pak samozřejmě máte pravdu. Pak vychází nutnost Osetince a Abcházce vyhnat z domovů.

Rozumnější se mi zdá vycházet z jiného předpokladu "a každou cenu vyřešit spory mezi Osetinci a Gruzíny". Vzhledem k tomu, že Osetinci (na rozdíl od třeba tzv. sudetských Němců) nejdou noví přistěhovalci, ale žijí tam možná déle, než Gruzínci (což je morální hledisko) a protože Osetinci vždy vycházeli s Rusi velmi dobře a Rusko je chce bránit (což je praktické hledisko), měl namalovat čáru zhruba podle národnostních hranic a požadovat nové Rusko-Gruzínské hranice právě tam. A přivolat si na pomoc světové veřejné mínění. Protože stejně jako Gruzii stanovil Stalin větší hranice, než bylo správné (Osetie, Abcházie), tak i Osetie je trochu větší, než si zaslouží. Měl by slušnou šanci na úspěch a zachránil by alespoň něco. Tedy alespoň to důležité - domovy Gruzínců, na domovy Osetinců se klidně mohl vykašlat, co s nimi. V tuhle chvíli naopak je podobné řešení stále méně pravděpodobné - Ruský prezident si pod "mezinárodním tlakem" stále méně může podobné kompromisní řešení dovolit, i kdyby třeba chtěl. A ostatně, proč také, "mezinárodně" bude odsouzen v každém případě, takže jako prezident mocného Ruska nemá důvod dělat ústupky, které si protivník vyloží jako slabost.

Děsím se možnosti, které nebyla až zas tak úplně nepravděpodobná, že bych já, v rámci nutnosti "zachovat územní celistvost Československa" ležel s pěší četou v bahně pod Bratislavským mostem a střílel na Slováky jenom proto, že těm Slovákům na samostatném Slovensku opravdu hodně záleží.

Laďa 16.8.2008 11:42

Děkuji za skvělou analýzu,

je velmi složité se orientovat v takovémto problému o němž píšete. Vaše analýza pane Sláničko je skutečně exelentní, soudě i podle příspěvků všech těch estébáckých politikoanalytiků v diskusi. Připadá mi, že se diskusní fóra na NP stala terčem "velmi starých struktur" s cílem znechutit a znejistět normální vážené čtenáře tohoto užitečného serveru. Není to jen můj názor. No ale na co bychom si stěžovali. Stačí si jen přečíst vyjádření k tomuto problému našeho pana presidenta. Opět nezklamal ve své orientaci v zahraniční politice.

Tomáš Jasný 15.8.2008 21:57

Studente Sláničko, tak nám zabili Ferdinanda

Před pár hodinami jsem pozoroval celou tiskovou konferenci v Tbilisi s americkou ministryni zahraničí a gruzinským prezidentem Saakašvili o

jeho podepsání příměří a bylo mi, jako bych poslouchal 

rozpravu českých pivních stratégů U Kalicha o atentátu v Sarajevu. 

Condi se sice snažila uržet jakýsi takýsi diplomatický ton, ale

dřívější student na George Washington   University, právnícký internista v New Yorku, organizator protivládního puče nazvaného Růžová revoluce v Gruzii a nynější gruzinský prezident, kterého Rusko formálně identifikovalo jako válečného zločince v současném konfliktu, opepřil své podepsaní návrhu na příměří takovými hrubými urážkami na adresu Ruska, že pokud do teďka existovala nějaká naděje na mírové rozřešení celé situace, další pokračovaní konfliktu je skoro zaručené.  Jak už to bývá, poměrně  omezený incident v zapadlém kouska světa mezi velmocí a malou zemí často vede k nedozírným následkům pro celý svět.  Potom vůbec nebude záležet na tom, kdo co začal nebo jaká pravidla byla porušená jednou nebo druhou stranou.  A tak spolu se Švejkem volejme: "Vzhůru na Bělehrad!"  Omyl, ten Bělehrad jsme už dobombardovali.  Tož nyní, "Vzhůru na Moskvu!"

I. Laengsfeld 15.8.2008 22:43

Re: Studente Sláničko, tak nám zabili Ferdinanda

Nepomlouvejte  prosim nejvetsi hvezdu gruzinske politicke sceny, je m.j.  majitelem diplomu

z mnoha prestiznich skol napriklad Mezinarodniho insitutu lidskych prav ve Strasbourgu

http://en.wikipedia.org/wiki/Mikheil_Saakashvili

KirovReporting 15.8.2008 21:40

celkem souhlas.

