Sobota 13. července 2024, svátek má Markéta
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Dějiny nástrojem politiky? Ne!

Před deseti měsíci schválil německý Spolkový sněm usnesení Vzpomínka a připomínka vyhánění a masakru Arménů v roce 1915. V těchto šlépějích vykročila konference, která se včera v Praze zabývala stejným tématem.
Před deseti měsíci schválil německý Spolkový sněm usnesení Vzpomínka a připomínka vyhánění a masakru Arménů v roce 1915. V těchto šlépějích vykročila konference, která se včera v Praze zabývala stejným tématem. Hlavním organizátorem byl senátor Štětina, záštitu poskytl exprezident Havel. Štětina mj. na úvod poznamenal: "Říkám ano členství Turecka v EU. Říkám ne Turecku, které není schopno zříci se historie osmanské říše." Na konferenci zaznělo, že dnešní Turecko se musí především přiznat k tomu, že na Arménech byla tehdy spáchána genocida a distancovat se od ní. Ponechme teď stranou disputace okolo opodstatněnosti používání samotného termínu "genocida" v této souvislosti (ten je v našich zeměpisných podmínkách zpravidla zvykově vyhrazen pro tu nejhrůznější z nich - židovský holocaust). O co se jednalo, bylo zřejmé: nejen o historické zhodnocení tragického osudu Arménů v Anatolii, ale o snahu vyvodit z toho politické dopady pro přítomnost a budoucnost a pro vztah Turecka a EU. Takové požadavky jsou ovšem - mírně řečeno - nešťastné.

Německo má možná pocit, že zůstalo dějinám v této věci cosi dlužno, že je zde třeba cosi doříci. Vždyť Německá říše a Osmanská říše byly v I. světové válce spojenci. V osmanské armádě působilo kromě řady poradců a instruktorů přes 800 německých důstojníků a na 12 000 německých vojáků. Na včerejší konferenci dokonce jeden z řečníků naznačil, že Němci právě v Turecku během první světové války získali "know-how" k pozdějšímu holocaustu. To je ovšem trochu jinak: Německo toto "know-how" nezískávalo, ale spíše aktivně dodávalo. Například generálmajor von Schellendorf, šéf generálního štábu osmanské armády v letech 1914-1917, výslovně požadoval deportace Arménů a nešetřil rasismem a antisemitismem: „Armén podobně jako Žid se mimo své země chová jako parazit, který vysává zdraví země, ve které se usadil.“ Nebo šéf železniční logistiky Osmanské říše, německý důstojník Boettrich, podepisoval osobně deportační rozkazy nuceně nasazených Arménů. A tak by se dalo pokračovat. Zřejmě proto vyslovil Spolkový sněm ve zmíněném usnesení politování nad „neslavnou rolí Německé říše, která se navzdory četným informacím o organizovaném vyhánění a likvidaci Arménů ani nepokusila hrůzy zastavit“. Německo si navíc do jisté míry libuje ve zvyku vytrhávat izolované části minulosti z dobového kontextu, přesazovat je do kontextu současného ("evropského") a v tomto kontextu je hodnotit. V České republice bychom o tom měli něco vědět - vždyť právě to nás tolik dráždí na německém přístupu k poválečnému odsunu sudetských Němců.

Česká republika však nejen nemá důvod následovat tento způsob nakládání s dějinami, avšak právě z uvedených důvodů jej musí dokonce aktivně odmítnout. Jistě, o historických událostech lze ve svobodné společnosti svobodně diskutovat, nahlížet na ně ze všech možných zorných úhlů, přinášet nová fakta a pohledy, pořádat o tom konference jako byla ta včerejší. Proti tomu nelze namítnout půl slova. Pokud to však má vyústit v konkrétní politické požadavky (zpravidla následované finančními, majetkovými a právními nároky), musí česká zahraniční politika vždy říci zřetelné NE. Jakkoliv tragická, nemůže být minulost figurkou na politické šachovnici dneška. A proto pro nás platí totéž i v případě Turecka a devadesát let starých událostí z 1. světové války.

Webová stránka Jana Zahradila
Autor je poslanec Evropského parlamentu a stínový ministr zahraničních věcí ODS

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Neviditelný pes
13. 7. 2024

Veterináři a počasí

Prezidentská kampaň republikána Donalda Trumpa v červnu poprvé oznámila, že má na svém hlavním účtu...

Jan Ferenc
13. 7. 2024

V řadě případů, hlavně malých stálých pohostinství, však jde také o krácení tržeb, tedy šizení...

Marian Kechlibar
13. 7. 2024

V úterý 9. července 2024 odstartovala z Francouzské Guyany první pokusná raketa Ariane 6. Mise byla...

Aston Ondřej Neff
10. 7. 2024

Tomio Okamura v úterý oznámil, že jeho strana bude na půdě europarlamentu ve spolku s Alternativou...

Aston Ondřej Neff
11. 7. 2024

Obruč ideologického dohledu má sevřít hustě osídlené území uprostřed Čech. Jádro ideje: člověk je...

Aston Ondřej Neff
12. 7. 2024

ANO – kromě trvalého vzestupu – zaznamenalo dva úspěchy v poslední době. V eurovolbách zabodovalo...

Marian Kechlibar
11. 7. 2024

Každý tuší, že po příští epizodě srovnatelné s tou katastrofální debatou na konci června už nepůjde...

Aston Ondřej Neff
13. 7. 2024

Ministr kultury Martin Baxa si pochvaluje, že vláda má kolo zápasu úspěšně za sebou. Další přijdou...

Lidovky.cz
13. 7. 2024

Pyrenejský víkend Tour de France je tu. Před nedělní maratonskou královskou etapou čeká v sobotu...

ČTK, Lidovky.cz
13. 7. 2024

Fotbalový brankář Jiří Letáček přestoupil z Baníku Ostrava do Getafe. Pětadvacetiletý český gólman...

Marek Hudema
13. 7. 2024

Prázdniny jsou spojeny s fenoménem overturismu neboli česky něco jako přeturistění. Některá známá...

Vít Štěpánek
13. 7. 2024

Protesty místních vůči návštěvníkům, zátahy proti Airbnb, a dokonce i zavádění poplatků za vstup do...

Radim Kopáč
13. 7. 2024

Pražská Špálovka přináší další výstavu, která stojí za vidění: po Janu Gemrotovi je tady k mání až...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz