16.4.2024 | Svátek má Irena


Diskuse k článku

EVROPA: Irskou hranici chce EU, nikoli Britové

„Budeme muset najít operativní způsob, jak provádět kontroly bez zavedení hranice.“ Tato slova pro případ tvrdého brexitu nepronesla Theresa Mayová ani žádný brexitář, ale hlavní vyjednavač EU Michel Barnier.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kalina 7.2.2019 9:48

to je tak těžké pochopit,

že když nebude efektivní hraniční kontrola mezi dvěma subjekty s rozdílnými "celními"sazbami" vůči třetím zemím, rychle se najdou obchodníci, kteří budou z toho těžit. Např.: EU se chrání proti nějakému zboží vyšší celní sazbou a Británie bude mít nižší sazbu. Zboží se doveze do Británie, následně do Irska přes nekontrolovanou hranici a už je i v EU. Samozřejmě v jiném případě i naopak. No a někdo se na to může těšit a někdo ne. Představme si třeba volný pohyb různých osob v EU, kdy tyto si zvolí vstup do Británie a) přes letiště v Londýně b) přes letiště v Dublinu plus vlak. bude to stejné??

M. Zima 7.2.2019 10:01

Aby tohle Češi nechápali,

byli zpracováváni po desetiletí panem Neffem a podobnými českými intelektuály.

BTW : Za vrchol britské drzosti jsem považoval britský požadavek nechat vše na hranici, jak to je, protože je tamní objem transféru pouze desetina toho mezi Irskem a Francií. Ale opět se potvrzuje, že Britové mají Východoevropany správně otipované.

O. Uživatel 7.2.2019 10:11

Uživatel požádal o vymazání
M. Zima 7.2.2019 10:33

Zase vykouknul jeden přes okraj českého bidetu

Ten "Volný pohyb zboží (a osob)", tedy volný trh, právě Tomis nechtějí, kvůli "milionu Poláků", ke kterým počítají i Čechy, vystupují. (Je pravda, že teď, když jim doutná koudel u P---, tak začínají s ústupky.)

O. Uživatel 7.2.2019 10:40

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 7.2.2019 10:42

Uživatel požádal o vymazání
O. Uživatel 7.2.2019 10:49

Uživatel požádal o vymazání
M. Zima 7.2.2019 11:43

Vy jste poněkud vykolejen

a plácáte nesmysly, nejste Vy náhodou z nějakého ministerstva, nebo dokonce IVK?

O. Uživatel 7.2.2019 11:59

Uživatel požádal o vymazání
H. Bartova 7.2.2019 18:22

Pridejte k tomu

Pridejte jeste 2 miliony a bude to asi spravne. A to jsou jeste jen ti o kterych se vi.

J. Zahrádka 7.2.2019 10:07

Re: to je tak těžké pochopit,

Těžké to opravdu není. Ano, právě o to jde. Článek je ale o tom, že Britové, kteří chtějí být šampiony obchodní otevřenosti, s tím problém nemají. EU ano.

M. Zima 7.2.2019 10:24

Tak, jak v Česku běžné,

nerozlišujete celní unii a volný trh. Měl byste také vědět, jak se chová britský finanční průmysl, abyste Čechům objasnil, jak jsou tou "britskou svobodou" již nyní okrádání. Nemáte zřejmě ani ponětí o následcích britských neoliberálních výkonů, včetně těch privatisačních a docházíte k absurdním a diletantským závěrům. Např.:

Požadujete nechat na irské hranici vše jako doposud, tedy EU režim, ale Tomis z EU vystoupit. Od Čechů, kterým kLausovská pravice bájí o národní suverenitě současně požadujete, aby si nechali do Česka pod anglickou kontrolou cpát libovolné zboží. To ty konsekvence opravdu nechápete? Vaše výhoda je, že jsou Češi skutečně tak zabednění, že si takové hovadiny nechají líbit.

O. Uživatel 7.2.2019 10:37

Uživatel požádal o vymazání
J. Hejna 7.2.2019 11:20

Re: Tak, jak v Česku běžné,

To dřív přijde Jaro.

M. Prokop 7.2.2019 11:46

Re: Tak, jak v Česku běžné,

Spíš další kecy, ten mindrák mu nedá.

