24.4.2024 | Svátek má Jiří


Diskuse k článku

EVROPA: Co jsme ochotni obětovat

Jak se pozná, že pro nás něco má skutečnou hodnotu? Podle oběti, kterou jsme ochotni pro tuto hodnotu přinést. Samozřejmě tím není řečeno, že ochota k oběti dokazuje hodnotu věci samé. Někteří lidé jsou ochotni přinášet obrovské oběti pro něco, co jiní za hodnotu nepovažují.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
B. Rybák 1.4.2014 19:45

???

Bezmocně musíme přihlížet tomu jak náš národ (stejně jako ostatní "chudé" národy v EU) přichází o svou nezávislost a my stejně jako ostatní občané v EU přicházíme o své občanské svobody. Čas k obětování ještě nedozrál, teď není za co a proč se obětovat (zbytečná oběť nepřítele jenom posílí)!

M. Urban 31.3.2014 14:36

Nic nového

Rusové jsou zvyklí, že velikost své země vykupují i chudobou. My jsme ochotni za svobodu obětovat i sousedovu kozu.

J. Jurax 30.3.2014 23:22

Hm

"mnoho dalších, pro něž je vysoká zaměstnanost vyšší hodnotou než svoboda a právo." - praví pan Drápal.

No, jen mne napadá - čí zaměstnanost a na druhé straně čí svoboda a právo. Podle odpovědi na to čí se odvozuje hodnota ... svět funguje pragmaticky a standardně považuje košili za bližší než kabát.

P. Vaňura 30.3.2014 22:07

Už tady každý zapomněl, jak to SKUTEČNĚ začalo,

Ukrajina měla podepsat asociační dohodu s EU, ruský ministr zahraničí Lavrov se dal slyšet, že "Ukrajina nepatří do sféry zájmů EU" a Janukovič na poslední chvíli od podpisu dohodu cuknul. To SAMO O SOBĚ muselo stačit k naštvání dostatečného počtu Ukrajinců přesto, že Rusko na oplátku nabídlo Ukrajině určité okamžité výhody.

Kecy o tom kdo že to platil atd jsou zcela bezpředmětné, protože ke konci šlo lidem na Majdanu o krk. A to se dost těžko zaplatí...

V. Vaclavik 30.3.2014 11:45

Cenna zkusenost v primem prenosu

Na priklade Ukrajiny vidime, jak dopada zeme, ktera nema poradnou armadu, ani zadnou alianci, na kterou se s duverou muze obratit. V primem prenosu nam televize prinesla zabery, jak ukrajinsti vojaci stahuji ocasy mezi nohy, jak opousteji sve zakladny, jak jsou bezmocni proti agresi ruskych vojaku, a to same jak plati pro vladni cinitele, jejichz slova maji prave jen vahu slov. Chce se rict, slova jsou recena, reka plyne... a nic z toho.

Nemyslim ale, ze tento pohled nejak zmeni nas pristup k nasemu vlastnimu zbrojeni, k nasemu pristupu k nasi(m) alianci(m). Dokud je na zemekouli barbarsky, necivilizovany lid, je treba byt pripraveny na obranu pred nim. A naprosta vetsina obyvatel zemekoule stale je barbarska a pokud nas nenapadaji, je to jen proto, ze na to nemaji.

J. Šejnoha 30.3.2014 10:27

pokrytecké a hloupé

I kdyby  nebylo Kosova, kde Západ popřel princip územní  celistvosti a  nedotknutelnosti, tak by bylo hloupé  vyšilovat kvůli Krymu.

Západ  destabilizoval Ukrajinu násilným převratem v Kyjevě a  Rusové toho využili a vrátili  Krym k Rusku. Evidentně za  nadšeného většinového souhlasu obyvatel Krymu. 

Nevidím nic, co by  ospravedlňovalo  ekonomickou, nebo dokonce horkou, válku s Ruskem !

P. Vaňura 30.3.2014 20:33

Naopak, západ je povinen vést kvůli Krymu válku s Ruskem,

jelikož se k tomu zavázal, výměnou za to, že se Ukrajina zřekla jaderných zbraní. Když dnes není ochoten tento závazek splnit, měl by dát Ukrajině takovou jadernou odstrašující sílu, jakou disponovala r. 1994 !!!

A protože jedno ani druhé neudělá, dává tím signál, že každý, kdo k tomu má možnosti, udělá dobře, když si jaderné zbraně opatří. Na závazky a sliby kohokoliv se spoléhat nemůže, což my víme už od r. 1938 !!!