Celkem souhlasím. Diskusi jsem ještě nečetl - možná že už to někdo zmínil: on mezi Srbskem a Gruzií byl rozdíl ve vedení státu: Silně nacionalistický Miloševič měl na účtu ještě i bosenský konflikt - čili už měl nějaké to máslo na hlavě a několikeré varování z NATO - ozbrojené řešení Kosovské situace už byla poslední kapka. Zároveň si myslím, že Srbsko si mohlo dovolit věc řešit i politickou cestou. Rozhodně tam byl výběr z několika možností - a celkem si myslím, že v nejkrajnějším případě by si z vojenského hlediska mohlo "dovolit" konflikt s Albánií, která by hypoteticky mohla mít určitý zájem "chránit" kosovo začleněním do svého státu.

Gruzie naopak, podle Vás i podle mě, tento luxus volby neměla (když vyloučím předchozí status quo, na kterém neměla faktický zájem žádná ze stran). Pro Gruzii bylo nejméně výhodné držet současný stav - který blokoval jakýkoliv z gruzínského hlediska žádoucí vývoj (vstup do NATO / EU). A z argumentů, které (nejen vy) zmiňujete vyplývá, že zřejmě bylo výhodnější mít iniciativu a  "říznout do toho" - a doufat.

Karem 15.8.2008 21:27

Ze Rusko nebere stejny metr na kazdeho je nad slunce jasnejsi, ale.....

...zbyva jeste se zamyslet nad tim, co chteji sami Oseti a Abchazci. Mel jsem cest Abchazii navstivit. Abchasazci  nemaji v oblibe ani Gruziny, ani Rusy, z ciste pragmatickycvh duvodu se jim ziti pod gruzii jevi jako totalne zbytecne. V regionu vsichni mluvi rudsky - pokud chteji delat business ci najit si lepe placenou praci. Kdyz uz z ekonomickych duvodu se musi naucit rusky, vyuka gruzinstiny, jazyka maleho a momentalne chudobneho naroda jim pripada jako totalni zbytecny opruz. 

Moznost ziskani lepsiho jobu je v ropne velmoci rusku mnohem vetsi, nez ve zbidacene a malicke gruzii.  Nemusi se nam to libit, ale je to tak.  Krome badani nad vychodem, zapadfem, jihem, ropovody, atd, by to chtelo jeste si realisticky uvedomit, co chteji sami oseti a abchazci. Popularita gruzinu v techto regionech je  cca stejna jako popularita Srbu v Kosovu ci Rusu v Estonsku - bad luck. Toto rikam ez ohledu na to, co si kdo muze myslet o kosovanech, osetech atd atd Temer vsichni Oseti a Abchazci jiz maji ruske pasy.

Pokud by se v techto regionech melo konat nejake referendum priznive pro gruziny, budto by to neslo po dobrem, nebo by to bylo dosti drahe - kavkazske narody jsou vetsinou jeste palicatejsi nez balkanci nebo stredoevropane......

Pája 45 15.8.2008 21:19

Právo na celistvost státu

Student politologie se nás snaží přesvědčit, že stát má právo na svoji územní celistvost. Na první pohled to vypadá velmi jednoduše - opravdu toto právo má, jako i další práva (obrana státu - viz Charta OSN). Jenom je nutné se předem zeptat VELMOCÍ, jestli a v jaké variantě se jim to hodí nebo nehodí do krámu (ano do krámu, slouží to ke kupčení; ty mně a já tobě) a podle toho jednat.

Malý příklad:

Rok 1938 - Británii a Francii se to nehodilo, a tak s Itálií "darovala"  České Sudety Hitlerovu  Německu, protože to německá menšina v ČSR požadovala, neboť byla utiskována. K čemu  ČSR bylo to právo "na celistvost" státu?

Rok 2008 - USA a některým státům NATO se to hodilo a tak "komunistickému" Srbsku odtrhli  provincii Kosovo a dali ji Albáncům.  K čemu bylo Srbům to právo "na celistvost státu"? Osetinci a Abcházci nechtějí být součástí Gruzie a chtějí se odtrhnout, USA a části Evropy se to nehodí a tak důrazně požadují celistvost Gruzie. Proč má najednou ta Gruzie to právo "na územní celistvost", když  je to jiným odpíráno? (viz výše, ale např. i Kurdové, Baskové a další). 

