11.12.2023 | Svátek má Dana


Diskuse k článku

EVROPA: Co takhle dát si měnovou reformu?

Taky rádi sledujete historické dokumenty a dělá vám při nich dobře pomyšlení, že doba se už změnila? Říkáte si: Zapltaťpámbu, že už jsme tak daleko od války, od předválečné Velké krize, od Mnichovské dohody, od měnové reformy…?

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 10.6.2013 22:54

Jojo,

a nejsou tady na místech nejvyšších jedinci, co chtějí zavést euro? Do pěti let?

T. Marek 10.6.2013 11:59

Ono je to ještě horší.

neexistuje žádný spolehlivý způsob jak si uchovat majetek, ať v penězích, ve zlatu či v nemovitostech. Když je civilizace v úzkých, tak není jisté nic, ani vlastní život. Této civilizaci říkám zkráceně "kapitálová", protože je založena na růstu kapitálu. S tím logicky souvisí jeho koncentrace. Oba principy mají jedno společné - ekonomický růst opřený ne o kvalitu života, ale o růst spotřeby (výroba potřebuje odbyt), a dále neovladatelná koncentrace kapitálu - obojí vede do absurdnosti. Otázka není v tom, zda je to sociální či ne. Sociální hlediska jsou v této civilizace umělá a v lepším případě slouží k udržení úrovně pracovní síly. Jenže pracovníků bude potřeba stále méně (i když třeba kvalitnějších, ale ani to není jisté). Ve sci-fi románech se sázelo na rozvoj služeb. Jenže nezaplacené služby jsou jako sociální dávky, takže tudy cesta také nevede (občané Říma dostávali chléb a hry a stejně to nevydrželo). Prostě hra na maximalizaci spotřeby je slepá ulička. Chudáci v Africe a Asii to nezachrání, neboť ty je třeba brzdit, aby pracovali za nepatrnou odměnu, vlastně skoro jako otroci. Možná tato krize ještě není ta finální, ale ona přijde a poměrně dost brzy. Co bude potom - inu zase jiná civilizace a cyklus se bude opakovat se všemi chybami i ztrátami na životech.

K. Luboš 10.6.2013 12:51

Re: Ono je to ještě horší.

Souhlasím s Vámi, že „neexistuje žádný spolehlivý způsob jak si uchovat majetek“ (přinejmenším dlouhodobě). Ale zkuste to vysvětlit naší vládě tak úporně zavádějící 2. pilíř důchodové reformy. Že do toho banky jdou, je celkem logické. Ty nic neriskují a nemohou tedy nic ztratit...

J. Kadeřábek 10.6.2013 21:19

Kdysi dávno jeden chytrý Němec

shodou okolností kancléř vymyslel důchodový systém, který geniálně eliminoval inflaci. Začalo se mu říkat Bismarckův nebo také průběžný. Hloupí Češi tento systém degradovali systémem předčasných důchodů a jako lék vymysleli spořící systém se všemi neduhy jimž se Bismarck vyhnul. Stačilo při tom všechny ty estébáky a příslušníky veřejné bezpečnosti a lampasáky vyhnat do práce alespoň do 65 a nebylo by tam tolik darmožroutů. Troufám si tvrdit, že při současné parametrické změně odchodu do důchodu postupně až v 72 letech se důchodu dožije jen pár žen a ty by měl systém uživit.

M. Prokop 10.6.2013 15:09

Re: Ono je to ještě horší.

Pokud se chcete zítra mít hůře než dnes (to by vyhovovalo minimalizaci spotřeby), klidně můžete. Jen asi nenajdete dost stoupenců.

Já beru tu maximalizaci, ač osobně jsem velmi úsporný, dovedu předměty opravovat, nepodléhám módám a podobně.

K. Luboš 10.6.2013 11:53

Přesně nechápu,...

...co se tady řeší. Pokud si střadatelé a investoři uložili do kyperských bank peníze a banky tyto peníze prošustrovaly, tak je celkem logické, že kromě pojištění nikdo nic nemůže dostat. Takže jaká měnová reforma?

T. Marek 10.6.2013 12:02

Re: Přesně nechápu,...

nemusíte totiž dostat ani to pojištění.

P. Vaňura 10.6.2013 14:22

Nechápete toho více, banky by měly

VYHLÁSIT BANKROT. Bankrot znamená uspokojení VŠECH věřitelů, řekněme z 20, 50, či 70%, to je celkem jedno. Toto se na KYPRU nestalo. Vláda rozdělila vkladatele na dvě skupiny, ty do 100000 Euro a ty nad 100000 Euro. Banky ROZDĚLILA  tak, že klienty s vklady do 100000 Euro převedla do jedné banky a spolu s tím do ní převedla i zdravá aktiva. Ty druhé převedla do druhé banky a namísto peněz jim dala aktiva té banky, ve které ponechala pouze špatná aktiva!

