21.9.2019 | Svátek má Matouš


Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Chaloupka 12.8.2019 20:30

BOHUŽEL VYRÁBĚT DĚTI DNES MŮŽE KAŽDÝ PRIMITIV

Domnívám se že zodpovědné vlády by měly všemi dostupnými prostředky regulovat nekontrolovatelný růst populace ( což se týká zejména zemí Afriky a Asie) aby tato nepřesáhla tzv. úživnost dotyčných zemí. To co se dnes děje je výsledkem jejich absolutní rezignace na tento problém což má za následek masovou migraci a vývoz bídy a chudoby zejména do Evropy. VŽDY PLATILO , ŽE KAŽDÝ RODIČ BY SE MĚL UMĚT POSTARAT O ŘÁDNOU VÝCHOVU SVÝCH DĚTÍ A POKUD TO NĚKDO NEZVLÁDÁ BYLO BY PRO NĚJ I CELOU SPOLEČNOST LEPŠÍ KDYBY ŽÁDNÉ DĚTI NEMĚL.

P. Harabaska 12.8.2019 18:01

Správný je názor, že porodnost je třeba omezit.

Ale tam, kde je vysoká. Tedy v Africe a jiných světových perifériích. Jinak je ta snaha stejně platná jako omezit exhalace jenom v Evropě a nechat čoudit a smrdět všechny ty fabriky v Africe a dalších rozvojových zemích. Ale to asi není politicky korektní. Takže, černoušci, kopulujte bez překážek dál a fest!

P. Rada 12.8.2019 19:39

Re: Správný je názor, že porodnost je třeba omezit.

Porodnost - natalita - je u všech savců negativně vázána na množství spotřebovávané energie s exponentem na mínus jednu třetinu. To platí i pro člověka a pokles natality ve všech vyspělích zemích to jen dokládá i když má více příčin. Tuto cestu by právě bylo politicky korektní nastoupit.

Dalším ohledem vzhledm k lidnatosti je mortalita resp dlouhověkost. Dlouhověcí ale leniví si na práci zajištující jejich životní úroven rádi najímají kohokoli odkudkoli. Máte představu např o původu dělníků v českých stavenbích firmách?

Pokud jde o nadhazované korektnosti zkuste vyčíslit míru "čoudění fabrik" v rozvojových zemích a u nás při přepočtu na obyvatele včetně korekce na ty případy kdy tam byla špinavá výroba dislokována.

Konkrétněji u nás poklesla ceková kyselá depozice do půdy od místních zdrojů vzhledem k rekordnímu roku 1980 jen 4x! Depozice NOx dokonce rostou.

J. Lepka 12.8.2019 19:55

Re: Správný je názor, že porodnost je třeba omezit.

Poslyšte Rado : prdí hadi ?

J. Jurax 12.8.2019 20:33

"Takže, černoušci, kopulujte bez překážek dál a fest!"

Ano! Kdepak omezení porodnosti, to se ani kvůli záchraně planety u černoušků nesmí!

A až Vás bude moc, až překročíte úživnost svých zemí, jděte do Německa! Tam se ekologicky zblblí Germáni přestanou množit, aby zachránili planetu, takže tam bude místo. Akorát bude problém, kdo ty černoušky tam bude živit, když těch Germánů bude málo ...

P. Brich 12.8.2019 16:39

Zelení jsou škodná

a správný hospodář škodnou hubí,

P. Rada 12.8.2019 17:10

Re: Škodná?

Uvnitř geneticky velmi homogenního druhu jakým je homo s. škodí zejména falešná víra v jedinečnost vlastní tlupy, sobeckost a patologické projevy mocenské posedlosti vedoucí od týrání bližních k válečným hrůzám.

Správný hospodář projevuje naopak nadhled a tak i schopnost hospodařit symbioticky.

P. Brich 12.8.2019 17:25

Re: Škodná?