J. Zahrádka 7.2.2019 11:59

Re: Tak, jak v Česku běžné,

Nikoli, pane Zimo. Rozlišuji mezi celní unií a volným trhem. Pro tuto diskusi je to ale poněkud irelevantní. EU si přála mít Brity alespoň v celní unii, Britům se to příliš nelíbí. Přesto však Britové navrhovali technologické řešení irské hranice, z opačné strany kanálu však zaznělo rázné odmítnutí. BTW, to alternativní řešení ani nepochází jen z hlav Britů, ale prezentoval to tuším nějaký Švéd, bývalý šéf jakési celní asociace či co - teď to bohužel nemám po ruce.

Okrádání britským finančním průmyslem je kupodivu velmi populární mezi kontinentálními podniky, protože na londýnském trhu mají značné možnosti získání levného kapitálu. Ostatně, tuším analýza Standar and Poors se vyjádřila skepticky dokonce i jen k přemístění dealingu eur z Londýna, protože prý nejde jen o přesun technologií, ale o unikátní know-how, které se tak snadno nepřemístí.

Britové krom jiného navrhovali, že by pro EU prováděli výběr cel ze třetích zemí u zboží, které by mířilo na EU trh. Tolik k tomu „libovolnému zboží“ a konsekvencím, a k suverenitě. BTW, suverenita neznamená nutnost chránit si svůj trh cly a netarifními překážkami. Suverenita znamená svobodu – i rozhodnout se pro otevření trhu.

Češi jsou dost zabednění, to máte asi pravdu. Proto jich většina stále podporuje naše členství v EU. Na druhou stranu, ty „hovadiny“ jsou diskutovány na nepoměrně vyšší úrovni, než je tato internetová diskuse. Ale váš problém s Klausem a zjevná eurofílie se zdá být držena více emocemi, než argumenty. Snižování všech, kdo s vámi nesouhlasí, moc racionální argumentací není. O průběhu jednání a návrzích, zdá se, mnoho nevíte. A to je pak v disputaci poměrně problém.

O. Uživatel 7.2.2019 12:43

Uživatel požádal o vymazání
J. Zahrádka 7.2.2019 13:29

Re: Tak, jak v Česku běžné,

S podivem vůbec je, že jsem "glanc" měl, když ho teprve ztrácím :-). Jsem přece euroskeptik a konzervativec, primitiv, podléhající předsudkům a stereotypům, nechápající význam změn v globálním světě, upínající se do světa ideálů a terminologie 19. století :-)).

Co byste od někoho takového čekal :-)?

M. Zima 7.2.2019 12:51

Že by

rozlišování mezi celní unií a volným trhem bylo irelevantní není pravda, je to jeden z Vašich omylů. Vámi preferované technické proclívání není realisovatelné v nutné kvalitě. (I u Amis sedí na rentgenech operátoři)

Kapitola "Okrádání britským finančním průmyslem" je příliš obsažná, nežli aby se nechala narychlo odháknout. Podívejte se ale na ty na Ostrovech vyvinuté metody a možná, že Vám potom bude jasněji i např. v aktuálním problému Cum/Ex. Byl byste asi první český domorodec.

Co je na tom suverenního, když podle Vašeho přání převezmou celní kontrolu nad zbožím pro EU Tomis, mi skutečně není jasné. Krom toho mi chybí zcela důvěra v takové postupy.

A ještě k "suverenitě". Mýlíte se, suverenita znamená i celní výsostní práva, znamená i "nutnost chránit si svůj trh cly a netarifními překážkami. " (Ostatně tím protiřečíte české posici). Je to momentálně velmi aktuální a jenom pro zajímavost, bylo to i důvodem válek.

Problém se šarlatánem kLausem také totálně podceňujete, jeho koncept založený na levné pracovní síle a odhození odpovědnosti prošustrováním cizího majetku je příčinou české druhořadosti.

J. Zahrádka 7.2.2019 13:47

Re: Že by

Psal jsem o irelevanci „pro tuto diskusi.“ Jinak je samozřejmě mezi oběma režimy rozdíl, ale o tom tato diskuse není .

„Není realizovatelné v potřebné kvalitě“ – hm. To je takový výrok, který lze uchopit pouze jako axiom. Nemá argument, prostě je to jen kategorický výrok. S tím se těžko argumentuje. V každém případě, když dle IRSKÉHO premiéra Varadkara EU řekla, že fyzická hranice není potřeba ani při tvrdém Brexitu, tak si prostě počkejme, jak to EU vyřeší (když technický režim „není realisovatelný“) :-).