Možná, že máš lepší podklady než většina z nás, lepší profesory než jsme mněli my, procestoval jsi svět. Ale to nejdůležitější jsou vlastní životní zkušenosti a samostatně pracující mozek, jinak budeš vždy jen papouškovat to, co ti naklvaňují, ti u vesla.

Anonym 15.8.2008 21:37

Re: Právo na celistvost státu

Naprostý souhlas.

Včera jsem si zde na NP v diskusi k článku p. Urbana dovolil napsat, že Kosovo považuji za Mnichov a Osetii i Abcházii považuji rovněž za Kosovo a Mnichov.

Našli se tu hned dva(!) přispěvatelé, kteří tento můj příspěvek pochopili tak, že straním Rusku a jeho invazi (nevím proč) a že vlastně Mnichov obhajuji (to už vůbec nevím proč).

Tak tedy: odsuzuji Mnichov, nesouhlasím s odtržením Kosova a nesouhlasím s dělením Gruzie.

Tento svůj názor považuji za podstatně kontinuálnější a logičtější než schizofrenní postoj naší oficiální politické reprezentace. A jakékoli překrucování skutečností nebo jejich vysvětlování etickými a neetickými cíly považuji za účelovou lež.

KirovReporting 15.8.2008 21:43

Re: Re: Právo na celistvost státu

naprostý souhlas. karma.

Queribus 15.8.2008 21:11

Pozor na argumentaci, pane autore!

Když totiž řekneme, že je Rusko agresorem, musíme uznat, že NATO bylo, co se týče Srbska agresorem také. Vámi uváděné rozdíly v postupu obou jsou pouze kosmetické ( Na Srbsko zaútočilo NATO a dominantní složkou mezinárodních „mírových sil" tvořily jednotky NATO)...á propos, mělo Srbsko jiné řešení, pokud chtělo udržet celistvost země? Až dostudujete, možná zjistíte, že překrucováním faktů se pravdy nedoberete. Ale stojí vlstně někdo o tu pravdu?

Fafa 15.8.2008 21:01

Jardo:

Rusko proste ma vetsi armadu nez Srbsko, tak si muze i vic dovolit a vo tom to je.

Tedy ponekud drsne, ale v jadru pravdive zhodnoceni. Hloupe je to, ze EU a potazmo jeji clenove takhle realisticky politiku nechapou.

Oponent 15.8.2008 20:34

Pozor Sláničko, ...

... obhajujete neobhajitelné:

Saakašvili zahájil válku v naději, že bude krátká a že do ní Rusko nevstoupí. Vsadil na nesmírně krutý způsob válčení, kdy se obořil na správní středisko Cchinvali raketovými salvami, děly i střelbou z vrtulníků. Město vlastně zničil. Podle místních údajů byly bombardováním zavražděny přibližně dva tisíce lidí. A podařilo se mu ještě víc: vyhnat polovinu Jihoosetinců na sever. Co s nimi na území Gruzie, když mají občanství Ruské federace? Pro jistotu byly bombardovány i kolony utečenců.  Při útoku na Cchinvali neváhali gruzínští vojáci zaútočit i na útvary ruské armády. Ruská vojska mají za úkol v Jižní Osetii i Abcházii udržovat mír, což se ovšem politikům usilujícím o destabilizaci situace či o rychlá řešení složitých problémů nelíbí. V těchto oblastech jsou dislokována na základě mezinárodních dohod: od roku 1992 v Jižní Osetii a od roku 1994 Abcházii. Tehdy se podařilo zastavit krvavou válku započatou po rozpadu Sovětského svazu. V bojích o Abcházii tehdy zahynuly čtyři tisíce Gruzínců (další tisíc Gruzínců je nezvěstný) a čtyři tisíce Abcházců. V jižní Osetii tehdy zahynuly dva až čtyři tisíce lidí. Při rozpadu Sovětského svazu se každý národ chtěl osamostatnit A Osetínci nejsou Gruzínci, právě tak jako jimi nejsou Abcházci. Součástí Gruzie se stali v dobách, kdy mapy správního členění Sovětského Ruska kreslil Stalin. .... A co mohli a měli Rusové dělat, když se dověděli, že Gruzínci chtějí zničit Cchinvali a zamordovat tam žijící lidi ? Použilki raketomety z Česka! Na základe tohto Rusko nejenom bylo oprávněné, ale bylo povinné zasáhnout na ochranu civilních obyvatel - a Rusko zasáhlo.  Mohlo snad jednat jinak ?

