28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Eurovoleb špatná volba

Už 35 let financujeme drahý a podivný evropský parlament. Jeho složení není výsledkem názoru voličstva na práci Komise, nýbrž nahodilosti politické nálady, většinou opoziční vůči vládě v jednotlivých zemích, a evropské volby nerozhodují o bytí či nebytí bruselské vlády, ani nevytvoří novou exekutivu.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 12.5.2014 22:49

Stručně řečeno

Putovní cirkus EP je na tři věci - na zajištění koryt politiků, na nic a na to zbývající, všem známé - každý do toho už někdy šlápl ...

A je v podstatě jedno, jaké pitrýsky tam vyšleme - pro naši republiku nedokážou udělat nic i kdyby náhodou chtěli, anžto je jich málo a poslanci EP z principu této instituce vlastně můžou akorát kulové ...

Spíš bychom měli přemýšlet, jak z EU ven, protože moc nevěřím, že je jakkoliv reformovatelná ...

V. Podracký 12.5.2014 13:27

Euroskeptický paradox

Jsem také euroskeptik a proto si dovolím "rozstřel" do vlastních řad. Problém sjednocení proti-unijních sil je v paradoxu, který uvádí V. Klaus a další. Kritizují, že evropské struktury jsou nedemokratické. Ale přece: Bůh nás chraň před evropskou centralizovanou demokracií. To by rozhodovaly velké národy, nejspíše Němci, vždyť by všechny přehlasovali! V EU nemůže být demokracie a proto je pokrytecké kritizovat, že EU není demokratická.

J. Kanioková 12.5.2014 13:34

"To by rozhodovaly velké národy"

vždyť to se děje..

P. Brodský 12.5.2014 17:26

Re: "To by rozhodovaly velké národy"

Děje se to v evropské radě, kde hlasují státy, nikoliv v parlamentě.

M. Prokop 12.5.2014 15:58

Re: Euroskeptický paradox

Pokud by všichni Němci hlasovali jako Němci, tak ano.

Pokud by český liberál měl blíže k německému (a naopak), tak už jsme jinde.

Zatím ovšem nacionalismus převládá na pravolevou orientací, podobně jak v ČSR.

P. Brodský 12.5.2014 17:25

Re: Euroskeptický paradox

Převládá v Evropské radě, nikoli v EU parlamentě. Tam převládá rozdělení na tzv.Evropské strany. Myslíte si, že čeští lidovci nehlasují s Evropskou lidovou stranou, ale raději se Zahradilem?

V. Vaclavik 12.5.2014 13:13

Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

coz v pripade EU znamena, od clenskych statu. A naprava EU logicky musi prijit od napravy statu, ze kterych se sklada - pokud tyto budou ozdravene, bude zdrava i jejich Unie, a naopak.

Reforma EU logicky musi znamenat reformu jejich clenskych zemi, a kazda zeme muze zacit tim, ze si zamete pred vlastnim prahem a potazmo u sebe doma.

Ten demokraticky deficit Unie, o kterem je casto rec, nevznikl nejak sam o sobe, zpusobily jej jeji clenske staty, minimalne dovolily aby vznikl. My jsme do Unie vyslali napriklad socialistu Spidlu, jine staty tam vyslaly sve levicaky socialisty, tak mame co jsme spolecne chteli. Sice se nam nelibi, jako to cele nefunguje, ale llde ve vedeni Unie jsou dle prani clenskych statu. Prece se tam sami nejak nejmenovali.

A kdyz my, jako spis mensi nez vetsi clen, nemame temer zadny vliv na jejich celkove slozeni, potazmo kdyz jde o uskupeni, do nejz si pri nejlepsim muzeme zvolit jen jednoho dobreho na sto darebaku z jinych zemi, meli bychom z takove spolecnosti vystoupit. Ale nevystoupime, ponevadz ta nase reprezentace je rovnez vesmes darebacka a dobre zapada mezi ty ostatni darebaky...

Kdybychom zacali s reformami u sebe doma, a buh vi ze by jich slo udelat plno i bez vzpricovani se pravidlum unie, pak bychom na tom byli ekonomicky lepe a mohli bychom si pak treba i dovolit se tem skodlivym pravidlum prichazejicim z Unie vzpricit, popripade i z te Unie vystoupit. Ale jako jeden nemocny kus stada z mnohych podobne nemocnych kusu, nam nezbyva, nez se pokouset mezi nimi skryt a doufat, ze si dravci krouzici okolo Unie nejdriv vyberou jine nemocne kusy, vice zaostavajici za stadem, nez my...

M. Prokop 12.5.2014 13:23

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Otázka je, jak začít s reformami doma, když už náš Parlament má vliv skoro jen na platy svých členů .....

