23.5.2022 | Svátek má Vladimír


Diskuse k článku

EVROPA: EU a suverenita

Zdá se, že se s krizí eurozóny hroutí i poválečná politická shoda o sjednocování kontinentu jako ochraně před nacionalistickými válkami. Mezi varovnými hlasy těch, kteří rozhodují, kde se Česko ocitne, jsem o víkendu slyšel i následující.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 17.12.2011 13:00

Proč?

Proč konečně nevytvořit Evropu dobrovolně spolupracujících, rovných, vzájemně se respektujících národů (států) když vzhledem k nemožnosti vytvořit evropský (tedy spontánně solidární) lid není žádná možnost vytvořit Evropský stát, který by naplňoval odlišné, historicky vzniklé potřeby evropských národů a byl tedy dlouhodobě stabilní a efektivní (konkurence schopný)? Nestačí poznatek, že celoevropský stát se neuskutečnil ani v době, kdy byla Evropa spojena jedinou silnou (katolickou) ideou. Že pokus zneužít tuto ideu k politickému sjednocení Evropy vedl k jejímu rozštěpení a k třicetileté válce? Poznatek, že celé evropské dějiny jsou naplněny válkami vyvolanými tvorbou "říše" a osvobozováním od ní? To si opravdu někdo myslí, že zničujícími hospodářskými válkami je možno vytvořit něco trvalejšího než ostatními válkami? Bez silné společné ideje, jenom pomocí ekonomické závislosti? Vážně si někdo myslí, že takový "spolek" může přežít i léta hubená?

G. Zahradníček 15.12.2011 21:10

Klavaňo zalez, ty radare jeden americkej.

:)))

S. Prosek 15.12.2011 17:55

Re: Já čet a četu

pan profesor se hlavne zbavil tech co pred nim napadli nazadek! Nejste jeden z tech co si sednul?

J. Šejnoha 15.12.2011 17:28

EHS to je Evropský koncensus.

Autor má pravdu, že  Evropa  pořebuje  koncensus. Už byl nalezen dávno.

Podle mne je jím  EHS:  prostor  volného pohybu informací, osob, kapitálu  a  zboží

Na tom se  všichni Evropané shodnou. Přátelství, spojenectví  a  sounáležitost budou  jen logickým vyústěním vývoje. 

Naopak určitě tomu nepomohou vrchnostenská nařízení ohledně  obnovitelných zdrojů a  dalších nesmyslů či, nejnověji, vynucené "půjčky" bankrotářům. 

D. Streit 15.12.2011 15:44

Ten člověk spadnul z Marsu

Jinak by pochopil, že tady vůbec nejde o žádného virtuálního euroobčana, ale o rozbití EU pod diktátem Německa a Francie:

http://streit.blog.idnes.cz/c/236279/Kdo-rozbiji-Evropskou-unii.html

P. Bárta 15.12.2011 12:41

svrchovanost evropských občanů...

Pn Klvaňa píše: Je to optimistický program oslabování svrchovanosti národních států ve prospěch posilování svrchovanosti evropských občanů.

Já bych k tomu dodal jen malou poznámečku (ve stylu onoho v článku zmíněného rádia Jerevan): Bohužel, jde jen o svrchovanost těch několika tisíc evropských občasnů, kteří pracují a rozhodují v institucích Evropské unie v Bruselu...

J. Hejna 15.12.2011 11:25

Pane Klvaňo,

vy jste asi upad´, že.

T. Kočí 15.12.2011 9:46

Re: Já čet a četu

Ten člověk to někam dotáhne.Propagandistický článek 1.a.

P. Hlosta 15.12.2011 7:32

Snaha sjednotit Evropu je stará ....

.... od Antiky. Forma tohoto spojení byla různá. Starý Řím měl vazalské národy a dělal hegemona. Tisíciletá říše nakonec skončila. Středověk měl papeže a císaře Římské. Království, knížectví, národy spojovala církev i císařská moc. Počátek industrializace začal Evropu dělit podle hospodářství a obchodu. Moc v Evropě se přesouvala podle úspěšnosti hospodářství ve státech. A toto trvá vlastně dodnes.

Evropa JE sjednocená. Jen je spor o tom, kdo bude uplatňovat hospodářskou převahu nad druhými. Ráj na zemi to sice nevytváří, ale má to tvrdou logiku. Státy s mizerným hospodářstvím jsou pochopitelnými vazaly států hospodářsky schopných.

Hegemon ve vlastním zájmu své vazaly podporuje nejen vojensky z obranných důvodů, ale i hospodářsky. Pochopitelně vlastně doplácí na slabost v hospodaření u vazalů. Vzdá se pomoci těmto vazalům? Pak přijde o mocenský vliv na ně.

Takže Německo, Francie, Británie, to jsou státy s hegemonskou snahou. Mezi sebou se přetahují o větší vliv u vazalských států. Kdo bude mít navrch mezi nimi? Já typuji Německo. To ale pro něj znamená ekonomickou pomoc slabým, ať to jde pod fousy jeho občanům, či ne.

My jsme také vazalem Německa. Jenže tak nějak silnějším oproti ostatním vazalům. Měnu jsem si ponechali svou. Je na Německu, aby nám házeli lano k většímu připoutání se k němu a ne naopak.

S. Ševeček 15.12.2011 7:27

Já čet a četu

a vidím, že bylo moc dobře, když se pan president před lety tohoto mluvkčího urychleně zbavil.

Účelový blábol, kam se podíváš.

J. Krásenský 15.12.2011 6:02

Tvaříte si obraz nepřítele

"Ztrátou suverenity národních států nás straší ti, kterým ve skutečnosti o svrchovanost občanů jako Evropanů vůbec nejde. "

To ukazuje nedostatek argumentů a vítězství ideologie nad zdravým rozumem.

Z. Rychlý 15.12.2011 0:42

Píšete zmateně.