28.3.2024 | Svátek má Soňa


Diskuse k článku

EVROPA: Dvě obrovské překážky

Evropské společnosti se více či méně potýkají se dvěma obrovskými překážkami bránícími smysluplnému řešení mnoha závažných problémů. Naivitou bez dostatku nadhledu a politickou korektností.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
F. Navrátil 29.8.2018 12:59

Tak pravil Zdechovský!

Násilnosti a zločiny nahánějí voliče populistům. Podle Zdechovského jsou populisté všichni, kdo nejsou spokojeni s proimigrační politikou a důsledky invaze islámských nelegálů. A podle Zdechovského prý populisté nenabízejí žádné řešení. Ale nabízejí! Zastavit invazi islámských nájezdníků, vyžadovat tvrdě a důsledně dodržování zákonů, civilizačních a kulturních tradic hostitelského státu, vracet důsledně odmítnuté asylanty tam, odkud přijeli. A pokud se dopouštějí trestných činů, tak je zavřít, až zčernají!

V. Kotas 29.8.2018 14:37

Re: Tak pravil Zdechovský!

Nejen zavřít, ale tam zaměstnat tak, aby si na ten " hotel " vydělali.

O. Zuckerová 29.8.2018 12:11

Ještě - trochu opožděně -

k poznámce p. PROKOPA. Souhlas! nejen že se z "populismu" stala nadávka, ona se z ní stala absolutní směšnost - je to "nosočistoplena" 21. století! Vyprázdněný pojem, předmět posměchu na celém internetu! Kdo tedy dle pana europoslance by měl nakonec na politickém kolbišti zvítězit a hlavně problémy ŘEŠIT? Zastánci vražedníků nebo "nosočistopleny"? To vypadá, že tu nikdo jiný není!!! (???)

J. Nový 29.8.2018 10:08

Kdyby

Kdyby se tak podařilo, alespoň v Evropě prosadit, že jakákoliv podpora (slovní, psaná, chováním atd.) byla sama o sobě trestným činem, tak bych to velice přivítal.

J. Anděl 29.8.2018 11:06

Re: Kdyby

Ano, to je hezký příklad nebezpečného populistického zákona.

Uslyšíme pak taky obhajobu, že to bylo jen "v noci v baru po pár panácích"?

Mimochodem podporu čeho či koho?

J. Jurax 29.8.2018 12:47

Nejlíp čehokoliv ... -:)

Ale trestnost podpory islámu by mi proti mysli nebyla, leč chápu, že právě tohle je ve změkčilé a humanistické Evropě i kdyby jen kvůli posvátné krávě svobody vyznání nemožné, neboť islám je přece náboženstvím míru. Tedy zatím nemožné.

J. Kanioková 29.8.2018 18:38

1*

M. Prokop 29.8.2018 9:11

:-P

Evelyn Waugh zdaleka nebyl "humorista".

" Dlouho se přehlížely problémy, ..." - problémy SE nepřehlížejí, problémy přehlíží NĚKDO zcela konkrétní. Ve Švédsku hlavně socani a zelení.

" Když se o problémech nebude mluvit otevřeně, vydělají na tom populisté. Ve Švédsku strana Švédští demokraté a v Německu AfD." - co je populistického na tom, že ty strany nabízejí jiné, efektivnější řešení než "sluníčkáři"? Z populismu se stala nadávka.

J. Anděl 29.8.2018 11:20

Re: :-P

Jen k tomu poslednímu a není to výtka vám přímo: i ze sluníčkářství se stala nadužívaná nálepka, ač nejspíš v reakci na nálepku populismu a xenofobie.

Jako sluníčkáře chápu ty, kteří v definici pana Zdechovského trpí chorobným a nerealistickým altruismem, jako ta slečna z letadla jeho příkladu. A to je podle mě menší množina podporovatelů. Více bude spíš přehlížečů a neřešitelů, jezdců na systému a korytářů, ukrývačů se za legislativou a pasivistů, bezskrupulózních kořistníků a tak. I když se někdy, uznávám, z pohodlnosti skrývají za sluníčkovými hesly.

Pak že neumím nálepky, byť si je musím půjčovat :-).

Z. Lapil 29.8.2018 15:41

Re: :-P

Důležité upřesnění. Děkuji.

V. Církva 29.8.2018 15:49

Re: :-P

To máte pravdu, jak ale chcete stručně a jasně vystihnout ty co podepsali třeba Výzvu vědců? Blb je možna pravdivé, ale nevystihuje proč. Je správné pochybné modernistické levicové ideologie nazývat vždy neomarxismus? Je to nálepka, ale jak jim tedy říkat. Nedávno tu na webu použili pro dnešní zcestnou společnost vedenou divnými ideologiemi a držící se u koryta omezováním svobody název “liberální demokracie”, jenže svobodná demokracie není nic špatného, takže termín je rovněž zavádějící. Divné jsou i termíny gendristé, multikulturalisté. Jak ale takové lidi podporující gendrismus či multikulti nazvat?

