19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Co s tou Unií budeme dělat?

Po několika dnech snad již opadly emoce z nečekaného výsledku britského referenda a brexit se stal ze strašáka pomalu nastupující realitou. Při hodnocení důvodů, které vedly k takovému britskému rozhodnutí, se většina shodne.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Jurax 6.7.2016 22:21

Co s tou Unií budeme dělat?

No, vzhledem k obmyslnému systému vládnutí v EU nejspíš nic - jako občané voliči nemáme šanci - v putovním cirkusu EP čítající 751 volených zastupičů máme s 21 zastupiči necelých 2,8 procenta. Tedy i kdyby EP měl jiné pravomoce než kecat a schvalovat, co dodá slavná komis ... jakože stejně nemá.

A na EK nemůžem už tuplem - i naše slovutná komisařka musí hájit zájmy EU, nikoliv republiky, takže je pro nás na dvě věcí.

No a Evropská rada vymezuje obecné politické směry a priority EU, nepřijímá však právní předpisy. Pánové si jen tak pokecají a pak stejně dělají co chce německá dáma ...

Spíš se ptejme, co ta Unie dělá s námi?

J. Kanioková 6.7.2016 19:10

Systém, ve kterém nejsou všichni zúčastnění

zcela rovnoprávní, se nemůže nikdy vyvinout ve spokojený útvar.

Dokud budou mít země počet svých zástupců v Bruselu podle počtu obyvatel, nikdy to nemůže končit dobře, protože početnější větší země si vždycky prosadí své. Tak, aby to pro ně bylo výhodné. A menší země budou vždy jen v roli provincií.. !

Vemte si třeba panelák, SVJ. Každý byt má při nějakém rozhodování jediný hlas, a je jedno, jde-li o čtyřpokoják, nebo garsonku. Pak je naprostá většina rozhodnutí, co se týče baráku, v co nejvyšší míře férové..

V. Klepetko 6.7.2016 21:38

Re: Systém, ve kterém nejsou všichni zúčastnění

Quasi - dvoukomorový systém Evropská rada + [Rada EU se stálým Úřadem + Evropská parlamentní rada] by to řešil. "Komory" máte v závorkách.

Ještě jednou: v americkém paneláku zvaném Senát má velký i malý stát stejné slovo. V Evropě by to šlo zařídit stejně, zřízením Evropské parlamentní rady, složené z předsedů národních parlamentů. Přitom v Radě EU by počet hlasů byl funkcí počtu obyvatel, jako to platí dnes. A systém by byl funkční i bez europarlamentu a pseudovlády - EK!

H. Balzám 6.7.2016 11:07

Je to tak?

Není! Evropa se měnit nemusí a těžko bude. Evropa totiž nerovná se evropská unie. Stejně jako u nás komouši dojeli na to, že budovali socialismus pro neexistujícího nového, lepšího člověka, stejně tak EU pomalu, ale jistě dojíždí na to, že se snaží stavět na neexistujících skutečnostech. Například většina obyvatel Evropy nechce žádnou federalizaci neboli zánik národních států a kultur budovaných stovky let. Stejně tak rozumný člověk nechce nějakou evropskou vládu, majitele Evropy, ale pouze orgán sloužící ve prospěch občanů, plnící bez keců přání daňových poplatníků.

L. David 6.7.2016 10:45

Nejsou lidi !

Alespoň ne ti praví, kterým by bylo dovoleno vést EU k nápravě.

Brusel je už dávno ovládnuta sebrankou pomatených levičáckých darmošlapů, kteří z osobních prospěchářských důvodů moc ze svých špinavých rukou nepustí. A infekci, kterou jsou ti magoři nakaženi, naočkují každého do Brusele nově příchozího.

Stačí pozorovat, jak se změní názory a činy takřka každého, kdo je do Brusele na jakoukoliv pozici nominován.

Takže tu zabetonovanou situaci by patrně dokázal změnit pouze rozzuřený dav s vidlemi v rukách.

K. Janyška 6.7.2016 10:54

Re: Nejsou lidi !

I kdyby EU vedl sám Bůh, by-li by, neukormidloval by ji. Její existence není možná, než na negativní smlouvě... Dzp.

J. Hruška 6.7.2016 10:24

Co z toho vyplývá?