David 15.8.2008 21:05

Re: Pozor Sláničko, ...

Ten počet dvou tisíc obětí v Cchinvali bude asi přehnaný, ale i kdyby zabili "jen" 200 nebo 500 civilistů, tak je to pořád dost a ten způsob útoku byl určitě bezohledný a brutální. Kdyby tam nevtrhli Rusové, tak se tam určitě válčí doteď, Osetinci by bojovali o každý dům a pak vedli partyzánský boj v horách, takže počet obětí by šel určitě do tisíců. Rusové by protestovali v OSN, USA a Británie by odmítli ruskou rezoluci odsuzující Gruzii a tim by to skončilo.

Olin 15.8.2008 21:06

Re: Pozor Sláničko, ...

Tak to je skutečně úsměvná varianta pověsti o Iljovi Muromcovi!

Oponent asi neví, že tzv. Abcházie byla za SSSR územím, na kterém žila kromě většinového, myslím gruzínského obyvatelstva TAKY národnostní menšina Abcházů, podle nichž, jako v mnoha jiných oblastech SSSR, byla tato administrativní jednotka nazvána a kteří tam dostali jistá kulturní ochranná privilegia. V žádném případě to neznamenalo, že je ta tzv. autonomní republika jejich. To by bolševik nikdy nepřipustil. Pochopitelně tam žili i tzv. sovětskije ljudi, dnes vesměs považovaní za Rusy podle jejich jazyka. Ti taky vládli v jakékoli ASSR, AO kraji apod. S jihoosetinskou AO to bylo nejspíš podobný. Žili tam Gruzíni i Osetové, a teprve nacionalistické třeštění Gruzínů, Osetů, Abcházů, jakož i dalších, zplodilo ten dnešní bordel. Ten je ale zřejmě hluboce v kavkazské tradici. Proto taky Rusko trpí dlouhodobě představou, že všechna tato území má za úkol pacifikovat pomocí tanků a převést je na úroveň vyspělého světa.

Tedy: není tam žádná zlotřilá Gruzie na jedné straně a nebohé mírumilovné civilní obyvatelstvo na straně druhé. Bohužel snad všechna kavkazská etnika a národy generují banditské warlordy zprostřed toho civilního obyvatelstva. Já tam vidím Kavkaz na straně jedné a Ruskou armádu na straně druhé. A Rusové, chtějí-li na Kavkaze něco zmoci, by si místo bubnové palby měli osvojit diplomacii podle Teddyho Roosevelta: "Mluv mírně, ale měj v ruce velký klacek".

Olin 

Pája 45 15.8.2008 21:33

Re: OLIN

Milý "oline", poučuješ autora, ale sám píšeš hlouposti. Ty opravdu věříš, že ty státy na Kavkaze, včetně menšin, autonomních republik atp., jsou schopny se domluvit bez řinčení zbraní. To nikdy na Kavkaze nebylo, ani za cara, ani za stalina.

Není to ani na Balkáně a to je jen slabší odvar Kavkazu. Asi to nevýš, ale dva dlouholetí členové NATO z Balkánu byly již mnohokráte na pokraji války a došlo mezi nimi k ozbrojeným konfliktům (střelba lodí nebo letadel na ty druhé, ale i menší pozemní konflikty na hranicích) - jde o Řecko a Turecko.

Karem 15.8.2008 21:51

Gruzinu zilo v abchazii a osetii cca 30% zbytek jsou rusi, abchazci ci oseti atd....

...dale - kavkazske narody se srdecne nenavidi - ze be se sjednotili proti rusum je vetsi iluze, nez ze se sjednoti americti indinani a vyzenou belochy do evropy......

Je to takhle......... 15.8.2008 19:06

Co je nebezpečnější?

Pokud gruzínský prezident zahájil agresivní útok na Jižní Osetii jako sólo akci, potom jde o akci dobrodruha, který je nebezpečný tamnímu regionu.  A měl by být odejit - až občané prohlédnou a pochopí.

Pokud ale Saakasvili jednal v jakémsi "souladu" se současnými přesuny amerických a spojeneckých vojsk do Perského zálivu, Arabského moře a Rudého moře  (kvůli Iránu), potom je to vážné nebezpečí pro celou Evropu a možná pro celý svět (nejen Rusko, ale i Čína se považuje za spojence Iránu)...    Až příliš horké léto?  Kéž vychladnou hlavy - a včas !

xxx Kubeš 15.8.2008 19:01

Dík autorovi

za článek a jeho názory. Rusové v případě Gruzie (i v jiných případech) ukazují svou pravou tvář, a kteří nám zde dlouhou dobu vtloukali do hlav řeči ve stylu "zloděj křičí chyťte zloděje" bláboly o západních imperialistech.