„Na ostrovech vyvinuté metody“ vynesly Londýn na první místo mezi kapitálovými trhy, dokonce před NYSE. Nejsem fanoušek britských finančníků (hodně obecně vzato), ale v rámci této diskuse mám pocit, že je to téma, které sem nepatří a dostal jste ho sem spíše jako projev svého vzteku na Brity.

„Kontrola pro EU“ by se týkala pouze zboží, které by přes Británii směřovalo ze třetích zemí do EU. Jestli by si to chtěla kontrolovat pak ještě EU, to je její věc. Britové se jen nabídli, že by pro vyhnutí se irské hranici tuto kontrolu pro EU (na základě EU celního sazebníku) prováděli sami.

BTW, podobný režim tuším existoval již dávno, jako „T.I.R“ (a existuje dosud, pokud se nepletu). Zaplombované kontejnery pro transfery.

J. Zahrádka 7.2.2019 13:48

Re: Že by

„Suverenita“ – jak jsem psal, je to svoboda – i zvolit si otevřenost vlastního trhu. A samozřejmě, i opačně, zvolit si jeho uzavřenost. Váš výklad by znamenal absurdní závěr: že suverenitou je povinnost mít svůj trh chráněný cly či jinými bariérami, i kdyby si to suverén (tj. daný stát) nepřál :-). Válka je mír a mír je válka, svoboda je otroctví a otroctví je svoboda... a suverenita je nesvoboda otevřít svůj trh :-)).

Klaus – nějak postrádám, čeho bych se na vašem výroku chytil k seriozní disputaci. Tak to radši nechávám bez komentáře.

M. Zima 7.2.2019 14:14

Argumentativně stagnujete

Jeden příklad : "Jestli by si to chtěla kontrolovat pak ještě EU, to je její věc." To by ale přeci znamenalo právě ty kontroly na hranici S.I.-I. Tím si odporujete. A tak Bohu žel vícekrát. U kLause k tomu ještě neuznáváte z velké části nesporná fakta, takže to nikam nevede.

M. Prokop 7.2.2019 10:12

Re: to je tak těžké pochopit,

Já vidím hlavní problém v těch (vyšších) celních sazbách. je to nesmysl, sloužící jen zvýhodňování vybraných skupin, aby od zákazníků mohly inkasovat více.

Viz už hodně starý a stále platný https://www.mises.cz/literatura/co-je-a-co-neni-videt-56.aspx

F. Houžňák 7.2.2019 10:21

Zajímavé, vám tak drahá EU přesně takovýhle model

výměny zboží chtěla mezi EU a Ukrajinou a Ruskou federací, a všichni EUpřátelé se strašně rozčilovali, jaké je to od Ruska hnusné, že to odmítlo, a teď najednou řve EU, jak je hranice třeba kontrolovat. No a s tím volným pohybem osob, to si snad děláte srandu nebo co. EU pustí dovnitř každého, kdo přijede na lodi nebo přiletí letadlem nebo se dopraví jinak a vykřikne Azyl, azyl, a vy tady vykládáte, jak je třeba hranici hlídat. Za mých dětských let jsme se ptali, seš blbej nebo navedenej?

J. Kalina 7.2.2019 11:01

Re: Zajímavé, vám tak drahá EU přesně takovýhle model

tak já jsem jen dal příklad, že mohou vzniknout na hranicích Británie a EU 2 oblasti s různými pravidly pro přechod zboží a osob a někomu se to může hodit a někomu zase ne. Ještě jinak: budou jiná pravidla mezi GB a Irskem a jiná mezi GB ostatními státy EU? A když ano, jaká budou pravidla mezi Irskem a ostatními státy EU? Co z tohoto prostého faktu chce někdo vyvozovat směrem k preferencím pisatele je spíše záležitost koho ???? ČR si například nemohla sama dohodnout s Kanadou bezvízový styk ač jiné státy v EU jej měly a musela čekat na nějaké jednání mezi Kanadou a EU.

J. Hejna 7.2.2019 11:25

Re: Zajímavé, vám tak drahá EU přesně takovýhle model

Z toho plyne jednoznačně, že EU má už dávno nabýt.

P. Lenc 7.2.2019 9:46

Dobrý článek,

dík.

S. Netzer 7.2.2019 9:56

Re: Dobrý článek,

:-))))

O. Uživatel 7.2.2019 10:16

Uživatel požádal o vymazání
J. Svoboda 7.2.2019 9:46

Všichni jsou prý blbci, všechno řeší "cestovní prostor" :o)