Je na to paragraf "zvýhodňování věřitele," stát si ovšem dělá co chce a těch okradených je málo a ještě jsou navíc zbabělí, takže se politici nemusí bát!

K. Luboš 10.6.2013 15:57

Re: Nechápete toho více, banky by měly

Na druhou stranu chápu, že stát nepřistupuje ke všem poškozeným vkladatelům stejně. Pro toho, kdo má malé příjmy, může být ztráta nějakých 10.000 Kč v bance přímo tragédie. Když ale utopíte v bance 100 M, no tak co...? Když jste je měl v jedné bance, tak je jistě máte i v několika dalších....Když jste je vydělal jednou, tak je přece vyděláte i po druhé. Peníze pro vás nemají velkou cenu.

J. Boleslav 10.6.2013 17:58

Re: Nechápete toho více, banky by měly

Kromě toho bylo velké procento těchto bohatých vkladatelů Rusáci, kteří se na svoje penízky asi moc nenadřeli a získali je kdoví jak.

P. Vaňura 10.6.2013 20:53

Re: Nechápete toho více, banky by měly

To může a nemusí být pravda. Představte si, že máte v bance peníze na koupi bytu. A k tomu z části vypůjčené.

V. Plocek 10.6.2013 10:33

EVROPA: Co takhle dát si měnovou reformu?

Ano, peníze drobných střadatelů lákají a to bez ohledu na politické zřízení. A nedělejme si iluze, že to bude do budoucna jinak. Ve finančních krizových situacích totiž nikdy ryba nesmrdí od hlavy, ale vždy zespoda, protože informační náskok má bohužel právě hlava. A konečně někdo finanční rejdy politiků a také všech finančních zlodějů musí zaplatit. A v žádném případě to  nebudou banky  (s výjimkou celosvětového totálního  kolapsu = krize).

J. Síbek 10.6.2013 9:32

Autorka poněkud přehání

mám dojem,že Euro je jen jedno a říkat že existuje Kyperské Euro které jinde neplatí je nesmysl.

P. Vaňura 10.6.2013 10:24

Autorka vůbec nepřehání, pouze

se vyjadřuje nepřesně. Nebylo "Kyperské euro," ale celoevropské euro v kyperských bankách. A to bylo zkonfiskováno ve prospěch krachující BANKY, tedy něco NAPROSTO NEUVĚŘITELNÉHO a naplňující skutkovou podstatu několika trestných činů.

Akorát nechápu, proč nemohli okradení střadatelé poslat banku do konkurzu! Že by nějaký výběrově nastavený zákon???? Protože pak by banka MUSELA vyplatit všem poměrnou část vkladů a ne někomu všechno a ostátním zlomek. A vklady do 100000 Euro by musel dorovnat nějaký zajišťovací fond a protože ten by nestačil, pak vláda!

T. Marek 10.6.2013 12:03

Re: Autorka vůbec nepřehání, pouze

a kdo je donutí??? Ti střadatelé?

K. Pavlik 10.6.2013 13:50

Re: Autorka vůbec nepřehání, pouze

Proč nemohli okradení střadatelé poslat banku do konkurzu? Rozhodnuti vlady svobodneho kyperskeho statu ktea rozhodla koho okrade a koho ne.Ty pojistky jsou dobre kdyz zkrachuje jedna banka a ne vsechny.

P. Vaňura 10.6.2013 14:25

Bohužel musím konstatovat, že žádný

ze zodpovědných politiků nebyl doposud zastřelen...

P. Götze 10.6.2013 10:43

Re: Autorka poněkud přehání

Vite, na tohle staci rict jedno, ze neco nevite, neznate, nerozumite neznamena, ze to neexistuje. Asi tak. Proste se mylite a nejak jste asi nesledoval, co se opravdu technicky delo na Kypru a deje dodnes.

K. Pavlik 10.6.2013 2:29

To nedava smysl

Eu resi, mozna blbe, pitomosti ktere delaji banky nebo/a vlady suverenich zemi. Cesko ma jednoduchou metodu jak zabranit pruseru: nemit deficit a kontrolovat aby se banky nepomiluly. K tomu snad Cesko nepotrebuje souhlas EU.

