Neděle 21. července 2024, svátek má Vítězslav
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Eurofobové

diskuse (85)

Velká Británie coby náš vzor a spojenec v EU? Rozhodně ne!

Současný vývoj britské politiky vůči EU je jednoznačným dokladem pomatenosti ODS v otázkách evropské integrace. ODS považuje britský přístup k EU za správný a následování hodný. Sama je v Evropském parlamentu věrným ocáskem britských konzervativců a bezděčně jim slouží jako kompars ve svébytné frakci, která nemá reálný vliv na evropské dění.

Při výroční konferenci své Konzervativní strany dal britský premiér Cameron velké interview BBC, kde jasně pojmenoval následné kroky Londýna směrem k EU. Cameron již před vyjednáváním o novém rozpočtu vykřikuje do světa, že příliš zvýšený rozpočet EU bude bez ohledu na názory ostatních vetovat.

Britský premiér chce do budoucna také prosazovat, aby eurozóna měla svůj vlastní rozpočet a jiný aby platil pro zbylé členy EU. Co nám tím vzkazuje? Chce učinit jasný krok k prohloubení příkopu mezi členy eurozóny a těmi, kteří nechtějí nebo nemohou vstoupit. To je protipól politiky, kterou sledují Německo a Francie, ale z nových zemí také Polsko a samozřejmě Evropská komise. Těmto hráčům jde naopak o to, aby se tendencím k rozštěpení Unie zamezilo. Proto přicházejí při hledání východisek ze současné dluhové krize se stále dalšími návrhy na zapojení všech členů EU. Jakkoli je dvourychlostní Evropa již nyní realitou, není přece třeba se dobrovolně okrádat o možnost být při rozhodování u jednoho stolu s eurozónou!

Konečně, dluhová past nebo churavé banky mohou potkat i ty, kteří si to nepřipouštějí – Velká Británie je toho dokladem, protože je v současnosti katastrofálně zadlužená. Tamější konzervativně-liberální koalice prosadila podobně drastické rozpočtové škrty jako česká vláda (snad jen s tím rozdílem, že zavádění reforem neprovázela masivní korupce). Stejně jako u nás však škrty vyvolaly pouze recesi, omezení domácí poptávky a zadlužení státu se nikterak nesnížilo.

Další Cameronův návrh jde ale ještě dál a útočí na samu podstatu liberálního trhu uvnitř celé EU: je prý třeba přezkoumat pravidla volného vstupu na britské území a dále je nutno omezit počet občanů EU, kteří přicházejí do Velké Británie za prací! Ano, vidíte dobře, britská vláda by chtěla revidovat pravidlo volného pohybu osob v rámci EU, což znamená úvahu o zavedení víz pro občany z vybraných zemí EU a v konečném důsledku porušení samotné podstaty evropské integrace.

Toto by mělo českým uším znít nejvíc varovně. Léta našeho úsilí při přípravě na vstup do EU, abychom se konečně po desetiletích komunistické izolace a zaostávání "vrátili do Evropy" a nemuseli se tam cítit jako občané druhé kategorie, by měla být k ničemu. Dnes můžeme cestovat, naše děti mohou studovat v zahraničí na prestižních univerzitách (ty nejlepší z nich v celé EU jsou právě ve Velké Británii) a sama EU programy výměny studentů finančně podporuje. Kdokoli má odvahu jít na zkušenou do zahraničí, může tak učinit. Kdokoli tuší, že se uplatní se svým umem i jinde než doma, může hledat štěstí jinde v EU. To je přece civilizační výdobytek poválečné Evropy, za který stojí za to bojovat!

A co na to naše vláda? Nic. Má problémy sama se sebou a o důležité otázky veřejného zájmu se prostě nestará. Od počátku bylo zřejmé, že zájmy Britů a Čechů v Evropě jsou velmi rozdílné. Jestliže však nyní bere za své i liberálně tržní přesvědčení hrdého Albionu, nemá cenu předstírat, že ODS s konzervativci pojí společná víra v jednotný trh.

Jedno je na celé věci zvláště pikantní: Britský premiér ve svém rozhovoru pro BBC zcela zapomněl na svého věrného spolubojovníka proti fiskálnímu paktu Petra Nečase, když hovořil o Británii jako o jediné zemi, která pakt o rozpočtové zodpovědnosti nepodepsala (ve skutečnosti se jako jediní z celé Unie k Britům připojili právě Češi). Je to známka toho, jak Británie vnímá Českou republiku a její reprezentaci. Nechci být škodolibý, a proto se vyjádřím soucitně: nelze se ubránit dojmu, že láska českých euroskeptiků k britským konzervativcům není opětovaná. Jinými slovy: současná britská vláda hlasuje s námi pouze tehdy, když se jí to hodí. O spojenectví našich zemí prostě nemůže být řeč.

Co jiného zbývá, než si přát, aby obě eurofobní vlády – ta Nečasova i ta Cameronova – šly brzy od válu. Nejen v zájmu sebevědomě smýšlejících Čechů a Britů, ale i v zájmu ostatních států Evropy.

Autor je poslancem Evropského parlamentu za ČSSD

Převzato z LiborRoucek.blog.idnes.cz se souhlasem autora

Tomáš Vodvářka
20. 7. 2024

Zdá se, že společenská radost před 3 lety, kdy ze sněmovny vypadla komunistická strana, byla...

Jan Bartoň
20. 7. 2024

Další funkční období Evropské komise pod vedením Ursuly von der Leyenové poskytne Bruselu další...

SÝR ZDARMA
20. 7. 2024

Američané mají silné pochybnosti o tom, že atentát na Donalda Trumpa je dílem osamoceného...

Martin Tůma
20. 7. 2024

Jak snadno a levně dokázat, že Země je placatá/How to easily and cheaply prove that the Earth is...

Milan Smutný
20. 7. 2024

Po letech přešlapování a mizerných rozhodnutí v energetice, ovlivněných dominantně dotační zelenou...

Aston Ondřej Neff
19. 7. 2024

Von der Leyen je ztělesnění všeho, co je příčinou dramatického úpadku… všeho, na co sáhla. Zničila...

Aston Ondřej Neff
18. 7. 2024

Premiér Fiala oznámil že Korejci tam dostaví dva bloky a vláda s nimi vyjedná opci na dva další...

Aston Ondřej Neff
20. 7. 2024

Volání po odvaze má svoji druhou stranu mince, totiž nářek nad absencí odvahy, nářek nad...

Vratislav Hlubuček
19. 7. 2024

Se znepokojením pozoruji rozvírání Overtonova okna v Ukrajinském konfliktu. Podpora napadené...

Tempo inflace bylo podobně jako před měsícem viditelně slabší, než se čekalo. Spotřebitelské ceny v...

miv Michal Voska
21. 7. 2024

Srážka tramvaje s osobním vozem BMW uzavřela Chotkovu ulici a omezila provoz. Zkomplikoval...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Policisté na Vysočině zastřelili v sobotu odpoledne psa, který na ně podle nich útočil. Se...

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Tisíce lidí v sobotu večer opět demonstrovaly v několika izraelských městech proti vládě....

Lidovky.cz, ČTK
21. 7. 2024

Česká národní banka (ČNB) ve druhém čtvrtletí nakoupila téměř šest tun zlata. Na konci pololetí...

Josef Mlejnek
21. 7. 2024

Premiér Petr Fiala pozval zvolené české europoslance na setkání do Kramářovy vily. Hnutí ANO...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz