25.4.2024 | Svátek má Marek


Diskuse k článku

EVROPA: Co se to děje s dnešním Západem?

Často můžeme v různých komentářích a výrocích politických propagandistů, kteří problémy dneška stále tvrdošíjně redukují na údajný konflikt hodný Západ vs. zlý Východ.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Ganaur 18.10.2019 11:30

Jak jsem napsal výše, věšinou s Vámi souhlasím.

R. Langer 18.10.2019 13:02

Ale ono je to přece jedno, jak jsou ti komouši pojmenovaní.

J. Vrzal 18.10.2019 9:29

Rovnost.

Rovnost pred zakonem je vymozenosti zapadni civilizace.

Zadna jina rovnost v zivote neexistuje.

Jedina rovnost, ktere se dostane vsem lidem bez rozdilu, je smrt. Okamzik smrti. To je ten duvod, proc pozadavek rovnosti vedl ke gilotinam, gulagum, plynovym komoram,...

J. Ganaur 18.10.2019 11:33

Ale houbeles.Popravy nebyla rovnost ve smrti, ale "dokonalé" odstranění konkurence (nepřítele).

T. Hraj 18.10.2019 9:21

Rovnost nejrovnější

Pan Weigel mívá dobré postřehy a umí je formulovat (např. poukaz na odtrženost lidských práv od společenského uspořádání). Ale myslím, že zde vylívá s vaničkou celou rovnost.

Rovnost není nějaký bizarní koncept, jedinečný pro osvícenství nebo křesťanství. O rovnosti hovoří skoro všechny ideologie. Nemyslí ovšem totéž. Ty levicové rovností rozumí stejný výsledek (equality of outcome). Ty pravicové stejné východisko (equality of opportunities). Levicové přináší stejnost za cenu násilné deformace společenských, ekonomických a jiných vztahů. Pravicové se pokouší maximalizovat meritokratický princip. Rovnosti sice nemohou zcela dosáhnout ani v těch východiscích (lidé jsou různí, jak píše pan Weigel), ale mohou nahlížet všechna individua dle stejného společenského pravidla (rovnost před zákonem). A to je rovnost jistě dobrá. Díky tomu máme demokracii a systém založený na svobodě jednotlivce.

M. Prokop 18.10.2019 10:28

A máte dojem, že se současný Západ blíží spíše té rovnosti příležitostí (což by bylo dobré), nebo usiluje o rovnost výsledků (což je špatné)?

J. Schwarz 18.10.2019 11:05

Neblíží se ani k jednomu. Spíš se vytváří novodobý feudalismus s kastou dvořenínů, štědře placenou z daní za to, že neustálým mediálním hlukem a moralistními výkřiky zaruší jakoukoli smysluplnou debatu, která by mohla narušit bohorovnost současné šlechty / vrcholných politiků, šéfů nadnárodních firem a bank, "celebrit" a vůdců aktivistických "neziskovek" které se už dávno změnily také v nadnárodní globalizované racketeeringové "firmy" placené a podporované globálním byznysem /. Žvanění o rovnosti je podvod, na každém kroku je vidět že "aktivista" a progresivista jsou nesrovnatelně "víc" než jakýkoli "kontroverzní populista".

P. Lenc 18.10.2019 9:13

Dá se dodat pouze jediné, DÍK!

I. Schlägel 18.10.2019 9:04

Kvalitními argumenty, bez nánosu ideologie, stručně a jasně popsané současné příčiny budoucích průšvihů. Krásný Nový Spravedlivý Svět se blíží mílovými kroky.

J. Vavrochová 18.10.2019 8:59

Výstižný rozbor současné situace. Kdo včera večer sledoval na ČT1 debatu u Jílkové, viděl tu hrůzu v malém provedení na vlastní oči.

V. Pavelka 18.10.2019 18:21

Niedermaier spolu s Moldánem a aktivistkou za klima, chtěli pozastavit sluneční aktivitu ,která byla v roce 1951 o dva stupně vyšší než před týdnem v tomtéž dni.

P. Daimon 18.10.2019 8:35

Dobrý článek a dobrý rozbor. Bohužel řečmi na internetu se nic nezmění, i kdyby byly pozlacené. Jako nejefektivnější řešení vidím odpoutání V4 od sebevražedných západních lumíků. Včera bylo pozdě.

Bohužel už teď je společnost natolik rozdělená, že s ní nejde hnout. Protichůdné síly ke každému názoru jsou prakticky vyrovnané, takže prosadit cokoliv tak radikálního je skoro vyloučené. Vypadá to, že si těch 40 let prožijeme ještě jednou a "radostněji". Dnes už totiž není kam utéct. :-(

M. Krátký 18.10.2019 8:41

tak pojďme vyhlásit referendum na odchod celé V4 najednou - asi by to byla předčasná sebevražedná vzpoura. Nejdřív musí Brexit ! Hezký den

P. Aron 18.10.2019 14:54

Jo, jo. Je to tak.