P. Götze 10.6.2013 10:46

Re: To nedava smysl

Ano, dokud ma Cesko vlastni menu. Pokud nemate vlastni menu, nemate menovou politiku a defacto neovladate banky pusobici na vasem uzemi. Tuto pravomoc nemate, ovsem ona nezanikla, ona vam ta pravomoc byla jen odnata a aprevedena na nekoho jineho. A ten uz nejedna v zajmu vaseho uzemi, ale v zajmou nejakeho jineho celku. V zajmu celku, kde to vase puvodni uzemi je nicotne, pod rozlisovaci schopnost noveho kontrolora a mimo nejakou citovou vazbu mezi kontrolorem a uzemim (mezi ECB a Kyprem). To je to obrovske riziko, ktere to prinasi. Bohuzel lide v euru vidi jedine, je to prima, vsude muzu platit jednema papirkama a nemusim smenovat bankovky, tak to prece musíi bejt super byt v eurozone. negativa se samozrejme zamerne tak nejak upozaduji.

K. Pavlik 10.6.2013 13:02

Re: To nedava smysl

Kypr je velice spatny priklad. Co by za to dnes bohati kyprane dali kdyby v minulosti nebyl rizen mistnimi pitomci. Rakousko se v minulosti navazalo na marku (v pomeru 1:7) a rozhodne na tom neprodelalo.

Ona moznost nechat neschopne lidi v Praze ridit menovou politiku ceskeho statu zase nemusi byt takove terno.

P. Vaňura 10.6.2013 14:30

Dokonce i Česko by mohlo

podobně svázat svou měnu s DM. Země jako Itálie a dokonce i Francie to udělat nemohou. Takže oni by chtěli devalvaci Eura a to nechce zase Německo. 

Protože např. Němci mají majetek v bankách a Italové v nemovitostech.

J. Jurax 10.6.2013 23:02

Re: To nedava smysl

Ovšem možnost nechat neschopné (nebo všeho schopné, ono to vyjde nastejno) řídit měnovou politiku eurozóny též zřejmě není terno. Ani pro nás, co naštěstí ještě máme svou korunu.

P. Scheck 10.6.2013 2:12

Podrbat na hlavě?

Vážená madam Šichtářová, nechci se s Vámi tentokrát přít, jak bývá mým zvykem. Nicméně není zarážející, že po Vašem příspěvku skočil do této chvíle (2X) okamžitě člověk tak nedůvěryhodný, jako je paní Kanioková? Není to k zamyšlení či podrbání na hlavě, jakou sílu Váš článek měl? (pana Vintra nemám tak zmapovaného)

P. Sulc 10.6.2013 3:24

Re: Podrbat na hlavě?

Nevim co je na pani Kaniokove neduveryhodneho, rozhodne se nezmuzete na asgumenty. Vy ovsem jste duveryhodny asi tak jako krysa v kanale. Vlaste jestw mene, te kryse jde  o zivobyti, vy jste jen hadavy kverulant.

J. Kanioková 10.6.2013 13:57

Jo,

když ono se to píše v bruselském žoldu. A je jedno, jestli sám autor příspěvku, nebo jeho příbuzní...

J. Vyhnalík 10.6.2013 15:45

Re: Jo,

Pokud někdo není schopen přepsat jméno autora bez toho, aniž by ho zkomolil, naznačujete to leccos o jeho intelektuální kapacitě.

Nejde o překlep. Pan Scheck prostě dodnes nepochopil, jak se vlastně Markéta Šichtařová jmenuje.

P. Lenc 10.6.2013 8:51

Re: Podrbat na hlavě?

Zajímavé, pane Schecku, mohl by jste mne poučit v čem je paní Kanioková nedůvěryhodná?Možná že po pořádném prodrbání toho, co nosíte na ramenou se to dozvím.Mimochodem, neděláte si také seznam jako Pavlovský?Nebo tomu říkáte zmapování?To víte, jeden nikdy neví, jestli se to někdy nehodí.

T. Marek 10.6.2013 12:10

Re: Podrbat na hlavě?

inu heslo "kdo nejde s námi jde proti nám" už tu bylo víckrát, soudruzi je nevymysleli jen nově aplikovali. S názory kohokoliv lze nesouhlasit, ale tím to končí, tvrdit, že má někdo nevěrohodný názor je logicky nesmysl. Názory jsou vždy subjektivní, a pouze realita vývoje a přírodní zákony mohou jejich správnost potvrdit či popřít.

J. Vintr 10.6.2013 1:11

Neustále pokračující a vzrůstající zadlužování

všech států Evropy NEMŮŽE vést k ničemu jinému, než okradení občanů o jejich úspory a je jedno, jestli to bude nějakou formou "měnové reformy" nebo třeba inflací.