Neviditelný pes

EVROPA: EU je americkým protektorátem a užívá si to!

3.4.2014

Poslední události kolem ukrajinské krize ukázaly, že z vojensko-strategického hlediska je Evropská unie stále zcela neschopná akce. Na rozdíl od Ruska, které vojenskou sílu má a dokáže ji i efektivně použít, je EU v situaci zcela opačné. EU žádnou skutečnou vojenskou sílu nemá a tím pádem ji nemůže ani nijak použít. Jediný, kdo skutečnou vojenskou sílu má, jsou USA a Evropská unie je jejich veřejně nepřiznaným protektorátem. Jak dlouho to takto může trvat? Jak už jsem nedávno napsal: 500 milionů Evropanů se dožaduje vojenské ochrany od 300 milionů Američanů před 150 miliony Rusů. Je to normální? Podle mne nikoliv.

Kdysi dávno říkal jeden lord o smyslu NATO zhruba toto: "Smyslem NATO je udržet Američany v Evropě, Němce pod kontrolou a Rusy mimo Evropu." Toto základní poslání NATO fungovalo hodně dlouho, v podstatě od roku 1949 až dodnes. Současná situace ale toto paradigma začíná měnit. Američané už moc nestojí o to být aktivně a masivně přítomni v Evropě, Německo se postupně zvedá a Rusko do uspořádání v Evropě mluví čím dál víc. Co s tím?

Položme si otázku, kde je ve skutečnosti problém. Pokud vyjdeme z premisy, že nárok na suverenitu a svobodu mají pouze ty státy, které jsou ochotny a schopny tuto suverenitu vojensky bránit, tak je zřejmé, že problém je v Evropě. Ta, respektive naprostá většina států v Evropě není schopna bránit sama sebe natož potom spojence. Jistou výjimkou jsou snad Británie a Francie. Vojenské síly ostatních evropských států jsou zanedbatelné a neschopné boje. Výdaje na obranu neustále klesají a reálné vojenské kapacity se stále zmenšují. Velká část veřejnosti je přitom přesvědčena o tom, že je to dobře. Žije v naivním přesvědčení, že nic nehrozí a že vojenské výdaje jsou zbytečné. Bohužel, opak je pravdou.

Málokdo si uvědomuje, že Evropa ve skutečnosti žije pod ochranným vojenským deštníkem USA. Tuto ochranu považujeme tak nějak za samozřejmou, ale ona samozřejmá není. A hlavně je drahá a samy USA si kladou otázku, proč ji mají nadále poskytovat, když Evropané na svou sebeobranu kašlou a ušetřené peníze si užívají v sociálních výdajích. Zkrátka si kladou otázku, která je již na začátku: Proč by mělo 300 milionů Američanů platit vojenskou ochranu 500 milionů Evropanů před 150 miliony Rusů? To je ta klíčová otázka. Evropanů je zkrátka mnohem víc než Američanů a ještě mnohem víc než Rusů. Evropané jsou skoro tak bohatí jako Američané a mnohem bohatší než Rusové, tak proč sakra nehodlají platit za svou obranu? Je to pohodlnost? Nebo něco ještě horšího?

Evropské státy si musí konečně uvědomit, že suverenita a svoboda a bezpečí nejsou zadarmo. Budou muset zvětšit své obranné rozpočty a také skutečné vojenské kapacity. Pokud to neudělají, tak se z Evropy bezpečnost a svoboda brzo vytratí. Dříve nebo později, ale spíše dříve.

Autor je historik a politik, poslanec Evropského parlamentu za ODS

Převzato z Fajmon.blog.idnes.cz se souhlasem autora



zpět na článek