26.5.2020 | Svátek má Filip


Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 105, poslední: 4.4. 2020 19:44, přehled diskusí

T. Bubeníček 3.4.2020 22:46

Podle mne je hlavní problém v tom, že těm mladým zeleným nikdo nevysvětlil, co to ten green deal vlastně pro ně znamená. Pokud by se jim řeklo, že budou pracovat 6 dní v týdnu 10 hodin (a pracovat ve výrobě, nikoliv sepisovat zbytečné sociologické v kanclu u počítače) jen aby měli na nájem a potraviny (protože prostě všechno zdraží, přesune se do číny atd.), a že na Netflix, mobily, hipsterské ohozy atd. nebudou mít prachy, tak by je to rychle přešlo.

P. Rada 3.4.2020 23:46

Čím to, že nezvažujete reálnou ale smutnou variantu, že pro mladé - pokud záhy nezačnou měnit svět za stabilnější - nejspíš bude v důsledku našeho pohodlíčka a nahromaděných dluhů vůči životnímu prostředí vůbec problém přežít?

Jakou situační záruku dáváte/odkazujete dalším generacím aby vůbec bylo možné pracovat alespon tak jak to dokázali a mohli ještě naši otcové?

Copak nechápete, že už vstupují do temného věku kdy oproti ještě dnešku začnou při setrvání civilizačních zlozvyků převládat "limity růstu" pro nedostatek zdrojů, hromadění zečištění a klimatický rozvrat?

https://www.seznamzpravy.cz/clanek/katastroficky-scenar-pro-pristi-desetileti-zacneme-umirat-driv-a-pobijeme-se-o-jidlo-77223?dop-ab-variant=11&seq-no=1&source=hp

L. Novák 3.4.2020 23:52

Co to zase meleš za bludy, magore pomatený?

P. Hatina 3.4.2020 17:39

Jenže no právě. to že ti zmínění hejtmani a další regionální představitelé" kritizují Babiše je až sekundární efekt. Ten primární je, že oni jsou osobně zodpovědní za řešení stavu v jejich regionu (kraji, městě), a na tom odvedou nejvíc práce. Taky třeba že hlavně pod ty kraje (velká města) patří nemocnice, záchranné služby, sociální zařízení, místní MHD atd. Tudíž - o kvalitě jejich práce se každý přesvědčí osobně sám (a měl by to sledovat). Ale že informace o tom, jak jim v tom spíše NEpomáhá stát (vulgo premiér Babiš) je taky důležitá, ale jinak..

J. Novotny 3.4.2020 17:32

Slabý Arctic Vortex může přinést arktickou zimu do Evropy (v posledních letech si to zažila Severní Amerika). Všichni to známe - teploty pod -20 a bezvětří. Klidně celý týden, nebo vracející se ve vlnách. Pak nebude odkud dovézt. Země přejdou na krizové řízení a ti nepřipravení budou mrznout.

P. Rada 3.4.2020 17:43

Ted už pro odtávání polární čepičky kolabující vortex zimu asi nepřinase. Posledních 6 let ale u nás způsobuje SUCHO!

V. Mertan 3.4.2020 19:10

Polárny vortex bol túto zimu rekordne silný, preto sa ku nám zima nedostala. Polárny ľad má tento rok slušnú rozlohu a nezdá sa, že by sa chcel roztopiť. O tom, či vortex bude v zime narušený rozhoduje stratosférické oteplenie. Príčiny stratosférického oteplenia nie sú ešte stále presne známe.

P. Rada 3.4.2020 20:34

Podáváte mylné inforace. Stratosférické oteplování se znekoná. Jako celek se naopak už několik desetiletí strat. ochkazuje - viz také častějčí vznik NLC. To proto, že i tam přibývá CO2 jakožto tepelně radiačního plynu a navíc zde ubývá ozonu jako hlavního ohřivače od UV složky slunečního osvitu.

L. Novák 3.4.2020 23:54

Blábolíš nesmysly...

