18.10.2019 | Svátek má Lukáš


EVROPA: Jakou Unii prý chceme

30.5.2018

Jak sdělil úřad vlády ČR, dne 11. května byly zahájeny konzultace s občany, aby ti rozhodli o budoucí podobě Evropské unie. Prvního setkání v divadle La fabrika se účastnil i premiér Babiš. Cílem série konzultací, které proběhnou v mnoha dalších městech, je, aby se k budoucnosti evropské integrace mohlo vyjádřit co nejvíce občanů. Jejich názory prý zajímají Evropskou komisi a také ty, co se na tvorbě budoucnosti české evropské politiky podílejí.

Pokud ale Úřad vlády opomněl sdělit, co říkali občané na setkání v divadle La fabrika a jaké jsou jejich představy, vnucuje se přesvědčení, že to bylo pořadatelům a organizátorům lhostejné. Tedy že k odeznělým názorům občanů stejně nikdo přihlížet nebude. Takové „konzultace“ jsou potom logicky nedůvěryhodné.

Evropská komise a její Dotazník

Evropská komise (EK) je trvale pod kritikou občanů i mnoha politiků. Není divu, že tato nikým nezvolená partička vymýšlí kouřové clony a hry typu „vrtěti psem“. Na vědomost se tedy dává, že je možné se zapojit do Dotazníku, který lze on-line vyplnit. Výběr otázek je opravdu zajímavý. Směřuje prý k ideální budoucnosti pro Evropskou unii. Už z tohoto cíle poněkud mrazí. Co to je „ideální“? A pro koho to bude „ideální“?

PRVNÍ OTÁZKY ZAČÍNAJÍ TAKTO:

Který z následujících kroků by nejlépe popsal pro ideální budoucnost Evropské unie?Garantovaný minimální důchod v celé Evropské unii
Rovná mzda za stejné zaměstnání v celé Evropské unii
Vysoká úroveň zabezpečení
Zvýšení ekologického zemědělství
Zvýšené využívání obnovitelných zdrojů energie
Rovnost žen a mužů
Skutečná vláda pro celou Evropskou unii
Minimální úroveň zaručené zdravotní péče ve všech zemích Evropské unie
Spravedlivý a rovný přístup ke vzdělání pro celou Evropu
Snížení potravinového odpadu

Nalezneme i dotaz: „Jaká rozhodnutí přijatá na úrovni EU by vás učinila hrdější na to, že patříte k Unii?“. Hrdější? A kdo je to ten hrdý? Je to otázky směřována pouze k těm, co jsou hrdí?

Údajnou všeholidovou hrdost avizující dotaz ukazuje, že EK opět jen markýruje, že ji názory občanů zajímají. Kdo je v EU hrdý na příliv migrantů, jejichž toky EU tak podporuje?

Pokud výsledek zpracovaný EK bude ohlašovat, že 96 % občanů pokládá za nejdůležitější vznik „skutečné“ vlády pro celou EU, pak si opět připomeneme sovětského vůdce Stalina, který říkal, že není důležité, kdo co zvolil, ale kdo hlasy sčítal.

Není důvod podporovat globalizaci další integrací

Sestavovatelé dotazníku prý vnímali potřebu zlepšit evropskou integraci v globální realitě. A že prý tato nová realita objektivně znamená snižování významu evropských národních států v celosvětovém kontextu. Avšak zdá se, že je to právě globální realita, která je příčinou vzrůstajícího nárůstu evropských protestních stran. A nejde o žádný okrajový jev.

Poslední výsledky z Rakouska. Maďarska, Polska či Itálie žádné proglobalizační a promigrační rozhodně nejsou. A Británie s EU končí. Nelze se proto ubránit dojmu, že v EK vůbec nechápou, co se děje. Nebo naopak velmi dobře chápou, ale v zájmu jejich protievropských cílů názory občanů, stran a dnes už i vlád naprosto ignorují Nelze proto vůbec uvěřit, že by názory občanů někoho z evropských „elit“ zajímaly, a že by zajímaly povýšeneckou EK.

Jsou totiž dvě věci, které EU spolehlivě rozbíjejí a oddělují. Migranti a euro. Ani s jedním si EK neví rady. Tak jak by si tam asi poradili s názory občanů...

Konzultace i Dotazník proto skončí fiaskem.
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.