7.7.2020 | Svátek má BohuslavaDISKUSE K ČLÁNKU

Upozornění
Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.


EVROPA: Hořící katedrála Notre-Dame, podezřelé souvislostiVýpis zvoleného vlákna. Zobrazit celou diskusi podle vláken, času
počet příspěvků: 5, poslední: 23.4. 2019 0:49, přehled diskusí

Jak vznikl oheň?:
Autor: J. Plachý Datum: 22.4.2019 17:48

Zapálit dřevo je docela kumšt. Nejprve je zapotřebí navrstvit na vhodný papír s buničinou smrkové nebo borové třísky (ne dubové), v závětří papír zapálit a doufat že třísky chytnou nebo si to několikrát zopakovat. V obchodech se prodává podpalovač PePo aby si méně šikovní byli schopni oheň rozdělat v kamnech. Oheň nejčastěji chytá od uschlé trávy nebo mechu, od jisker ani od plamínku dřevo nechytne, ani smrkové. Dubové dřevo se ostatně používalo na formy do kterých se odlévalo tekuté sklo. Takovou má odolnost proti žáru. Zkuste dát dřevo do trouby s pečícím masem zda shoří. Neshoří. Co tedy mohlo způsobit požár Notre Dame?

Mohlo to být od zapáleného plynového hořáku namířeného na dřevo. Plamen není ostatně moc vidět. Vzápětí ale vzniká štiplavý kouř který je cítit všude. Na požár by se přišlo okamžitě. Leda by na střeše již nikdo nebyl. Takže někdo před koncem směny třeba zapálí hořák, namíří na dřevo, nevšimne si že dřevo doutná a jako smůla není nikdo kdo by jej upozornil. A vzápětí sleze ze střechy a neví co zapomněl.

Je to mnoho náhod najednou.

Re: Jak vznikl oheň?:
Autor: J. Vintr Datum: 22.4.2019 21:53

Při opravách na střeše se nejspíš používaly nějaké barvy, které bývají obvykle dost hořlavé. Nebo se tam používaly nějaké jiné stavební hmoty, které se obvykle dodávají v dvacetilitrových plastových kbelících, takže by nebyl problém tam v takovém kbelíku propašovat nějakou hořlavinu. Zapálit se to dalo na dálku třeba pomocí upraveného mobilu.

Re: Jak vznikl oheň?:
Autor: J. Plachý Datum: 22.4.2019 22:24

Dubové dřevo je velmi obtížné zapálit. Více než století se používalo dubové dřevo natřené dehtem na železniční pražce. Dehet, ve středověku známý pod názvem koudel je velmi hořlavou látkou. A pražce se nezapálily, i když vznikalo velké množství jisker od brzd vlaku, a navíc jezdily parní lokomotivy s otevřeným ohněm. Tedy ani prosté natření barvou nezpůsobí snadný požár dubového dřeva, natož nějaké pavučiny nebo hniloba. Navíc dubové dřevo je velmi odolné hnilobě a nechutná ani kůrovci. Na zapálení dřeva je třeba hodně úsilí, hodně vědomého úsilí.

Re: Jak vznikl oheň?:
Autor: J. Vintr Datum: 22.4.2019 23:09

Hromada plechovek s barvami nebo několik kbelíků nějaké hořlaviny by na zapálení asi postačilo.

Re: Jak vznikl oheň?:
Autor: J. Sedlář Datum: 23.4.2019 0:49

Hromada ? A není to málo Antone Pavloviči ?