J. Holič 12.5.2014 14:42

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Vy sám víte, že to co jste napsal, je hloupost... tedy doufám, že to víte.

M. Prokop 12.5.2014 16:01

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Jestli vám připadá, že tam jsou nějací hrdinové, které zajímá "národní zájem" (pokud by vůbec měli představu, co by to mohlo být), nebudu vám ty iluze brát. Ti se zajimají převážně jen o ty platy. A nesedí tam proto, že bych je tam já volil.

J. Holič 12.5.2014 17:48

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

1.) Psal jste o schopnosti národního parlamentu něco ovlivnit a to co jste napsal prostě nesmysl je. Národní parlamenty mají veliký vliv na dění jak u doma, tak v EU.

2.) Nepřipadá mi, že je v parlamentu nějak velká koncentrace hrdinů, stejně jako jich není mnoho v naší společnosti. Nejsou tam ale ani pouze lidé, kteří by to dělali jen kvůli platu, stejně jako nejsou jen takoví ve zbytku české společnosti. Pokud aplikujete informace z několika mediálně známých kauz na celý parlament, je to hodně absurdní. Popravdě pokud máte na mysli lidi, kteří jsou v parlamentu jen kvůli penězům, tak si buďte jistý, že poslanecké platy nejsou středobodem jejich zájmu. Takže už jen v tom je nesmyslnost vyšeho textu.

3.) Pokud jste k volbám nešel, podpořil jste ty strany, které v parlamentu jsou - tedy "volil jste je". Pokud jste volil, ale stranu, která se nedostala, volili i jiní, s jiným názorem, kterých bylo více.

V. Vaclavik 12.5.2014 16:12

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Treba bychom mohli do parlamentu zacit volit nikoli pseudo-refomatorske politicke strany, ale nejake opravdu-reformatorske. Zadne takove ale nemame, ani Svobodne mezi takove nepocitam, takze ty reformy by mely zacit zalozenim takove politicke strany.

Opravdova reforma nespociva v ruseni nejakych zbytecnych vladnich organizaci, ani dokonce ruseni nejakych ministerstvech, nebo v nejake racionalizaci jejich provozu. Opravdova reforma nespociva v nejakem setreni, utahovani opasku - ovsem nespociva ani v rozhazovani ala 'nastartujeme ekonomiku nalitim penez do ni', nebo povolovanim opasku.  A nespociva ani v prisnejsim vybirani dani, ani v jejich snizeni nebo zvyseni, anebo v boji proti korupci zavadenim nejakych drastickych opatreni. A dokonce nespociva ani v nejake snaze snizit to dnesni prebujele socialni prerozdelovani, i kdyz samozrejme nic z toho uvedeneho ekonomice nijak nepomaha - ovsem ani ji to nezabiji tak, aby byla v tak spatnem stavu, ve kterem se uz leta nachazi, a casy pred tim, kdyz jeste nejak rostla, nebyly nic nad cim jasat, nad nejakymi upocenymi par procenty 'spidlovskeho rustu'.

Opravdova reforma by spocivala v uvolnovani pout, ktera svazuji ekonomiku, takze tato neni ani schopna, bez zadluzovani, zajistit socialni jistoty na jejich dnesni urovni, ktera objektivne vzato je mizerna. Jde o ruseni vselijakych regulaci a to zejmena tech, ktere se tykaji podnikani. Jiste je plno regulaci, ktere nejsou Unijni, ale ktere jsme si sami zavedli, a ktere nas v zebricku zemi, ktere meri podnikatelskou svobodu, stavi na zadni misto i za mnohe clenske zeme EU - takze nemuzou byt zadne reci, ze to by neslo, protoze ty regulace vyzaduje EU.

Je treba se podivat nove uplne na vsechno, protoze delat nejake polovicate reformy nestaci. Reformy, ktere by byly jen ulitbou pravicakum, nez odezni soucasna krize, nas nespasi, ani do takovych polovicatych reforem nikdo schopny a moudry nepujde. Bylo by zapotrebi mit odhodlani i mandat od volicu delat nevidane zmeny.