Změna v Německu,! naprostá nezbytnost odstranění Angely a její socialistické politiky ač je z "nesocialistické" strany. Pak odstranění všech tak či onak zkorumpovaných socialistických politiků ze všemožných EU institucí nastane jako dominový efekt. Přání je otcem myšlenky, ale stále doufám. Josef.

K. Janyška 6.7.2016 10:13

Evropa se musí změnit. To jsou kecy. Vůbec nevíte jak,

když neznáte teorii civilizace obchodem a a teorii spontánního řádu lidské interakce a lidského světa, kterým Evropa z hlediska lidského podléhá... Dzp.

V. Klepetko 6.7.2016 8:42

Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

"nahradit malým, ale silným a výkonným strojem", a že by na tom byla možná i rychlá shoda. Návrhy musí vypracovat odborníci. Z mého laického pohledu by to mohlo vypadat takto:

1) Zrušit EK a EP bez náhrady. 2) Zřídit v Bruselu štíhlý Úřad Rady EU, který bude dle pokynů Evropské rady připravovat pro Radu EU legislativní návrhy, strategické infrastrukturní projekty, společné strategické politiky a rozpočet. Ze společného rozpočtu financovat jen strategické projekty mezinárodní povahy. 3) Toto schvalovat na Radě EU dle stávajících pravidel. 4) Zavést nové pravidlo, dle kterého každé rozhodnutí Rady EU podléhá ratifikaci v Evropské radě. 5) Každému stávajícímu europoslanci a eurokomisaři udělit placený status "Poradce Evropské rady", aby neblokovali změnu.

Vznikla by tak funkční a výkonná Evropská Konfederace...

V. Braun 6.7.2016 9:34

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

Zajímavý návrh, až na tu ratifikaci každého rozhodnutí dle bodu 4 by to i mohlo fungovat.

Pro ratifikaci by asi měla existovat pravidla dle závažnosti jednotlivých rozhodnutí, s tím, že nejzávažnější by musela být ratifikována v národních parlamentech.

Jinak je to pěkný návrh. Líbí se mi i bod 5, z hlediska teorie řízení změny skvělý. Díky za příspěvěk do diskuse.

V. Klepetko 6.7.2016 10:43

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

Pane Braune, souhlasím s tím, že funkčních modelů ratifikace může být několik, i ta Vaše představa strukturovat to podle závažnosti se mi líbí... Podstatou mého návrhu je, aby rozhodnutí Rady EU v tomto konfederačním modelu vůbec podléhali - obecně - nějaké vhodně nastavené ratifikaci!

Škoda, že příznivci myšlenky evropské integrace neuvažují více tímto směrem a nepředkládají nějaké podobné návrhy k diskusi! Jako by ta stávající nedokonalá struktura Unie byla posvátnou krávou: -(((

V. Klepetko 6.7.2016 11:08

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

P.S. Ještě k té ratifikaci. Evropská rada je tvořena mocí vykonnou, takže asi opravdu k té ratifikaci nebude nejvhodnější. Prohánět to pokaždé via národní parlamenty by bylo zase zdlouhavé a neefektivní. Což ustavit vedle Evropské rady navíc ještě Evropskou parlamentní radu, tvořenou předsedy národních parlamentů? A pověřit ji ratifikací výstupů z Rady EU?

Každý stát by si pak nastavil pro předsedu svého parlamentu jasná pravidla pro hlasování v Evropské parlamentní radě, která by pak rozhodovala: consensuálně v agendě A, většinou hlasů v agendě B.

M. Prokop 6.7.2016 15:58

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

Hluboce pochybuji, že by rovnost předsedů Radu tvořících "skously" velké státy.

V. Klepetko 6.7.2016 16:38

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

No ale i ve stávající Evropské radě jsou si v ní zastoupení předsedové národních vlád rovni - každý má jeden hlas.

Proč by stejný princip nemohl platit v Evropské parlamentní radě?

Bylo by to podobné jako v Senátu USA: Wyoming má dva senátory, Texas také dva, velký i malý stát je zastoupen stejně! Větší váha větších zemích se uplatní při schvalování návrhů v Radě EU.

M. Prokop 6.7.2016 15:56

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

Přílišný optimista.

Některé skvrny nelze vyčistit bez porušení podstaty látky a co se EU týče, špína už je příliš zažraná a kapři si rybník nevypustí.