V. Mertan 4.4.2020 7:10

polárny vír (vortex) - polárna cyklóna, resp. oblasť s intenzívnou atmosférickou vorticitou. Polárne prúdenie vo vortexe začína tesne nad tropoauzou, ktorá začína v oblasti pólov približne vo výške asi 9 km. Maximálne rýchlosti vetra sa v polárnom vortexe vyskytujú v blízkosti stratopuazy (asi 50 km). Prúd vzniká vplyvom teplotných rozdielov medzi teplejšou tropickou a studenou polárnou stratosférou. Kým teplejšia tropická stratosféra je počas polárnej zimy zohrievaná ozónom vplyvom absorbcie ultrafialového žiarenia, polárna stratosféra je ochladzovaná počas polárnej noci prostredníctvom vyžarovania infračerveného žiarenia do vesmírneho priestoru hlavne oxidom uhličitým, ozónom a vodnou parou. Vplyvom teplotného kontrastu vzniká teplotný gradient a vzduch tečie z juhu na sever, no Coriolisova sila ho vychyľuje na východ. Nad stratopauzou je teplotný gradient medzi trópmi a polárnou oblasťou obrátený.

Na južnej pologuli je polárny vír vyjadrený oveľa výraznejšie. Rozpad polárneho vortexu môže súvisieť s úbytkom ozónu, ako aj náhlym stratosférickým oteplením. Náhle stratosférické oteplenie, ktoré zostupuje z vyšších do nižších nadmorských výšok vytvára toky, vďaka ktorým sa vzostupne šíria Rossbyho vlny. Tie potom narúšajú pozdĺžne symetrické štruktúry a sú príčinou väčšej troposférickej variability. Stratosférické oteplenie sa prejaví aj zvýšením anticyklonálnej vorticity, pričom hrebeň vysokého tlaku vzduchu jednak spôsobuje posunutie polárneho vortexu od pólu smerom na juh, jednak vybudovanie hrebeňa ešte viac zosilňuje otepľovanie. Vortex sa tak rozdelí na dva, resp. tri stredy a môže prísť aj k úplnému kolapsu víru. Kým v období rokov 1950 až 1991 prichádzalo k výrazným stratosférickým otepleniam približne každý druhý rok, v rokoch 1992 až 1998 k žiadnym výrazným otepleniam neprišlo. V decembri 1998 sa situácia zmenila a opäť sa začali objavovať stratosférické oteplenia.

Zdroj: http://www.nun.sk/terminologia_P.htm

P. Rada 4.4.2020 10:38

Děkuji za odkaz, který ale zřejmě oproti proklamacím ale není aktualizovaný. Mám také za to, že část jeho obsahu (pojetí výlučnosti stratosférického vlivu) a tedy i některé Vaše vývody jsou v proto dále rozporu s realitou která říká, že tryskové proudění leží převážně v horní troposféře. Stratosféra ve které je výrazná ozonová vrstva leží přeci ještě o cca 10km výše nad rozhraním s troposferou kde se mohou vyskytovat jety. Jet- stream je tedy sice částečně v kontaktu se spodním okrajem stratosféry a přenáší proto i s tohoto teplotního rozhraní energii kterou Coriolisova síla převádí v nejrychlejší typ pohybu který lze v troposféře pozorovat právě v běžném leteckém provozu.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Pol%C3%A1rn%C3%AD_v%C3%ADr

Součastné rozložení tryskového proudění lze sledovat např. na :

https://climatereanalyzer.org/wx/DailySummary/#t2

Odtud jsou právě patrné dominantní vazby především na troposférické útvary kde je vyšší gradient hustoty enrgie jak v daleko rozsáhlejších ale relativně homogenních oblastech stratosféry.

V. Mertan 4.4.2020 19:44

Ste trošku mimo, kľúčové je Náhle stratosférické oteplenie. Tento jav je popísaný napríklad tu: https://www.imeteo.sk/clanok/nad-anrtktidou-sa-nahle-oteplilo-o-rekordnych-500c aj s dôsledkymi, ktoré to prináša.

