26.4.2024 | Svátek má Oto


Diskuse k článku

EVROPA: Drazí Češi, vyberte si čas

Evropská komise navrhuje zrušit rituál, při kterém obyvatelé Evropské unie dvakrát do roka přetáčejí hodinové ručičky. Komise se k tomu odhodlala na základě veřejné konzultace, ve které se pro takový postup vyjádřilo 84 procent respondentů.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
P. Grigar 19.9.2018 23:53

Rozhodněte se jak chcete, milí spoluobčané..

.. mě to problém nedělá. Prostě si posunu hodinky...

M. Pechar 19.9.2018 23:58

Re: Rozhodněte se jak chcete, milí spoluobčané..

Jak už jsem to napsal níže – protože je vám to jedno, pak je váš názor nepodstatný.

J. Jurax 19.9.2018 15:32

Radujte se, pastuškové, EU povolila podřízeným guberniím si něco rozhodnout bez nápovědy - tedy skoro, ponechat si střídání zapověděla. Nejít v podstatě o prkotinu vzhledem k podstatně důležitějším otázkám, jásal bych. Ovšem umírněně ...

A doufám, že u nás přikloněno se bude k času standardnímu, nikoli letnímu.

M. Prokop 19.9.2018 23:04

Re:

Já bych preferoval ten "letní". Jenže já jsem "sova", ne "skřivan".

P. Harabaska 19.9.2018 14:18

Střídání zimního a nirmálního času,

to je nanejvýš důležitá otázka, bez níž by EU přestala existovat. Proto byli dotázáni občané. Velmi mi to připomíná vtip o tom, že manželka rozhoduje o věcech nevýznamných, např. jak utratit výplatu, zatímco manžel rozhoduje o věcech významných, např. jak se postavit ke konfliktu v Ruanda-Burundi.

M. Pechar 19.9.2018 13:31

Že hlasovalo málo lidí? No a co?

V Reflexu č. 36 (str. 68) odpovídá Cyril Höschl právě na námitky, že 2 miliony respondentů je mikroskopická menšina – podle Höschla na tu většinu není třeba brát ohled; článek končí tímto shrnutím:

„... anketa smysl má, protože na ty, co jim to je jedno, není z povahy věci třeba brát ohled. Respektujme tedy rozhodnutí těch, kterým to jedno není. A z nich vezměme ohled zejména na ty, kterým to vadí. Protože když to někomu nevadí, je to skoro stejné, jako kdyby mu to bylo jedno.

V. Kotas 19.9.2018 16:40

Re: Že hlasovalo málo lidí? No a co?

Nevím jak jinde po Evropě, ale zde to dala některá média do prostoru předposlední den a bez odkazu na hlasování. Dnes, co není v televizi, neexistuje.

M. Pechar 19.9.2018 23:54

Re: Že hlasovalo málo lidí? No a co?

S tím mohu souhlasit a jsem pro včasně avizované referendum; nicméně soudím, že těch, kteří nebudou hlasovat, bude i tak většina.

R. Dubravský 19.9.2018 11:27

Co kdybychom...

...referendum o setrvání v EU také nazvali "veřejná konzultace"? Třeba to projde. :-)

M. Rozbořil 19.9.2018 10:59

Proč sjednocovat užitečné, když ...

Zajímavé, jaký přístup k jednotě v rámci EU občas volí hlavy tohoto (bohužel jen potenciálně) užitečného uskupení. Sjednotit elektrické zásuvky, toť problém pro Herakla, čas se nám nebude střídat periodicky, nýbrž při každém překročení hranic exotů v rámci EU. Kompetentnost orgánů EU neustále klesá, brzo bude načase navrhnout přejmenování na EK (Evropský Kocourkov)

J. Jurax 19.9.2018 15:35

EK už je Evropská komise ... takže vlastně proč ne, významově je to blízko ... :-)

P. Hlosta 19.9.2018 10:08

Levice si jásá nad tou blahosklonností!