V. Klepetko 6.7.2016 16:51

Re: Jsem optimista. Věřím, že stávající moloch EU lze

Jak to můžeme vědět a priori?

M. Prokop 6.7.2016 8:33

:-P

"Mám-li brát vážně evropské instituce, chci v jejich čele vidět vůdce, kteří mají jasný názor a jsou ochotni o svém postoji, názoru či stanovisku vést debatu"

A vy se domníváte, že třeba taková Andělína, Hollande, kdokoliv, si tam někoho takového přeje? Kdo by zkoušel řídit i ji (je)?

EU má smůlu. Snaží se být něčím, co být nemůže, tedy státem. Mohla by být společenstvím států, ale to je pro ambiciozní národní vůdce i bruselní byrokraty už málo.

Celkem správně jste popsal problémy, ale (dobré) východisko to bohužel nemá.

V. Vaclavik 6.7.2016 4:34

Pes je zakopany v levicovosti statu EU

na tom autore nic nepostavite.

A mam pro vsechny tajemstvi, ktere nikdo nechce videt - ze prerozdelovani jeste nikoho, zadneho jednotlivce, ani skupinu (cikany, indiany, eskymaky...), ani nejakou firmu, ani region, ani stat nikdy nepozvedlo, nikdy se nesetkalo s zadnym uspechem! Zadne dohaneni, natoz predhaneni se nekonalo, vzorem cehoz muze byt nas minuly totalitni rezim.

Naopak, vzdy a vsude to vedlo jen k zabredani do jeste vetsiho marastu. Ale socialisticke 'solidarni' prerozdelovani je nase Zapadni iracionalni posvatna krava, po vzoru te indicke kravy. V teto veci neni mezi nami a Indy vskutku zadny rozdil, ani co by se za nehet veslo. Je tu neco, na co si nedame sahnout, ac je to navysost iracionalni, pres co nejede vlak, Indove kravu, my prerozdelovani.

Dokud se toto nezmeni, jsou vsechny reci o jakekoli zmene jen plane zvasty. V prinicipu stejne zhovadile regulace nasich zivotu, stejne ekoteroristicke cile, pro ktere kritizujeme EU jsme museli snaset od nasich vlad i pred tou Unii. Kdyby se Evropska Unie rozpustila, nebo bychom z ni vystoupili, nic podstatneho by to neresilo. Na EU se jen lip nadava, protoze je 'vice ONI', nez nase narodni vlady, na ktere jsme nadavali a nadavame prakticky stejne.

Dostante si tohle do svych prazdnych kouli, ktere nosite na ramenou - ze socialismus, tedy altruismus, nikdy nic nevybudoval, na jeho bazi lidstvo nikdy nedosahlo zadnych uspechu, nikdy nevedl k zadnemu fungujicimu sjednoceni do nejakeho celku svobodne pretrvavajiciho nejake podstatne obdobi - a EU nebude zadnou vyjimkou.

Socialismus (altruismus) v jakekoli forme, je spolecensky system nasi hluboke primitivni lidske minulosti a jako takovy patri na smetiste dejin. Spolecensky system budoucnosti je kapitalismus (individualismus) - kdykoli mluvime o svobode, mluvime o kapitalismu. A kdykoli o nesvobode, o socialismu.

Svoboda cloveka, jak prvni na svete explicitne identifikovala A. Randova, primarne znamena svobodu od ostatnich lidi, od jejich parazitovani na nem - a

V. Vaclavik 6.7.2016 4:34

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

... - a ten nas prerozdelovaci socialismus je presne takovym parazitovanim, parazitovani vsech na vsech ostatnich. Mimochodem, hlupaci a pravicaci si temer definicne pletou svobodu s volnosti cloveka, o levicacich ani nemluve.

Autor marne vola po statnicich, lepsich politicich, protoze tenhle altruisticky, sebeobetovaci marasmus zadneho takove lakat nebude, tenhle system muze lakat jen prospechare, sibry, nebo naivni hlupaky, kteri veri, ze z hovna upletou bic. Proste jaky lid, takovy politik.

M. Prokop 6.7.2016 8:37

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

Máte pravdu.

