27.10.2020 | Svátek má Šarlota, Zoja, Zoe


Diskuse k článku

EVROPA: Intelektuální Bílá hora

Událostí minulého pátku, kdy Francie ztratila špičkový rating, bude patrně využito, respektive zneužito k tlaku na co nejrychlejší přijetí mezivládní smlouvy v hantýrce známé jako fiskální kompakt.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Hudzieczek 20.1.2012 23:04

Sehr geehrter Herr Kaiser!

Čtu Lidovky docela pravidelně, takže Vaše jméno mi není neznámo, nicméně jsem docela otřesen (neřkuli zhnusen) z toho, k jaké demagogii se dokážete propůjčit. Ve Vašem článku jsem nenašel jediný argument, jen plivance. 

Evropské soustátí je koncept, je to zatím idea; chce-li ovšem Evropa obstát vůči globálnímu světu, musí jednotlivé národy zapomenout na historické půtky a spojit se do jednoho celku - bude-li to federace, či konfederace, či něco jiného sjednoceného, to zatím neumíme pojmenovat. Podstatné jsou základní atributy tohoto soustátí: jednotná ekonomika, jednotná zahraniční politika, jednotná armáda.  Jednotná měna může přijít později. Ale stojíme proti Číně, Rusku, Indii, arabskému světu.  USA na nás,  dle posledních Obamových vyjádření, hází kakiš, neboť jejich strategickou oblastí se stává Pacifik. 

Je třeba, aby se Bruselem začali zabývat špičkoví národní politici, aby tam tu prdlou bandu eurorádobyposlanců zpacifikovala, a aby politika Evropy dostala jasné a důvěryhodné obrysy. K tomu se vyjádřil polský  ministr zahraničí Sikorski a vyzval Němce, aby pochopili svoji historickou úlohu. Zajímavé je, že polští patrioté nemají strach ze ztráty národní identity a svobody a notabene oslovují Němce(sic!). Přitom je to národ, který za svobodu dokázal položit miliony životů (ve II. svět. válce).

Evropské státy mají dvě možnosti - oprostit se od poněkud zpozdilých národněobrozeneckých idejí, které mají kořeny v historicky překonaném 18. - 19. století a usilovat o jednotné evropské soustátí,  nebo se vrátit 200 let zpátky a dohadovat se se svými sousedy o záležitostech, které byly ve druhé půli 20. století dávno vyřešeny.

Má-li někdo strach, že naši vnuci budou mluvit německy  (jak mi to kdysi s katastrofickým výrazem ve tváři líčil jeden ze zakládajících členů Strany svobodných občanů) - no  nic proti tomu, důležité je, aby nezapomněli česky

B. Rybák 21.1.2012 11:56

Re: Sehr geehrter Herr Kaiser!

Protože svých prastarých politických "pudů" a historií po tisíciletí stále znovu a znovu prosazovaných (nacionálních) zájmů se očividně nevzdaly Německo, Francie, (důkazem je např. Merkozy), podobá se Váš projev až příliš těm, které za protektorátu pronášel např. pan E. Moravec.

Představa, že spojením států, které jsou kvůli hypertrofii sociálního státu, klientelismu, přílišné regulaci, pavědeckému ekologismu, egoistickému morálnímu relativizmu, multikulturalizmu, agresivnímu feminizmu, vymírání, rigidní politické korektnosti,...konkurence neschopné, vznikne konkurence schopný stát, ačkoliv neodstraní žádnou z uvedených příčin konkurence neschopnosti (zničující je každá z nich)a ještě ji zvětší použitím jednotných, žádnému státu plně nevyhovujících pravidel, je zatím nejhloupější politický nápad 21 století.

P.S. Kam se poděla t.zv. lisabonská strategie, bez jejího naplnění jednotlivými státy je sjednocování sebevraždou. Pouhým zvětšováním váhy se každý organizmus zadusí.

J. Šejnoha 22.1.2012 17:03

Re: Sehr geehrter Herr Kaiser!

Napsal jste to správně. 

