5.12.2022 | Svátek má Jitka


EVROPA: Evropská komise je plná bývalých komunistů

7.1.2010

Někteří eurokomisaři se nelíbí pravicovým poslancům

V nové Evropské komisi je několik jmen, která se nelíbí pravicovým poslancům Evropského parlamentu. Jde především o ministryni zahraničí Catherine Ashtonovou, která byla na přelomu sedmdesátých a osmdesátých let aktivní v radikálně levicovém hnutí za jednostranné jaderné odzbrojení Velké Británie, které bylo podporováno Sovětským svazem.

Ashtonová byla pokladní v době, kdy hnutí nedokázalo vysvětlit, odkud pochází více než 30 procent jeho příjmů. Osobou odpovědnou za vyhledávání možných dárců pro Kampaň za jaderné odzbrojení byl v té době jistý Will Howard – člen Britské komunistické strany.

Význačný ruský disident Vladimir Bukovskij, který po léta sbíral informace o podpoře Sovětského svazu západním aktivistům pro jaderné odzbrojení, prokázal, že síť těchto protiamerických akcí byla řízena a financována buďto přímo ze Sovětského svazu, nebo z některých zemí sovětského bloku prostřednictvím národních odnoží komunistických stran.

Některým poslancům se nelíbí ani komunistická minulost českého a slovenského zástupce Štefana Füleho a Maroše Šefčoviče. Oba dva totiž vystudovali Moskevský státní institut mezinárodních vztahů – elitní školu pro komunistické kádry z celého východního bloku.

Füle bude mít na starosti rozšiřování a Šefčovič interinstitucionální vztahy a administrativu čili jakési „ministerstvo pro administrativní záležitosti“, které si vybavíme z britského humoristického seriálu Jistě, pane ministře.

Řecká zástupkyně Maria Damanakiová byl zase členkou komunistické mládeže, než se přidala k socialistům. Ta získala portfolio námořních záležitostí a rybolovu. Estonský komisař Siim Kallas, který se bude starat o dopravu, byl členem komunistické strany SSSR mezi lety 1972–1990.

Sám předseda komise José Manuel Barroso býval předsedou podzemní maoistické Komunistické strany portugalských pracujících/Revolučního hnutí portugalského proletariátu (PCTP/MRPP).

„Baronka Ashtonová se svou minulostí stává prototypem nových evropských pořádků a vzkazuje nám: Chcete-li dnes v Evropské unii dělat politiku, musíte být radikálním levicovým antiamerickým aktivistou, vhod přijdou kontakty se strukturami vyrůstajícími z temné minulosti SSSR, příjemnou doložkou životopisu je poznámka, že jste vždy odmítali Reaganovu politiku nukleárního zastrašování,“ řekl Euro.cz europoslanec ODS Ivo Strejček.

„Je správně, že se českým eurokomisařem stane úředník vystudovaný v SSSR. Centrální plánování má jistě v malíčku a znalost struktury RVHP prostě opráší. Komise s chutí reguluje všechno, všechny a, pokud možno, všude, což mu zřejmě nijak překážet v práci nebude. Slogan ‚vyšší energetickou účinností k dosažení závěrů lisabonské agendy‘, který loni z budovy Evropské komise vybízel kolemjdoucí k šetrné spotřebě elektřiny, bude považovat za přirozenou součást boje o duši evropského občana. Lidé studovaní na prestižní škole pro diplomaty v Moskvě tak nějak do Bruselu patří,“ rýpl si do českého eurokomisaře Strejček.

Euro.cz