K. Frejlach 30.3.2014 9:42

Federalizace a neutralita Ukrajiny

Chtěl bych autora doplnit v jím uvedených příkladech nadšení nad ziskem dalšího území. Západ se za spolupráce západoukrajinských neofašistů zmocnil celé Ukrajiny (tím jsou mainstreamová euroatlantická média nadšena), nyní už bez Krymu. Řádně zvolený ukrajinský prezident je nyní v exilu, v Kyjevě vládnou neústavní jednotlivci a orgány, včetně neúplného (navíc unitárního!) parlamentu. Za této situace nestability země je příprava prezidentských voleb nesmyslem a tyto volby budou v květnu jednoznačnou fraškou. I když je Západ samozřejmě posvětí jako regulérní. Proč? Protože vyhovují jeho zájmům na Ukrajině.  Prezident v exilu Janukovič má naprostou pravdu. Ukrajina nyní nepotřebuje prezidentské volby, v nichž prezidenta vybere pouze ta nejzápadnější část Ukrajiny, ale nové regionální uspořádání. Federalizaci s vytvořením dvou zcela rovnoprávných celků na jejím západě a východě  (to podotýkám) v rámci konfederace a vytvoření řady autonomních území. A to i na západě Ukrajiny. Vždyť i Poláci vznášejí určité připomínky, na Ukrajině prý žije 140 tisíc Poláků, též Maďaři (150 tisíc) a rumunský parlament tuto záležitost dokonce projednával (150 tisíc Rumunů). A to se nezmiňuji o milionech Rusů na Ukrajině. Unitární stát je v takto velké zemi naprostým přežitkem. Možná, že jste si všimli, že federalizaci Ukrajiny už před několika týdny navrhoval i náš prezident Zeman. Kdesi jsem četl úvahu o tom, že právě prezident Zeman by se mohl chopit řízení mezinár. rozhovorů o řešení ukrajinské krize. Jsem pro. Navíc si myslím, že federalizaci Ukrajiny, která je jediným řešením ukrajinské krize, musí doprovázet vyhlášení její neutrality. Žádné Nato. Jedině federalizace a neutralita dokáží zklidnit bouřlivé a neústavní poměry na Ukrajině a navíc znovu obnoví její vztahy s Ruskem. Západ musí ve svých záměrech na Ukrajině ustoupit z územního zisku za každou cenu. I jemu by se toto řešení nakonec vyplatilo, jinak bude házet do bezedné studny Ukrajiny další finance, ztrácející se neznámo kde.

J. Šejnoha 30.3.2014 10:31

Re: Federalizace a neutralita Ukrajiny

Nikdo neví, jak presidentské volby dopadnou.

Ukrajina  je  naprosto nevyzpytatelná a  nesourodá země.

Pro Západ by bylo nejjistější  zfalšovat  sčítání nebo  na poslední chvíli odstranit nepohodlné kandidáty. Za  peníze  lze na UA zařídit úplně  všechno, jak jsme  viděli na Majdanu.

M. Urban 31.3.2014 14:40

Re: Federalizace a neutralita Ukrajiny

A co si počneme se zemí plnou západoevropských fašistů. Pitomče. Nám stači ti u nás nebo ve Francii.

Š. Hašek 30.3.2014 20:25

Re: Federalizace a neutralita Ukrajiny

Přesné, pane Frejlachu.

M. Kosejk 30.3.2014 22:13

Re: Federalizace a neutralita Ukrajiny

Jaký územní zisk Západu? O čem to žvaníte?! Západ opravdu není tím, kdo by měl na Ukrajině svá vojska...

Zejména ti, kteří v případě Kosova argumentovali respektem k suverenitě států (např. V. Klaus), v případě Ukrajiny argumentují přesně obráceně - a ještě tleskají Putinovi za vojenské zasahování. Proč to dělají? Protože to tak vyhovuje té jejich prolhané ideologii.

J. Gogo 30.3.2014 2:01

Co se týče obětí, tak Drápak má velké zkušenosti.

Již několikrát obětoval svoje manželky,

P. Rada 29.3.2014 20:37

Co nejsme ochotni objetovat?

Ačkoli s autorem v ledačem souhlasím některé běžné aspekty neuvedl.

Vesměs to co nejsme ochotni rezignovat je změna stereotypu která tkví v pohodlí. Stereotyp totiž umožnije velice si zjednodušit situaci/práci a proto se stal všeobecným základem lidského jednání.

