19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Euro a národní ekonomie

Evropské elity jsou pobouřeny politikou maďarského premiéra Viktora Orbána. Jeho vláda, autoritářská, nacionalisticky argumentující, kontrolující centrální banku, zestátňující soukromé firmy a zdaňující cizí investory, je označována za reakcionářský výstřelek. A co když je to naopak?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Zelenka 16.1.2012 20:10

A skláři nebudou mít co žrát

Jistě je krásné kupovat levné umělohmotné skleničky, ale skláři pak nebudou mít co žrát.

A. Bocek 16.1.2012 15:56

EU drží pohromadě byrokraté.

stejně tak se EU rozpadne až nebude výhodná pro EU -byrokraty.

D. Streit 16.1.2012 15:26

Ano

Nelze udělat integraci se společnou měnou jen za účelem globálního obchodu a globální postdemokracie. Jsou pouze dva scénáře: (1) Návrat k částečnému protekcionismu a vlastním měnám. (2) Superstát s trvalými transfery z bohatších oblastí do těch chudších. Zlatou střední cestu eurofilové na dlouho zarubali.

Tragéfií je, že ad 1) je momentálně politicky neprůchodné (zatím) a ad 2) je neprůchodné ekonomicky.

Příčinu vidím takto:

http://streit.blog.idnes.cz/c/241300/Nejbohatsi-jsou-prilis-bohati-aby-zbytek-udrzel-jejich-bohatstvi.html

S. Uvíra 16.1.2012 12:30

Souhlasím, že globalizace není cesta k prosperitě

V zásadě s autorem článku souhlasím. A jsem přesvědčen, že globalizace obhajovaná elitami je jen vyšší formou ožebračování ostatního světa, která se západnímu světu vrátí jako bumerang. Orbán se jen snaží tomu zabránit! Tak by se měli chovat všichni politici, pokud jim jsou zájmy vlastního národa přednější.

O. Uživatel 16.1.2012 12:42

Uživatel požádal o vymazání
M. Prokop 16.1.2012 13:35

Re: Souhlasím, že globalizace není cesta k prosperitě

Ale prdlajz.

Globalizace je cesta k prosperitě, jen ne tak rychlá, jak by si kdekdo přál. Zvlášť když ten kdekdo žil cca 40 let na dluh .....

E. Heusinger 16.1.2012 12:06

Pane autore,

nejsou Orbánovy recepty "ochuceny" recepty A. Hitlera? 

M. Prokop 16.1.2012 13:37

Re: Pane autore,

Ne.

Recepty A. Hitlera lze očekávat spíš z Brusele, tam komentálně kvete socialistické řešení.

E. Heusinger 16.1.2012 13:51

Re: Pane autore,

Prokope, měl byste se dovzdělat aby se Vám nepletly pojmy s dojmy.

J. Boleslav 16.1.2012 13:56

Re: Pane autore,

Pane/paní Heusinger, srovnávat Orbána s Hitlerem, to je tedy docela silná káva. Podobně by bylo možné srovnat Vás s Kojzarem.

E. Heusinger 16.1.2012 16:27

Co to melete,

srovnávám recepty, nikoliv osoby. Račte rozumět.

M. Prokop 16.1.2012 14:24

Re: Pane autore,

Já velmi dobře rozeznávám své pojmy od vašich dojmů.

E. Heusinger 16.1.2012 16:25

Re: Pane autore,

Bohužel si definujete pojmy pouze sám pro sebe naprosto odlišné od běžně používaných definic.

V. Kováčová 16.1.2012 18:56

Re: Pane autore,

Orbánovy recepty směřují hlavně k záchraně ekonomiky  země a jejich obyvatel.Možná cizí banky budou mít trochu menší zisky, ale napakovaly se už za léta vlády Gyurczánových komunistů víc než se sluší. A pane Heusinger, mohl byste nám sdělit, jak dobře znáte sitaci Maďarska ? Jak dlouho jste tam žil Vy, nebo Vaše rodina? Nebo jsou Vaše názory převzaté jen ze sdělovacích prostředků?

