25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Jde o víc než jen o čísla

Každý, kdo vyzývá ke škrtům a hledání rezerv uvnitř evropského rozpočtu, je prý proti "Evropě, růstu zaměstnanosti, sociální soudržnosti, vědy, výzkumu, kultury, sportu a environmentálně přátelskému prostředí", prohlásil v plamenném vystoupení před plénem Evropského parlamentu minulou středu 21. listopadu předseda Evropské komise José Manuel Barroso.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 28.11.2012 17:15

Jak čtu diskuzi

tak se nemůžu ubránit dojmu, že EU směruje Evropu direktně s odpuštěním do perdele. Dospějeme tam sjednocení pod fanglí s hvězdičkami, s povinným jásotem jako nespvéprávná, z brusele spravovaná gubernie.

J. Boleslav 28.11.2012 18:31

Re: Jak čtu diskuzi

Pokud se nebudeme bránit, tak nepochybně.

J. Jurax 28.11.2012 19:02

Re: Jak čtu diskuzi

Čas k obraně se krátí ... abychom nezmeškali a včas vypadli  ... copak pro to dělá autor článku jako poslanec EP, mající zastupovat zájmy občanů našeho státu?

J. Kanioková 28.11.2012 5:05

Doufám, že patříme k první skupině - "Rozpočtově odpovědní"....?

K ironickému úsměvu mě přivádí "kohezní" státy. Je neskutečné, jak při vší bídě naprosto ignorují realitu a chtějí hlavně BRÁT. A vůbec je nezajímá, kdo na to má doplatit. Je to HNUS, HNUS, HNUS !

Je to prachsprostý souboj o "sociálno" za každou cenu - s heslem - Po mě pototpa ! A je to naprosto stejné na obou stranách Atlantiku...  Marx štěstím rotuje v hrobě..

Tragedy sociálního státu Ameriky - http://jdem.cz/ww344

Definice šílenství - http://jdem.cz/ww357

Behind the Scenes, Německo se již připravuje na Grexit - http://jdem.cz/ww333  článek se dobře doplňuje s článkem p. Sarrazina

P. Lenc 28.11.2012 8:31

Re: Doufám, že patříme k první skupině - "Rozpočtově odpovědní"....?

Snad k nim patříme.Obávám se, že jen do příštích parlamentních voleb.Potom i nás budou čekat "zářné zítřky".

P. Brodský 28.11.2012 11:17

Jsem zvědav, paní Kanioková, co budete říkat za tři, čtyři měsice,

až se americké hospodářství, díky neokeynesiánské politice Obamy a Bernankeho, ještě více odrazí ode dna. Zatím jste, pokud vím, žádný věcný rozbor, předností a nedostatků keynesiánismu na tomto foru nenapsala. Jenom bědujete, jací jsou ti, kdo s vámi nesouhlasí idioti a jak vřele souhlasíte s těmi, kdo s Vámi souhlasí.

M. Konupčík 28.11.2012 11:44

Re: Jsem zvědav, paní Kanioková, co budete říkat za tři, čtyři měsice,

že vy máte plno důkazů o tom jak keynesianské praktiky někdy něco zachránily (pokud vás ale neuspokojuje následné vrácení problému ale za vyšší cenu). Započítávání budoucích příjmů a jejich krytí inflační politikou považuji za pouze jiné zdanění obyvatel, resp. jeho okrádání, protože se to ani za daň nevydává.

Efektivnost dotací všeho druhu a všemi směry je snad dostatečně známá, tady nevím co bych Vám měl pane Brodský více napsat, pokud si to nechcete najít sám. A pokud jste trol co očekává jednovětnou odpověď, aby ji mohl "rozcupovat", tak tu vám neposkytnu. Tak to v životě nikdy není.

R. Langer 28.11.2012 12:58

Re: Jsem zvědav, paní Kanioková, co budete říkat za tři, čtyři měsice,

Tak o tom si s vámi za ty 3, 4 měsíce opravdu rád promluvím...

J. Vyhnalík 28.11.2012 14:49

Re: Doufám, že patříme k první skupině - "Rozpočtově odpovědní"....?