Podstatným stereotypem přežívajícím od totalitní oby je pak naše závislost na dovozu surovin. Ve vztahu konkrétně k Rusku jede hlavně o ropu a plyn.

Tento streotyp vede k tomu, že ti co jsou u zdroje pobírají tučný zisk ze kterého mohou ledacos ambiciozního hradit. Jen za ropu si denodenně mohou pořídit 4 tanky....(http://www.hnutiduha.cz/aktualne/cislo-tydne-kazdy-den-platime-rusku-za-ropu-castku-za-kterou-muze-koupit-ctyri-tanky) ..... Běžnou lidskou ambicí je uspokojování EGA a pokud toto přeroste do kladné anomálie posilované dlouhodobě místními zdroji vznikají totaltně řízené společnosti které to silou dávají najevo svému okolí.

To co by se dalo začít efektivně dělat proto spočívá ve snížení náročnosti našeho života na nakupování energií s takovýchto lokalit. Naráží to ale na problémy se změnou stereotypu a tak zůstává u slov, proklamací a skutek de facto pro naši pohodlnost utek. Přitom racionálně víme, že dříve či později surovinové zásoby dojdou ale přesto se chováme tak jako by jsme tomu nevěřili a věříme raději v neadekvátní možnosti technologického rozvoje. Jednou s těch podstatných objetí vedle pohodlnosti by proto asi měla být i naše slepá víra. Zájem o vzdělanost ale v této zemi průběžně upadá a i to nevěstí nic dobrého.

P. Vaňura 29.3.2014 23:13

Stačí přejít na atom a problém s energií je vyřešen

a to na nejméně 1000 let!

J. Gogo 30.3.2014 1:59

Re: Co nejsme ochotni objetovat?

Tak objetovat jo? Budu se muset podívat do slovníku, co to znamená.

J. Fleiszner 29.3.2014 17:36

Když se dva perou, třetí se směje.

Lidi jsou ochotni obětovat třeba i život, když mají za co. Za EU bych nepoložil život ani v PC hře!

Ekonomická autodestrukce EU časem přivolá "dravce". Budeme na ně nadávat (když budeme moct) a to bude vše.

Studenou válku Rusko prohrálo ekonomicky, nikoli zbraní. Vyvolávat něco podobného by mohlo být pro ekonomicky chcípající EU "smrtelné".

USA do toho nebude (krom keců) strkat nos. Když se dva perou, třetí se směje.

J. Horáček 29.3.2014 15:16

Způsob obsazení Krymu je neobhajitelný.

O anexi Krymu bychom mohli vést dlouhé diskuze, zda byla přípustná či ne. Jedno je ovšem nezpochybnitelné, zločinný způsob, jak k tomu došlo. Kdyby se ukrajinská armáda bránila, což by jí nikdo nemohl vyčítat, tak by došlo k stovkám či tisícům obětí. Ruský způsob řešení nelze obhajovat.

V. Novák 29.3.2014 15:43

Re: Způsob obsazení Krymu je neobhajitelný.

Ale ve skutečnosti došlo pouze ke dvěma obětem na životech. A obě měl na svědomí ukrajinský odstřelovač - provokatér, jemuž to nevyšlo....

Rusové správně odhadli, že naprostá většina tamních ukrajinských vojáků se přidá na stranu Ruska a ti zbývající nebudou nijak nadšeně bojovat za stát, který své profesionály mizerně platí. Tudíž ti, kteří nežijí na Krymu a chtěli se vrátit ke svým rodinám, nějakou dobu předstírali odpor, aby je na Ukrajině neposlali před vojenský soud.

Americký způsob odtržení Kosova stál cca 2500 životů srbských civilistů - ale nejspíš ho obhajovat lze, že? Nebo ani netřeba, neb je americký - a tedy správný?

J. Horáček 29.3.2014 16:19

Re: Způsob obsazení Krymu je neobhajitelný.

Způsob odtržení Kosova byl též neobhajitelný, neboť s tím Srbsko nesouhlasilo. Stal se tak bohužel precedent, který bude Evropu i svět mrzet. Velitelé ukrajinských jednotek odmítli boj, neboť uznali převahu nepřítele. Obsazení území cizí země bez předchozího jednání je a doufám zůstane z hlediska mezinárodního práva nepřijatelnou agresí.