Je to takhle......... 15.8.2008 19:09

Ani Klausovi už nevěříte? Viz rozhovor v MFD:

Jak po týdenním vývoji hodnotíte konflikt na Kavkaze? Jsem jím hluboce znepokojen. Zásadně odsuzuji gruzínský útok na Jižní Osetii, vraždění civilistů v této oblasti i masivní nasazení ruské armády. Jsem smutný z toho, že se nechce brát realita jaká je, zase se vytvářejí určité mýty, zase se vede zástupná hra nad touto tragickou situací a ona to tragická situace pro miliony lidí na Kavkaze v každém případě je. Oběťmi jsou vždy normální lidé a ne politici.

Je současná situace v Gruzii srovnatelná se sovětskou invazí do Československa v roce 1968? Proč? To nelze srovnávat. Československo tehdy nezaútočilo na Podkarpatskou Rus, invaze nebyla odpovědí na náš útok. Dubček nebyl Saakašvili.

Do jaké míry případ Kosovo ovlivnil současnou situaci v Gruzii? Zásadně. Odtržením Kosova získalo Rusko silné ospravedlnění pro svou akci a obávám se, že se s důsledky tohoto precedentu se budeme potýkat ještě dlouho a nikoliv pouze na Kavkaze.

Je obsazení části Gruzie argumentem pro zřízení americké radarové základny na území České republiky? Jestli Česká republika (a já v tomto ohledu plně souhlasím) nepovažuje americkou radarovou základnu u nás za vojenské zařízení, namířené proti Rusku, pak mezi gruzínským konfliktem a radarem u nás žádná souvislost není.

Jarda 15.8.2008 20:26

Re: Ani Klausovi už nevěříte? Viz rozhovor v MFD:

Jak dokazete, ze k nejakemu vrazdeni vubec doslo kdyz ruska armada misto kde udajnemu vrazdeni hermeticky uzavrela kam jen provereni novinari meli pristup? Nebo patrite mezi proverene? Souvislost s rokem 1968, kontrarevoluce asi tak prokazatelna jako ty tisice mrtvych v Ossetii. Je ale do poslednich detailu souvislost  s rokem 1938 kdy soudruh Hitler pote co prisel k moci podnecoval Sudetaky k nepokojum a pozadovani nesplnitelnych pozadavku. Kdyz proti nim zasahla cs. armada prisel jim soudruh Hitler na pomoc tak jako ted Soudruh plukovnik rudeho gestapa-KGB prisel na pomos Ossetskym separatistum a rozsilik konflikt i do Abchazie.

Oponent 15.8.2008 20:40

Re: Re: Ani Klausovi už nevěříte? Viz rozhovor v MFD:

Divějte se pozorně na televizi, hlavně na tu cizí a uvidíte, co Gruzínci napáchali v Cchinvali. Na tu českou televizi ovšem pozor: oni jsou vám schopni předložit obrázky z řádění Gruzínců v Cchinvali a vydávat to za řádění Rusů v Gori! ... A vaše jakési prndání o roku 1938 či roku 1968 je veskrze hloupé.

Pája 45 15.8.2008 21:42

Re: JARDA

Seš z toho, "jardo", volajako zmetený, vem si raději o prášek víc a řekni si ještě o novou pemprsku, aby ses nepokakal.

Pája 45 15.8.2008 21:37

Re: xxx KUBEŠ

Stále stejná písnička, "kubeši", "modrá je dobrá" a není nad demagogii, proč fakta, věcná diskuse, stačí plivnout, a je to, že?

Joob 15.8.2008 18:40

Přečtěte si Timesy

jak hodnotí celou záležitost.  naši pisálkové mají ve všem jasno od počátku, zdá se, že měli vše nalajnované týden před začátkem palby ze strany Georgie.

richard 15.8.2008 17:29

Autore, to jak Rusové reagovali na Čečensko

a jak reagují na Abcházií a Jižní Osetií NENÍ schozifrenie a NEMUSÍ si nijak vybírat. Rusům (resp. Moskalům jak je nazývají UK) jde od 15.století o jedno jediné: Ovládnout celý svět. To byla jejich politika za carů, za bolševiků, je i za Putina a bude i za všech Postputinů, pokud pravda se nestane něco, co tento agresívní národ sprovodí ze světa.