Co si tak asi sami rozhodneme? Musíme to v současnosti nechat na levici, co ta si rozhodne, protože ona vládne a i prezident je zavilý levičák. Takže jaký budeme mít nadále čas, o tom rozhodnou soudruzi. Oslovení 'soudruhu' se první dopustili sociální demokraté a komunisti to převzali od nich. Dnes mohou být jednotní konečně a zařídit nám pevný čas. Jaká to výhoda z Brusele! Do Brusele pak půjdou všech miliardy vydřené výhradně soukromým sektorem, protože jen ten přidává hodnotu a tím platí i daně za státní sektor. Každý zaměstnaný v soukromém sektoru platí zároveň daně státním zaměstnancům a pochopitelně i ty své. Stát neprodukuje, stát spotřebovává! Majitelé soukromých firem jsou ti, co jistí příjem do eráru. Nebýt jich, nebylo by ani jejich zaměstnanců. Pochopitelně jsou i spekulanti, co zaměstnance k zbohatnutí nepotřebují. Například takový Janečka miliardář, co miliardy vydělal spekulováním. Ale dost možné, že už někoho zaměstnává a tím i erár zajišťuje aby měl na placení daní od svých státních zaměstnanců.

Celá EU, ne že leze, ale je už nalevo. Centrální dirigismus je znak levice. Bez toho nemůže levice existovat a tak potlačuje individualitu jak jen to má šanci učinit. K této snaze snadno připustit i fakt, že migrační vlna posílí centrální rozhodování a rozmělní zbytky vlivu individualismu. Není nepochopitelné, že se Juncker, tedy hlavní představitel centrismu, rozhodl spolu se svými nám hodit kostičku jediné nepodstatné decentralizace a "můžeme" si rozhodnout o změnách času. Levice jej bude pochopitelně velebit a s ním i celou EU. Pravici leží ten ožrala akorát u perdele!

J. Kavalír 19.9.2018 10:27

Re: Levice si jásá nad tou blahosklonností!

Vypadlo toho z vás hodně, jen ne to, jaký čas je ten "levicový" nebo "pravicový".

J. Novak 19.9.2018 9:17

Každý stát si určí sám, jaký čas bude používat :-)

Nádhera. Například Česká republika bude trvale používat SEČ, Slovensko VEČ, Německo, Holandsko GMT. Když přejedete ze Slovenska do Německa, překonáte hned dvě časová pásma :-)

M. Prokop 19.9.2018 10:17

Re: Každý stát si určí sám, jaký čas bude používat :-)

Teoreticky jo.

Prakticky my asi pojedeme na stejný čas jako Německo.

V. Školník 19.9.2018 10:36

Re: Každý stát si určí sám, jaký čas bude používat :-)

Pojedeme na tom jaký si zvolíme. Babiš řekl že všechny noviny mají udělat anketu a podle těch výsledků pak jeho vláda rozhodne.

P. Burda 19.9.2018 14:50

Re: Každý stát si určí sám, jaký čas bude používat :-)

Tak si holt nastavíte upomínku na 8 hodin německého času do telefonu na desátou slovenského, no. Když dodnes nevadilo, že Portugalci mají jiný čas než západní pobřeží Španělska (víc na západ, než Portugalsko), že východ Polska má stejný čas jako o dvě hodiny vzdálenější Bretaň ... smíříme se i s takovým počítáním.

A pro Slováky bude benefit - při návratu z Německa možná přistanou dřív, než vyletí.

J. Strakoš 19.9.2018 17:17

Re: Každý stát si určí sám, jaký čas bude používat :-)

Taky mně to zarazilo - právě tohle je jedna z věcí, které si v projektu EU představuji sjendocené. Ale takto to může vést jen ke zmatkům.

Vůbec EU byla v některých věcech, kde mohla v klidu zasáhnout, krásně benevolentní - například zásuvky se nesjednotily.

P. Kubáč 19.9.2018 9:05

Evropská perestrojka

úplně si vzpominám na podzim 1988 kdy i naši komunisti unavení reptáním nad ekonomickou zaostalostí Česka povolili drobné živnosti tehdy označované jako "činnost na povolení MNV". Do roka a do dne bylo po komunismu veta.