Pokud je chybná základní idea, strategie i taktika, tak se  zvětšováním a  utužováním  soustátí jen urychlí jeho kolaps.

J. Šejnoha 22.1.2012 17:00

Re: Sehr geehrter Herr Kaiser!

Špičkoví nádrodní politici, Merklová a  Sarkozy, se už  vedením Evropy zabývají delší čas.

Že by se  něco měnilo k lepšímu není patrné.

Doufám že  jste nemyslel jejich geniální nápad  "vyrážet dluh dluhem ".

P. Novák 20.1.2012 19:21

?

"že západní firmy u nás neinvestují proto,......................., že těm firmám se ta investice vyplatí.

Nesmysl.

J. Krásenský 20.1.2012 18:00

Opravník oblíbených omylů

"u Bílé hory byl poražen moderní princip náboženské tolerance"

Moderní princip náboženské tolerance byl poražen o století dříve při tzv "Reformaci" Roku 1555 byla v říši přijata protestantská zásada Cuius regiō, eius religiō - Čí panství, toho náboženství - tehdy moderní princip náboženské netolerance protestantů. U nás ji začal uplatňovat až zimní král kalvínovec Fridrich Faltský, což je patrné i dnes ve Svatovítské katedrále. Na to se rádo zapomíná.

J. Krásenský 20.1.2012 18:01

....

Cuius regio, eius religio

V. Vávra 20.1.2012 16:09

nácek

Tento článek je založen na argumetačním podvodu nacionalisty. Tak jako také umělec vypodobnil Nizozemsko jako místo minaretů.... apod. Je jak plovák záchodové mísy. Je- li potřeba spláchne, ale nikdy se neponoří. Jeho úkolem je spláchnout. Je nastaven na spláchnutí a tím úloha je ukončena. A. Jirásek byl ideový diletant, neprávem označovaný za českého fašistu. Autor je jen nácek.

Je ideově čístý, bezúplatný, ekonomiky neutrální. Politicky se korumpovat nedá.

EU je zde záminka pro Hradního nácka.

J. Boleslav 20.1.2012 16:16

Re: nácek

V čem spatřujete Vámi zmiňovaný argumentační podvod? A zamyslete se chvíli předem, než začnete lidi takto značkovat. Mohlo by Vás to třeba časem i mrzet, ale zpátky se to bere velmi těžko.

V. Vávra 20.1.2012 18:52

Re: nácek

Ve výzvě ... intelektuální , bez protiargumentu. XY je špatný. Proč? Pro kvočičí kvoč, proto že to říkám já... a hotovo. Je povrchní, dělá práci plováku splachovače. Ať dělám co dělám národovec to není, je to nácek.

M. Varadinková 20.1.2012 19:07

Re: nácek

To mluvíte sám o sobě?

B. Rybák 21.1.2012 12:21

Re: nácek

Vy mluvíte o argumentech? Radši se honem spláchněte.

J. Šejnoha 22.1.2012 17:06

Re: nácek

Už je totady zase.

Když chybí argumenty, tak se oponent onálepkuje  jako nacista.  A je vymalováno, že ?

P. Rajman 20.1.2012 13:16

Kdy nebyli Češi v právu ?

Podle autora  nikdy, a proto nyní Česko skutečnou renesanci. Na(r)cistický hedonismus jak z praku.

M. Prokop 20.1.2012 14:15

Re: Kdy nebyli Češi v právu ?

Jste si jist, že jste nějaká slova nevynechal?

P. Rajman 20.1.2012 14:20

Re: Kdy nebyli Češi v právu ?

Děkuji, podle autora Česko prožívá nyní renesanci... (kterou mu kazí cizácká reformující se unie dodávám ). Na(r)cistický hedonismus pana Kaisera opakuji.  

B. Rybák 21.1.2012 12:27

Re: Kdy nebyli Češi v právu ?

Na(r)cistický?, hedonismus? (pana Kaisera?). Očividně nerozumíte ani tomu, co sám píšete.

I. Schlägel 20.1.2012 12:11

Ekonomická realita

bude mít dříve či později navrch nad ideologií a plánovaným hospodářstvím. Zásadní otázka zní, zda se z toho Evropané budou schopni a ochotni alespoň na čas poučit.

