23.4.2024 | Svátek má Vojtěch


Diskuse k článku

EVROPA: Chaotická unie

Británie odchází z Unie a představitelé kontinentální Evropy nezvládají své emoce a nechávají se strhnout pocitem ukřivděnosti („ti Britové nám to kazí“), pokušením odvety („my jim ukážeme“), vědomím povinnosti exemplárně potrestat („vždyť Unie je tak dokonalá“), aby už nikoho nikdy nenapadlo odcházet.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
J. Kanioková 17.9.2017 21:19

.......

Důvodem, proč Německo udělá Cokoliv, aby zastavilo tvrdý Brexit http://www.express.co.uk/news/world/853365/Brexit-news-Germany-stop-hard-brexit-economy-european-union?utm_source=CRM&utm_medium=Email&utm_content=Germany_stop_hard_Brexit&utm_campaign=DailyNews_Express

J. Kanioková 17.9.2017 21:21

Odkaz zkráceně

http://jdem.cz/de5qj4

J. Jurax 17.9.2017 13:02

Ano

Ale co taky čekat od rudozelených bruselských euroblbečků?

R. Morava 17.9.2017 14:23

Re: Ano

Měli bychom očekávat a vyžadovat demisi Junkerse a naprostou změnu pravidel fungování EU.

Tedy jednoznačně nahrazení Lisabonské smlouvy dohodou demokratickou a funkční.

M. Prokop 17.9.2017 15:25

Re: Ano

A kdo to zorganizuje: Bruselní úřednictvo? Velké státy, kterým daný stav vyhovuje?

M. Malovec 17.9.2017 9:44

Nrbo se, pane Payne,

vyprdnout na EK a vyjednat dohody vlastní ve vlastním zájmu.

J. Jurax 17.9.2017 13:04

Re: Nrbo se, pane Payne,

Míníte ČR? Pakliže ano, pak doufám, že tohle podřízená gubernie podle všelikých euroregulí a lisabonské smlouvy vůbec smí ...

P. Portwyn 16.9.2017 15:30

Dělá si autor legraci?

"Evropská unie chce Británii potrestat. Není jasné za co."

Dobrý vtip. Samozřejmě že je úplně jasné, za co.

Za to, že někdo (zde Británie) si dovolil zpochybnit myšlenku, že patřit do "co nejtěsnější EU" je snem a touhou všech občanů i všech států světa, samozřejmě až na politováníhodné výjimky těch nejhorších kreatur nebo naprostých šílenců.

Tuto myšlenku dotyční vyjadřují verbálně a mnozí jí jistě i věří. Prostě fanatici.

A žádný fanatik nebude tolerovat, když mu někdo rozšlape ideologické bábovičky.

P. Portwyn 16.9.2017 15:41

Vzpomínka veterána

Kdysi, ještě na původním Psu, kde se psalo pod přezdívkami, proběhly památné diskuzní bitvy ohledně referenda o vstupu do EU.

Jednou z nejpozoruhodnějších myšlenek skalních přívrženců EU bylo to, že vstup je jakousi naší povinností. Že bychom případným odmítnutím vstupu zklamali, zradili, odmítli završení českých dějin, které znamená ukončení naší trudné a ostudné národní existence a počátek věčné politicko-ekonomicko-kulturní nirvány.

Ten, kdo měl jakékoli námitky, byl okamžitě prohlášen za komunistu či nacistu, v lepším případě za duševně chorého. Někým, kdo nechápe Dějinnou Nutnost, je brzdou Pokroku a kazí Velké Dílo. Tím byla z pohledu eurofederalistů de facto zrušena diskuze: nesouhlas byl činem nikoli politickým, ale kriminálním nebo medicínským. Vstup do EU byl mimo politiku.

Zdá se mi, že postoj eurofanatiků k brexitu je totožný. Nepokládají jej za otázku politickou, ale za narušení základního obrazu světa, který mají. To jim přináší mimořádný stres. Stávají se nebezpečnými.

R. Brzák 17.9.2017 1:00

Re: Vzpomínka veterána

Ten mimořádný stres vyplývá z jejich strachu - neb velká moc velké EU je pro ně spasitelem (před chybami národního státu, před čecháčkovstvím, před tupostí prostého voliče, tak málo zcestovalého...až nakonec i před vlastními chybami či neschopnostmi). A brexit (či různí euroskeptici) tuto spasitelskou schopnost EUnie zpochybňuje... A pod vlivem strachu útočíme, nebo utíkáme...proto můžeme být i nebezpečnější než obvykle...

Východiskem ale není s eurohujery bojovat - nýbrž jim vysvětlit, že se nemají od oponentů čeho obávat, neboť už jen tím, že jejich oponenti chtějí diskutovat, znamená, že jsou většími demokraty (protože jim záleží na domluvě se svými eurohujerskými sousedy), než v posledku sami eurohujeři, pro které mnohé věci "nemají alternativu"...

P. Portwyn 17.9.2017 7:24

Re: Vzpomínka veterána

Ano, vysvětlit jim to je nutné, ale bohužel to nezabere. Tohle je pro ně mimo racionální diskuzi. Pokud něco "nemá alternativu", tak o tom diskutovat nebudete... Vysvětlení spíš zabere na ty, kteří nejsou vyhranění.

Václav Havel tuším v "Moci bezmocných" napsal, že za komunistů byla politika vlastně zrušena, protože socialismus tehdy "neměl alternativu". Havel tehdy ještě dokázal jasně myslet; pokud něco nemá alternativu, není to otázka demokracie či politiky. Je to hluboká náboženská víra.

