27.5.2022 | Svátek má Valdemar


Diskuse k článku

EVROPA: Evropská Keltia

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Grundmann 14.5.2022 17:01

Rusko se cítí ohroženo USA jako téměř celý svět kromě východní Evropy. Porážka Ruska je pro všechny tyto státy špatnou zprávou, protože ještě více posiluje USA jako světového hegemona. V západním tisku se zcela otevřeně už desítky let mluví o době po roku 1990 jako o Pax Americana.

To je jediný důvod války na Ukrajině, boj Ruska proti Pax Americana.

M. Vojta 15.5.2022 13:47

Naše euroatlantická civilizacre? Ta ale přeci nikdy nebyla naše. Nějak jste zamotal v zákoutích vlastní vznešenosti. Ne, anglosaský svět pro nás nemá lepší podprahový podnět, než že Slav is Slave.

L. Kuča 15.5.2022 23:39

To jako vážně chcete hrát tuhle hru na 'rasovou identitu'? U nás, kde máme dobře 10% švédského genotypu, 5% italského, něco židovského, opravdu vcelku dost germánského a opravdu velký podíl ukrajinsko-ruského (tedy chcete-li slovanského) plus ještě je to dochuceno nějakými baltickými národy a původními obyvateli Francie. Já bych to nazval 'pouliční směs', aniž bych to myslel jakkoliv pejorativně. Co to je nějaká slovanská identita? Statistické procento haplotypu? Navíc, co jsem byl v Británii, ať jsou čímkoliv pro nás divní, tak pokud člověk 'zařezává', tak rozhodně nijak nedostává sežrat, je není 'jejich'. Určitě méně než ukrajinský učitel na české stavbě, který musí makat jako šroub, protože místním už jdou nějak ruce dozadu, ale dívají se na něj svrchu a tak s ním i jednají. Občas se za vlastní lidi stydím. Populace USA je rovněž tak trochu všehochuť, skoro těžko najít národ, který by se do ní alespoň trochu neabsorboval. Dneska je to až na malé výjimky vše rozparcelováno spíš na civilizační okruhy, které sdílejí jisté hodnoty (byť se jako V4 začínáme tzv. Západem v plno věcech rozcházet). Ano, takže je to NÁŠ euroatlantický, či hebrejsko-křesťanský okruh a myslím, že ostatní kdo k němu přináleží to alespoň tuší. A osobně zde o jiný - ani o muslimský, ani o mongolsko-pravoslavný ani trochu nestojím.

V. Novak 13.5.2022 16:58

Ale ať se někdo raduje nebo běduje - nic to nezmění na skutečnosti. A tu je třeba pojmenovat a pak s tím zkusit něco dělat. Ovšem dokud se budem tvářit, že nic - tak není šance něco dělat.

R. Langer 13.5.2022 14:11

Radost z toho mohou mít jenom Zelení debilové, kteří chtějí vrátit lidstvo do středověku, a to pan Winter určitě není...

L. Kuča 13.5.2022 16:37

Greendealeři jsou bohužel jen část problému a spíše špička ledovce. Větší problém je v kolektivním myšlení - minimální ochota k oběti, stejně tak k ‘prošlapávání nových cest’ a naopak vzdávání se svobod mávnutím ruky. Chtít hodně brát a málo dávat. Opakované vracení se k sociálexperimentům, které nikdy nefungovaly a opouštění osvědčených hodnot. Pasivita lidí prostě jen vlečených okolnostmi a malými, leč hlasitými hloučky praštěných aktivistů, atd, atd...,

J. Anděl 13.5.2022 20:53

Ano, probíhá velký reset. A vzhledem k lokalitě a vztahům se sousedy nelze dělat moc jiného, než děláme.

Proto máme tuto vládu. Babiš dostal od pánaboha covid, Fiala tohle.

M. Valenta 13.5.2022 10:46

Každá sranda, v tomto případě brexit, něco stojí. K sjednocení Irska by ale došlo i bez brexitu, k odtržení Skotska sotva.

J. Pankovic 13.5.2022 10:34

Martine, neměl by ste tolik chlastat, váš zdravý rozum pak ztrácí kontrolu.