M. Prokop 20.1.2012 14:11

Re: Ekonomická realita

Zatím se nezdá.

I. Schlägel 20.1.2012 14:18

Re: Ekonomická realita

Myslíte, že se nezdá, že by se Evropané poučili? Já myslím, že proces poučování a střízlivění obyvatelstva pomalu začal. Problém je v tom, že počet lidí, kteří vědí, že se na rozpálená kamna nesahá, je zatím menší než počet lidí, kteří se na ta kamna musí posadit, aby je to trklo. Snad se ten poměr obrátí díky zvyšujícímu se počtu lidí, kteří si nevěříc na ta kamna již sedli a teď už vědí, že se nejen nesedá, ale i nesahá. Pozdě, ale přece.

J. Boleslav 20.1.2012 17:46

Re: Ekonomická realita

Souhlasím. Taky ale jde o to, aby až si na ta kamna sednou nebo sáhnou je to nenasměrovalo tak, že uvěří různým novým "věrozvěstům" ale Babiš, kteří jim nabídnou různá nová nepálivá kamna (protože v nich nehoří). A aby už snad nikdy nevolili ty, co trvdí, že zdroje jsou a státní dluhy se neplatí.

P. Lenc 20.1.2012 10:46

Výborný článek.

J. Matuška 20.1.2012 10:39

Ani se mi nechce věřit, že to je pravda.

"...Připravovaná smlouva je zásadním zásahem do našeho i evropskéhoo práva. To je zjevné i z toho, že ve středu ve Štrasburku Evropský parlament 521 proti 124 hlasům /při 50 zdržení se/ tuto smlouvu odmítl a žádá, aby se stala inherentní součástí Lisabonské smlouvy..." http://www.klaus.cz/clanky/3023

S. Ševeček 20.1.2012 10:42

Re: Ani se mi nechce věřit, že to je pravda.

On si to Pan President určitě vymyslel, pane Matuško ;-)

J. Matuška 20.1.2012 12:58

Re: Ani se mi nechce věřit, že to je pravda.

Pane Ševečku, myslím, že se už trochu poznáme... / S. Š. zlobím, že Václava Klause beru jako kotvu a kapitána./ Zkuste tuto informaci někde jinde, než v rozhovoru, najít. Budu Vám vděčný.

J. Matuška 20.1.2012 19:07

Re: Ani se mi nechce věřit, že to je pravda.

"...Ve svém usnesení vyjadřuje velmi silné pochybnosti o potřebě jakékoli dohody mimo stávající rámec EU." ?????

B. Rybák 21.1.2012 12:48

Re: Ani se mi nechce věřit, že to je pravda.

Souhlasím s Vámi. Díky za zajímavý odkaz.

J. Matuška 21.1.2012 14:45

Re: Ani se mi nechce věřit, že to je pravda.

Pan Ševeček poslal link, v kterém se ani slovem nepotvrzuje, co jsem s takovou "radostí" přečetl. Poslal jsem mail Ladislavovi Jaklovi, v kterém jsem ho žádal, jestli by tu nejistotu mohl vyvrátit. Uvidím, jaká bude jeho odpověď. Na titulku, hodně nerad, trvám...

P. Pruner 20.1.2012 10:08

dobré argumenty obou stran

Přiznám se, že nevím.

>Na jedné straně je dobré býti v houfu a s vlky výti. Dosud nevíme co vše bude ve smlouvě o fiskální unii z pohledu našeho podřízení institucím EU. Je jasné, že bychom ztratili to podstatné ze zbytku naší suverenity. Není ani jistota, jak to bude fungovat, když dřívější dohody se stejně neplnily ani velkými hráči.

>Na druhé straně v hospodářských záležitostech vše dobré i špatné v EU-ČR bylo dáno přirozeným vývojem, firmy na obou stranách dělaly to co pro ně bylo nejvýhodnější. Vzato historicky, máme se jak prasata v žitě, ale v republice nám toho už moc nepatří.