J. Anděl 29.8.2018 16:12

Re: :-P

Stručně a jasně to bez nálepek nejde, však také respektuji myšlenku i formulaci pana Prokopa, rozumím jí - na rozdíl ode mě píše podstatně stručněji a jasněji. Já mám rozvětvené myšlenky a příspěvky.

Pak je ale stručně a jasně v pohodě i používání označení xenofob či populista.

O to rozlišení do detailu jde tehdy, pokud chceme hledat řešení. Stručně a jasně - zda vzdorujeme idealismu, lenosti či nekalým záměrům. V tomto směru je myslím označení sluníčkář nepraktické resp. zavádějící.

Z. Lapil 29.8.2018 15:40

Re: :-P

Čistě jazykově: že se z populismu stala nadávka? Spíš si myslím, že strany jako AfD a Švédští demokraté pojem populismus, dřív jednoznačně pejorativní, spíš rehabilitují. Tím, že proti tradičním stranám (ty se pod dojmem vlastní elitnosti zvrhly v jakési manipulátory, nejspíš proto, že "se nedívají z oken svých letadel") zastupují "vobyčejnej lid".

Asi by to potřebovalo pečlivěji promyslet, von ten vobyčejnej lid taky nebývá zrovna génius, ale myslím, že zhruba tak to je. A myslím si to proto, že dnes když slyším populista, nezahazuju slyšené do koše, ale zajímám se, jestli ten populista náhodou neříká něco... Podstatného? Zajímavého? Nového - to je to slovo.

Jak psává pan Hašek: zjednodušeno, zkráceno.

P. Lenc 29.8.2018 9:04

A co pane Zdechovský

děláte u těch "hodných" Lidovců?To vám nevadí jejich politika?

P. Portwyn 29.8.2018 8:58

Jinými slovy

pan europoslanec, poněkud jasnozřivější než pan Svoboda ze včerejška, se bojí o koryto a je ochoten otočit.

Ovšem hlavně aby se k moci nedostali "populisté", kteří přece "nenabízejí proveditelná řešení".

A bruselský, stockholmský nebo berlínský politický mainstream ho snad nabízí? Jaké "proveditelné řešení" nabídla lidová strana?

J. Anděl 29.8.2018 10:03

Re: Jinými slovy

Nevím, v jaké míře se bojí o koryto, ale vypadá, že je ochoten se učit, to máte pravdu.

Já bych to podporoval. Možná z toho neplyne to zadostiučinění, ale abych uvedl příklad - nemám rád Babiše, ale když už je premiérem, jsem či budu radši, když udělá prospěšné věci, než když bude škodit a já si budu moci mnout ruce, jak jsem měl pravdu ;-).

Podobně stane-li se v budoucnu ještě významnější silou třeba SPD, jakkoliv z některých projevů některých jejích představitelů mám husí kůži a volit je nebudu.

Abych prozradil ještě více - pan Zdechovský se mi na NP vcelku zamlouvá a kdybych ho volil jako osobu, připadal by u mě v úvahu (v závislosti na protikandidátech), sám ovšem KDU-ČSL nedělá.

J. Anděl 29.8.2018 10:11

Re: Jinými slovy

A proč se mi pan Zdechovský zamlouvá? Souvisí to s tím, jak se ptáte, co je špatného na populistech, souvisí to s mým naturelem. Odhaduji realizovatelnost nějakého plánu. Ne nezbytně absolutně racionálně, někdy prostě testuji, jaký z toho mám "pocit", čemu "věřím", že se může uskutečnit. U jednoduchých řešení populistů většinou (většinou, radši píšu ještě jednou, protože kdybych hledal, jistě bych našel výjimku) nemám pocit přijatelné šance na realizaci. Ta řešení působí jako čistá, nekompromisní, ideově jednoduchá... ale v rámci Evropy, rozložení politických sil, rozložení postojů voličů, jejich vzájemného antagonismu, ve světě médií, sociálních sítí, zájmů korporací, trustů plodících neziskovky atd. atd., budu vděčný spíš za realizované malé cíle od těch, kteří se dovedou domluvit.

Samozřejmě bude-li si "národ" žádat velkých cílů a silných řešení, sám s tím nic nenadělám, holt demokracie :)

P. Portwyn 30.8.2018 8:42

Re: Jinými slovy

Myslím, že došlo k omylu.

Já jsem se neptal "co je špatného na populistech", to byl někdo jiný.

Zpochybňuji ale (i na základě Vašich kritérií) právo eurofederalistů prohlásit všechny ostatní za "populisty".

Je pravda, že maistream EU nenabízí "jednoduchá řešení". On nenabízí buď žádná, nebo nabízí složitá, ale stejně nereálná. I když tedy můžeme disktovat, zda představa o bezproblémové a jaksi automatické integraci "syrských doktortů a inženýrů" nebyla náhodou "jednoduchým a nereálným řešením".

