7.12.2023 | Svátek má Ambrož, Benjamin


EVROPA: Dluhový dort upečen

23.7.2020

Tak nám upekli dort, hádali se o jeho konečnou recepturu a nakonec dopekli. Teď ho budeme muset sežrat a trávit jeho podstatu dlouhá desetiletí splácením. Všichni, bez ohledu na to, platíme-li eurem nebo ne. Sen evropských centralistů se stává skutečností, všichni budou držet hubu a krok. Podle Lagardeové ambiciozní fond pro boj s následky koronáčové krize má objem 750 miliard eur, z 500 miliard klesl podíl nevratných peněz na 390 miliard a podíl úvěrů na 360 miliard. Halelujá, hosana na nebesích, volám hlasem! Už jsem klidný, můžu klidně spát. Itálie a Španělsko dostanou trochu méně, než čekaly, ale tihle rozmařilci - na rozdíl od Řecka před léty - nebudou muset hodně peněz vůbec vracet a mohou se, jak jinak, spolu s námi proinvestovat k prosperitě. To dělají už hodně dlouho a výsledky tu opravdu jsou.

Poražení jsou všichni občané, protože pekelný Green Deal nebyl nikam zasunut a někdo to stejně bude v budoucnosti muset zatáhnout. Odnikud se peníze neberou. Leda by platilo známé paroubkovské „tyhle dluhy se nemusejí platit“. Divné, že mu v Řecku nestojí všude pomníky. Byl schválen také rozpočtový rámec na příští období. I těch našich 27 miliard eur navíc z rozpočtového rámce a nějakých 9 miliard eur z Fondu se nám bude příčit v krku jak rybí kost o vánocích. Tak částky bychom znali, naivní občanstvo může radostně plesat, že kluci a holky po pěti dnech upatlali dohodu a že k nám do ČR dojde zhruba o 78 miliard korun víc. Ale zatímco my budeme klidně usínat, supi už se slétají a už se v hlávkách důležitých osob rodí plány, jak to pěkně rozebrat a dostat se k trhání masa, anebo aspoň ke korýtku. Myslím, že za sedm let, až se bude tahle koronáčová epizoda rekapitulovat, zjistíme, že se EU a tudíž ani my k žádné nové prosperitě neproinvestujeme. To jen bohatí budou bohatší a Itálie ekonomicky zase v řiti. Na to jediné lze vsadit, ale kurs je 1:1,08. Takže to nestojí za sázení. Je to jistota.

Kdo je vítězem, je jasné: je to Anděla s Emánkem. Prosadili téměř vše ze svého původního návrhu, jak se dalo čekat, a Anděla navíc prosadila svoji ambici mít deal ještě v červenci. Dále jsou vítězové Poláci a především Maďaři, protože se jim sice nepodařilo eliminovat čl. 7 Lisabonské smlouvy, ale dostali agendu podmiňování výplaty peněz zejména díky tvrdému postupu Viktora Orbána do většinového hlasování. A to se proti Maďarům či Polákům prostě nepodaří, a to především pro podmínku potřebných procent populace jednotlivých zemí. A také tzv. lakomci Holandsko, Rakousko, Dánko, Švédsko s podporou Finska, když byl balík nevratných dárečků sražen o 110 miliard eur. A to je tak všechno. Mudruji nad tím, jestli to je ta ukázka akceschopnosti EU, jak se domnívá Macron, a a jestli předvídatelnosti postupu Evropské komise, jak si ulevila Anděla. Vítězem je také náš premiér, protože pochválil sebe (to dělá správně, protože nikdo jiný to tak dobře neudělá) a svůj tým. My, občané EU, aniž to většina tuší, patříme mezi ty, co prohráli.

Když už jsme u těch evropských hodnot právního státu, tak připomínám, že nás těmto skvělým hodnotám vyučují Němci, kteří dopustili řádění censury, šmírování a filcování AfD a jejich poslanců ve sněmech tajnou službou, kde se vyhazuje z práce pro odlišný názor a likvidují kariéry lidí pro kritické názory na imigraci a imigrační politiku spolkové vlády ve školách, firmách a kultuře a kde podle soudu ve Wuppertalu vypálení synagogy muslimskými zločinci není zločin, ale výraznější výraz politického názoru.

Vyučují nás Francouzi, kde policie drsně mlátí demonstranty žlutých vest, zatímco šolíchá muslimské kraválisty , jako by to byli svatoušci, anebo nás hodnotám právního státu vyučují Španělé, kde jsou na dlouhá léta zavíráni politici pro referendum, které si vyžádala většina Katalánců, národa majícího svůj vlastní jazyk, psanou kulturu a historické území, a které je výrazem práva na sebeurčení a kde jsou demonstranti mláceni policií v Barceloně i jinde jako žito. To je prostě paráda.

A na samý konec se ptám sám sebe, co se stane, jestli se na podzim rozjede čínský koronáč, až zalezeme z přírody do uzavřených prostor hospod, divadel a kin. Až se bude sice ne celostátně lockdownovat, ale výběrově karanténovat po celé EU i jinde ve světě, ekonomiky budou váznout a důsledkem bude, že to ekonomicky bude zase drhnout nejen tady, ale po celém světě. Jaký nový ambiciózní plán vymyslí daviscupová dvojka Macron-Merkel a z čeho se pak bude ten další úžasný plán platit, když skvělý sešupový pochod na ose Společenství uhlí a oceli - Evropská společenství - Evropská unie (EU) - Dluhová evropská unie (DEU) byl našimi skvělými politickými trotly úspěšně doveden do cíle.