Hölõkün kölököt!;-)

J. Sedlář 14.5.2022 0:39

Zdravý rozum :-) pobavil.

L. Kuča 14.5.2022 1:34

Holubí pupík? ;-D;-D;-D

J. Pankovic 14.5.2022 5:00

Nejedná se o holubi pupík, tohle používají Finové místo "Na zdraví!":-)

L. Kuča 14.5.2022 14:57

Jo, já to zadal strýčkovi Googlovi, aby mi našel, co by to mohlo být a jeden z prvních výsledků byl, že pokud jsem tam udělal překlep v jednom písmeni (myslím, že v tom adjektivu), tak by to mohl být maďarsky 'holubí pupík'. Čemuž jsem se fakt zasmál. Ale ona maďarština a finština k sobě nemají až tak daleko. I když mi bylo jasné, že to bude pitomost, odteď budu při přípitku říkat 'holubí pupík' :-) Alespoň budu mít dobrý konverzační starter při vysvětlování proč zrovna toto ... Snad si nebudou myslet, že už k přípitku přicházím řádně ožratý :-P

J. Pankovic 14.5.2022 22:26

...strýček Google zřejmě našel maďarské slovo "köldök", což opravdu znamená pupík. Ten je však typický pouze pro savce, u ptáků, vylíhlých z vajec nemá odůvodnění.

Kontrolní otázka z metafyziky: mají pupík i bohové?:-)

L. Kuča 14.5.2022 22:43

A co Adam a Eva .... zkouším si je představit coby bezpupíkaté jedince. :-P

Je vidět že křemíkovej strejda má ještě jisté problémy se síťováním informací.

J. Pankovic 14.5.2022 23:04

Pokud potkáte krásnou ženu bez pupíku s jizvou pod řebry, tak bacha, mohla by to být naše praprapra...babička ;-)

...ale na těch skoro 7 tisíc let vypadá dobře :-)

V. Novak 13.5.2022 10:31

Alexandr Dugin není ideolog blízký Kremlu, protestoval proti Putinovi a jeho znovuzvolení a Kreml neudělal nic proti jeho vyhození z Lomonosovovy university, když studemtům připadal nepřijatelně nacionalistický. Mimo jiné je spoluzakladatelem Nacisticko-bolševické strany Ruska, která vždy byla vůči Kremlu a Putinovi velmi kritická.

R. Langer 13.5.2022 10:39

... a nějak podobně to bude i s těmi "pozitivními zprávami" ke Dni Evropy. ;-D

B. Bublina2 15.5.2022 1:39

přesně tak, chechtáte se jako já, až se za pupík popadám;-D;-D;-DR^

M. Mařák 13.5.2022 10:17

Tady je ten song pro případné zájemce:

https://marakweb.files.wordpress.com/2022/05/keltia.mp3

L. Beneš 13.5.2022 9:54

Všeliké fantasmagorie lze vymýšlet od rána do večera a od večera do rána. Zůstanou pořád jenom fantasmagoriemi.

V. Malý 13.5.2022 9:53

Ještě by bylo dobré naučit se skloňovat jenž.

K. Křivan 13.5.2022 9:34

A co irští protestanti ? Ti nemají žádná práva ? Nejdřív se země rozdělí na katoickou a protestantskou část, aby se mezi sebou neprali, .... a pak jedna část přešoustá a přerodí tu druhou, a už jde demokracie do kopru.

V. Malý 13.5.2022 9:52

Šedesát let po II. vat. koncilu a s pokročilým ekumenickým hnutím tohle nemůže být žádný problém.

L. Kuča 13.5.2022 12:18

Ekumenické hnutí je nanic. Pokoušet se dát dohromady 2 skupiny, kde jedna hledá záchranu hlavně v dodržování pravidel, svátostech a příslušnosti ke své organizaci a druhá to považuje za odpad a hlásá záchranu výhradně skrze důvěru v Krista je ujetý nápad. Používají sice stejnou knihu, ale to je tak všechno. Ideově má protestantismus ke katolicismu ještě dále, než katolicismus k islámu. Nebral bych to sice paušálně, ono se to může lišit v rámci dvou různých místních společenstvích docela dost, ale myslím podle 'oficiální linie'.

