6.6.2020 | Svátek má Norbert


EVROPA: Francie vyhlásila válku EU

15.10.2016

První obětí jsou čeští řidiči

Nevinní jsou vždy prvními oběťmi konfliktů, to platí i u posledního bezprecedentního útoku na principy fungování EU ze strany protekcionářských francouzských představitelů. Tentokrát to odnesli čeští řidiči kamiónů.

Volný pohyb pracovní síly a zboží, volné a férově nastavené fungování vnitřního trhu a rovnoprávné postavení všech členských zemí je základem fungování Evropské unie. Ať už si o Evropské unii člověk myslí cokoli, toto jsou základní benefity jejího fungování, na jejichž prospěšnosti se asi shodnou zastánci EU i její nejzarytější odpůrci. To, o co se v současné době pokouší Francie (následovaná některými dalšími zeměmi), však podrývá všechny tyto základní principy a záměrně znemožňuje normální fungování volného trhu.

Jak jinak totiž rozumět nebetyčnému nesmyslu nařízení, podle kterého musí řidiči kamiónů projíždějící přes francouzské území na požádání předložit ve francouzštině psané potvrzení o tom, že dotyčný za svou práci pobírá odměnu alespoň ve výši francouzské minimální mzdy. To by snad bylo ospravedlnitelné, a dokonce i správné u zaměstnance z jiné země EU, který svou práci vykonává výhradně na francouzském území, a měl by tedy mít nárok na stejnou životní úroveň jako jeho francouzský kolega. Jaký smysl ale takové nařízení dává u někoho, kdo za jedinou šichtu projede evropských států hned několik, není zřejmé. Anebo to naopak zřejmé je až příliš, ale nemá to nic společného s ochranou práv nebohého řidiče, který, chudák, ještě platí za to, že je hůř placen.

Jde totiž o další z neskrývaných snah Francie neférově zvýhodňovat vlastní občany a firmy na úkor ostatních členských zemí EU. A blaho špatně placeného zahraničního řidiče je jen hanebnou zástěrkou takových protekcionistických intrik.

Za všechny takové nespravedlnosti jmenujme alespoň výši dotací ze společné kasy Evropské unie, které každý rok spolkne černá díra francouzského zemědělství. S tím spojené jednoznačné protežování a námi všemi dotované zaplavování trhu v celé EU francouzskými potravinářskými výrobky. Přitom český zemědělec si musí vystačit s nesrovnatelně nižší podporou, i když ho trápí stejné sucho a škůdci.

Co by na to asi představitelé Francie řekli, kdybychom i my přistoupili na jejich nekalou hru a začali oplácet stejnou mincí? Kdybychom třeba začali pokutovat dovozce francouzských vín a potravin do Česka? Nebo u zemědělců z Francie vyžadovali předložení česky psaného osvědčení o výši dotací a udělovali jim nemalé pokuty, pokud výše jejich dotací překročí průměrnou výši dotací vyplácených v ČR? Myslím, že by ihned začali důrazně protestovat a ohánět základními principy fungování Evropské unie. Přesně těmi, které teď s pověstnou francouzskou nenuceností pošlapávají, když se jim to hodí do krámu.

Autor je generální ředitel a předseda představenstva Ekospol a.s.Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.