29.3.2024 | Svátek má Taťána


Diskuse k článku

EVROPA: Čím větší hlupák, tím větší funkce

V poslední době to čím dál víc vypadá, že vzdělání je jen na obtíž. Čím míň toho víte, tím míň o sobě pochybujete. Čím míň o sobě pochybujete, tím víc jste si jistí, že máte na všechno řešení.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Tolman 20.2.2017 21:06

Jeden z Murphyho zákonů

Kdo to umí, tento dělá. Kdo to neumí, ten to učí. Kdo to neumí ani učit, ten to řídí.

M. Pivoda 20.2.2017 20:21

Je problémem slepice nebo vejce?

"Kupodivu poslední doba táhne vpřed právě politiky, kteří mají vzdělání vpravdě mizerné."

Není divu, když před touto dnešní dobou nebyla v minulosti věnována pozornost občanům (spodnímu okraji společnosti), kteří ty politiky v demokratických volbách volí.

Dvě doporučení:

1. Vzdělávejte tedy více občany demokratického státu (i spodní okraj společnosti) - a ti budou následně pro sebe volit vzdělanější politiky.

2. A za vzdělání bude třeba považovat i internetově dostupné kurzy (např. MOOC) nejen tlachy českých překabátěných Marxistů na českých ekonomických univerzitách.

J. Kraus 20.2.2017 20:15

Snad jen dodejme,

že záleží i na tom, a možná především na tom, jakými osobami se vládce obklopí a kterým naslouchá. Vládce nemusí být nejvzdělanější a nejchytřejší, ale dobrý organisátor. Je dobře, když to o sobě ví – jeho ego pak není tak velké, před světem ale nesmí ztratit tvář. Jeho prvním zájmem je ovšem prospěch vlasti, což samo už vylučuje osoby nečestné a nízké. Jeho rádcové mnohdy nejsou příliš viditelní – vzpomeňme na rakouské tajné rady nebo třeba na dnes už bezejmenného muže, který dal vynikající pověst a slávu Karlu IV. Ani dnes Merkelová nebo Obama nevládnou sami za sebe. Trump ano. Ale o tom všem bylo už dávno vše sepsáno, od Platona přes Xenofovovo O Kýrově vychování až k Machiavellimu. Jistě sem patří Konfucius, nepřímo pochopitelně Budha i Kristus. Dnes, v roce 2017, tzv. „demokracie“ začíná od nuly.

Dobrým příkladem je Adolf Hitler, který postupně odstranil dobré rádce a dopřál sluchu figurám opačného gardu. Stačí pohlédnout do tváře třeba Guderiana nebo Rommela a na druhé straně Bormanna nebo Dr.Morella. Ale Německu už tehdy nebylo pomoci. Dnes můžeme říci, že je to mrtvá země.

R. Fiala 20.2.2017 19:47

Nevím co řekl Schulz o Británii

neboť naše média to necitovala, protože to asi nebylo vůči Angličanům příliš korektní. Ale pochybuju, že to bylo stejně ostré jako někdejší výroky pí Thatcherové o Německu a Němcích - do těch se ovšem už 70 let veřejně kopat může. Možná by to ale patřilo k tomu málu s čím se dá s p Schulzem souhlasit. Jinak si nemyslím, že Němci jsou už tak zmanipulovaní a zpitomělí, aby si ho zvolili za kancléře. To však neznamená že by snad Angela M měla ve funkci pokračovat!

P. Zinga 20.2.2017 18:25

Něco pro Netzer.

Německo onemocnělo těžce na "Simplofobii", všechno zřejmé, všechno jasně poznatelné dostává reflexně razítko "Zamítnuto". Vinu na tom má agresivní strategie akademických kruhů (a "osobností", které by k nim rády patřily) sebe a nohsledy pokud možno efektivně oddělit od plebsu a zajistit svým myšlenkám známku "výjimečné hodnoty"-čím scestnější je myšlení, tím lépe. Očernění jednoduchosti odvádí pozornost a nechává jevit komplikované, částečně idiotské závěry jako smysluplné, k jejichž prosazení je samozřejmě nutné angažovat odborný personál. "To jsou přeci jednoduchá řešení"-tato věta je podlým ponížením každého ne-akademika a každého, kdo je jiného mínění. Ludger Kusenberg, září/2015

J. Vintr 20.2.2017 18:06

Formální vzdělání neznamená vůbec nic

vysokoškolský diplom může získat i úplný blbec. Většinou stačí, aby se byl schopen něco nabiflovat zpaměti (nebo se to dá zařídit i jinak). Například naše politická scéna, kde je na lidi docela dobře vidět a lze i celkem posoudit jejich inteligenci, se diplomovanými blby jen hemží. Speciálně kvalifikace lidí, kteří mají takzvané ekonomické vzdělání (a kteří Bůh ví proč, dostávají titul inženýra, který je odvozen od pojmenování lidí s praktickými technickými dovednostmi), je zcela iluzorní. Na této "vědě" není nic praktického ani vědeckého. Je to jen snůška teorií, které se obvykle na hony rozcházejí s praxí a jakýkoliv pokus řídit reálný život podle těchto teorií končí zpravidla špatně.

