26.5.2022 | Svátek má Filip


Diskuse k článku

EVROPA: Green Deal a koláče Marie Antoinetty

Kdyby si všichni chudí v EU oblékli „žluté vesty“, tak by dnes Evropa vypadala jako zařepkované jarní Česko z letadla. A v té samé EU požadují Finsko, Rakousko, Lucembursko, Dánsko, Holandsko, Švédsko a Lotyšsko, za souhlasného pokyvování Evropské komise, zostření emisních cílů pro plyn a CO2 na minimálně 55 procent oproti dosavadním 40 procentům.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
V. Kučer 7.7.2020 8:51

Reálné je přechod na jadernou energetiku. Jinak mluví autor docela rozumně. Z těma koláčema jsou to patrně fake news které pomohli rozpoutat revoluci. Že Green Deal pomůže rozvrátit evropskou ekonomiku patrně fake new není.

M. Koutný 7.7.2020 9:26

Varianty jsou zhruba 3. Ta první, bohužel stále méně reálná, je, že lidem dojde včas trpělivost, vezmou vidle a tu bandu eko-gendero-rasomaso- pomatenců pošlou, kam patří, a pak udělají pořádek i s rabující lúzou. Samozřejmě optimální by bylo, aby ty vidle brali do rukou jen obrazně a aby místo nich neměli reálné kalašnikovy; ale je otázka, zda už na to není pozdě.

Horší, i když stále ještě přežitelná je druhá varianta. Totiž že se pomocí Green dealů, kvót na všechny (kromě schopných a pracovitých lidí), přebujelými sociálními programy, zkrátka brutálními zásahy do tržní ekonomiky podaří zhuntovat hospodářství tak, že se těžiště civilizace přesune jinam. Nejspíš by to byla Čína a my bychom se stali její zchudlou periferií, ale aspoň bychom přežili.

Bohužel nemožná není ani varianta třetí. Tedy že se ve své zbabělosti a hlouposti necháme převálcovat barbarskými masami z Afriky a Blízkého východu, kterým nepochopitelně otvíráme dveře i peněženky. To by samozřejmě znamenalo islamizaci a rychlý úpadek nejen ekonomický, ale i společenský, zřejmě na úroveň nějakého pozdního středověku.

J. Ganaur 7.7.2020 9:36

S tou Čínou by ta druhá možnost rychle přešla ve třetí.Být poddanými čínských soudruhů by vyšlo nastejno jako islám.

V. Novák 7.7.2020 9:50

Čína se rozvíjí, muslimské země se přestaly už před cca 3 - 4 staletími.

R. Langer 7.7.2020 11:47

Souhlas. Sice nic moc, ale přece něco.

J. Ganaur 7.7.2020 13:23

Děkuji, nechci ani jedno, ani druhé!

R. Tesařík 7.7.2020 10:32

Když jsem četl článek, řekl jsem si kdo první bude pitvat výrok o koláčích. A ejhle..

J. Jurax 7.7.2020 15:29

No a?

Článek není o Marii Antoinettě.

Točením se na výroku dotyčné královně připisovaném se podobáte trollu zvanému Pěkný den.

J. Nevrkla 7.7.2020 7:45

Vyžadovat v dnešní době Green Deal a údajně zachraňovat tak svět, může v situaci, kdy budou mít mnozí problém uživit sebe a svou rodinu, jenom cvok odtrženy luxusním příjmem od života obyčejných lidí. Myslím, že vzpoury přijdou brzy a škodliva EU bude rozvracena.

P. Rada 7.7.2020 8:28

EU "škodila" leda tak odvracením válek které ji předtím pravidelně rozvracely.

"Škodlivá" se poslední dobou akutně jevila a jeví hlavně putinovcům tím, že omezila jejich sféry vlivů. Rusky mluvícího obyvatelstva zde v jejím středu ale mají prorusky smýšlející už více jak kdy v minulosti. Tak se takto mocensky motivované propagandě Kremlu a tomu že ji leckdo baší tolik nedivím.

Podonně se jeví "škodlivá" také panu Nevrklovi který si v ní nejspíše paradovně bezstarostně žije a reptá nejspíše pro sebezviditelnění až tak, že mu dávám zapravdu v rostoucích rizicích občanských nepokojů až válek.

O. Uživatel 7.7.2020 8:35

Uživatel požádal o vymazání
P. Rada 7.7.2020 8:45

Podívejte se jak snadno vznikly nepokoje i v bohaté americe. Porovnejte si míry migračních tlaků v čase, tempa rozevírání ekonomických nůžek, míru domácí soběstačnosti, nezaměstnanosti, zadluženosti .... a hovořit můžeme o různě velkých celcích aniž by se hovor vymanil s pořeby použít pojem nestabilita.

Extenzivní rozvoj v uzavřeném systému k ní totiž nutně vede. Ten kdo dokáže míru nestability úspěšně snížit spíše bude v obecné výhodě.

O. Uživatel 7.7.2020 8:52

Uživatel požádal o vymazání
J. Svoboda 7.7.2020 8:57

V ČR ne, tady kromě milionu chvilek nedostane na ulici nikdo nikoho.

Pěkný den.

O. Uživatel 7.7.2020 9:07

Uživatel požádal o vymazání
V. Kolman 7.7.2020 17:51

Můj skromný názor na nebezpečí války je pane Chodovský tento:

Za 2. svět. války si mocní tohoto světa mohli zalézt do železobetonových dokonalých krytů a v bezpečí přečkat válku.