V. Vaclavik 12.5.2014 16:40

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Jedna takova nevidana a velka zmena by se tykala meny - centralni bance by byl ulozeny mandat drzet menu tak pevnou, jak jen by to sprava statniho zadluzeni dovolovala, pricemz idealne by se cilovalo nikoli na nulovou inflaci,  ale na nulove tisteni novych penez - takze mena by posilovala, hnana zvysovanou produktivitou ekonomiky. Nemecky povalecny ekonomicky vzestup byl hnany pevnou, neinflacni, zhodnocujici se Markou, ktera tak byla ekonomickou jistotou, nikoli povalecnou financni pomoci Nemecku viteznymi mocnostmi. Financni pomoc jeste nikoho ke zbohatnuti neprivedla. Jiste se tu najde plno argumentu, jak by to zabilo export a kdovico jeste, jenze to jsou vsechno stare argumenty tech starych znamych ekonomickych expertu, kteri nas privedli presne do toho naseho soucasneho ekonomickeho pekla, v nemz se nalezame - a to neni rec jen o te posledni krizi, ktera nas zasahla zvenci.

Prechod na zlaty, nebo jiny standard, zalozeny na fyzicke hodnote penez, by nebyl nutny, protoze kde je vule menu kazit, tam kazisveti nakonec vzdy nejakou cestu najdou, nakonec treba i uplnym zrusenim te meny prechodem na menu papirovou, presne jako se to uz historicky udalo v minulem stoleti. A kde je vule mit menu pevnu, tam klidne muze byt papirova jako dnes.

V. Vaclavik 12.5.2014 13:30

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

To dnesni lamentovani nad demokratickym deficitem Unie me nebere, kdyz lamentatori nenavrhuji zadne reformy u sebe doma, kdyz tedy uvnitr narodnich statu zrejme takovy deficit nemame, aspon to tak z reci tech lamentatoru vyzniva.

I kdyby se Unie dnes vratila pred Mastrichtskou smlouvu, zpet k EHS, nic by to v pozitivnim smyslu neresilo, jen by se tim mozna zpomalila hniloba, ale k zadnemu ozdraveni by samovolne nedoslo. A pak je tu taky ta lidova moudrost, ktera pravi, ze nevstoupis dvakrat do stejne reky... tedy ze rozpusteni Unie by mohlo znamenat navrat k mene socialistickym casum minulosti. Zlate oci, ktere kdy neco takoveho videly.

J. Holič 12.5.2014 14:54

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Souhlasím. Dost mi to připomíná příčiny problémů i na jiných úrovních politiky. Jsou to dva chybné přístupy:

1.) Najdete dnes plno lidí, kteří tvrdí, že náš současný volební systém je v principu nedemokratický je třeba ho kompletně vyměnit (a tou náhradou jsou monarchie, Švýcarský model, atd...). Je to jako když někdo koupí pračku, ale neví jak v ní prát, tak místo toho, aby si přečetl návod a NAUČIL SE S NÍ PRACOVAT, požaduje pračku vyměnit, protože "soused má jinou než já a pere mu to skvěle". A právě tak se chováme k politice, k demokracii u nás i k EU. "Neumí EU pracovat s Eurem? Byly s ním problémy? Zrušme ho!" Stejně tak volání po referendech ke každé hlouposti. Nejdřív se musíme vypořádat se současnými nástroji, pak požadovat další.

2.) To jste tu vlastně napsal. Neschopnost vidět příčinu u sebe. Nadáváme na EU, ale zdrojem jsou byrokrati a politici z jednotlivých zemí. Sami si volíme do EP zoufalce a pak nadáváme, že je politika EU zoufalá. Stejné je to s volbami do PS, senátu, atd. Příčinou problémů je volič a pokud ten nepřestane dělat hlouposti, můžeme rušit a znovuzakládat Euro, referenda, nebo celou EU, ale příčiny problémů se nezbavíme.

R. Langer 12.5.2014 16:06

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

No, vaše příklady poněkud pokulhávají. Chyba například není v tom, že "EU neumí pracovat s Eurem", ale v tom, že Euro v rozdílných ekonomikách prostě nemůže fungovat z principu, což vám potvrdí každý normální ekonom, a žádné zbožné přání ty základní ekonomické principy nezmění.

No a to s těmi volícími zoufalci je samozřejmě pravda, otázkou je, jestli by nám nestačila jen jedna voličská úroveň a nemuseli bychom potom platit navíc celou Brusel...

V. Vaclavik 12.5.2014 16:48

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Ale to same je i uvnitr kazdeho statu, kdyz mate ekonomicky slabsi oblasti, u nas mozna sever zeme, nebo taky vychod, ktere jsou ekonomicky celkove na slabsi urovni, a aby se tam prilakala ekonomicka aktivita, potrebovaly by ty oblasti mit mene pevnou menu, nez je dnesni Koruna. A co s tim? Maji si tedy zavest v severnich Cechach vlastni menu, ktera by nebyla tak 'tvrda', jako Koruna? Urcite by se jim to hodilo, aspon tedy podle dnesnich pomylenych ekonomickych expertu.