Ruská rétorika je vždy jenom o ospravedlnění vlastní agrese, jednou jde o "vnitřní záležitost", podruhé o "ochranu svých občanů" , u nás 1968  zase "zachraňovali socialismus ve spojenecké zemi", 1979 v Afghánistánu  "chránili revoluci před imperialistickým vměšováním", 1939 se " bránili finské agresi".  Atd. atd. Nemá smysl ruské postoje rozebírat a snažit se Rusy  někam dotlačit, je třeba pochopit, že účelová lež a desinformace  patří odedávna k ruské zahraniční politice, stejně jako útočící vojsko, puče a páté kolony organisované v cizích zemích tajnou službou a genocida podmaněných národů. Jediné, před čím kdy Rus couvnul, byla hrubá a nekompromisní síla jako hrozba a takto je třeba s ním vždy jednat.

Je to i o současném ruském postoji: pamatuji 70. a 80.léta a mohu zodpověně prohlásit, že NATO byl jediný spolek, ze kterého měli opravdový respekt, fakt, že Varšavská Smlouva + SSSR se rozpadli tak relativně jednoduše a bezbolestně byl způsoben i tímto respektem, Rus se bál, že bude zničen, proto couvnul.  NATO je ale dnes několik let ve skutečné válce (i když my to nechceme pochopit) a odkopalo se - a to co se odhalilo není dobré: ukázalo se, že jedinou armádu schopnou kloudné vojenské akce mají pouze USA, ostatní jsou schopni hrát jen snaživé přicmrndálky, ukázalo se, že své spojenecké závazky jsou ochotni plnit noví členové , zatímco staré NATO se ze svých závazků vykroutí, pokud rovnou nespolupracuje s nepřítelem ( Francie), ukázalo se, že z NATO bez USA si může udělat srandu i slabé Srbsko, stejně jako Irán, proč potom ne Rusko - proto napadli Gruzií, proto vyhrožují nám, vidí slabost a to Rus vidět nesmí, pak útočí.

fin 15.8.2008 17:42

hézky

už sis dnes vzal prášeček?  ;-)

pozor, pod postelí je Rus ! ;-D

strejda 15.8.2008 17:49

Re: Autore, to jak Rusové reagovali na Čečensko

Máte pravdu, však to také Amíci v té Gruzii Rusům natřeli. Ještě dlouho se z té ostudné porážky budou vzpamatovávat. Ani ve snu Rusy nenapadlo, jak tvrdě Američané své Gruzínské spojence ochrání. Splnili slib Bushe i Rice.

Kamjdu 15.8.2008 18:22

Re: Autore, to jak Rusové reagovali na Čečensko

R^

Hrad 15.8.2008 18:55

Re: Autore, to jak Rusové reagovali na Čečensko

To tě musel dnes ale pěkně nas.at tvůj idol na hradě. "..ne, ne, já to tak nevidím zlatá Gruzie a zlé Rusko" - Václav Klaus. Doufám, že pujdeš manifestovat svou jasnozřivou představu na Hradčanské náměstí, ať konečně chlapec vidí, že si moc troufá. Nejlepší by byla hladovka, a vem si tam ještě několik kumpánů, třeba Vondru, Schvarzenberga a hlavně  Štětinu se Šustrovou, ať je také někdo z lidu.   

Pája 45 15.8.2008 21:56

Re: RICHARD

Milý "richarde" píšeš, cituji: "Rusům (resp. Moskalům jak je nazývají UK) jde od 15.století o jedno jediné: Ovládnout celý svět. To byla jejich politika za carů, za bolševiků, je i za Putina a bude i za všech Postputinů, pokud pravda se nestane něco, co tento agresívní  národ  sprovodí  ze světa. "

Myslíš to opravdu vážně nebo jsi jen naklvaňován modrou cháskou a chceš se zviditelnit?

Nevím kdo, ani co tě učili v dějepisu. Budeš také požadovat, aby byli obdobně "sprovozeni  ze světa za jeho ovládnutí"  Velká Británie, Francie, Španělsko, Portugalsko, Holansko, Itálie, Německo, Japonsko, kterým se to s Ruskem (SSSR) a USA od 15. do 20. století povedlo? A dodnes na to, se slzou v oku, nostalgicky vzpomínají.