24.9.2023 | Svátek má Jaromír


Diskuse k článku

EVROPA: Jakou reformu EU?

Není sporu o tom, že nespokojenost občanů celé řady zemí se současným vývojem EU roste a ruku v ruce s touto nespokojeností stoupá volání po reformě současného systému rozhodování, který je přímým důsledkem Lisabonské smlouvy.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 21.4.2017 2:12

Ano

Dost bylo EU!

J. Kanioková 20.4.2017 21:02

EU je nereformovatelná !

Zbytečná diskuze..

L. David 20.4.2017 16:52

Snažil jsem se reformovat lejna svého psa zpět na granule.

Věnoval jsem tomu mnoho času a úsilí, ale výsledek se přesto nedostavil.

Nedávno mi došla trpělivost a psa jsem zastřelil.

P. Dvořák 20.4.2017 17:10

Re: Snažil jsem se reformovat lejna svého psa zpět na granule.

Nerozumím tomu zcela nesmyslnému přirovnání, ale když už jste se o něco takového pokusil, proč jste potom nezastřelil sebe?

J. Lepka 20.4.2017 17:49

Re: Snažil jsem se reformovat lejna svého psa zpět na granule.

Tím se nechlubte. Ale napovím EU=RVHP. Už vám svítá?

L. David 20.4.2017 21:10

Re: Snažil jsem se reformovat lejna svého psa zpět na granule.

Pokud pane Dvořáku nerozumíte tomu přirovnání, pak ani nemůžete rozumět tomu, proč jsem po psovi nezastřelil sebe.

J. Kanioková 20.4.2017 21:02

Řehním :))))))))))

Ś. Svobodová 20.4.2017 14:24

Co chcete reformovat?

Žádná EU není. Je to jen skupina lidí, kteří měli podobnou ideu a dokázali o ní přesvědčit spoustu jiných lidí. Většina věřících (v cokoliv - od Boha po Ufo) nikdy nedovolí, aby se jejich svět zhroutil. Proto není možné zreformovat katolickou církev, komunistickou stranu, nebo IPCC.

Jediné řešení může přijít od občanů, kteří jsou ale dnes až na vyjímky upláceni a proto takové sklony příliš nejeví. A aby se místní obyvatelstvo přece jen neodvážilo vzepřít, dovezou voliče nové, povolnější.

R. Morava 20.4.2017 16:20

Re: Co chcete reformovat?

A není to od Vás dogmatismus čí negativismus? Všechno samozřejmě lze reformovat. Samozřejmě že reformace znamená velkou změnu nebo malou změnu. Pokud by nic reformovat nešlo, měli bychom tu ještě stále prvobytně pospolnou společnost lovců a sběračů. I ta se postupně zreformovala do současných vztahů. Pokud člověk není dogmatik může považovat za jedno z řešení současného špatného stavu Evropy zrušení EU, ale ne nutně.

V. Vaclavik 20.4.2017 17:22

Re: Co chcete reformovat?

A ja zase s pani Svobodovou souhlasim. Neni pravda, ze vsechno lze reformovat. Mozna v plane teorii, ale v realne praxi v jistem stadiu anebo u jistych systemu, nikoli. A snad nevidite rok 89 jako reformu komunismu. Ze to nyni ctvrt stoleti po tom roce 89 tak vypada, je sice smutne, ale i tak to z toho roku 89 reformni rok necini.

EU nikdo nezrusi a uz vubec nezreformuje, stejne jako nikdo nezrusil, natoz zreformoval sovetsky komunismus (reformovat lze jen neco, co neni od zakladu spatne, zle. To co je, musi byt jen zruseno, nebo opusteno, nebo revolucne svrzeno). Komunismus musel byt revolucne shozen ze sedla sve moci povstanim sirsi vrstvy lidu proti nemu protoze neslo refomovat od zakladu zly spolecensky system. Bohuzel ti co jej z toho sedla moci shodili nevedeli co presne chteji a tak jsme vysli po 'treti ceste' (posvecene ODS i jejim vudci osobnosti, byt nevedomky, z pomylenosti) a logicky takova cesta nemohla vest jinam, nez do nejakeho jineho socialistickeho (kolektivistickeho) pekla, toho, ve kterem se nyni nachazime, ci spise v jeho predpekli.

V. Vaclavik 20.4.2017 17:23

Re: Co chcete reformovat?

Jeste jinak, v kostce receno, z cireho zla dobro nevykresate.

Z. Lapil 20.4.2017 18:15

Re: Co chcete reformovat?

