21.10.2021 | Svátek má Brigita


Diskuse k článku

EVROPA: Epizody z kulturních válek

V Maďarsku přijali zákon zakazující propagaci homosexuality mezi mládeží do osmnácti let. Jak se dalo čekat, zejména v západní a severní Evropě tento krok vyvolal pobouření.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Janotová 2.7.2021 10:01

Podařilo se mi najít překlad dotyčného zákona Orbánův homofobní zákon – všichni o něm mluví a přitom ho nikdo nezná! | KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra! (wordpress.com)

J. Janotová 2.7.2021 10:05

Orbánův homofobní zákon – všichni o něm mluví a přitom ho nikdo nezná! | KOSA NOSTRA zostra aneb NAŠE VĚC zostra ! Prostě Kosa zostra! (wordpress.com) adresa se mi na první pokus uložila blbě

P. Hák 2.7.2021 10:45

Děkuji.

J. Anděl 2.7.2021 11:47

Díky, dohledal jsem si to.

Přečetl jsem si text a co se týče médií a školy atd, tam je mi to jasné a nemám s tím já osobně žádný problém.

Ale není mi tam pořád jasná jedna věc: jestli jako rodič můžu dle tohoto zákona probrat s dítětem otázky homosexuality či změny pohlaví. Třeba když se mě zeptá. Protože co když v rámci debaty koukneme na youtube a na video s někým, kdo změnu podstoupil? Třeba s Ellen/Elliotem Page? Dostanu se do konfliktu s nařízením, že nesmím zobrazovat "obsah, který zobrazuje změnu pohlaví a homosexualitu"?

Nebo jde jen o to zobrazení procesu změny a když už je změna dokonaná, tak je to okej?

J. Anděl 2.7.2021 11:48

A technická: "zobrazuje změnu pohlaví A homosexualitu" - platí logické AND a nebo OR?

:-)

P. Hák 2.7.2021 12:52

Podle mne je tahle část zákona nevynutitelná. Asi bude trochu problém s překladem z maďarštiny, přece jen ty právnické formulace...

J. Janotová 2.7.2021 14:03

Jasně, je to přeloženo pomocí překladače. "Pán blogu" i autor článku to vysvětlují. Jemné finesy jazyka právnického překladač asi nepostihne. Mne hlavně zajímalo jak zákon ovlivní školní výuku. Tam, jak dílo překladače chápu, je to jasné a i rozumné.

P. Hák 2.7.2021 14:45

Ano, píše to tam.

Upřímně myslím, že nijak výrazně - teda jestli jsem pochopil, jak je ten zákon míněn. Podle mne to spíš takové gesto.

P. Hák 2.7.2021 14:47

Jediné, co mne napadá, je omezení činnosti politických neziskovek ve školách. Já bych politiku ze škol vyhodil úplně.

J. Janotová 2.7.2021 15:10

Naprostý souhlas.

J. Anděl 2.7.2021 16:25

Jasně, překlad je vždycky slabina. Nicméně to, co jsem popsal, je od začátku moje potenciální výhrada. Aby se, jak jsem to dříve formuloval, v jistém smyslu pochopitelná obrana před propagandou neobrátila proti lidem.

P. Hák 3.7.2021 10:05

Tomu rozumím. Uvidí se, jak to bude fungovat v praxi.

J. David 1.7.2021 22:25

Jo. V EU disciplína muší bejt, vy kluci pitomí. Jinak by jste lezli po stromech, jako opice, vy z východu. V západním teritoriu opice lezou nejenom na stromy, ale i do budoárů residentů, LGBT se veselí, holt selanka. A najednou novodobý Attila se vzepře blouznivcům EU. I ejhle, oheň na střeše. Orbán neokupoval Surinam, zatím co Holanďani ano, proto má jejich premiér stulit hubu a krok, Orbán řeší svoji zemi, nikolivěk državu. A co na to Jourová, stáhla hrmu?

J. Mach 1.7.2021 22:13

Je zcela na rozhodnutí Maďarska, kdo jim bude stavět atomovou elektrárnu. Rusko patří mezi kompetentní - i USA kupuje palivo do svých JE v Rusku (prý 44%). Klíčové komponenty stejně dosává pouze Čína a Rusko.

J. Anděl 1.7.2021 21:45

Bizarní coming out video a k němu zajímavý komentář. Ovšem sdílím spíš kvůli tomu videu na začátku, ve kterém mladá dívka oznámí, že je chlapec.

Možná je to hoax nebo něčí recese. A nebo není.

https://youtu.be/yVju1QoINLc

P. Brich 1.7.2021 19:33

V Rakousku chtějí trestat Afgánské děti: https://www.novinky.cz/zahranicni/evropa/clanek/rakousko-sokovala-vrazda-trinactilete-divky-zatceni-jsou-tri-afghanci-40365146

K. Křivan 1.7.2021 19:38

Kdo je dost starej aby vraždil, je i dost starej aby visel. Chci ty afghanské spratky vidět na šibenici.

P. Jurajda 1.7.2021 21:20

Mladý viselec,k stáru nepokrade

V. Novák 1.7.2021 20:41

Samej nezletilej sirotek...