Jinak ne, že bych nefandil myšlence sjednocení Irska. Považoval bych to za veskrze rozumné a praktické. Tedy pokud se navzájem snesou.

V. Malý 13.5.2022 12:44

Asi tomu moc nerozumíte. Tady jde v současnosti o vzájemné porozumění, občanské spolužití a spolupráci. A v tom se od koncilu udělal dramatický posun vpřed. Funguje to všude ve světě, i tam kde by to dřív člověk nečekal, dokonce i v Británii. Nebo i v kalvínském Švýcarsku. A tak. Chvála Bohu.

Otázka sjednocení momentálně na základě společného obsahu nauky a shodného pojetí svátostí není na pořadu dne, to možná vyřeší až další generace.

L. Kuča 14.5.2022 1:03

To nemění nic na tom, že ekumenismus je na nic. To, co popisujete, jen jen normální vycházení s lidmi, jaké je běžným současným civilizovaným standardem. Pokud uvidím na ulici buddhistu nebo nějakého cáklého příznivce pohanského kultu, tak pokud nedělá nic nezákonného či nemorálního, nezmasíruju mu záda baseballovkou jen kvůli přesvědčení, ba ani mu nebudu hrozit, či jen tvářit se za něj zle. Neměl jsem dojem, že by Švýcarsko i v dřívější době příliš trpělo mezidenominační nenávistí. Rozpory a násilí byly v tom zmiňovaném Irsku, ale pozadí bylo daleko spíše politické než věroučné.

Sjednocení nauk je v nedohlednu a ani příští generace to nevyřeší. Je tu od chvíle, kdy došlo k institucionalizaci a někteří to odmítli. Od té doby se propast pouze neustále zvětšuje a rozpor by zmizel pouze exterminací jedné ze stran, kam se snad vývoj společnosti doufejme nikdy nedostane. I když, kdo ví, nejnebezpečnější společenskou entitou je tzv. 'normální slušný člověk'. Nijak ideově neukotveného člověka není až takový problém zpracovat ke zdánlivě nemyslitelným bezcitným zvěrstvům.

Proč se pokoušet dávat dohromady 2 nauky, které jsou zcela obsahově nezávislé mi není jasné. To už do toho mixu můžeme přidat fakt cokoliv. Nebo se snad budeme očekávat, že protestanté opustí Sola Scriptura a začnou stavět na tradicích? Nebo že katolíci zavrhnou mariánský kult? Na světě se děje dost divných věcí, ale některé jsou prostě extrémně nepravděpodobné.

Tak asi takto vypadá hloubka mého neporozumění.

V. Novak 13.5.2022 10:10

Ne - nejdřív jedna země okupuje jinou, která o to skutečně nestojí, pobije tamní královské rody, okupuje veškerou půdu a z místních nadělá bezzemky, zcela závislé na britských kolonistech. Mimo jiné taky poddané druhé až třetí kategorie, protože Ir a katolík byl ještě níž, než chudý anglikánský Brit. A to se děje 800 let.

Vnucovanou produkcí způsobí hladomor, který využije k vyhnání milionů (a smrti nejméně milionu - ale kdo by to počítal) Irů většinou do USA.

Každý pokus o odpor brutálně potlačuje pomocí armády, jazyk domácího obyvatelstva potlačuje tak důsledně, že zmizí někam do studoven akademiků. Během povstání v r. 1916 vybombarduje Dublin a další města změní v poválečnou Varšavu. Když Irové pořád "zlobí", vyzbrojí na ně "Black and Tans", většinou mladé veterány z války, kteří se nenaučili nic než zabíjet, takž po demobilizaci nesehnali práci a ochotně šli "bojovat za Korunu".

A když to už opravdu neustojí, tak aspoň zcela nelogicky uloupne 6 hrabství.

https://www.youtube.com/watch?v=6jTV9cJaUFI

V. Novak 13.5.2022 12:11

https://www.youtube.com/watch?v=dfFopsFofz4

https://www.youtube.com/watch?v=Z9G5Iljm9YE

B. Novacek 14.5.2022 14:39

Dík za ty linky, pane Novaku...stojím na břehu Liffey, zírám na O'Connel Statue a běhá mi mráz po zádech...možná je to jen prostý strach z budoucnosti.