L. Novák 3.4.2020 16:43

Green deal je především velká blbost. Že je šířená rozhodnnutím EU, je varováním pro všechny politiky, kteří si zachovali zdravý selský rozum. Závazky k EU je nutno minimalizovat při zachování vzájemně užitečných/výhodných vztahů mezi členskými státy. Nic víc. EK zrušit a EU parlament rozpustit.

No a k tomu psychopatovi. Nastudujte si, jaké vlastnosti obvykle mají psychopaté a v jakých oborech je jejich největší koncentrace. Mnoho vrcholných politiků (obecně, nejenom v Česku) k nim patří. Ať už v dobrém nebo zlém.

T. Hraj 3.4.2020 17:17

Psychopat "v dobrém" nikdo být z definice slova (patologický) nemůže.

Pravdou je, že vrcholní politici jsou lidé s vysokým sebevědomím (proto jsou vrcholní), někdy až chorobným. Ale ne každý je D.Rath.

L. Novák 3.4.2020 17:26

Samozřejmě, že může. Třeba astronaut, který přistával a řídil přistávací modul (tuším při prvním přistání Američanů na měsíci) v nouzovém stavu (přetížený výpočetní systém modulu a špatný terén v místě plánovaného přistání) přistával ručním řízením jenom podle toho co viděl okénkem a co mu hlásili podle ukazatelů (výška a zbytek paliva).

Vybrán byl jako osvědčený zkušební pilot který ustál několikrát havárie při zkušebních letech nových nadzvukových stíhaček a dokázal zachovat "chladnou hlavu" i v situaci smrtelného ohrožení...

V. Petr 3.4.2020 21:08

Je to ještě trochu jinal. Všichni první američtí astronauti byli bývalí stihači z Korejské války. Takže na nebezpečí byli zvyklí.

Byli to "supermani," ne psychopaté.

L. Novák 3.4.2020 23:56

Převzal jsem toho astronauta jako příklad, který uvádějí psychiatři. :-) Je dobré si od nich občas něco přečíst nebo poslechnout.

P. Brich 3.4.2020 17:29

"EK zrušit a EU parlament rozpustit."

To by najednou bylo peněz na plicní ventilátory!

P. Rada 3.4.2020 17:40

Spíše je to jinak. Sedláci dříve dokázali "zdravým selským rozumem" uživit po staletí sebe i vrchost ve městech. Rozmach technologičnosti posledních desetiletí ale jejich řady promazal a zbytky často uvedl do závislosti na průmyslu - ale hnaném rizikově na principu neobnovitelných surovin a technologií. Energetika která to měla zajstit však po století tápání selhala poklesem efektivit těžby (EROEI) a surovinové zásoby se také tenčí. Potravinová produkce takto sice globálně na rostoucích plochách po vykáceném, vypáleném... momentálně ještě vzrostla - ale už za cenu ztráty dlouhodobé stability produkce a masivního narušení stability životního prostředí. Udržitelnosti by právě mohla pomoci dále propracovávaná idea "G.D." Jak ale čtu tak stereotypně stupidně uvažující zas doufají v opakování schémat rozvoje přes ještě extrémější počiny ale zas na principu dluhového vyrážení klínu ještě větším klínem.

Dnes se totiž bez umělého hnojení, herbicidů, peticidů, genetického šlechtění, obchodu uvnitř i vně EU... a dalších závislostí skoro žádný zbylý sedlák neobejde a pokud - tak na degradované půdě při extrémějším podnebí nevypěstuje na víc jak sotva pro svou prostou reprodukci.

Lidstvo se tak svou "mocenskou chtivostí" (jak ji trefně popisuje Koukolík) dostalo právě do psychopatické situace závisláků kterým začíná docházet jedna droga přičemž drogy náhradní jsou dražší a hůře dostupné.

L Novákvé ale mylně chybu hledají nikoliv u sebe a ve svém vlastním vleklém odklonu od udržitelnosti a svébytnosti který už dlouho přehlížejí - ale v údajné kolektivní blbosti jejich okolí symbolizované mylně jen EU.