Bohužel se mýlíte, situace je mnohem horší. Nejde jenom o sociálno za každou cenu. Dokonce nejde jenom o to, jestli zachovat spíše dotace do zemědělské politiky (které zvyšují ceny potravin pro spotřebitele), nebo spíše kohezní fondy. Ve skutečnosti jde o to, jestli si EK upevní svoji moc nad národními vládami o hodně, nebo jenom o trochu.

Pokusím se to vysvětlit. Evropské fondy vypadají bohulibě, mají přece pomáhat ze společného tam kde je potřeba. Ve skutečnosti jde samozřejmě o peníze, které EU od svých členů přímo nebo nepřímo (cla) dostává. Podstatné je pravidlo, kdo platí rozhoduje.

Vypadá to, že evropské peníze netvoří zase tak velkou část státního rozpočtu, aby to mělo velký vliv, ale jak to je ve skutečnosti? 80 % rozpočtu tvoří mandatorní výdaje a jenom 20 % jsou peníze jejichž určení může vláda ovlivnit. V současné situaci, kdy jsou rozpočty napjaté, je každý výpadek dvojnásob cítit. EK tak může (a také to dělá) držet neposlušné vlády pod krkem. Národní polici mají na vybranou, buďto se EK podřídit, nebo nechat padnout vládu. Proto tak často EK, prakticky bez odporu ustupují. V současnosti jsou vlády nucené šetřit a výdaje omezovat kde se dá. Pokud by rozpočet EU zůstal stejný, tak ba se jeho podíl na národních rozvojových programech fakticky výrazně zvýšil. Jeho vliv nejspíš vzroste i při jeho zvažovaném snížení, ale vytvořil by se tak precedens.

Takže nejde jenom o to kolik peněz bude na podporu zemědělců (ve Francii), nebo na rozvoj méně rozvinutých zemí, ale hlavně o to, jak velký klacek na národní vlády dostane do ruky nikým nevolená EK!

J. Kanioková 28.11.2012 16:59

Samozřejmě, že máte nezvratnou pravdu... že jde PŘEDEVŠÍM o MOC !

To je taková samozřejmost, že už ani o ní nepíšu, protože se snažím věřit, že je to alespoň zdejším naprosto jasné...

Válka jinými prostředky...

P. Brodský 28.11.2012 1:58

Autor je členem EU parlamentu za ODS

Tudíž je pochopitelné, že netuší, že se EU parlament volí.

M. Konupčík 28.11.2012 11:39

Re: Autor je členem EU parlamentu za ODS

parlament se volí, komise NE. Komise pripravuje zákony, poslanci jsou tam akorat tak na plácání rukou. Myslíte že ne? např. jeho odmítnutí ženských kvót a opětovné vracení po měsíci, tentokrát s již "zajistenou podporou" nebo prilepene k lovu afrických zmijí ... vždyt komise EU dokazuje neustále jak kašle na volbu, vždyť mění pravidla hry za běhu - některá i v přímém kontrastu se smlouvou. Ale naštěstí mají spoustu "lidiček" jako jste vy, kteří i zadarmo je budou hájit pod skrýškou pojmů jako solidarita a další s#@čky, které z jejich pamfletů letí každý den.

Z. Švrček 28.11.2012 11:46

Re: Autor je členem EU parlamentu za ODS

Jak by to mohl tušit, ač sám zvolen, voni kritiku: nejde přece o to, jak je parlament volan a zda vůbec, jde o to jaké má pravomoci a jaké má jeho většina afinity. Socani všeho druhu v EP chtějí to, co chce Evropská komise, jakožto exekutivní orgán, který na se be nabalil nejen exekutivní, ale i veškeré zákonodárné a mnohé soudní pravomoce. Tam je jádro nedemokrtičnosti zakopáno (viz R.Vaubel "Evropské instituce jako zájmová skupina - dynamika stále těsnější unie") 

A Evropská komise pak chce jen a jen další centralizaci. EU tak pod jejím skvělým vedením nastoupila třetí cestu, o které ze zkušenosti všichni víme, že vede do pekla, jen některým to však vadí natolik, že se ozývají. (Dík paní Kanioková) Zbytek ovčanů se nezajímá, nebo očekávají splnění slibu blahobytu a mrňoukají blahem.