Problém je ovšem v tom, že lidí, požadovavších přerozdělování, stále přibývá. Státy si je, IMHO cíleně, vytvářejí. Tito lidé bláhově doufají, že bude-li ukradeno bohatým, bude to naděleno jim. Realita, že to sežere přerozdělovací mechanismus, jim prostě nedojde.

Dříve to šlo řešit tak, že ti podnikavější odešli do "pustiny" a nějakou dobu to dělali dle sebe (USA). Dnes už nejde ani to, svět je plný.

V. Braun 6.7.2016 9:41

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

Zajímavé na tom je, že v té ustině to byli ti podnikaví a bohatí, kteří tam pak první začali zavádět regulaci - nejprve obvykle tím, že si začali platit šerifa.

M. Prokop 6.7.2016 12:03

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

Nemám nic proti přiměřené míře regulace. A toho šerifa si volili přímo.

L. Novák 6.7.2016 18:35

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

Šerif by měl dbát na bezpečnost a dodržování základních pravidel. Nebyl zřízen/zvolen proto, aby lidem škodil a otravoval nesmyslnou buzerací, ale aby lidem přinášel užitek.

V. Braun 6.7.2016 9:17

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

Možná to pana Václavíka překvapí, ale přerozdělování se děje v každé firmě. Vždy tam máte kromě výnosových středisek i nákladová střediska, která sama nic přímo prodejného nevytvářejí a ostatní střediska na ně tzv. "doplácejí". Podstatné je, že tato střediska dodávají firmám jiné výhody - řízení, plánování, vývoj atd.

Podobně je to i s přerozdělováním ve společnosti, i když tam je to s těmi výhodami složitější a v řadě případů souhlasím, že výhody zřejmě nepřináší. Jako celek ale nelze přerozdělování zavrhnout.

Ještě poznámka k altruismu, ten najdete i mezi zvířaty, která těžko ze socialismu obviníte, musí se tedy jednat o strategii, která přináší reálné výhody, z ideologických důvodů to ta zvířata nedělají.

L. Novák 6.7.2016 18:41

Re: Pes je zakopany v levicovosti statu EU

Jednodušeji: Kdo je pro chod firmy užitečný, vytváří přidanou hodnotu nebo se na jejím vytváření podílí, tak je majitelem či manažerem zaplacen z firemních peněz. O žádné "přerozdělování" nejde.

J. Kanioková 6.7.2016 4:06

PŘEKLAD NÁVRHU ÚSTAVY EU

Z ČEŠTINY DO ČEŠTINY - Poprvé uvedeno v diskusi na Neviditelném Psu 9.4.2005 - http://jdem.cz/cafrz2

J. Pospíšil 6.7.2016 2:33

Autor je zcela nekonsistentní.

Brilantně doloží nesmyslnost Unie, nesmyslnost jejich orgánů a zbytečnost a absurditu jejich představitelů a pak, místo aby shrnul to, co doložil, agituje pro pokračování a napíše, že neví, jak se dostat ke smysluplnému pokračování.

Závěrem ale dospěje k tomu, že by měla pokračovat.

Je to divné, stejně jako je divná celá dnešní politika jeho strany.

L. Novák 6.7.2016 18:32

Re: Autor je zcela nekonsistentní.

Přesně! Taky jsem si toho všiml... :-)

Z. Koutecký 6.7.2016 1:49

Vytvořit velkou a silnou Evropu

ve formě velké Říše se už pokoušel ledaskdo, naposled Áda. Obávám se, že to nepůjde ani s ideálními politickými vůdci, kteří ovšem existují jen v pohádkách neb reálně "není ten, kdo by se zavděčil všem". Z Evropy prostě druhé a ještě mocnější USA neuděláte, ať vymyslíte jakékoliv ptákoviny, ovšem snít o tom můžete. Pokud však budete všem pořád tuto myšlenku vnucovat jako ty geniální kvóty, tak je postupně vyděsíte jako ty Angličany. Oni totiž ti starší už poznali nebo viděli v praxi, že tak národnostně, zájmově a ekonomicky různorodý slepenec lze zvládnout jen nějakou formou diktatury.A po tom tu nějak nikdo netouží, i kdyby se to lidem předestřelo jako další, vývojově vyšší forma demokracie.

J. Kanioková 6.7.2016 1:09

Co s tou Unií budeme dělat?

Perestrojku... chicht