25.9.2021 | Svátek má Zlata


EVROPA: EU má sloužit, ne vládnout (2)

7.5.2019

Dle výzkumů veřejného mínění mají naši občané největší strach z imigrantů. Není divu – zajištění bezpečnosti je jedna z klíčových rolí státu. EU v této věci značně selhává.

Ne, nepatřím ani do jedné ze dvou uměle vytvořených skupin, které imigranty buďto bezmezně vítají, nebo naopak striktně odmítají. Asi jako většina lidí nemám problém s kýmkoliv, kdo přichází v míru a s pokorou. Pokud je někdo ochoten nést ony obrovské transakční náklady, kdy přijde do jiné země, s jiným jazykem a s jinou kulturou, a přesto dokáže nabídnout něco, o co lidé stojí, pak je užitečný a jen blázen by mu bránil. Je snad mezi normálními lidmi někdo, komu vadí cizinci pracující ve večerkách a restauracích? Na stavbách a v oblasti služeb?

Na druhou stranu celkem chápu odpor lidí vůči imigrantům, kteří jsou produktem politiky EU a kteří přicházejí nikoliv za prací, ale s nataženou dlaní, s „nárokem“ na blahobyt a na zachování svých kulturních zvyků.

Je to takové jednoduché kolečko. EU zajistí masívní dotace z peněz nás všech na pěstování například pšenice. Ne pro ty, co pěstují ekologicky, a tedy s vyššími náklady, ale pro takové, jako je Agrofert a další, kteří mají „obšlápnuty“ dotace a ve skutečnosti půdu používají jen jako držák na plodiny. Pšenice se vypěstuje moc. Aby cena neklesla, stát (opět za peníze všech) nadúrodu vykoupí. Až ji nemá kde skladovat, vyveze ji do Afriky. Dotované pšenici místní farmáři nemají šanci konkurovat, zkrachují a přestěhují se do městských slumů, kde se dozvídají o zaslíbeném kontinentu, kde se všechno dotuje a nemusí se nic. Zaplatí mafii za transport, v EU se jich už ujme nějaká ta neziskovka, která je (za peníze nás všech) seznámí s jejich nároky. Začnou pobírat dávky, trvají na sloučení rodin… A kruh se uzavírá, problém je tu. O tom, že imigrace není v EU technicky zvládnutá ani v případě uprchlíků, kteří utíkají před válkami (zhusta způsobenými rovněž „velkou politikou“), ani nemluvě.

Že je „něco špatně“, lidé cítí. A nelíbí se jim to. Jenže takto komplexně jim to nikdo nevysvětluje. Vše je zredukováno do dvou zcela falešných postojů – „imigranti ano“ a „imigranti ne“.

Jenže… dokud nebudou odstraněny příčiny té migrace, která je špatná, protože nepřináší nám, „domorodcům“, užitek v podobě těch, o které stojíme a projevujeme to tím, že u nich dobrovolně nakupujeme zboží a služby, nebude možné problém imigrace řešit.

Řešení tu však je. Zastavme eurodotace pro vyvolené. Zastavme ničení cizích trhů dotovanými vývozy. A upravme sociální politiku. Směrem k té naší, nemusí být vše podle německého a francouzského mustru.

www.RomanKriz.cz

Autor je zakladatelem Libertariánského institutu a kandiduje za Svobodné do EP
 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.