V. Chrastina 18.10.2019 16:16

Souhlas, pane Daimone, jsme v pasti zvané EU a budeme nakonec rádi, když to bude jenom 40 roků nové bruselskoneomarxistické totality. Jediná záchrana spočívá v hromadném exitu celé V4 z připravované věznice národů pod taktovkou Merkel a spol. Tož tak!!

Š. Hašek 18.10.2019 7:50

Zajímavý článek. A pravdivý.

V. Církva 18.10.2019 7:47

Tak zajímavé je v článku třeba ta imunita. Společnost je podobná jako individuální organismy. Imunita vzniká nemocí, nebo umrtvenými bakteriemi. A Západ si skutečně marxistickou nemoc naplno neprožil, naopak si po dávkách zvykal, takže imunitní reakce nenastoupila. Můžou se povyšovat jak chtějí ale v sebezáchově jsou to retardi!

Další věc je přirozenost. a tady bych s Weigelem úplně nesouhlasil. V lidské přirozenosti, pokud není zničena výchovou, nebo psychickou nemocí, je pomáhat slabším. Je to u nás i křesťanská tradice, ale je to i vlité. To srovnává extrémy i když ne do roviny jak by chtěli levičáci.

V každém případě pak jde o to, že společnost a její vztahy musí být přirozené. Někdo říkal, že demokracie nemá být vláda většiny, na příkladu, když se většina rozhodne, že sní menšinu. Myslím, že to tak není, protože člověku může být přirozené pobýt menšinu, jako součást imunitní reakce, ale zase má svědomí, takže z toho asi jen radost mít nebude. Tady je snad řešení demokracie a právního státu spíš tlumit masové psychózy a extrémní výkyvy nálad společnosti.

Ale ani to se nesmí přehnat, protože i to co modernisté nesprávně označují xenofobií dnes většinou není masová psychóza a extrémní výkyv nálady společnosti, ale přirozená imunita. Pokud se bude potlačovat, buď společnost zlikvidují bakterie, nebo vyvolá extremistickou obrannou reakci (u silně oslabeného organismu spíš to první)

J. Anděl 18.10.2019 8:53

Jak píšete, že "ani to se nesmí přehnat", vystihuje to myslím fakt, že "přirozenost" je v jisté vyváženosti různých, často protikladných, jevů a tendencí. A zatímco jednotlivec má do jisté míry šanci o tu vyváženost usilovat a kontrolovat tak svou cestu, množina lidí (tzv. společnost, stát, národ atp.) k ní spěje klopotně, dynamicky, vzájemnou interakcí, která se jednou za čas neubrání sklouznutí do toho či onoho extrému.

Pan Weigel, podle mě, nesprávně hodnotí ideu rovnosti před Bohem, což je ovšem, opět podle mě, vina církví - snad že i ony často nesprávně tuto ideu vyhodnocují.

Lidé jsou si rovni před Bohem tak, jako jsou si rovni před fyzikálními zákony či jako by měli být ideálně rovni před světským zákonem, právem. A takto není před Bohem roven jen člověk. Tak je roven každý jev či subjekt. Není jevu, který by se mohl vymykat přírodním zákonům. Ale samozřejmě podle vlastností toho jevu, objektu, se jeho "osud" vyvíjí jinak. Jinak proběhne pád z jednoho metru u peříčka a jinak u olověného závaží. Ale oba subjekty jsou si rovny, ani jeden není zvýhodněn či znevýhodněn. "Osud" jednoho peříčka bude spíš podobný osudu jiného peříčka, než osudu olověného závaží nebo parníku.

Přírodní zákon nelze uplatit. Jedině, je-li subjekt nadán vědomím, vůlí a znalostí těch zákonů, může jich využít ve svůj prospěch (nebo přesněji řečeno k realizaci svého záměru). Což se, podle mého názoru, vztahuje i na "zázraky".

V prvním odstavci píšu, že jednotlivec je schopen o tu vyváženost usilovat a že skupina tuto schopnost nemá ve svých rukách. Jde o to, že těch rukou je moc a každá ruka usiluje o posílení jednoho aspektu. Bezpečnější je tak politický systém, ve kterém nikdo nemá moc podobající se absolutní. Což demokracie garantuje jen částečně, ale vzhledem k jiným možnostem - za mě - díky Bohu alespoň za ní.

I. Polák 18.10.2019 9:15

Mám jednu malou připomínku: Za mlada, byv ideologicky odkázán jen sám na sebe, jsem si opakovaně pokládal otázku: Jak to muselo mezi intelektuály vypadat před rokem 1948 (1917 v Rusku), že dopustili to co se stalo.

Dnes si říkám, že to vypadalo přesně tak jako dnes na západě. Je mi 73, kruh dějin se uzavírá, přístí kolečko bude ještě horší.

J. Anděl 18.10.2019 10:01

No, oni ti intelektuálové nejsou nijak konzistentní skupina.

I dnes - kritizují se "intelektuálové" či "elity", že na nás snášejí mor a kurděje, ale intelektuál a elita je přece i Václav Klaus nebo Miloš Zeman, nejsou jen levicově progresivní intelektuálové.