P. Zinga 20.2.2017 18:04

Ale, ale...

Kolik vysokých měl Leonardo da Vinci?

My nepotřebujeme "vzdělané" vůdce, my potřebujeme vůdce moudré. A moudrost není podmíněná diplomem.

V. Vaclavik 20.2.2017 17:37

Takze cim vice se vzdelame, tim vice nic nevime?

"ackoli všechny prístupy byly vedecké a velmi propracované, nakonec vedly k naprosto odlišným záverum. A nedalo se ríci, že by nekterý z prístupu byl a priori chybný; proste každý prístup mohl platit za jiných okolností, v jiné dejinné epoše ci pri jiném spolecenském klimatu. A tak se nakonec náš pohled na svet stával s rostoucím vzdeláním stále komplexnejší. A dríve jednoduché pravdy prestávaly být tak jednoduché. Snadná rešení se prestávala zdát použitelná."

To co vy hodnotite jako "vedecké a velmi propracované" a co vedlo k "naprosto odlišným záverum", tomu se rika neukotvene abstrakce (preklad neni zabehany, v originale 'floating abstractions'). To jsou vedecke teorie, ktere jsou vnitrne logicky konsistentni, ale vne tu logickou konsistentnost postradaji. Vysledkem pak jsou ty nekonsistentni a casto i protikladne vystupy tech vselijakych 'vedeckych' teorii a dnesni vedci jsou na to dokonce pysni, obratili to ve ctnost, povznesli to dokonce na kriterium, tedy meritko spravnosti teorii!! Je to postavene na hlavu a jestli tomu nekdo neveri, nevi nic o moderni akademii, anebo je jeji soucasti, nebo zastance.

Ta vnejsi konsistentnost tech plovoucich, v realite spravne neukotvenych 'vedeckych' teorii byva zakum zamlcovana a zpravidla byva prednasejicim samym tak jako tak suma fuk, jak se lidove rika. Matematici si dnes takto hraji vyslovene vedome, spravnost premis, tedy zakladu, na nichz jejich konstrukty stoji, je nezajimaji, proste si hraji 've vzduchoprazdnu', nejsou a ani nechteji byt nicim svazani, a uz vubec ne s nejakym spinavym svetem, v nemz zijeme.

V. Vaclavik 20.2.2017 17:37

Re: Takze cim vice se vzdelame, tim vice nic nevime?

V mem prvnim rocniku na universite (York v Torontu - obor fyzika) bylo treba ziskat zapocty z humanitnich predmetu a pred prijetim na skolu jsem musel projit zkouskou znalosti Anglickeho jazyka a jednomu ze zkousejicich bylo z me slohove prace zrejme, ze nejsem socialista, marxista, a i kdyz me oznamkoval kladne, rekl me prave o tom pozadavku absolvovat aspon jednu prednasku v humanitnim oboru a skodolibe dodal, ze se na me uz tesi, jak me otevre oci, ze uvidim ze veci nejsou tak jasne, jak jsem psal v tom slohu...

Ale nastesti tam byl jeste jiny mozny vyber a k tomu profesorovi zjevnemu marxistovi, jak jsem si i potvrdil pozdeji, jsem do kursu nemusel. Uz tenkrat me z meho dosavadniho vzdelani bylo jasne, ze marxismus je pomylena, neplatna veda, prese vsechnu jeji moznou vnitrni konsistentnost, protoze klicova je vzdy predevsim ta vnejsi konsistentnost, ktera to veskere plane teroretizovani s klapkami na ocich zneplatni v samem zakladu, pokud neni platna. Ale sirsi zaklady, premisy ze kterych socialisticka veda vychazi, ty nikoho nezajimaji a pokud prece ano, narazi na zed ticha, nechapani, anebo na nejaky logicky vykrut a kdyz bude dal dotirat, docka se i nenavisti.

Ekonomicka veda je na tom v zakladu stejne spatne jako humanitni obory, kdykoli se pohne za pouhe podnikove ucetnictvi 'ma dati, dal'...

P. Vaňura 20.2.2017 17:33

Pokud si přečtete Mein Kampf, žasnete, jak vedle přímo

geniálních postřehů jsou třeba na stejné stránce do nebe volající nesmysly, že přímo žasnete, jak to vůbec mohl někdo napsat. Ale u pana Schulze o žádných geniálních myšlenkách nevím zato jeho nesmysly jsou snad ještě šílenější, než představy Adolfa Hitlera!