P. Fiala 16.1.2012 10:16

Doporučuji autorovi i čtenářům statistiky G20, OECD, MMF, OSN

""Ale fixace na udržení eura pomocí neoliberální hospodářské politiky garantuje neúspěch. Ekonomický i politický. ""

Euro je důsledkem ekonomickéch výkonů euroobčanů v soukromých ekonomikách v EU, který je již 6..rok vyšší jak GDP občanů v USA.

Hodnotit realitu (konání lidí) bez čísel je hodnocení poloviční, a vede obvykle k neobjektivnímu hodnocení situace a vývody jsou tak jen z části odpovídající realitě. Taková hodnocení jsou vrozena politikům, kteří žijí nejvíce z toho, když se jim daří držet v národním státě mnoho nevzdělanců a mnoho chudobných.

Dnešní lidstvo již koná na úrovni OSN, kde jsou unie USA, EU, Africká Unie, Liga Arabských Států vnímány co by jednotlivé státy. Ale lze si také všimnout, že 166 malých států světa přispívá do MMF větší částkou jak všechny státy EU či USA. Znamená to, že dohromady vytváří tamní občané vyšší GDP jak EU či USA.

Pro Čechy se humna domácí rozšířila na humna EU,  ale není to konec světa, je zde zeměkoule a OSN bude určovat směry vývoje, a občané států EU jdou správným směrem a jsou vzorem ekonomickým, politickým, kulturním pro ostatní státy tvořící OSN ( jsou vzorem, oproti militantnějším politikům USA).

J. Boleslav 16.1.2012 10:31

Re: Doporučuji autorovi i čtenářům statistiky G20, OECD, MMF, OSN

No v poslední době je to s tím Vaším "vzorem" hodně nahnuté. Snad to už muselo dolehnout i k Vám. EU je v řadě případů spíš vnímána jako vzor negativní, jak by se věci dělat neměly. Tedy hlavně v ekonomické oblasti. Máte pravdu, že je třeba se podívat dále za hranice EU. Ekonomika řady zemí (Amerika, Asie) je na rozdíl od EU docela na vzestupu.

Problém EU ale není primárně ekonomický, EU je systémově špatný projekt. To už se ví, jen se dost dobře neví, jak z toho ven z co nejmenšími problémy.

M. Prokop 16.1.2012 13:37

Re: Doporučuji autorovi i čtenářům statistiky G20, OECD, MMF, OSN

Tuhle volovinu bude pajcovat ještě i po pádu Eura.

J. Boleslav 16.1.2012 10:08

Zajímavé je,

že při všech tech ávrzích na šetření a škrtání nikdo oficiálně ani nešpitl o tom, že by se měly omezit ty hordy bruselských parazitů a snížit jejich platy. To by byly úspory!

A. Bocek 16.1.2012 9:38

Rácii do spotřeby .

Preferovat kvalitu nad kvantitou a nešetřit na pracnosti . Vždy raději pro rodinu upeču vlastní pizu než za draho é-polortovar. Vždy raději kvalitní výrobek než OBI -šunt. Vždy raději značku než vietnamce , a raději VW než korejce.

Z. Rychlý 16.1.2012 10:01

Re: Rácii do spotřeby .

Co takhle obětovat vlastní pizzu, objednat si ji od jiného, a v ušetřený čas "obětovat" rodině ?

J. Boleslav 16.1.2012 10:05

Re: Rácii do spotřeby .

S lecčím co navrhujete by případně bylo i možné souhlasit. Ale doby, kdy byly VW spolehlivější než korejská auta, jsou už pryč. Ať už bohudík nebo bohužel. Nehledě na to, že ti "korejci" u nás prodávaní se stejně většinou vyrábějí u nás nebo na Slovensku. Kromě toho, VW preferujete proto, že se vyrábějí u nás, nebo proč?

M. Prokop 16.1.2012 13:40

Re: Rácii do spotřeby .

Vlastní špičkovou pizzu neuděláte bez velké cihlové pece. V hospodě ji mají.

Značky šijí na stejných místech jako Vietnamci. Rozdíl v kvalittě je podstatně menší než v ceně.

VW byli svého času také Korejci. Lepší je hodnotit konkrétní kritéria.