Pane Rado, správně jste popsal chování Zelených, Pirátů, neobolševiků všeho druhu a jejich věrozvěstů, kteří hlásají falešnou víru v jedinečnost vlastní tlupy, sobeckost a patologické projevy mocenské posedlosti vedoucí od týrání bližních k válečným hrůzám. K tomu poslednímu už se schyluje.

P. Rada 12.8.2019 19:17

Re: Škodná?

Popsal jste tak akorát právě své představy o ideálním protivníkovi.

J. Kulheim 12.8.2019 18:58

Re: Škodná?

Člověk má stejnou genetickou výbavu jako jeho předkpvé před 50 000 lety. Když dojde do velkých životních problémů /tajfuny, záplavy a pod./, brání se stejně jako jeho předkové. Hájí svůj život a život své rodiny.jakýmikoliv prostředky. Ve společnosti platí to, že kdo chce přežít brání si svoje životní teritorium. Kdo to nedokáže nepřežije.

P. Rada 12.8.2019 19:14

Re: Škodná?

Ta obrana teritoria jako životadárná strategie neplatí zdaleka tak obecně jak se Vám to jeví.

Poučné pro výzkum chování etnik může např být zatopení New Orleansu. Nejlépe se s toho vzpamatovali altruisticky se chovající komunuty.

Obecněji pak organismy které vykazují nejdlouhodobější schopnost přežívání v krizích pravidelně nepatří mezi bojovné. Naopak přežívají spíše ty které vykazují vysokou adaptabilitu houževnatost a návaznosti na rozmanitá prostředí.

J. Kulheim 12.8.2019 19:36

Re: Škodná?

Pane Rado, to jak se lidé chovají v takových situacích podobných jako byla Katrina, je přesně zmapované den po dni.

Člověk je součástí přírody a pokud chtěl přežít musel o potravu bojovat s těmi zvířety, které jsou navázané na stejný potravní řetězec. Já pokud nemám v něčem jasno, tak se podívám jak to chodí ve volné přírodě.

Revoluční změny i přírodě znamenají velké problémy. Mnohdy se to nesrovná za desítky let. Člověk je horší jak zvíře. Dovede zabíjet jenom tak, protože ho to baví.

P. Rada 12.8.2019 19:47

Re: Škodná?

Souhlas.

Jena k tomu zabíjení člověka člověkem dodávám, že navíc se člověk jako jeden s mála druhů musí alespon pokusit život zničit - pokud jej nemůže rozvíjet. Toto máme v genech všichni a jen kulturnost okolí může projevy omezovat.

Šancí na dlouhodobý rozvoj v uzavřeném systému planety tak i přes svůj rozumový potenciál mnoho nemáme.

P. Harabaska 12.8.2019 17:57

Re: Zelení jsou škodná

Tohle vysvětlete expertům, kteří diskutují o tom, zda jedem hubit hraboše, kteří některým hospodářům sežrali skoro celou úrodu. Než se domluví, sežerou už úplně všechno. Ti poněkud mírnější ekoblázni jsou ochotni za určitých podmínek hubení tím způsobem, že jed bude sypat do nor. Vynikající nápad. Každý z těch ekobláznů může vzít do ruky pytel s jedem a pustit se pěkně po řádcích po poli a sypat a sypat a sypat. Já patřím ke generaci, kterou jako školáky nutili chodit sbírat se sklenici od zavařeniny mandelinku bramborovou. Dnes mohou tu bohulibou činnost sypání jedu do nor zajistit středoškoláci, kteří chodí v pátek stávkovat. To by bylo, aby za dva tři víkendy neotrávili v norách všechny hraboše a zasloužit se konečně o záchranu lidstva před hladem.

P. Brich 12.8.2019 18:05

Re: Zelení jsou škodná

Za chvíli se tu objeví individua, která Vám vysvětlí, že hraboš na pole a do sýpek patří, aby se nastavila ta správná přírodní rovnováha.

Podobně jako kůrovec patří do lesa a mandelinka na brambory.

P. Rada 12.8.2019 19:22

Re: Zelení jsou škodná?

