19.9.2020 | Svátek má Zita


EVROPA: Ilegální imigrace ve stínu pandemie

3.8.2020

Několik měsíců se již světová i česká média věnují jako nejdůležitějšímu světovému problému virové pandemii. Ne, že by to v některých státech nebyl vážný problém, ale v současnosti se více straší „explozivním“ nárůstem.

V Evropě a v Evropské unii zvlášť se poslední týdny hrozí druhou vlnou virové pandemie. Velká Británie, která několik měsíců odmítala nasazování roušek, s nimi teď přichází jako s „objevem“. Zdá se, jako by média tlačila evropské politiky do neustálého boje s pandemií a strach z „druhé vlny“ je silným hnacím motorem pro další omezování a zákazy. Británie tak nechá odjet do Španělska statisíce svých občanů, aby jim po návratu nařídila čtrnáctidenní karanténu. To je smutná realita těchto dní.

V Itálii, jedné z nejhůře postižených zemí virovou pandemií, se sice život vrací do starých kolejí, nicméně i v oblasti, která je pro EU ne zcela příznivá. Poslední dny jsou ve znamení nových případů ilegální migrace. Itálie si z Bruselu odvezla největší část pomoci formou grantů a úvěrů (bezmála 30 %), současně však zaznamenává největší přírůstek ilegálních migrantů. Italská vláda je sice zatím nechává vyloďovat převážně na Sicílii, nicméně Mateo Salvini , vůdce Ligy , vládu za růst ilegální imigrace silně kritizuje. Vládní strany mu to oplácejí tím, že ho zbavily imunity a jemu hrozí stíhání za to, že v době, kdy byl ministrem vnitra, blokoval vylodění migrantů v italských přístavech.

Italští senátoři zbavili ve čtvrtek Salviniho imunity jen těsně, a to poměrem hlasů 149 ku 141. Sicilská prokuratura viní sedmačtyřicetiletého politika z nelegálního zadržování osob, za což mu hrozí až 15 let vězení. Salvini loni v srpnu povolil vylodění stovek migrantů z lodě španělské nevládní organizace Open Arms až po téměř třech týdnech, když to nařídila sicilská prokuratura. Letos 12. února italští senátoři rozhodli stejně v jiné kauze, kterou má na starost soud v Katánii a která se týká případu z loňského července. Salvini tehdy jako ministr vnitra nedovolil okamžité vylodění na 130 migrantů zachráněných ve vodách Středozemního moře. Kromě desítky z nich, včetně těhotné ženy a dětí, museli všichni čekat v přístavu na palubě lodi pobřežní stráže Gregoretti, než několik zemí EU slíbilo, že je převezmou.
„Jsem hrdý na to, že jsem bránil Itálii. Udělal bych to znovu a udělám to znovu, protože migrační vlna tento měsíc je šestkrát větší, než byla před rokem, když (strana) Liga byla ve vládě,“ řekl ve čtvrtek k hlasování Senátu Salvini.

Popularita Salviniho strany Liga dosáhla vrcholu v létě loňského roku, kdy se v průzkumech těšila podpoře až 35 % voličů. Salvini chtěl vyvolat předčasné volby, Hnutí pěti hvězd se ale nakonec dohodlo s Demokratickou stranou a Liga skončila v opozici. Od té doby její podpora pomalu klesá k současným asi 25 %. Liga si však stále udržuje vedení. Ztráta Ligy jde ve prospěch strany Bratři Itálie, která z loňských 8 % nyní dosahuje podpory 15 % voličů. Bratři Itálie je strana, kterou vede bývalá ministryně vlády Silvia Berlusconiho Georgia Meloniová. Její program je ve Wikipedii označován jako národně konzervativní, pravicově populistický a euroskeptický. Tím konkuruje právě Lize, a část voličů Ligy tak přešla k Bratrům Itálie. Liga a Bratři Itálie s podporou nad 40 % by tak mohly konkurovat současné vládě Hnutí pěti hvězd a Demokratické strany, které v současnosti oslovují asi 36 % voličů. Je docela pravděpodobné, že případný soud se Salvinim by mohl jeho Ligu opět paradoxně posílit.

Navíc se podle médií ukázalo, že většina imigrantů, kteří se vylodili na Sicílii, byla infikována virem covid-19, a měla by tudíž zůstat v karanténě. Problém ilegální migrace tedy nezmizel, podobně jako zřejmě nezmizí ani virus. Zatímco problém virové epidemie se blíží jasnému řešení, a to vývojem účinné vakcíny a léků v případě, že se již člověk virem nakazí, problém ilegální imigrace z chudé a válkami rozvrácené Afriky se takto řešit zcela jistě nedá. Samozřejmě, že ilegální migraci velmi pomáhá nestabilita v Libyi, která je rozdělena mezi síly podporované Tureckem a síly s podporou Ruska. Pašeráci tak využívají relativního bezvládí a plní si kapsy penězi od lidí, kteří na cestu do Evropy vsadili veškeré své finanční rezervy. To je jeden z velmi negativních výsledků „arabského jara“, k němuž pomohla i politika NATO a USA s Barackem Obamou včele (bombardování Libye diktátora Kaddáfího). Vůbec je signifikantní, jak málo se „pokroková americká média“ věnují důsledkům Obamovy zahraniční politiky a o to víc kritizují současného prezidenta, který chce ilegální migraci do USA dostat pod federální kontrolu. I v EU je ilegální imigrace velmi vážný problém, který ohrožuje nejen italskou vládu, ale i soudržnost celé unie.

Osobně se domnívám, že mediální strašení druhou vlnou a obecně tím, že se ve světě nic jiného než pandemie nekoná, je nutné ukončit. Nenormální normalita, v níž dnes a denně žijeme a jsme detailně informováni o čtyřiceti nakažených ve stomilionové Jižní Koreji či v miliardové Číně, by měla skončit. I u nás je zapotřebí vrátit se ke skutečné normalitě, třebaže ještě není k dispozici vakcína v milionových počtech kusů. Nyní již nastal čas na to myslet ekonomicky.

Převzato se svolením autora z JanBarton.blog.idnes.czAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.