J. David 1.7.2021 22:55

Čiperní afgánčtí nezletilci. Dvě cihly a mezi ně jejich varlata, to by bylo inverzní obohacení (jak oni obohacijí nás, tak obohatíme my je), ale AI a jiní aktivisté by se asi defekovali tou mírou obohacení (m/n*100) v korelelaci čísel k hmotnosti cihel. Somálec zapíchl tři lidi, bon, bude zkoumán na palici, zdali při řevu Allahu akbar s kudlou v pazouře byl příčetný. Jan III.Sobiejský nebyl "cvokař", ale věděl o musulmanských týpcích své. Proto Mustafu zahnal od Vídně, aby musulmani "nemermocnili" panny v předlitavsku a zalitavsku. A Fin Kamara z Karelie. Záhadný genetický úkaz, etnický Fin, svahilské geneze. Kúdela měl smůlu, narazil na lidopa z Karelie, byl zmaten.

P. Adámek 1.7.2021 15:27

Jednou už jsem to tady psal: jestli se maďarský nezletilec smí ve škole dovědět, že kluci mají něco, co holky ne, a že existují odsouzeníhodná místa, kam si chodí pánové ulevit a kde můžou chytit ošklivou nemoc, ale nesmějí se dovědět, že asi 4 % kluků chodí s klukama, holky s holkama, tak to považuji za hloupé. Kde je jaká propagace?

D. Laurencikova 1.7.2021 16:18

Ze kluci maji neco, co holky ne, to si deti vsimnou i bez skoly. U Gender mainstreamingu, provozovanem na Zapade, jde o mnohem vic, nez o trosku tech informaci. Jde o manipulovani deti od ranneho detstvi. Uz deti ve skolkach jsou vedeny k tomu, zpochybnovat svoje pohlavi a dozvedet se o ruznych sexualnich praktikach. Informace ano. Ale az v tomu odpovidajicim veku. Protoze jinak jsou predprogramovany ruzne poruchy osobnosti, coz je politicky snad dokonce chtene.

J. Janotová 1.7.2021 16:50

A možná to těm 4 nebo kolika % nezletilců, ušetří nepříjemné tápání "že jsou jediní na světě nějak divní". Dostanou-li tuto informaci dostatečně včas( ještě před pubertou) a vhodnou formou ve škole, jen dobře.

P. Hák 1.7.2021 19:14

Akorát že před pubertou se to ještě nepozná a prepubertální děti občas mají různé zvláštní nápady.

Proti informování ale tuším žádný zákon není.

J. Janotová 1.7.2021 21:07

Dozví-li se dítě ještě před pubertou, že klukům se většinou líbí holky a opačně, ale že někdo to má jinak a je to taky v pořádku, vezme to jako fakt prostý. A až s ním začnou mávat hormony nezačne se hroutit z toho, že je nějaký divný. Pokud se mi podařilo pochopit, tak nový maďarský zákon nařizuje: do plnoletosti se dítě nemá setkat na veřejnosti s jakoukoli zmínkou o homosexualitě. Tedy jde i informace ve výuce.

J. Pavelka 2.7.2021 8:32

Je li tomu tak, je to nereálné...

P. Hák 2.7.2021 8:36

Přiznám se, že jsem ten zákon ještě neprostudoval, zatím jsem jeho znění nenašel v maďarských pramenech (je fakt, že jsem moc důkladně nehledal). Tomu, co píší různí aktivisté, mezi které řadím i novináře, nevěřím.

Ono jde o to, že děti někdy podléhají aktuálním náladám, mozek prostě ještě není vyvinutý. A pokud by se přikročilo k tomu, co prosazují progresivisté (prepubertální dítě si svobodně volí pohlaví), mohou nastat nevratné škody... a také by nastávaly, protože tlak politické propagandy a byznysu je velký a děti jsou hodně ovlivnitelné.

Ś. Svobodová 1.7.2021 20:42

Ono je rozdíl učit a propagovat. Zmínka v sexuální výuce o tom, že existují lidé s jinými sexuálními potřebami zakázána není. Je zakázáno to zobrazovat. Zřejmě je to reakce na různé dětské knížky které dětem vtloukají do hlavy že je normální když si Honza vezme prince Bajaju.

J. Anděl 1.7.2021 21:07

Souhlasím. Tato jedna věta dává smysl, tu by tam nechat měli.

Do obtíží s potenciální propagací se dostanou až ve chvíli, kdy se jich dítko zeptá, jestli je to v pořádku, zdravé a správné.

:-)

V. Podracký 1.7.2021 13:31

Tato kulturní válka je mezi konzervativci, kteří zachovávají minulé hodnoty z dřívějších sociocentrických společností a anarchistickými postliberály. Zatímco u starých společností byla důležitá společnost, její zachování a vývoj, v současné postmoderně je důležitý jednotlivec a budoucnost společnosti není zajímavá. Z toho vznikají rozpory v postojích. Konzervativcům ovšem dnes chybí jednoznačná idea budoucnosti, neví co nabídnout, zatímco egocentristé pokračují v ideji "blaho jednotlivce", což zvláště rozmazlené děti rády akceptují.