J. Fleiszner 29.3.2014 17:46

Re: Způsob obsazení Krymu je neobhajitelný.

Hodně lidí nemělo rádo Rusko, ale po "sametovce" zjistili, že ten vysněný západ není takový, jak si ho vysnili a hlavně, že EU se začíná chovat jako RVHP. V Československu skončil socialismus v momentě, kdy do něj začal západ pomalu vstupovat. Tak na jakou stranu se teď mají přiklonit?

V. Kain 29.3.2014 18:00

Re: Způsob obsazení Krymu je neobhajitelný.

Jak správně autor uvádí ty nepokoje nezačaly jen tak,ale byly pečlivě připravovány.Těch 5 miliard dolarů které tam vložily USA se měly zúročit,ale někde se stala chyba.Začalo to oranžovou revolucí s Jusčenkem a plynovou princeznou Timošenkovou.Juščenko zmizel a Timošenková si šla za zlodějny hačnout.Dneska je opět na výsluní.Janukovyč byl sice hrabivý prevít,ale mohli se zbavit normální cestou a ne dělat vyrvál a násilnosti.Jestli mají vést Ukrajinu ti kteří se neštítí zdvihat k pozdravu pravici tak bůh ochraňuj Ukrajinu.Jestli Máňa Timošenková vyhrožuje,že by použili atomové zbraně pokud by je měli,tak si myslím,že by měla být trvale izolována.Jestli si někdo myslí,že si bude čistit bagány o Ruskou rohožku,Tak ať to zkusí.Jestli chtějí vyvolat USA válku,tak si musí ten ušatec uvědomit,že Amerika dneska už tak daleko není.Lidé by měli těm militantním neokonům zakroutit krky a byl by klid.Ti samí se podíleli na bombardování Bělehradu.

P. Vaňura 29.3.2014 19:42

Kdyby měla Ukrajina atomové zbraně, měla by i Krym

Když se spoléhala na mezinárodní garance, měla udělat to, co říkal Vladimír Železný ve 12 hodin na TV Barrandov, zeptat se např nás, zač ty garance stojí.

Chápu, že eurohujeři nemají pana Železného rádi, ale pravda je, že deset vodíkových bomb znamená více, než garance kteréhokoliv uskupení států na zeměkouli. To museli ukrajinští politici vědět už před těmi 20 lety, ale neměli koule na to, aby nátlaku na zřeknutí se jaderných zbraní odolali.

Teď nejsou ti, kdo garantovali územni celistvost Ukrajiny ochotni skousnout ani nevýznamnou ekonomickou ztrátu. Přitom jsou povinni jít za územní celistvost Ukrajiny do války, k tomu se totiž zavázali.

B. Hamáček 29.3.2014 22:54

Re: Způsob obsazení Krymu je neobhajitelný.

Text jako vyšitý z VUMLu . Soudruh Kain se bohužel dál nedostal. Doporučuji - odstěhujte se do Ruska , Sev. Koreje , Venezuely nebo na Kubu . To je panečku ráj na zemi ! Já raději zůstanu v kapitalismu ( ne , že by se mi všechno líbilo ) .

V. Novák 29.3.2014 14:58

V 90.letech rozhodně Evropa nedoufala

v to, že se Rusko stane běžnou demokratickou zemí - Evropa tleskala jeho rozkladu, podporovala "demokrata", který nechal rozstřílet Parlament a snažila se utrhnout taky nějaký kousek z ruského bohatství - i když, pravda, po USA jen paběrkovala.

Pokud, autore, vykládáte o svobodě, demokracii a toleranci, měl byste podporovat rozhodnutí cca 3/4 obyvatelstva Krymu a naopak odsuzovat "vládu" vzniklou nedemokraticky státním převratem. Chcete-li se odvolávat na ústavnost - tak tedy v souladu s ukrajinskou ústavou nebylo ani referendum na Krymu (ale bylo v souladu s krymskou ústavou, kterou ovšem Krymu nedemokraticky minulé ukrajinské vlády upřely), ale především bylo protiústavní odvolání přímo zvoleného prezidenta, jmenování dočasného pučistického prezidenta a tedy i veškeré jeho činy - včetně jmenování pučistické vlády.

Evropa že se bojí měnění hranic silou? A kde byla ta Evropa, když NATO, resp. USA silou, zabitím cca 2500 Srbů, vybombardováním Srbska a proti i jimi schválené rezoluci RB OSN odtrhly Kosovo? Zmohla se ta Evropa na byť jen formální nesouhlas - na neuznání Kosova jako státu? Pendrek, pane autore! Většina evropských zemí - včetně, bohužel, našeho státu - nadšeně zavrtěla ocáskem a americké násilné změně hranic zatleskala.

