28.3.2024 | Svátek má Soňa


EVROPA: Co čekat od nové Evropské komise

19.9.2019

Ursula von der Leyenová představila tento týden novou Evropskou komisi, která ještě musí být jako celek schválena Evropským parlamentem.

V minulosti se jednalo o formalitu, avšak samotná von der Leyenová byla potvrzena o pouhých devět hlasů. Uvidíme, zda i Komise jako celek bude muset o svoje schválení zabojovat. Pokud však schválena bude, má na dalších pět let vystaráno.

Zatímco v české Poslanecké sněmovně je zapotřebí 101 hlasů z 200 na vyjádření nedůvěry vládě, Evropský parlament na vyslovení nedůvěry Evropské komisi potřebuje dvě třetiny odevzdaných hlasů. Tedy 501 hlasů, pokud hlasuje všech 751 europoslanců.

Jednou schválená Evropská komise tak má v podstatě neomezený klid na práci, nemusí se obávat Evropského parlamentu, jiných institucí EU, ani voličů. Volby mohou ovlivnit jedině Evropskou radu (premiéři a prezidenti) nebo Radu EU (ministři), nikdy ne Komisi.

A co na nás tedy tato nová Komise chystá? Když se podíváme na projevy von der Leyenové, je odpověď jednoznačná: stále více integrace, stále více centralizace. Evropská harmonizace daní, evropská armáda, evropskými dotacemi vybudované firmy. „More Europe,“ jak se říká v Bruselu.

Složení nové Komise nás taktéž nenechá na pochybách. Sbor o 27 lidech má hned devět funkcionářů: jednu předsedkyni, tři výkonné místopředsedy a pět dalších místopředsedů, zřejmě nevýkonných. Jedním z těchto nevýkonných místopředsedů bude i Věra Jourová z politické divize Agrofertu, která bude dohlížet na evropské hodnoty a transparentnost.

Tři výkonní místopředsedové jsou Frans Timmermans, jenž je známý mj. tím, že chtěl Polsku odebrat hlasovací práva a jenž měl na starosti „lepší regulace“, jejichž výsledkem bylo třeba GDPR. Nově bude mít na starosti „evropský zelený úděl“, tedy zakazování igelitek, brček a automobilů. Margrethe Vestagerová bude pokračovat ve své spanilé jízdě proti americkým firmám coby výkonná místopředsedkyně pro „Evropu v digitálním věku“ a komisařka pro konkurenci. Valdis Dombrovskis bude výkonný místopředseda pro „ekonomiku, která pracuje pro lidi“ a komisařem pro finanční služby. Zlí jazykové by mohli tvrdit, že zrovna evropská ekonomika pracuje spíše proti lidem.

Oficiální tituly zbylých, nevýkonných, místopředsedů taktéž stojí za to. Místopředsedkyně pro demokracii a demografii, místopředseda pro interinstitucionální vztahy a předvídavost, místopředseda pro ochranu našeho evropského způsobu života, místopředsedkyně pro hodnoty a transparentnost a místopředseda pro silnější Evropu ve světě. Tituly jsem si nevymyslel, tak skutečně znějí. Člověk si říká, že už chybí pouze místopředseda Evropské komise pro švihlou chůzi. (Po dopsání článku bylo oznámeno, že místopředseda pro ochranu našeho evropského způsobu života zní rasisticky, a bude proto přejmenován.)

Jsme zvyklí, že v Evropské komisi najdou útočiště komunističtí kádři. José Manuel Barroso byl sám mladistvým maoistou a jeho dvě komise byly komunistů plné. Jean-Claude Juncker sice sám komunista nebyl, avšak předsedal komisi, kde byli komunisté na významných postech, jako např. vysoká představitelka pro zahraniční vztahy Federica Mogheriniová nebo komisař pro ekonomické a finanční záležitosti Pierre Moscovici. Sám Juncker pak odhalil sochu Karla Marxe v Trieru, čímž hodnoty EU nezradil, ale prozradil.

Ursula von der Leyenová komunistka taktéž není, avšak v její komisi jsou minimálně čtyři komunisté. Svoji roli opakuje Maroš Šefčovič, vystudovaný v 80. letech na Státním institutu mezinárodních vztahů v Moskvě. Josep Borrell, budoucí vysoký představitel pro zahraniční vztahy EU, vstoupil v roce 1975 do Španělské socialistické dělnické strany, která se v té době ještě otevřeně hlásila k marxismu. Paolo Gentiloni bude komisařem pro ekonomiku, ten byl v 70. letech členem italské maoistické buňky Dělnické hnutí pro socialismus. Ylva Johanssonová bude komisařkou pro vnitřní záležitosti, ta byla v roce 1988 zvolena do švédského parlamentu za stranu s názvem Levicová strana – komunisté.

Josep Borrell byl navíc uznán vinným z insider tradingu a byl hlasitým zastáncem násilného potlačení separatistických tendencí v Katalánsku.

Ursula von der Leyenová je v Německu podle Spiegelu druhý nejméně oblíbený politik a jako ministryně obrany měla pod sebou armádu, jejíž většina letadel nemůže létat, žádná ponorka nemůže na moře a jejíž vojáci se zúčastnili cvičení NATO s košťaty místo zbraní. Tato nová předsedkyně Evropské komise chce vybudovat Evropskou armádu!

O problémech Věry Jourové a její mateřské strany asi není třeba se více rozepisovat. Bude ale vážně pokračovat ve stopách Franse Timmermanse a požadovat tresty pro maďarskou a polskou vládu, v rozporu se zahraniční politikou české vlády?

Phil Hogan z Irska se stane komisařem pro obchodní politiku. Znamená to, že budoucí dohoda o volném obchodu mezi EU a Velkou Británií bude v jeho gesci. Jak se nechal slyšet irský premiér Leo Varadkar, Irsko bude trvat na tom, že budoucí dohoda o volném obchodu bude v podstatě kopírovat nevýhodnou dohodu o vystoupení, kterou dojednala, avšak neprosadila, premiérka Theresa Mayová. To nevěstí nic dobrého pro vztahy EU-Británie, ani pro bezcelní import britského zboží do České republiky.

Nezbývá než věřit, že Evropská komise nakonec bude lepší, než to zatím vypadá. Avšak připravme se na další, stále více obtěžující regulace, tlak na jednotné daně, tlak na vstoupení do eurozóny, tlak na evropskou armádu, zkrátka tlak na čím dál větší eurocentralizaci.

Upravená verze článku vyšla 14. září 2019 v Mladé frontě Dnes pod názvem Snad Evropská komise nebude tak hrozná, jak vypadá

Převzato z blogu autora s jeho souhlasem.
Autor je ředitel Liberálního institutu a šéfredaktor webu Euroseptik.cz a časopisu Laissez Faire