1.12.2023 | Svátek má Iva


EVROPA: Chudinka přefintěná a přešlechtěná

31.5.2019

Jeden by si mohl myslet, že tyto eurovolby byly nějakou zlomovou záležitostí, nějakým přelomem, který způsobí, že už EU nebude nikdy stejná, jako byla dřív. No to ona nebude, ale ne díky těmto volbám. Ty jen lehce naznačily, že v jednotlivých členských zemích se tu více, tu méně projevuje nespokojenost s tím, kam bruselské elity EU vedou. Ale jen naznačily, tam s větší intenzitou (třeba Itálie, Maďarsko, Francie nebo Polsko), jinde s menší či téměř vůbec (Finsko např.).

Kdo ale jen trochu pozorně sledoval poslední dva, tři měsíce troubení bruselských elit do éteru, jak v těchto volbách jde o osud a další směrování EU, která stojí před katastrofou vpádu populistů, tak viděl, že ti holomci měli strach a ten, jak známo, má veliké oči. Největším trdlem v tomto směru je komický Donald „Kaczka“ Tusk, kašubský to alarmista, který ve svém vyjádření o možném Armagedonu v první den voleb byl bledý jako stěna a rozcuchaný jako nepovedený dikobraz. Je to takto: klidně velicí kluci a holky z unijních struktur, povolte svěrače a zpátky do klidu, ke stolům a do nafintěných kuloárů. Nestalo se nic, co by vás mělo vyvést z bohorovného klidu, a také vás už nevyvede. Že dvě velké, dokonale zapouzdřené koalice už si samy nevystačí? Můj Bože, to je toho, přidá se třetí, radostně zeleně liberální, a pojede se dále močálem černým kol bílých skal.

Ale přece jen je všechno jinak, jen to tak nějak nikoho nepovalí za záda: Evropský parlament se z radostného pařeniště leckdy i pitomostí změní v místo veselého tartasu, slovních půtek a sem tam i urážek. A možná konečně padne i facka na sále, což by leckomu i slušelo již i v dobách minulých. V tom to bude jiné a uvidíme už při rozebírání funkcí, tvorbě Evropské komise a jednání o rozpočtu, jak to bude probíhat. Prostě tam bude víc veselo, ubylo kývačů a přibylo kritických potížistů. To, ale také nic více se nestalo. Takže čípek na klídek, legrace přibude. Ale možná ani to ne - v tom chlívku je dobrým zvykem (asi jako v Bundestagu), že když tam někdo vystoupí kriticky a nedej Bože má i pravdu, tak se ti správní Evropané zvednou a vypadnou si dát drink. Přece nebudou poslouchat někoho, kdo si je dovoluje kritizovat. Hlavně si v pátek odpíchnout, vykasírovat 265 eur náhrady za účast na plenárce, ačkoli ve skutečnosti budou již na cestě domu. To se naučí hodně rychle i ti noví. A navíc teď v prvním plánu půjde o rozdělení funkcí ve vedení ER a ve výborech. Peníze jsou peníze, to dá rozum.

Od našich zástupců ať již z ANO, ODS či jiných partají již nyní s ohledem na minulé období víme, že můžeme čekat jen slovní předvádění doma, ale v Bruseli jen radostné slyšení na povel „do řady!“ jako dosud. Piráti, což jsou ničivé viry, které se lidstvu vymkly z rukou, vlezou do zadnice jiným podobným exotům ze zeleno-liberálního roje a to by v tom byl čert, aby tu EU svými nápady neotrávili lidem vůkol. Znárodňování bude jen takový nádavek, protože nám zakážou i dýchat. Uhlíkovou stopu budou smět nechávat jen oni přesunem z Brusele do Štrasburku a zakážou nám nakonec i dloubat se v nose. Na SPD si musíme počkat, jsou tam noví. Ale pánové Niedermayer a Pospíšil spolu se zavedeným euromilcem s. Polčákem tam jistojistě budou radostně dál budovat lepší liberální zítřky. Pokud jde o zelené a bytostné liberály, slavnostně prohlašuji, že ti jsou pravými populisty hodni toho jména. Jsou to jako včelky pilní ničitelé většin ve jménu menšin, kterým přičinlivě lezou do zadnic. Na tom se nic nezmění, jinak to nedovedou. Jsem zvědav, koho upytlíkují do postu šéfa EK namísto odporného cynika a trapného kořaly J.-C. Junckera, lucemburského to dárečku nám všem.

Uvidíme, jak se Andrej Babiš, věrozvěst většího podílu Evropské rady na bruselskou politiku, a jiní, kteří o tom mluví, v reálu předvedou. Vidím to černě, tváří v tvář při jednání gatě půjdou dolů a stane se kulové. Přece si nezkazí jídlo. Příjemná překvapení jsou nečekaná, ale žádoucí.

A tak jediné, co bude fungovat a už i leckde funguje, bude postupná vzpoura jednotlivých států a jejich parlamentů a vlád doma proti tlaku Brusele v jednotlivých záležitostech. Prostě jednou to a jindy ono pod tlakem domácích lidí odmítnou. EK do nich půjde žalobou a tyto státy, žaloba nežaloba, si budou stát na svém. A to je ten sešup, o kterém mluvím, to je to rozdrolení, které již nastalo a bude pokračovat, protože kluci a holky z Brusele necouvnou, neustoupí. Kdo v to doufá (a patřil jsem chvilku po brexitu mezi tyto naivní pitomečky), pitomcem byl, je a zůstane. EU je odsouzena k zániku, není třeba ji opouštět, opustí nás ona sama, chudinka přefintěná a přešlechtěná.

Pro všechny truchlící pozůstalé jeden drobný vtip:

Ptá se učitel žačky sedmé třídy:
„Pokorná, znáš Ludolfovo číslo?“
„Znám, pane učiteli, jen nikdá nevím, jak jsou při něm nohy.“

A takhle my tady žijeme