A co takhle: v r. 1989 nebyl reformován komunismus, ale stát jménem ČSSR: drasticky zjednodušeno - komunismus byl nahrazen kapitalismem.

Dokonce bych se hádal, že reformovat (transformovat?) lze i komunismus, protože KLDR, Čína, Kuba a třeba Maďarsko v dobách MLR opravdu není totéž. A možná přesněji - Čína 50. let opravdu není Čínou dnešní.

V. Vaclavik 20.4.2017 19:49

Re: Co chcete reformovat?

Tady jsou dve veci, dve 'promenne'. Delsi doba muze prinest generacni zmenu a s ni i nejakou zmenu k lepsimu, i kdyz nekdy treba i k horsimu. To ale neni na co bychom chteli cekat ted s EU, kdyz ta se teprve rozjizdi (na rozdil od autora clanku bych to nevidel na horizont dvou, ctyr let, ale vice realisticky na dve az ctyri dekady kdyz to nechame jit samospadem, treba k tomu vyhniti, nebo generacni zmenu k lepsimu.

Jakoby nestacil uz ten jeden experiment s cekanim na 'generacni reformu', experiment ktery trval ctyricet let aby doslo k vyhniti vule rezim drzet u moci. Na takove zmeny je zivot kratky abychom si to mohli dovolit.

Z. Lapil 20.4.2017 20:15

Re: Co chcete reformovat?

Generační změna, to je dobře řečeno.

Jelikož nemám rád revoluce, vidím to aktuálně na dva úkoly, možná se vzájemně vylučující. Jednak EU reformovat od stávajícího přesměrnicovaného stavu k větší svobodě konání (což s sebou nese osobní zodpovědnost třeba za to, že když místní pekař neumí chleba, nepřikážu mu umět péct chleba zákonem, ale nakoupím jinde) a jednak "agitaci" za vystoupení z EU.

Na to první mám mizivý vliv (ale znáte to: Kdyby všichni...), toho druhého se momentálně bojím, protože: s vystoupením budou problémy a je (skoro) jisté, že už vystoupení bude mít na jednotlivce negativní dopady, kdyby jen o turistiku na Šumavě šlo, a to spíš po dobu let než měsíců. Proto v případě, že "se" bude vystupovat na základě hlasování 51%:49%, velmi rychle dojde k poměru 49%:51% a nastane to nejhorší, co dokážu vymyslet: po velikém bušení se v prsa budou předčasné volby a nová vláda pojede do Bruselu vysvětlovat, že jsme to tak nemysleli.

V. Vaclavik 20.4.2017 22:13

Re: Co chcete reformovat?

Revoluce jako takove normalni clovek rad nema, ale jeste vice nemam rad dnesni EU, takze vyber je jasny. Revoluce taky nemusi znamenat prolevani krve, muze byt i revoluce ideovych zmen. Hodne, nebo i vsechno zalezi na revolucionarich.

V. Vaclavik 20.4.2017 19:56

Re: Co chcete reformovat?

A jeste jinak. Reformacni zmena znamena zachovani zakladniho systemu, pricemz se modifikuji jen nejake prvky. V roce 89 jsme ovsem zmenili system od sameho zakladu, od statniho vlastnictvi vyrobnich prostredku k vlastnictvi soukromemu, coz je aspon na papire zmena jako nebe a dudy.

Ze se to v implementaci zvrhlo a po tom ctvrt stoleti mame vlastne jen perestrojkovy, tedy reformacni vysledek na tom nic nemeni.

S. Ševeček 20.4.2017 12:59

Jakou reformu EU?

Totálku.

J. Jurax 21.4.2017 2:15

Re: Jakou reformu EU?

Rozehnat a zkusit to znovu. Poučeně a líp.

A. Alda 20.4.2017 12:15

Nechci EU reformovat.

Chci EU opustit.

Reformace EU je přibližně stejná ptákovina jako pokus o socialismus s lidskou tváří v roce 1968.

V. Vaclavik 20.4.2017 19:42

Re: Nechci EU reformovat.

Uhodil jste hrebik presne na hlavicku. Ta pise.

F. Ogáv 20.4.2017 11:51

"Nejhorší" je,

že Klaus má vždy pravdu. Ať se Vám to vy všichni modroptákobijci líbí nebo nelíbí. Dotlačili jste ho k podpisu té ostudné smlouvy, tak teď nekejhejte. Máte to co jste chtěli. Máte to co jste volili a jak je vidět budete volit. Pro mne to znamená, že je vždy lepší mít modrého ptáka, než rudého nebo zeleného nebo nedej Bůh Bureš-Sobotkovského. (Fuj)

J. Kulheim 20.4.2017 13:29

Nezapomínejme na některé naše lékaře,

kteří těsně před podpisem Lisabonské smlouvy plánovali iniciativu za odvolání prezidenta republiky. Jejím cílem bylo prohlásit Václava Klause za psychicky nemocného a tudíž nezpůsobilého vykonávat svěřený úřad.