V "atomové" době by jim ty kryty byly na houby, nehledě na to, k čemu by jim byla radioaktivní, na stovky(?) let zamořená krajina? To by bylo NEVÍTĚZSTVÍ, řečeno slovy V. Klause.:-)

Mocní tohoto světa se mají velice rádi, nechtějí přijít o "kejhák" a tak všemožně hledají různé jiné cestičky k moci a světovládě.

Je na mé laické úvaze zrnko pravdy? Není? Kdož ví.

J. Nevrkla 7.7.2020 8:38

Prosím vás, válku koho s kým EU odvrátila? To jsem nějak nezaregistroval a nemám asi dost fantazie. Ani jsem nezaregistroval mocensky motivovanou propagandu Kremlu. Můžete uvést nějaký příklad?

P. Han 7.7.2020 8:44

EU rozvracely nějaké války? Povídejte, přehánějte!

J. Ganaur 7.7.2020 9:41

Nebuďte hnidopich.Evropa států byl kotel válek.V tomhle ohledu je to pokrok, jen se nějak blbne a nejsou to jen "elity", taky je někdo musí volit.Teď asi přijdou jiné starosti...

J. Jurax 7.7.2020 15:37

No, mýlíte se prakticky ve všem. Není to neobvyklé.

P. Lenc 7.7.2020 7:39

Ano, hrobníci naší civilizace nás opravdu "připravují".Jsme opravdu takové ovce jdoucí "vyrovnaným krokem" na porážku?

P. Rada 7.7.2020 5:25

S Robejškem lze souhlasit v tvrzení: ..."Evropa stojí na počátku nejtěžší krize od roku 1930...."

To co neuvedl, je fakt, že Evropa není v této situaci na světě vůbec osamocená. Prakticky totéž totiž paltí celosvětově a s řady důvodů mezi nimiž jsou ty klimatické způsobené vleklým životem na fosilní dluh a na rozptylování nerecyklovatelných externalit do širokého okolí (Co2, kyselé deště, rtut, herbicidy, pesticidy...) ze kterého bylo donedávna možné vozit levné zdánlivě nevyčerpatelné suroviny.

S touto bezohlednou extenzifikační politikou života na ekologický dluh v širokém okolí je s řady důvodů konec pro trvalou nerealizovatelnost. Tento zásadní rámec ale autor nediskutuje. Chová se tedy jak malé vzdorovité dítě dožadující se pokračování privilegií infantilního věku kdy vše bylo dovoleno a navíc se mohl opírat o bohatství širokého okolí. Nastává ale čas nést úděl dospělého ve smyslu odpovědnosti za své počiny i sladění života s možnostmi prosředí a to se autorovi zřejmě nezamlouvá.

Krize byly a jsou pravidelnou součástí i zásadních celospolečenských změn. Tu ekologickou která nadchází bud lidé zavčas zvládnou a nebo vývojově jako druh dříve či později zkončí.

J. Nevrkla 7.7.2020 7:40

Žádnou ekologickou krizi tu nemáme, voda i vzduch jsou daleko čistší než před 30 lety. A suroviny nejsou v zásadě vycerpatelne - pokud se některé stanou nedostatkovejsimi, zvýší se jejich cena a poptávka se přirozeně sníží.

P. Rada 7.7.2020 8:37

Ano voda a vzduch jsou dnes čistší jak za komunistů - ale zdaleka né tak čisté jako před staletími.

Zásadní nedostatečný je CELOSVĚTOVĚ např fosfor nezbytný na intenzivní hnojení polí. Ten si jako strategickou surovinu už drží v rukou zahraniční mocnosti (čína..) a my jim navíc přihráváme tím, že si dříve úrodnou půdu necháváme stále intenzivněji erodovat. Měd už nemá v Evropě nikdo a tak by se dalo pokračovat...

"Přirozeně" se takto snižuje soběstačnost a tím stabilita regionu.

J. Nevrkla 7.7.2020 8:57

Takže bychom měli toho fosforu používat na hnojení více či méně? Nechme to na rozhodování těch, kteří hnoji, ať se rozhodnou pro nejefektivnější možnost, je to v jejich nejvlastnesim zájmu. O erozi půdy se po sovětském vzoru nejvíce mluvilo před 60 lety, byly kvůli tomu vysazovány vetrolamy, pak byly jako nesmyslné kaceny. Před skoro 50 lety se při ropné krizi zase psalo o tom, že zásoby ropy jsou na 20 -30 let, po těch 50 letech jsou odhadovany na několik století. A taky se před 50 lety mluvilo o globálním ochlazování, taky tehdy Římský klub vědeckých elit prorokoval, že v roce 2000 bude nejstrategictejsi surovinou dřevo, pak zase docházel zinek... Všechno to byly bláboly. A teď skoro očekávám, že se klima začne ochlazovat a alarmisti se konečně stanou nerespektovanymi šašky.

V. Novák 7.7.2020 9:54

Klimaalarmisti jen otočí - a najde se dost mladých, kteří si nebudpu moci pamatovat blbnutí kole,GW a budou grétit s globálním ochlazováním.

J. Nevrkla 7.7.2020 10:19

Doufám, že opakovaný vtip přestane být vtipem, takoví idioti už snad lidi nejsou.

R. Langer 7.7.2020 11:49

Ale jistě že jsou, a je jich až až...

J. Jurax 7.7.2020 14:37

Nedělejte si iluze. Jsou, pokud jim nějakou hovadinu správně podáte.

M. Hartmann 7.7.2020 9:24

Šmankote, pane Rado, tolik podnětných a neotřelých myšlenek! Neměl jste ten článek místo pana Robejška napsat radši vy sám? Vstaňte z toho kanape, dojděte k oknu, rozhrňte závěsy a podívejte se aspoň na chvíli ven. Cestou se stavte v koupelně, můžete si vykloktat.