14.5.2021 | Svátek má Bonifác


EVROPA: Fénix Nové Evropy zatím nepovstal

16.12.2017

„Navrhujeme podřídit celou francouzsko-německou výrobu uhlí a oceli společnému Vysokému úřadu, jako organizaci otevřené účasti jiných evropských zemí. Zavedení společné výroby uhlí a oceli bude mít za následek okamžité vytvoření společných základů pro ekonomický rozvoj, jakožto první etapu Evropské federace,uvádí Schumanova deklarace z 9. května 1950.

Cíl a způsoby jeho dosažení

Evropská federace byla cílem politiků, kteří po hrůzné druhé světové válce došli k názoru, že jen společný evropský stát může další válce zabránit. Federace ovšem znamená společný stát, volbu jeho parlamentních komor se zákonodárnou iniciativou (záměrně zde množné číslo), volbu jeho vlády s exekutivní pravomocí, politickou kontrolu nad jeho měnou a nezávislou justici. Tak to byl cíl, ke kterému se postupně vznikající Evropské hospodářské společenství mělo propracovat. Přitažlivost prostoru práva a svobody, volného trhu a ekonomického úspěchu měly být hlavními stavebními kameny této evropské federace. Jenomže mnohé z toho dnes už neplatí.

Výsledek a jeho hodnocení

Výsledek je žalostný. Tak žalostný, že vznikají politické formace v celé EU, jejichž cílem je odchod z dnešní politické trosky (a Britové si odchod již odhlasovali). A to navzdory faktu, že volný trh je nesporně stále ještě přitažlivý a mohl by být i nadále efektivní.

Co se tedy vůbec nepodařilo a co se naprosto zhroutilo? Současná jednokomorová EU se ani vzdáleně neblíží federaci. A to se všemi negativními důsledky. I s okázalým nezájmem voličů o Evropský parlament, kde se hlasuje za zájmy kde koho, jenom velmi málo za zájmy Evropanů. To je celoevropský názor, žádný extrémní názor kohosi, a na výsledcích stále sestupné voličské účasti je to vidět.

Dvoukomorový, k federálnímu pojetí se blížící Evropský parlament nevznikl a ani to nikdo nemá v plánu. Reforma EU zde tedy nebude.

Evropská komise představuje v dnešním světě demokracie to nejhorší, co si vůbec můžeme představit. Svévole, vynucování zákonů, které národy odmítají, regulace až do krajnosti, verbální útoky na národní identity a bezbřehá korupce formou dotací. Až příliš to připomíná moskevskou politiku v letech „tábora socialismu“. A opět nikdo nemá v plánu s tímto stavem cokoliv udělat. Reforma EU zde také nebude.

Centrální evropská banka řídí měnu euro, které má své nesporné výhody, ale řadu nemalých nevýhod. Zatímco federace by tyto nevýhody z nemalé části eliminovala, současná sui generis EU tak činit nemůže. A tak je euro pro Německo výhodou, zatímco pro jižní státy EU ekonomickou hrůzou. A žádné dotace to nezmění. Zde se sice objevuje slaboulinký návrh na zřízení jakéhosi formálního ministra financí eurozóny, tlačený francouzským prezidentem Macronem, ale trik na to, aby Němci tak zaplatili francouzské dluhy, mu nepochybně nevyjde. Reforma bude proto jen papírová a k ničemu.

Migrační krize a pád fasádní demokracie EU

V plné nahotě se ukázalo, že současná EU v podstatě umožňuje totalitní způsob vládnutí. Jakýkoliv nedostatek „vlády EU“ totiž s sebou nenese pád takové vlády. Ta je jenom loutkovou vládou Německa a Francie. Osa Brusel – Paříž - Berlín se stala osou zla se všemi negativními důsledky pro Evropu, nejen pro EU. Fasádní demokracii EU spadla maska a tvrdí-li Donald Tusk, že pád této masky je začátkem konce této EU, pak se pozoruhodně strefil do výhledu budoucnosti. Ani superopevněný a policií prošpikovaný Sovětský svaz nevydržel. Soustátí, v kterém se přijímají zákony a předpisy proti jeho národům, se zhroutí stejně tak. A pokud se justice, jakou je Soudní dvůr Evropské unie, stane politickou institucí, pak se o žádné demokracii dále bavit nemusíme. Prostě není. Unie už z nemalé části není prostorem práva, svobody a volného trhu s dobrou funkční měnou.

Federální plán se uložil k ledu, místo něj se zvolila cesta dnešní EU. Cesta chybná, bez jakékoliv šance na zlepšení. Vždyť také nikdo žádné zásadní plány nepřekládá a kosmetické úpravy nefunkčního řízení si ze socialismu pamatujeme mnozí. Už nám chybí jen ta „perestrojka“. A jenom si zde ještě uveďme, že tvrzení, že kdo je proti této EU, je pro Rusko, je přesně tím, jak se nemá politika dělat, protože je to nesmyl. Proti této EU už je i vlivný politik Martin Schulz z německé SPD, který volá po federaci a těžko bychom ho mohli podezřívat, že je pro Rusko.

Schulzův výkřik do tmy

Kdyby v době, kdy Schulz zastával vysoké funkce v EU, přišel s myšlenkou návratu k federálnímu uspořádání Evropské unie, možná (opakujme možná) by nastartování diskuze k tomuto tématu a porovnání s výsledky EU vedlo ke změnám. Učinil tak ale až dnes, a tak jeho volání po federaci spíše evokuje jeho snahu se zviditelnit než zájem o seriozní řešení. Schulz, stejně jako Juncker, Merkelová či Hollande nemá, neměl a nebude mít žádnou morálku, vizi a zájem udělat Evropu lepší. Proto tak snadno tato čtveřice zavlekla EU do marasmu, ekonomické stagnace, migrační parazitní okupace (objektivně pro tyto migranty prostě práce většinově není) a vzniku stále narůstající averze mezi jednotlivými zeměmi v EU. Byla a je to politika zločinná a bude jednou i tak veřejně hodnocena.

Ostrakizace V4

Už dnes se začíná německý kapitál ptát, k čemu je taková politika ostrakizace V4 dobrá, když tyto státy představují v EU největšího obchodního partnera Spolkové republiky Německo. Inu, hlas rozumu potřeboval pohlédnout na ekonomická čísla. Opačně se však musíme ptát, proč speciálně občané České republiky jsou třetími nejchudšími v EU. Bylo by to tak i ve federaci? Bylo by možné, aby v jedné části evropské federace byla stejná práce hodnocena jen třetinou mzdy? Hypoteticky je vše možné, prakticky by žádná rozumná vláda takový stav nechtěla. Dnes je naopak v EU tento stav žádoucí a miliardy zisků z V4 se odsouvají, jak někteří servilní novináři rádi píší, do „robustních ekonomik západní části EU“. Ale takový stav až příliš připomíná odevzdávání výnosů z bývalých kolonií – i se všemi důsledky takové hloupé politiky. V evropské federaci by se výnosy odevzdaly asi kam?

Tato EU není reformovatelná a nemá politickou a ani ekonomickou budoucnost. Žel, myšlence evropské federace se tak uzavřely dveře, že její téma není a dlouho nebude na pořadu dne. Nový Fénix vstane opět jen z popela. Snad to bude popel jen symbolický.Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.