Dříve nebo později ke zjednodušení dojde - a není to dobře. Elity jsou příliš odtrženy od lidu, a lid to ví. Označováním veškeré skutečné opozice za "populisty" a "extrémisty" se smaže význam těchto slov, takže až přijde SKUTEČNÝ extrémista, lidi jej budou volit, protože si řeknou "a co má být, to je někdo jako Orbán nebo Klaus, tak nic nehrozí".

J. Anděl 30.8.2018 10:50

Re: Jinými slovy

S tím, co píšete v obou příspěvcích, nemohu nesouhlasit. Jen drobná doplnění "na obhajobu" - nevnímám slovo "populista" jako absolutní zlo. Spektrum je široké do více směrů než jen na přímce, na přímce je intenzita, ne každý, kdo má populistické znaky, je hned extrémista, kromě populismu se setkáváme i s jinými nešvary - idealismem, fundamentalismem (třeba náboženským)... a ano, určitě i mně do mých příspěvků pronikne idealismus nebo fundamentalismus, jen ten populismus ne, protože se neucházím o hlasy čtenářů. V tomhle souhlasím třeba s panem Janyškou, že současný formát politiky je korumpující (korumpující voliče, politiky k populismu tlačící).

P. Portwyn 30.8.2018 17:56

Re: Jinými slovy

Věřím, že Vy to jako zlo nevnímáte. Ale v politice se to používá jako nadávka pro ty, kdo "stojí mimo hlavní proud evropské integrace".

Když to vezmu čistě etymologicky, tak populista je ten, kdo chce splnit přání lidu. Logicky tedy tím mainstreamové elity připouštějí, že lid si přeje něco jiného, než ony :o)

M. Moravcová 29.8.2018 10:40

Re: Jinými slovy

Kolik let už se učí? Vždycky podle toho, odkud vítr vane.

J. Anděl 29.8.2018 11:05

Re: Jinými slovy

Nesleduji ho tak dlouho, řekněme poslední dva, maximálně tři roky, to jsem si žádných zásadních otoček nevšiml. Ale mohl jsem to přehlédnout, nemáte nějaký příklad? Často mu to obrtlictví diskutéři vyčítají, tak na tom něco může být, ale nechci tomu prostě jen věřit, aniž bych se přesvědčil na vlastní oči.

M. Moravcová 29.8.2018 11:09

Re: Jinými slovy

pokud si vzpomínám, tak v EUparlamentu už je druhé volební období. A byl nadšeným eurofederalistou.

J. Anděl 29.8.2018 11:22

Re: Jinými slovy

To asi byl. Možná pořád je. Podle mě to nutně neznamená shodný názor na migraci (či odebírání dětí) s politickým mainstreamem EU.

Ale beru to v potaz, díky za připomínku.

V. Církva 29.8.2018 16:02

Re: Jinými slovy

Tak eurofederalistou jsem byl možná i já a i dnes podle definice tohoto pojmu. Pokud by znamenal volné svobodné společenství států podílející se na obraně, kontrole hranic, některých ekonomických zákonech, ale s dostatečnou volností jako minimálně před “Lisabonem”, Pokud by nás nebuzerovali tolika zákony a vyžadováním “lidskoprávní” agendy. Pokud by se nastavila demokratická pravidla fungování unie a pokud by se tam nedostali do vlády blbci, ať se to klidně jmenuje Evropská Federace.

J. Kanioková 29.8.2018 19:26

Evropská federace.... nikdy !

Ani náhodou. To by byl absolutní konec s naší suverenitou !

J. Jurax 29.8.2018 12:55

Inu, naučil se být politikem, jehož prvotním cílem je být zvolen. Na to jsou ještě pořád potřeba voliči, jež je třeba oblafnout.

V. Pokorný 29.8.2018 17:16

Re: Jinými slovy

Zdravím. Ano. Tohle je myslím důvod jakéhosi prozření u tohoto pána. On je člen KDU-ČSL a navíc je Hradečák. Čili Mechovák. Trefilajste, podle mne. hřebíček.

P. Portwyn 30.8.2018 8:26

Re: Jinými slovy

Já s mnoha jeho články také souhlasím.

S tímto ale ne. Především se mi nelíbí jeho rozlišení mezi "populisty" a "demokraty". Mnoho příznivců stran, které pan Zdechovský nepochybně řadí mezi "demokratické", by s radostí zavedlo cenzuru nepohodlných názorů, případně lidi s jinými názory rovnou postavilo mimo zákon. A nejen příznivců, pan europoslanec Svoboda (KDU-ČSL) je příkladem.

To, co předvádí politickomediální mainstream, má k demokracii, která je založena na svobodné výměně názorů, na míle daleko.

J. Jurax 29.8.2018 12:52

Ehm ... proveditelnost řešení je funkce času. Co je dnes s opovržením odmítáno se po čase může stát řešením vítaným, ba přímo spasitelným.