V. Braun 20.2.2017 15:59

Co opravdu vadí paní Šichtařové

Paní Šichtařová, solidnější by bylo napsat polemiku s názory pana Schulze a ne svoji nechuť k Schulzovi skrývat za výtky na jeho vzdělání. Takto vypadáte jako pokrytec.

P. Vaňura 20.2.2017 17:36

Postavit do stejné řady výdaje na armádu s "hospodářskou

pomocí" třetímu světu, kterou rozkradou tamní mocipáni a myslet si, že tato pomoc může zajistit bezpečnost stajně tak, jako armáda, k tomu je třeba takové míry idiocie, jakou najdete snad leda v uzavřených odděleních psychiatrických nemocnic!

V. Braun 20.2.2017 17:44

Re: Postavit do stejné řady výdaje na armádu s "hospodářskou

To mluvíte o paní Šichtařové?

P. Vaňura 20.2.2017 17:53

Re: Postavit do stejné řady výdaje na armádu s "hospodářskou

Ne, o panu Schulzovi!

J. Kanioková 20.2.2017 15:21

1*****

V. Vaclavik 20.2.2017 14:17

Formalni vzdelani neni nutne v zadnem oboru

co je nutne je vzdelani, byt bez skol, bez formalne udelenych titulu, certifikatu. Vzdelani ktere stoji za neco, se da, a obvykle se ziskava vlastni mimoskolni, mimoakademickou pili, zajmem hnanym nikoli prestizi, penezni vyhlidkou, ale vuli poznat a ambici byt v necem nejlepsi, ambici objevit nove, nepoznane...

Nechal bych se klidne a i radsi rezat chirurgem bez certifikatu a skol, ale s povesti ze umi, ovsem bohuzel dnes nic takoveho neni mozne, zakony to proste nikomu neco takoveho nedovoli, souhlas dospelych osob tu nikoho nezajima, protoze nase tela nam nepatri a nase domluva s nekym v zasade neplati, ale je ohranicena, pricemz nejde o objektivne urcenou zlocinnost, ale jen zakonem tak urcenou - proste nesmime, neni nam spolecnosti dovoleno, demokratickym posveceni a zakony z toho vyplyvajicimi, nikomu dat svoleni do nas chirurgicky rezat... a to je spatne, to je zle!

Sam jsem i v te nasi tak ubohe dobe za komunistu, zazil treba vyborneho ucitele, ktery v puli skolniho roku byl stazeny, nahrazeny, protoze se vyjevilo, ze nema patricne certifikaty, titul... ten ktery ho nahradil nebyl nejak lepsi, urcite jako 'ucitel' horsi, ale mel papiry v poradku. Slo o stredni skolu a nasi ucitele museli mit profesorsky titul, coz ten pan ze stare skoly nemel, ale mel tu kvalitu stare skoly, ktera se nehlupaky ceni.

Je to jako kdyz dnes policajti na nejake urovni musi mit stredoskolske vzdelani, ale vsichni co nejsme hlupaci vime, ze to z nikoho dobreho policajta neudela, naopak nekteri dobri na to zarvou, spolecnost na nich spacha krivdu, jako na tom vybornem uciteli, ktery nebyl profesor. A nezacnete me tu kecat, ze to zaci nepoznaji, nemohou poznat.

Ohledne ekonomiky a toho, ze vetsi vzdelani znamena vetsi nejistotu ohledne nejakych pravd? Cetla, tedy studovala jste vy kdy treba Human Action od Ludwiga von Mise?

Ekonomika na te nejvyssi, nikoli podnikove ucetnicke, urovni, neni jako matematika, ci fyzika, protoze se tyka jednani subjektu volne vule! Ovsem kdybyste mela t

V. Vaclavik 20.2.2017 14:18

Re: Formalni vzdelani neni nutne v zadnem oboru

... Ovsem kdybyste mela treba o te fyzice nejake hlubsi poneti, zjistila byste, ze ani ve fyzice v posledku nic neni tak urcitelne, jiste, coz vsichni kdoz maji nejake poneti o kvantove mechanice. Slysela jste o tom Einsteinovo slavnem vyroku, ze prece Buh nehraje v kostky? Fyzika nam ale rika, ze hraje a ze ten buh je hrac, nad jakeho neni.

A. Alda 20.2.2017 14:53

Já Vás klidně rozřežu.

Umím napsat solidní souhlas, který mi podepíšete, a já Vám pak budu operovat cokoli. Nejsem chirurg a nemám na to žádný certifikát, jak požadujete. Ale zákony mi to dovolí, protože to umím napsat. Takže chcete-li něco uříznout či vyříznout, jsem tu pro Vás.

V. Vaclavik 20.2.2017 16:23

Re: Já Vás klidně rozřežu.

