15.12.2019 | Svátek má Radana, Radan


Diskuse k článku

EVROPA: Emisní povolenky na děti na spadnutí

V poslední době se roztrhl pytel se zprávami, jak planeta směřuje ke svému zániku. Prý se nejspíš upečeme, i když ještě máme poslední šanci to změnit.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

 0
Jste přihlášen jako


Toto opatření slouží jako ochrana proti webovým robotům.
Při zapnutém javaskriptu se pole vyplní automaticky.

Zbývá 2000 znaků nebo 10 odstavců.

Výpis zvoleného vlákna.
Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Rada 12.8.2019 12:37

Zcestné představy.

Autorka píše zřejmě natruc přehnaně o údajných zprávách ... "planeta směřuje ke svému zániku"... Rozdílnost živé a neživé přírody pro ni přitom zřejmě nic neznamená - a nejen to.

Pochybuji dokonce, zdali je schopna si vážit i jiného života než toho svého egoisticky pojatého, který neuznává rozmanitosti života a nerespektuje meze.

Stále více se hromadící zprávy, že něco není na planetě v pořádku a dosavadní kultura to nezvládá řešit, ji pak příznačně velice hněvají aniž reflektuje svůj podíl na situaci. To, že je životní prostředí expanzivitou antropogenních projevů poškozené se přeci ví už víc jak půlstoletí od doby kdy na problemtičnost vývoje poukázal Ř.K. Autorka popis problémů až poškozování biosféry pokládá za nepřijatelné zprávy a hromadící se návrhy na nápravu hned za zběsilé, panické, extremistické .... To vše v jakési slepé víře, že se vše přerůstající až do nestability prostředí, vyřeší jednou samo a bez vážných kulturních dopadů.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

M. Prokop 12.8.2019 12:59

Re: Zcestné představy.

Autorka má pravdu. Taky má dost dětí. :-P

D. Havránek 12.8.2019 14:18

Re: Zcestné představy.

Pane Rada zcestné jsou Vaše představy. A planeta si dělala dělá a bude dělat co uzná za vhodné s lidmi i bez nich. A jestli si někdo myslí, že lidstvo to může řídit tak nemůže. Jen na tom řízení někdo vydělá....

Autorka má pravdu.

P. Rada 12.8.2019 14:58

Re: Zcestné představy.

Pane Havránku pokud moje představy nespecifikujete - nemohu údajnou zcestnost vyvrátit. Reagujeteli ale na text výše - pak v něm zcestnosti nevnímám. Zkušenost přeci říká, že neživá hmota se řídí výhradně přírodní zákonitostí. Živá hmota se ale už může řídit zákonitostmi komplexnějšími až společenskými a ty už mohou být s přírodními dokonce v rozporu a tedy zcestné.

Neživou hmotu za myslící či dokonce se chovající podle představivosti lidské rozhodně nepovažuji. Natož aby sama na sobě vydělávala. Představy o neomezených výdělcích, neomezeném růstu... mají tedy nejspíše lidé jak autorka či Vy. Takové představy bývají fantazijně opřeny o abstraktnost peněz jako dostatečného kriteria poměřování - kdežto příroda poměřuje na jouly a kilogramy.

P. Brich 12.8.2019 17:14

Máte pravdu, pane Rado.

Některá živá hmota se řídí zákonitostmi komplexnějšími až společenskými a ty už mohou být s přírodními dokonce v rozporu a tedy zcestné. Živoucím příkladem jsou Zelení, Piráti a vůbec neobolševici všeho druhu.

R. Langer 12.8.2019 14:34

Re: Zcestné představy.

Života si neváží pouze masoví vrazi, Zelení sedmilháři, mezi které patříš.

P. Rada 12.8.2019 15:01

Re: Zcestné představy.

Lidé planetu - její druhovou rozmanitost - opravdu jaksi masově vyvraždují - v tomto smyslu dávám zapravdu.

Udává se, že rozmanitost druh dnes klesá až 10 000x rychleji jak před antropocénem.

P. Brich 12.8.2019 17:08

"Stále více se hromadící zprávy,

že něco není na planetě v pořádku ..."

Naopak, na planetě vždy bylo, jest a vždy bude vše v pořádku, protože jakémukoliv vesmírnému tělesu je šuma fuk, čím se lidi straší. Dokonce jí je fuk, že už přežila spoustu lidmi vymyšlených katastrof.

Protože lidé, kteří nemusí od rána přemýšlet a snažit se, aby večer měli něco do žaludku, nevědí co roupama dělat, tak vymýšlí problémy.

Jednou je to ozónová díra, podruhé vyčerpání surovin, potřetí hrozící doba ledová, počtvrté globální oteplování a nyní frčí boj proti změnám klimatu.

Až konečně dosáhnou ideálního stavu, kdy zas ráno budou přemýšlet a snažit se, aby večer měli něco do žaludku, konečně bude klid. Mrtvolný klid.

V. Braun 12.8.2019 17:22

Re: "Stále více se hromadící zprávy,

Tak planeta už přežila horší věci a přežije i tuhle. O lidské civilizaci si to ovšem netroufám říci. Výrok, po nás potopa docela přesně popisuje názory paní Šichtařové.

P. Brich 12.8.2019 17:27

Re: "Stále více se hromadící zprávy,

Asi jste si nevšiml, že na tapetě je záchrana planety, nikoliv záchrana civilizace, pane Braune.

V. Braun 12.8.2019 22:21

Re: "Stále více se hromadící zprávy,

Planetu? Upřímně, jestli přežije planeta když zanikne lidstvo je mi celkem jedno. Když vezmu vesmír jako míru věcí co na nějaké planetě záleží, že? Nevím, co kde četla nebo jak pochopila o záchraně planety paní Šichtařová. Co čtu já se tak či onak týká zachování civilizace tak jak ji známe - tedy s rozumným životem bez masivní migrace vynucené klimatickou změnou - paní Šichtařové to je zjevně jedno.