Euro-papaláši unavení reptáním nad direktivností EU uvolnili alespoň něco - analogicky ( možná ) EU krachne po Euro-volbách v květnu 2019

Z. Lapil 19.9.2018 8:56

Nastane kompromis. Chcete se vsadit?

Nemyslím, že by výsledný čas byl průměrem. Ale dovedu si představit, že celý rok bude platit středoevropský nebo východoevropský čas, ale někdy kolem jarní rovnodennosti obchody povinně otevřou o hodinu dřív, vlaky začnou jezdit o hodinu dřív, slepice začnou snášet vejce o hodinu dřív...

Aneb neberte život příliš vážně, stejně z něj nevyváznete živi.

K. Janyška 19.9.2018 8:53

Evropský lid neexistuuje a kdo to říká je na hlavu padlý.

Jsou jen evropské národy a jejich státy. A tak to mi zůstane... Dzp.

K. Machala 19.9.2018 19:36

Re: Evropský lid neexistuuje a kdo to říká je na hlavu padlý.

Oni to tam nahoře v B. vědí, a proto ředí etnika Evropy seč můžou, aby ten jeden euronárodostát vznikl. B. nechávám záměrně nerozepsaný.

Snad budete mít pravdu a nepovede se jim to. Ale v tom případě se neudrží euro, protože nejde mít jednu měnu stojící jen na jedné měnové politice, ale ne na jedné rozpočtové politice s odpovídajícím rozpočtem a/nebo na výrazně deregulované ekonomice (což nechtějí ani západní elity ani jejich voliči). Velký společný rozpočet zase nejde bez jednotné politické reprezentace odvozené odspodu, nemá-li jít o diktaturu. Takže konec eura při další krizi nebo dřív? Asi ano.

M. Košařová 19.9.2018 7:53

Iluze o tom, že můžeme o něčem rozhodnout

O tom, že probíhá anketa ohledně změny času jsem se dověděla, až když proběhla. A vzorek hlasujících 0,78% obyvatel České republiky mi nepřipadá příliš reprezentativní. V Německu to bylo trochu lepší - 3,75% obyvatel. Toto množství hlasujících by nestačilo ani na to, aby se dostala nějaká strana do Poslanecké sněmovny. Je zajímavé, že to stačí na to, aby se celé Evropě změnil čas. Kdyby to s demokratickým rozhodováním evropští představitelé mysleli vážně, nechali by si alespoň udělat několik nezávislých průzkumů. Hlasování v nějaké sociální bublině na internetu není příliš přesvědčivé.

M. Prokop 19.9.2018 8:27

Re: Iluze o tom, že můžeme o něčem rozhodnout

Čas se v celé Evropě nezmění. Zmizí jen jeho střídání jaro/podzim.

J. Frček 19.9.2018 11:20

Ve 21 století, kdy má skoro každý člověk chytrý mobil a přístup k internetu, by neměl být problém uspořádat anketu o letním čase. Třeba by pomohli mobilní operátoři... A účast by se mohla vyšplhat k 80ti procentům...

P. Zinga 19.9.2018 7:48

Když byl zaveden letní čas,

tak podle lidu byly časy dva: jeden podle Boha a druhý podle vola.A potomci toho vola pracují v ČT,kde se mohl člověk doslechnout o "zimním čase".

Podle nějakého průzkumu si většina Němců přeje čas "podle vola". Lékařští odborníci před tím varují.

M. Prokop 19.9.2018 8:29

Re: Když byl zaveden letní čas,

Čas "podle boha" byste měl jiný v Aši, jiný v Jablunkově.

Lékařští odborníci varovali jen před častými změnami času. A ještě to ani ne všichni.

M. Valenta 19.9.2018 8:44

Re: Když byl zaveden letní čas,

Lepší je znát základy fyziky než opisovat od Jakla.

G. Kovář 19.9.2018 12:22

Re: Když byl zaveden letní čas,

Podle kterého lidu?

Já pamatuji hodně ale na tohle se nepamatuji.

J. Lepka 19.9.2018 7:43

Jen dumám,

z kterého prstu si vycucali těch 84%.