V minulém století to bylo tak, že levicoví intelektuálové, zejména zpočátku, nebyli nikterak privilegovanou skupinou. A moci se hodlali chopit a leckde chopili násilím.

A i tam, kde nezvítězili přímo, získali vliv a existovali po celou dobu studené války a budovali pozice. Zlom možná nastal v šedesátých letech.

Konzervativní intelektuálové, politici a obchodníci atp. s tím nic neudělali a - hlavně, to je podstatné - udělat nemohli. Leda by jako Breivik vzali zbraň a stříleli a stříleli, dokud by nevystříleli úplně všechny. Ale asi by jim pak neměl kdo pracovat v továrnách.... :-/

Jak píše pan Weigel, dnes není nutné to násilí. Takže to "horší" je relativní. Nebude to myslím krvavější, nebude víc poprav atp. Zato to bude kompaktnější a komplexnější a obtížněji narušitelné.

Podle mě nám zbývá (kromě Breivikovy cesty, kterou, raději zdůrazňuju, naprosto odmítám) jen trpělivě a asertivně vyvažovat - svobodným individuálním životem. Publikovat, tvořit, diskutovat, žít.

V. Petr 18.10.2019 11:58

Velmi se pletete. Pokud by někdo vzal hypoteticky zbraň (a hlavně měl tu možnost) a vystřílel všechny sluníčkáře a levicové pomatence, ekonomika by to téměř nepocítila, drtivá většina zastřelených by totiž byli paraziti, přisátí na veřejné rozpočty, kteří svou "činností" jenom škodí!

J. Schwarz 18.10.2019 11:13

Teď ještě zbývá si uvědomit, z čeno se ta "pomoc slabším" asi vyvinula. V dávných dobách lidi tahali za výrazně kratší konec ve srovnání jak s přírodou, tak s okolními lidskými skupinami a tak každý jedinec, "i slabší", byl pro komunitu přínosem. k obraně a udržení rodu bylo třeba každé ruky. Žádné "pomoci" se ale nedočkal ten, co nedbal zvyků kmene a protivil se "starším". Extenze "pomoci slabším" na celé lidstvo je sebevražená úchylka, která by měla smysl snad jen při hrozbě invaze mimozemšťanů - i když i tu by byl jistý Paroubek uvítal v "boji proti pravici". Howgh.

V. Petr 18.10.2019 12:39

Člověk je zvíře smečkové, takže máte pravdu. Ale parazit se rozhodně netrpěl.

Jinak, mnohé severoamerické indiánské kmeny rozdělovaly i v JAZYCE lidi jen na dvě skupiny, "naši" a "nepřátelé."

D. Stirsky 18.10.2019 7:29

Nebyl W. náhodou v KSČ? Tudíž komunista? Dnes, počítám, nebít listopadu by mohl být vedoucí krajský tajemník.

V. Církva 18.10.2019 7:51

Ale jděte, dnes jsou přeci privilegovanou vrstvou Chartisté a špatní antichartisté. Třeba mezi umělci můžete být úplně blbí a neschopní, ale pokud jste třeba i nedopatřením podepsal Chartu 77, máte budoucnost zajištěnu.

I když už je začínají válcovat noví marxisté. Myslím že je čas podepsat Chartu 19 proti neomarxistům, modernistům a klimaalarmistům. Ale bude to chtít větší odvahu než ta Charta 77, to mi věřte. A není jisté že se tím dostanete k lizu už za 12 let po podpisu. Spíš naopak.

V. Petr 18.10.2019 12:42

Většina sluníčkářů staršího věku jsou signatáři ANTICHARTY.

A. Forman 18.10.2019 8:02

A jak jste na tom Vy, kádrováku ?

P. Daimon 18.10.2019 8:25

Vás taky málo bili, zdá se. Jinak jste měl jistě na mysli slovo nebýt, že? ;-D

M. Prokop 18.10.2019 10:31

Bít či nebít, toť otázka. :-P

Ale k obsahu zřejmě nemáte nic.

J. Nový 18.10.2019 7:19

Nejsvětlejší doba mého života byla v několika porevolučních letech. Po zákazech se najednou téměř vše mohlo. Najednou před námi bylo mnoho možností a vypadalo to na jednoznačně světlé zítřky. I proto jsem tenkrát v refendu hlasoval pro vstup do EU, naivně přesvědčen, že naši politicki vymýšlejí kraviny, které by evropským politikům nikdy neprošly. Úplně hloupě jsem si myslel, že západní voliči si nenechají nic líbit a jakékoliv pokusy o omezení práv (napříkad) si nenechají líbit. Až poté jsem zjistil, že západní občané jsou mnohem větší ovce, než ti z Východu. Ono to samozřejmě logiku má. Nepoznali totalitu na vlastní kůži a proto jsou proti té plíživé, bruselské, bezbranní. Je to podobné jako s tou žábou, kterou budete postupně ohřívat na vařiči.

Bohužel des už je dávno "doba zákazová" a ta bude i pokračovat. nebo si sami zkuste vzpomenout na nějaký zákon nebo vyhlášku, která by povolila něco, předtím zakázaného. Napadá vás něco?