Nejdriv se musite postupne vypracovat a uvidi se, kam az by vam trh a svobodny vyber dovolil postoupit, jestli k opraci bypasu nebo zustanete jen u predepisovani pilulek, nebo u niceho z toho. Nic jste nepochopil.

Nikdo by vas nenutil k nikomu chodit se nechat lecit, mohl byste si vybrat mezi certifikovanym nebo necertifikovanym doktorem, chirurgem, s praxi nebo bez, v plne trznim prostredi by se to vsechno vytribilo, nekdo by mel ruputaci, nekdo by ji neziskal nikdy, ale zase by potrebni mohli aspon na nekoho financne dosahnout. A jestli si myslite, ze dnes praxe takova stejne neni, pak vam neni pomoci. Jen vykukujete ze stada prumernosti a nehodlate z nej vystoupit, jen sem tam zabucet na kazdeho mimo stado.

V. Kain 20.2.2017 15:56

Re: Formalni vzdelani neni nutne v zadnem oboru

Měli jsme tady dentisty kteří vykonávali v mnoha případech kvalitnější práci v našich ústech než promovaní stomatologové.A pokud jde o toho Schulze,tak to je skutečně velmi nebezpečný idiot.

V. Vaclavik 20.2.2017 16:29

Re: Formalni vzdelani neni nutne v zadnem oboru

Ano, vzdycky ma jit jen o to, co nekdo umi, diplom nebo nejaky titul, ci certifikat by nemel byt podminkou. A volne trzni prostredi by dovolilo praktikovat vsem, jak tem nejakou komorou, nebo cim schvalenych, tak tem mimo ni. A nechal bych na lidech, ke komu pujdou.

P. Vaňura 20.2.2017 17:47

A co třeba řízení autobusu řidičem, který nemá žádné

"papíry?" Za mých mladých let mohl řidič jít skládat zkoušky na řidiče autobusu teprve tehdy, pokud měl "odježděny" dva roky praxe jako profesionální řidič náklaďáku. Dnes to už prý tak není, nevím.

J. Schwarz 20.2.2017 18:42

Re: Formalni vzdelani neni nutne v zadnem oboru

Nevím jak to bylo s učiteli, ale ve fabrikách bylo běžné že člověk bez ůformálního vzdělání" zastával určitou pozici, zastával ji dobře, nikdo si na jeho práci nestěžoval - ale v přidávání platu narazil na strop protože neměl "vysokou". Přitom stačilo aby nějakou, s jeho prací naprosto nesouvisející školu měl / například učitelskou aprobaci čeština dějepis / a klidně mohl stoupat po žebříčku technických tříd T10, 11,12. Bez papíru se zasekl na T9 i kdyby makal jako Stachanov. To samozřejmě neplatilo pro stranické kádry, ale i ty si musely školu "večerně" formálně dodělat.

T. Kočí 20.2.2017 14:04

Již v dobách dělnických kádrů platilo

Nezatížen zbytečným vzděláním mohl rychle rozhodovat.

L. David 20.2.2017 14:03

A jaké že vzdělání a skutečné zkušenosti má Bohouš Slabotka,

který dokázal prodat OKD i s byty za desetinu skutečné ceny nějakému Bakalovi?

A pokud jde o Schulze? Ten vzteklý skřet nebude ničím jiným, než typickým představitelem bezradných, ale zato nepostradatelných superkorektních Němců - Bruselanů - Evropanů !

A. Alda 20.2.2017 13:30

Schulz nemá ani ten výuční list.

A M. Jakeš maturoval v roce 1944, kdy maturitu mělo cca 12 % obyvatelstva, takže se opravdu nerozdávala. A maturoval s vyznamenáním.

Jakešova maturita měla větší váhu než dnešní magisterský titul.

V. Vaclavik 20.2.2017 14:22

Re: Schulz nemá ani ten výuční list.

Jestli je to tak, tak to je teda pr....

Dobre vypichnute, gratuluji!

F. Matousek 20.2.2017 11:31

kdyz ten Schulz

ohlásil prestup z EU do nemecké politiky, objevilo se v mediích ze je to: " nestestí pro EU a stestí pro Nemecko ".

Je to ale presne obrácene:

" stestí pro EU a nestestí pro Nemceko ".

Vsak hin sa ukáze !

Z. Švrček 20.2.2017 11:04

Nu ani my nezaostáváme

Jednoho pomatence střídá jiný a nemusí to být jen nevzdělanci. Vzdělání člověka před ztrátou zdravého rozumu neochrání, spíš naopak.

J. Lepka 20.2.2017 10:39

Bohužel, dosažené vzdělání neformuje morální kvality.

Příkladů, i na naší politické scéně, je k vidění stále dost a dost. A kupodivu jejich elektorátu to nějak nevadí.