J. Holič 12.5.2014 17:56

Re: Rika se, ze ryba zahniva od hlavy

Ale samozřejmě, že ve výrazně odlišných ekonomikách nemůže Euro fungovat dobře, ale to je právě podstata schopnosti práce se společnou měnou. Najít a určit pravidla pro její používání a kontrolovat dodržení těch pravidel. EU neprosazuje Euro do všech zemí bez ohledu na ekonomickou stabilitu.

J. Kanioková 12.5.2014 12:34

Naprostý souhlas

.

P. Brodský 12.5.2014 11:36

To pan Jílek.Poznámka k tvrzení, že autor neví, jak

EU parlament funguje.

Myslím, že problémem autora není neznalost fungování orgánů EU, tedy neznalost fakt podobně jako neznalost fakt není problémem Václava Klause.

Při své návštěvě v evropském parlamentu lamentoval Václav Klaus nad demokratickým defictem EU, ve které zákonodárnou iniciativu má nevolená komise. Na otázku poslanců, zda je tedy pro to, aby parlament byl plnoprávným zákonodárným sborem, takovouto reformu resolutně odmítl.

Klaus ví velmi dobře, že demokratický deficit EU by zmizel, kdyby evropská komise se stala výkoným orgánem zodpovědným parlamentu a z evropské rady papalášů se stala druhá parlamentní komora zastupující jednotlivé státy na způsob amerického senátu. Jenomže on žádnou demokratickou EU ve skutečnosti nechce a obdobné je to i v případě pana TOmského.

Proto oba hubují na nedemokratičnost EU a předstírají, že neví, jak by ji bylo možno odstranit. Jim ta nedemokratičnost velmi dobře vyhovuje.

M. Prokop 12.5.2014 13:25

Re: To pan Jílek.Poznámka k tvrzení, že autor neví, jak

Ke všem těmhle legracím a hlavně k oné demokratické EU je třeba politický národ EU a politické strany EU.

Není ani jedno. Hned tak nebude.

P. Brodský 12.5.2014 17:19

Re: To pan Jílek.Poznámka k tvrzení, že autor neví, jak

Vy si molotku opravdu myslíte, že nejdříve vznikl britský politický národ a pak teprve Spojené království? Když tuto pitominku Klaus vykládal v EU parlamentě, vyvolal všeobecný smích. O vzniku politického národa pžed vnikem státu lze někdy mluvit, ale pouze v případě, že je stát založen na splynutí etnické a politické národnosti.Myslíte, že nějací Čechoslováci existovali před tím, než je Masaryk v Americe vymyslel?

V. Mlich 12.5.2014 11:22

Neviděl bych to tak pesimisticky

I ten Kajan ví, že SŘLI nepustí, prostě že každá voda nakonec steče dolů. I byrokratická EU se nakonec rozsype, teď je důležité hlavně to, aby nás to moc nebolelo. T.j. poslat tam ve volbách někoho, co když ne jiné, tak aspoň zpomalí generování těch nesmyslů. Myslím, že z těch 40 kandidujících si může vybrat každý, důležité je k těm volbám jít.

P. Brodský 12.5.2014 11:45

Re: Neviděl bych to tak pesimisticky

Volte Adama Bl.a Bartoše. to je Váš člověk. Ten Vás nezklame.

V. Mlich 12.5.2014 15:54

Koho volit?

Na kalkulačce euvox.eu i kohovolit.eu mi Práti vychází na opačném konci, spolu s komunisty a zelenými.

J. Kanioková 12.5.2014 12:31

:))))))

Jo, důležité je, abychom to co nejmíň dali v plen těm hlasatelům "jediné pravdy" -  "stále více integrace, to je naše agitace"

M. Prokop 12.5.2014 13:27

Re: Neviděl bych to tak pesimisticky

Otázka je, zda by nebylo, vzhledem k neopravitelnosti, lepší krach urychlovat, než zpomalovat.

Aneb, lepší hrozný konec, než hrůza bez konce.

:-P

M. Prokop 12.5.2014 10:38

Velmi dobré.

1*

E. Tocháček 12.5.2014 10:35

Velmi přesně popsáno

Jenom snad poznámka ve věci další perspektivy. Čím více bude Unie zahnilejší, tím bližší bude místo zlomu, kdy reforma už ztratí smysl a rozumnějším řešením bude rozebrat a začít znovu. Jak blízko tento bod je netuším ( ..pokud jsme jej už nepřekročili.. ).

M. Prokop 12.5.2014 10:40

Re: Velmi přesně popsáno

Překročili jsme "point of no return", ale k rešení zatím, jak Tomský správně píše, "nejsou lidi".