Autoři nápadu MUDr Jan HNÍZDIL a MUDR Martin Jan Stránský, lékař a politik,ale i psychosomatikovi Jiřímu Šavlíkovi, psychoanalytičce Věře Fischelové a psychoterapeutovi Radkinu Honzákovi.

Jiří Pehe, politolog –Od jisté doby odkazuji většinu zahraničních novinářů i analytiků, kteří chtějí hovořit o českém prezidentovi Václavu Klausovi, na renomované psychology.

"Politici" se vyjádřili po podpisu- Ondřej Liška, z dlouhodobého hlediska významný krok, který přispěje k větší průhlednosti a demokratičnosti Evropské unie. Karel Schwarzenberg, předseda TOP 09 "Já prezidentův krok velmi vítám. Jsem šťastný, že je tato kapitola uzavřená a že se můžeme zapojit do práce v Unii." Lubomír Zaorálek, místopředseda ČSSD "Tak trochu mi spadl kámen ze srdce, protože jsem v německých médiích četl, že EU trpí reformní zácpou. Nyní můžeme konečně přejít k jiným tématům, reforma institucí je téma, které se snad nebude delší dobu řešit. Zkrátka pryč od ústavní a Lisabonské smlouvy k důležitým lidským věcem, Evropa potřebuje opravit reputaci a ukázat, že je tu pro lidi.

M. Prokop 20.4.2017 13:34

Re: "Nejhorší" je,

Pan Vaněk Klause tlačil přesně opačným směrem, než píšete. Ani ODS není a nebyla myšlenkově jednotná.

V. Kain 20.4.2017 14:04

Re: "Nejhorší" je,

Tak si myslím,že tato paní neví co povídá,ale asi těm svým nesmyslům sama věří.

B. Rameš 20.4.2017 10:18

Je na čase

formulovat zákon. "Každý jedinec nebo skupina jedinců dostavší se k moci, a to v podstatě na jakékoli úrovni a jakoukoli formou, má setrvalou tendenci tuto moc dále utužovat a rozšiřovat. Tato tendence může být přerušena pouze destruktivním zásahem vedoucím k rozpadu vybudovaných struktur, a to vnějším (např. rozsáhlá přírodní katastrofa, dobytí ovládaného území jiným společenstvem na jiné úrovni) či vnitřním (občanská válka, revoluce). Načež se proces nastartuje znovu."

T. Hraj 20.4.2017 11:15

Re: Je na čase

Jedná se vlastně o formu pudu sebezáchovy a systémový prostředek, který by tvořil protiváhu této přírodní síle nebyl dosud objeven. Selský rozum je jedinou známou účinnou zbraní. Míra jeho schopnosti této gravitaci oponovat je ale nepřímo úměrná velikosti společenství a složitosti mocenské struktury.

Jedna zkrásných instancí Vašeho zákona:

Francouzský zákoník práce měl začátkem století cca 15 stran, ještě v 70-tých letech cca 300 stran. Dnes má 5000 stran. Již jen z tohoto technického faktu je zřejmé, že to není dokument pro zaměstnance (aby věděli jaká jsou jejich práva atd.). Nikdy ho nepřečtou a i kdyby to dokázali, nejspíš mu neporozumí. Je to dokument pro právníky, úředníky, odborové bose atd. Jeho složiost jim zajišťuje obživu, takže vůle něco zjednodušit a zprůhlednit je rovná nule, respektive je záporná.

A. Alda 20.4.2017 12:16

Příslušný sociologický zákon je již dávno formulován

a zní takto:

Každá moc tenduje k vlastní expansi.

B. Rameš 20.4.2017 12:58

Re: Příslušný sociologický zákon je již dávno formulován

Nepochyboval jsem o tom, agresivní vševěde. Ale mně se líbí vlastní formulace víc.

P. Lenc 20.4.2017 9:40

Reforma EU

je taková utopie jako Utopia Thomase Mora. Současné vedení EU a jejich poskoků v členských státech je jenom jedna cesta.Cesta do pekel.

J. Jurax 21.4.2017 2:16

Re: Reforma EU

Ne do pekel, to by bylo ještě dobré, ale direktně do perdele.