Slyšel jste někdy o rozmanitosti a komplexnosti živé přírody? Máte představu kolik procent s buněk na Vašem organismu nese jinou než než jen vaši genetickou informaci a jaké to prro vás skýtá zásadní životní výhody?

J. Vrzal 12.8.2019 15:47

Zemedelska revoluce

Mno, popravde, jeste jsem mozna chapal zeleny boj proti vedecko-technicke a prumyslove revoluci. Rikal jsem si neco o zastydlem hnuti rozbijecu stroju. Ovsem boj proti zemedelske revoluci. To uz stoji za to. Tolik k tem kravam.

P. Rada 12.8.2019 16:38

Re: Zemedelska revoluce

Nevím "popravdě" o jakém boji proti "zemědělské revoluci" vlastně píšete. V textu autorky jsou jen na zemědělství i zelená hnutí časté narážky - kdežto podobný pojem "zelená revoluce" je obecně znám v souvislosti s rapidním růstem zemědělské produkce před několika desetietími.

https://cs.wikipedia.org/wiki/Zelen%C3%A1_revoluce

To co zde autorka připomíná až polemizuje se nejspíše týká efektivity využívání zemědělské produkce v souvislostí s populačním růstem. Uživit se ze stejné zemědělské výmery lze různou měrou několika cestami které jsou navíc zásadně odlišné co do energetické efektivity i ekologické zátěže.

https://www.novinky.cz/veda-skoly/343202-kravy-skodi-klimatu-vic-nez-auta.html

Považuji tedy např pro dopad na planetární klimaza za zásadní, zdali se např národy budou dál živit spíše rýží, obilninami - nebo zda jim zachutná maso a budou tedy preferovat choutky a dál přehlížet negativní dopady.

J. Kulheim 12.8.2019 19:07

Re: Zemedelska revoluce

Vraťme se z planetárního prostoru na zem. Respektujme svobodu každího člověka řešit svoje problémy a přitom respektovat svobodu druhého.

Ať si lidé jí na co mají chuť a jsou zvyklí konzumovat. Ti chytráci, kteří si myslí, že všechno ví a všemu rozumí ať si svgoje moudra nechají pro sebe a pro ty kteří je chtějí poslouchat.

Známe je, jednou chtějí děti "odchovávat" z flašky a za pár let zjistí, že nejlepší je kojení. ATD

P. Rada 12.8.2019 12:37

Zcestné představy.

Autorka píše zřejmě natruc přehnaně o údajných zprávách ... "planeta směřuje ke svému zániku"... Rozdílnost živé a neživé přírody pro ni přitom zřejmě nic neznamená - a nejen to.

Pochybuji dokonce, zdali je schopna si vážit i jiného života než toho svého egoisticky pojatého, který neuznává rozmanitosti života a nerespektuje meze.

Stále více se hromadící zprávy, že něco není na planetě v pořádku a dosavadní kultura to nezvládá řešit, ji pak příznačně velice hněvají aniž reflektuje svůj podíl na situaci. To, že je životní prostředí expanzivitou antropogenních projevů poškozené se přeci ví už víc jak půlstoletí od doby kdy na problemtičnost vývoje poukázal Ř.K. Autorka popis problémů až poškozování biosféry pokládá za nepřijatelné zprávy a hromadící se návrhy na nápravu hned za zběsilé, panické, extremistické .... To vše v jakési slepé víře, že se vše přerůstající až do nestability prostředí, vyřeší jednou samo a bez vážných kulturních dopadů.

http://abicko.avcr.cz/2010/07/04/meze.html

https://cs.wikipedia.org/wiki/Ekologick%C3%A1_stopa

M. Prokop 12.8.2019 12:59

Re: Zcestné představy.

Autorka má pravdu. Taky má dost dětí. :-P

D. Havránek 12.8.2019 14:18

Re: Zcestné představy.

