25.4.2024 | Svátek má Marek


EVROPA: ESM aneb Nevolníkem v EU snadno a rychle

14.5.2012

Evropský stabilizační mechanismus má být navenek zárukou, že eurozóna přežije krizi. Je to nástroj, který signatáře zavazuje platit vše, oč si ESM řekne.

Před čtrnácti dny schválil český Senát rok odkládaný souhlas s Evropským stabilizačním mechanismem. Mnozí senátoři tento dokument vůbec nečetli a jen odsouhlasili něco, o čem nemají ani páru. Vůbec netušili k čemu svým souhlasem náš stát zavazují.

Zjednodušeně řečeno, v momentě, kdy náš stát přijme euro, musíme ESM poskytnout částku 350 miliard korun. Zdůrazňuji, musíme. Není úniku. Naše vláda se potýká s velkým problémem, pokud se snaží snížit schodek o desetinu takové částky, ale senátorům je zjevně jedno, že do Bruselu pošlou třetinu státního rozpočtu.

Server Reformy.cz zveřejnil rozhovory s několika senátory, kteří pro tento závazek zvedli ruku. Názornou ukázkou mohou být odpovědi senátora Táborského (ČSSD). Na otázku, zda může Rada guvernérů navýšit částku 350 miliard, ke kterým jsme se zavázali, odpověděl: "Podle mého názoru nemůže." Správná odpověď je, že může.

Na další otázku, jak tento závazek vysvětlí svým dětem odpověděl: "Já si nemyslím, že bychom prohlasovali nějaký závazek. Musíme být věrohodní směrem k Evropské unii a závazkům, které si dáváme." Zajímavé. Takže Senát podle pana senátora žádný závazek neschválil, ale myslí si, že závazek 350 miliard nemůže být navýšen a musíme být věrohodní k závazkům, které si dáváme. Je vůbec tento člověk na svém místě?

Po Senátu měla ESM schválit i poslanecká sněmovna, ale toto schvalování odložila na žádost premiéra až na příští schůzi. Obávám se, že ke schválení dřív či později dojde. Domnívám se, že to byl také hlavní důvod návštěvy německé kancléřky Merkelové v Praze.

ESM není ve svém důsledku ničím jiným než zavedením nevolnictví. Cokoli, oč si ESM řekne, musí dostat. Samozřejmě ne hned, ESM nebude spěchat, ale do sedmi dnů musí mít prostředky od signatářů ESM na svém účtě. Jestliže ne, ESM má kompetenci zahájit právní řízení, ale sám je proti případným žalobám imunní.

Zkrátka, ESM může navýšit svůj kapitál. Odešle požadavek signatářským zemím a ty jsou povinny prostředky převést tak, aby ESM s nimi mohl za sedm dnů disponovat. Odvolání neexistuje. ESM může žalovat, ale sám být žalován nemůže. Stejně tak jeho představitelé. ESM je vytvořená organizace stojící nad právním řádem.

Právě závazky vůči ESM stály za pádem slovenské vlády. Proč mají Slováci, kteří jsou v EU chudým státem sponzorovat předlužené státy eurozóny? Bylo to použito již několikrát, ale obrazně si slovenský důchodce musí půjčit peníze, aby tyto finance poskytl důchodci řeckému, který má svůj důchod několikrát vyšší.

Opravdu jsme tak bohatým státem, abychom si mohli dovolit vzít na sebe závazek ve výši třetiny ročního státního rozpočtu? Můžeme si dovolit vypůjčit si takovou částku a tu poskytnout na hrazení dluhů předlužených států? Kdybychom se dostali do problémů my, postupovala by EU v našem případě stejně jako v případě Řecka?

Nejsme tak bohatí, nemůžeme si to dovolit a určitě by s námi EU jednoduše zametla a místo pomoci by nás potrestala za překročení limitu zadlužení. Je smutné, když ti, jejichž prací je pracovat nad zákony, neví, co vlastně odsouhlasili. Ještě smutnější je, že tyto schvalované dokumenty se vůbec ani nenamáhají číst.

Částka 350 miliard je částkou hrozivou. Ale paním a pánům senátorům je to zjevně u zadele. Kterým senátorům můžeme v budoucnu, až nám ESM nařídí bezodkladně, bezpodmínečně a neodvolatelně zaslat stamiliardy eur na záchranu států, které jsou bohatší a které byly ve svém hospodaření nezodpovědné?

Zde je seznam těch senátorů, kteří hlasovali pro přijetí ESM a závazek 350 miliard:
ČSSD: Ivo Bárek, Zdeněk Besta, Jiří Dienstbier, Hana Doupovcová, Petr Gawlas, Marcel Chládek, Miloš Janeček, Jaromír Jermář, Karel Kapoun, Jiří Lajtoch, Pavel Lebeda, Miloš Malý, Miroslav Nenutil, Jozef Regec, Eva Richtrová, Jiřina Rippelová, Josef Řihák, Božena Sekaninová, Jaromír Strnad, Radek Sušil, Jaroslav Sykáček, Zdeněk Škromach, Milan Štěch, Josef Táborský, Dagmar Terelmešová, Martin Tesařík, Pavel Trpák, Petr Vícha, Dagmar Zvěřinová a Jan Žaloudík
ODS: Richard Svoboda, Václav Vlček, Pavel Čáslava, Luděk Sefzig, Karel Šebek, Alexandr Vondra, Miroslav Škaloud, Veronika Vrecionová a Miloš Vystrčil
KDU-ČSL: Petr Pithart, Miluše Horská, Petr Šilar, Stanislav Juránek a Václav Koukal
TOP 09: Jan Horník, Adolf Jílek, Jana Juřenčáková, Soňa Paukrtová a Jaromír Štětina
Nezařazená: Alena Dernerová

Proti přijetí se vyjádřilo šest senátorů za ODS, dva nezařazení a jeden za KDU-ČSL. Hlasování se zdrželi dva senátoři za KSČM a po jednom za ODS a ČSSD. Na závěr ještě převzaté video, které vysvětluje princip ESM:

Převzato z Polanecky.blog.idnes.cz se souhlasem autora