Vy musíte být přímo požehnání pro prodejce označkovaného šuntu.

V. Novák 16.1.2012 9:31

Nevím, jestli je Orbánova politika dobrá nebo špatná,

ale vím, že vede Maďarsko o izolace a pere se s těmi, kteří mohou Maďarsku pomoci. Především MMF.

Na druhou stranu Orbán nemůže dělat nic moc jiného, aniž by ztratil podporu těch, kdo ho vynesli nahoru. Jeho volební program byl založen na kritice reforem prováděných socialistickou vládou zleva - např.ještě jako opozičník  vyvolal referendum, které zrušilo poplatky ve zdravotnictví. Orbán populisticky nasliboval všem všechno, aniž by mohl cokoli z toho splnit bez mocných půjček ze zahraničí. Ty na komerční bázi nedostane a s MMF se nehodlá bavit. A MMF mu ustupvat nebude, prostě si počká, až se Madarsko dostane do takového svrabu, až nezbude než přilézt ke křížku.

Jediné, co se Orbánovi daří, je podpora nacionalismu, který v Maďarsku vždycky zabíral, a soustředování co nejvíce moci v jeho rukou. Centrální banka ná smysl jen jako dlouhodobý strážce měny - a pokud bude podřízena státu, vládě, nemá smysl žádný. Vykastrované noviny a televize mají smysl vládní vlnky (kdysi po takové tpužil i V.K.) - ale jinak slouží jedině jako normalizační RP nebo televize.

P. Lenc 16.1.2012 8:16

Jako vždy výborné.

pravdivé,Robejškovské.Není co dodat.

I. Schlägel 16.1.2012 7:47

A co na to pan Rouček?

A Jan Tleskač!!!?

J. kabát 16.1.2012 6:49

hmmm

A nejhorší ze všeho jsou evropské dotace.Ďábel je vymyslel a čert realizoval.

J. Schwarz 16.1.2012 7:49

Re: hmmm

Souhlas.

A. Bocek 16.1.2012 9:31

Re: hmmm

Dotace jsou socialistickou drogou .

J. Kanioková 16.1.2012 1:27

Naprosto střízlivá analýza..

Koloběh masového konzumu půjde do útlumu, protože země budou muset škrtat, škrtat, likvidovat zbytné agendy a instituce, odkládat investice. Amerika má své problémy a v Číně už taky praská realitní bublina. Jsem si téměř jistá, že i většina politiků si je toho vědoma, jen neví, jak lidem říct pravdu a nezpůsobit paniku, a taky, a možná ještě víc se bojí o svá křesla.

Jo, tam to dovedlo populistické podbízení či ústupnost voličům a odklon od tržních principů. Neviditelná ruka trhu je přítomná vždy a všude, ať chceme nebo nechceme. Byla přítomná i zemích RVHP v roce 1980. Vtip je pouze v tom, že pokud stát nastaví veskrze špatný institucionální rámec a dělá idiotské zásahy do ekonomiky, pak subjekty trhu mají zcela zkreslené informace o fukčnosti a tudíž stanovují špatné stimuly. Výsledek je zákonitě katastrofa. A když k některým chybám národních politiků přibývaly, či spíš to znásobily chyby ještě těch "nadnárodních".. = ..tsunami..

Zatvrzelí zastánci silného státu pak obviňují "neviditelnou" ruku trhu z nefunkčosti, případně z nepřítomnosti a obhajují tím další, ještě pitomější státní zásahy. Kam tato spirála směřuje je racionálním lidem už dávno jasné...!

Předpokládám, že ke krachu systému, který bude katarzí potřebnou k tomu, aby se civilizace vrátila zpět k racionálnímu nazírání na život a jeho potřeby. Ke zdravému rozumu. V této fázi přistupovat k ještě svázanějšímu, CHYBNĚ nastavenému systému, ke svazku DLUHOVÉ UNIE, je naprosté šílenství..

J. Kanioková 16.1.2012 1:30

A především - musí se zrušit DOTACE a najet na co nejmenší přerozdělování !!!

V tomto je nejvíc příležitostí ke korupci..!