Pane Rada zcestné jsou Vaše představy. A planeta si dělala dělá a bude dělat co uzná za vhodné s lidmi i bez nich. A jestli si někdo myslí, že lidstvo to může řídit tak nemůže. Jen na tom řízení někdo vydělá....

Autorka má pravdu.

P. Rada 12.8.2019 14:58

Re: Zcestné představy.

Pane Havránku pokud moje představy nespecifikujete - nemohu údajnou zcestnost vyvrátit. Reagujeteli ale na text výše - pak v něm zcestnosti nevnímám. Zkušenost přeci říká, že neživá hmota se řídí výhradně přírodní zákonitostí. Živá hmota se ale už může řídit zákonitostmi komplexnějšími až společenskými a ty už mohou být s přírodními dokonce v rozporu a tedy zcestné.

Neživou hmotu za myslící či dokonce se chovající podle představivosti lidské rozhodně nepovažuji. Natož aby sama na sobě vydělávala. Představy o neomezených výdělcích, neomezeném růstu... mají tedy nejspíše lidé jak autorka či Vy. Takové představy bývají fantazijně opřeny o abstraktnost peněz jako dostatečného kriteria poměřování - kdežto příroda poměřuje na jouly a kilogramy.

P. Brich 12.8.2019 17:14

Máte pravdu, pane Rado.

Některá živá hmota se řídí zákonitostmi komplexnějšími až společenskými a ty už mohou být s přírodními dokonce v rozporu a tedy zcestné. Živoucím příkladem jsou Zelení, Piráti a vůbec neobolševici všeho druhu.

R. Langer 12.8.2019 14:34

Re: Zcestné představy.

Života si neváží pouze masoví vrazi, Zelení sedmilháři, mezi které patříš.

P. Rada 12.8.2019 15:01

Re: Zcestné představy.

Lidé planetu - její druhovou rozmanitost - opravdu jaksi masově vyvraždují - v tomto smyslu dávám zapravdu.

Udává se, že rozmanitost druh dnes klesá až 10 000x rychleji jak před antropocénem.

P. Brich 12.8.2019 17:08

"Stále více se hromadící zprávy,

že něco není na planetě v pořádku ..."

Naopak, na planetě vždy bylo, jest a vždy bude vše v pořádku, protože jakémukoliv vesmírnému tělesu je šuma fuk, čím se lidi straší. Dokonce jí je fuk, že už přežila spoustu lidmi vymyšlených katastrof.

Protože lidé, kteří nemusí od rána přemýšlet a snažit se, aby večer měli něco do žaludku, nevědí co roupama dělat, tak vymýšlí problémy.

Jednou je to ozónová díra, podruhé vyčerpání surovin, potřetí hrozící doba ledová, počtvrté globální oteplování a nyní frčí boj proti změnám klimatu.

Až konečně dosáhnou ideálního stavu, kdy zas ráno budou přemýšlet a snažit se, aby večer měli něco do žaludku, konečně bude klid. Mrtvolný klid.

V. Braun 12.8.2019 17:22

Re: "Stále více se hromadící zprávy,

Tak planeta už přežila horší věci a přežije i tuhle. O lidské civilizaci si to ovšem netroufám říci. Výrok, po nás potopa docela přesně popisuje názory paní Šichtařové.

P. Brich 12.8.2019 17:27

Re: "Stále více se hromadící zprávy,

Asi jste si nevšiml, že na tapetě je záchrana planety, nikoliv záchrana civilizace, pane Braune.

V. Braun 12.8.2019 22:21

Re: "Stále více se hromadící zprávy,

Planetu? Upřímně, jestli přežije planeta když zanikne lidstvo je mi celkem jedno. Když vezmu vesmír jako míru věcí co na nějaké planetě záleží, že? Nevím, co kde četla nebo jak pochopila o záchraně planety paní Šichtařová. Co čtu já se tak či onak týká zachování civilizace tak jak ji známe - tedy s rozumným životem bez masivní migrace vynucené klimatickou změnou - paní Šichtařové to je zjevně jedno.