Kdokoli, kdo neprotestoval proti Kosovu a protestuje proti Krymu, je pokrytec. Do svědomí vám sahat nebudu - sáhněte si sám...

J. Novak 29.3.2014 13:36

První, kdo zaplatí poklesem životní úrovně...

První, kdo zaplatí za Majdan drastickým snížením své beztak již mizerné životní úrovně, zhruba poloviční proti životní úrovni obyvatel současné Ruské federace, budou obyvatelé Ukrajiny. Plyn jim zdraží pro domácnosti o 50% za měsíc, bude následovat nafta, benzin, elektřina, snížení důchodů, další škrtání v sociálních dávkách a jejich rušení, výprodej zbylého státního majetku "za babku" oligarchům a západním firmám..., ještě se budou na Ukrajině divit, co všechno jim nacionalisti z Majdanu nadělí. Možná i tu občanskou válku tažením proti osmimilionové ruské menšině žijící na Ukrajině. Na někoho to další snížení životní úrovně bude třeba svést a odpoutat pozornost od sebe, že.

J. Kanioková 30.3.2014 16:08

Ano,

jestli tam něco hrozí, tak nejspíš občanská válka

Dražší plyn a vzteklý Majdan aneb Ukrajinská kocovina http://jdem.cz/baf974

M. Kosejk 29.3.2014 11:21

:)

Cynik ve mně mi říká, že Evropané jsou ochotni obětovat vše podstatné. Ale pro podstatné věci nejsou ochotni obětovat nic.

Souvisí to s rozpadem tradičních hodnot Západu, které nebyly nahrazeny žádnou novou společenskou smlouvou. Projevuje se to na chování občanů, na chování volených zástupců i na chování těch, kteří volení zástupci vybírají do funkcí.

A proto je Západ zmítán ve fantasmagorickém a populistickém chaosu - místo toho, aby měl ucelený a logický pohled na svět.

A toto fantasmagorické fungování Západu je asi jedním z důvodů, proč mnohým českým občanům normálně jebe - a jsou ochotni hájit Putinovy postupy. Kdyby totiž ti lidé, kteří idiotsky argumentují ve prospěch Putina historií a entickým složením Krymu, přemýšleli, tak by jim možná došlo, že tato argumentace bývá předzvěstí krvavého válečného konfliktu. A možná by jim také došlo, že z dlouhodobějšího hlediska absolutně není v zájmu světového společenství, aby nějakému stát prošlo svévolné nerespektování mezinárodně uznávaných hranic (o státech východní a střední Evropy to platí dvojnásobně).

Š. Hašek 30.3.2014 20:39

Re: :)

Je přeci rozdíl hájit Putinovy postupy, a nebo jen konstatovat, že nějaký politik (Putin) se chová realisticky.

Chování EU a majdanistů v Ukrajině vše nastartovalo. Bude pokračovat (viz Jugoslávie). A znovu podotýkám, že Putin bude vždy teprve druhý na tahu - ale jeho tah bude promyšlenejší než tah nějakého šaška EU, případně hajlujícího Ukrajince z Haliče, jehož otec podřezával osobně Židy. Putinovi stačí jen čekat, co okolní nedouci (EU a extrémisté uvnitř Ukrajiny) zase dodrbou. A i ten chleba a plyn jim nakonec dodá Putin.

Je to na dlouhé povídání.

M. Kosejk 30.3.2014 22:06

Re: :)

O této idiocii mluvím. Hájíte Putinovu doktrínu, že Ukrajina je nedílnou součástí kremelského impéria - a že Ukrajina nemá na výběr.  Putin prostě vyvolává protivládní demonstrace a bordel na Ukrajině - aby potom mohl přijet chránit krajany. Kreml tento model argumentace používá opakovaně - ale užiteční idioti v ČR mu to budou žrát...

A mimochodem - dnes si už myslím, že averze mnohých Čechů k ukrajinské revoluci tkví v našem národním srabáctví -  nikdy se za nic neumíme postavit a bojovat. A tak se u nás nadává na revoluci, která není česky "sametová".  Ani proti těm nacistům jsme nebojovali (až na výjimky) - a to Ukrajinci bojovali jako proti nacistům, tak stalinistům.