V. Novák 3.4.2020 19:00

Bez umělých hnojiv, insekticidů, pesticidů, fungicidů,... a techniky poháněné nějak získanou energií se zemědělství vrátí do dob sedláků u Chlumce, robot a pravidelných hladomorů.

Pro mou prababičku byl koukol nebo chrpa v obilí plevel - dnes je to "biodiverzita", sysel byl škůdce, který kradl chleba a ponravy se sekaly slepicím, protože chrousti taky žrali co neměli. To byl zdravý selský rozum.

P. Rada 3.4.2020 20:46

Ano tento návrat k hladomorům skutečně hrozí (aktuálně Somálsko a další země hlavně Afriky) a bude časem i u nás hrozit tím více, čím více budeme zbytečně vyčerpávat přírodní zdroje spotřebou pro spotřebu a tvorbou nerecyklovatelného. za dvěstě let může glob teplota vzrůst až o 8C a to by byl konec civilizovanosti všude.

https://zpravy.aktualne.cz/domaci/do-200-let-se-otepli-o-8-stupnu-varuje-predni-klimatolog-fos/r~9de9bd7e675211e5b440002590604f2e/

L. Novák 3.4.2020 23:58

Budeme žrát řepku, magore! Té máme díky blbům jako jsi ty nadbytek...

V. Petr 3.4.2020 21:15

Lidstvo už nemže žít jako ve středověku (škoda, že si život tehdejšího sedláka nemůžete vyzkoušet na vlastní kůži), tolik lidí by se na tehdejší úrovni neuživilo.

A potřebuje i jadernou energii.

Sám např. píšete o tom, že v Evropě byly vytěženy středověkou technikou dostupné zásoby barevných kovů.

A mimochodem, už v paleolitu byly vysbírány pazourkové pecky, tehdy strategická surovina.

L. Novák 4.4.2020 0:01

Magor "Rada" už to má "za pár"... Takže těch bludů, co tady hlásá pro budoucnost, už se nedožije a nikdo mu už za ně nebude moci nakopat pudel. Možná ty jeho bludy jsou důsledkem nemoci stáří...

J. Nevrkla 3.4.2020 15:01

Zelení musí být nadšení, uhlikova stopa a znečištění se budou dramaticky snižovat. Sen se stane realitou, pochybuji, že šťastnou.

P. Rada 3.4.2020 17:01

Co si Vy konkrétně představujete pod pojmem "zelení" je pro nekontrolovatelnost nejasné. Lze jen odhadnout, že jde o jednu s primitivních fantazií o ideálním kolektivním nepříteli.

Za sebe odhaduji, že ekonomický pokles přivodí pokles možností investovat do péče o krajinu i do obnovitelných technologií které by mohli zmírnit dosavadní dominanci života lidstva na fosilní dluh. Konkrétněji na obnovu našich kolabujících lesů už v minulém roce přestalo na sebe vydělávat lesnictví které nyní už čerá miliardový úvěr. Dříve však přinášelo zisk do státního rozpočtu okolo 10miliard ročně. S čeho půjde lesnictví dotovat za zhoršené ekonomiky???

https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/lesy-cr-loni-ve-ztrate-asi-jedna-miliarda-zacaly-pouzivat-uver/1863890

Virová pandemie se tak nejspíše přidruží jako další negativum omezující společenský rozvoj. Články na toto téma už začínají vycházet:

https://poleblog.sk/koronavirus-a-problem-prezitia-ludstva-ako-biologickeho-druhu/

L. Novák 3.4.2020 17:17

"Zelení" jsou narudlí hloupí aktivisté jako ty a huby mají plné keců o problematice, které absolutně nerozumí jako ty, magore "Rado".

P. Rada 3.4.2020 17:46

Tak věcně "magore" - co je v uvedeném odkazu špatně?

V. Kolman 3.4.2020 13:43

Neodmítejme šmahem podivné myšlenky - mohou být pravdivé!

V. Petr 3.4.2020 14:23

Ale většinou pravdivé nejsou a zanechávají po sobě hromady mrtvol!

Viz socialismy všech barev!