Ve věci členství v EU nejsou lidé s vírou "nemá alternativu" většími či menšími demokraty, než euroskeptici; oni v této věci nejsou demokraty vůbec.

F. Kusák 16.9.2017 15:29

To, že se Británie rozhodla vystoupit z EU

je jen a jen její věcí. My Češi můžeme jen litovat, že se tím porušila rovnováha sil v EU. Jsou k smíchu lidé, kteří si myslí, že to Británii nějak vážně poškodí. Jsou snad státy jako Island nebo Norsko na tom nějak špatně. Pokud se obě strany rozumně dohodnou, pak se nestane vůbec nic. Jen bych nerad, abychom propadli nějaké iluzi, že jsme na tom podobně jako Británie. Pro nás by důsledky byly katastrofální. Proč, protože 80 % ekonomiky je v zahraničních rukou, a to přímo nebo nepřímo. Kdo propadá iluzi o samostatnosti Česka patří do Bohnic. To samé platí o naší tzv. měnové nezávislosti. A tak odpovědět, jestli je výhodnější mít nebo nemít euro je velmi komplikované. Došel jsem k závěru, že pro Němce je asi ekonomicky zajímavější, aby Česko mělo vlastní měnu a oni pak ovlivňovali jen kurz. Kdo s nimi někdy obchodoval, ví, o čem mluvím.

J. Kanioková 16.9.2017 18:50

Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

Vlastní měna je jedním ze základů suverenity státu..!

J. Kratochvíl 16.9.2017 19:35

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

Vlastní měna je v současnosti nástrojem k okrádání vlastních občanů !!! Nechci žít v takto "suverením" státě. Vám to pochopitelně nevadí.

J. Kohoutek 16.9.2017 19:52

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

Tedy jděte.

M. Prokop 16.9.2017 21:08

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

A vám je co ukrást? Něco, co jste ukradl?

F. Kusák 16.9.2017 20:27

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

Je mně líto paní Kanioková, ale to, co tvrdíte, můžete nalézt tak v učebnicích, bohužel realita je úplně jiná. Nejen že Vám silnější hráč určuje měnu, v které budete s ním obchodovat, ale také banka, která obchod financuje, u nás většinou zahraniční, Vám určí další platební podmínky. Nemusíte souhlasit, ale pak třeba nemáte komu zboží prodat. O firmách, které operují na našem území a jsou v zahraničních rukou, ani nemluvím, tam je vše v režii vlastníka. A svým způsobem je naše měna také zbožím a kurz je pak její cena. I ČNB se musí ve vztahu k zahraničí chovat obdobně. Koneckonců jste to viděla, jakým způsobem a jak dlouho intervenovala v neprospěch naší měny. Kdo z toho nejvíce profitoval? Samozřejmě, že zahraniční majitel, ale Češi měli práci.Teď se situace poněkud mění a klesá průmyslová výroba, a to cca o 10 % v červenci. To je docela dost. Doufejme, že to není trvalý trend

M. Prokop 16.9.2017 21:09

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

ČNB má zahraničního majitele?

F. Kusák 17.9.2017 12:21

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

Asi jste nepochopil, co říkám. ČNB samozřejmě nemá zahraničního majitele, je to státní banka a měla by být, tedy teoreticky, nezávislá. Jenže i ona se v tržním prostředí musí chovat tržně, a navíc podléhá různým politickým tlakům. Jejím faktickým šéfem je ECB, která má být také "nezávislá". Jste přesvědčen, že tomu tak skutečně je?

Musím se opravdu smát některým naivkům, kteří nemají absolutně představu, jak to chodí. Nerad bych Vás do této skupiny zahrnoval.

M. Prokop 17.9.2017 21:04

Re: Co platí o naší tzv. měnové nezávislosti. ?

Jak bylo vidět z intervence, ČNB se nemusí chovat tržně.

ECB zatím faktickým šéfem ČNB není, tedy té ČNB, jejíž radu a guvernéra jmenoval Klaus. Zeman to asi změní.

M. Šejna 16.9.2017 13:47

Chaotická unie?

Zatím je chaotická spíš Británie. Referendum o vystoupení se konalo v červnu 2016. Teprve na jaře 2017 ale oznámila Británie oficiálně, že hodlá z EU vystoupit. Třičtvrtě roku Britům trvalo, než oznámili se opravdu hodlají vystoupit. Následovaly Britské parlamentní volby, kde vládní konzervativci ztratili své pozice, takže opět se jednání o vystoupení na čas pozastavilo. Ale zase jen díky Britům, protože EU naopak na Brity tlačí, aby jednání byla dokončena co nejdříve.

A pokud se Britové staví k jednání ve stylu, že oni si budou klást podmínky, koho z EU pustí na své území, tzatímco pro Britz žijicí v EU požadují Britové stejné výhody, jaké mají teď, pak se asi Londýn s Bruselem jen tak nedohodnou.

P. Portwyn 16.9.2017 15:45

Re: Chaotická unie?

Mirku, zdravím.

Víte stejně dobře jako já, proč se s prohlášením nespěchalo. Británie tím zkusila získat čas na vyjednávání v bláhové naději, že EU přistoupí k věci konstruktivně. Když bylo jasné, že špičky EU to berou iracionálně, ideologicky, bylo vyhlášením spuštěno dvouleté období, které je pevně dané.

Šance dohodnout se po dobrém byla promarněna.

J. Kanioková 16.9.2017 18:51

:))))))))

V. Klepetko 16.9.2017 13:33

"Měli bychom požadovat",

"aby Evropská komise změnila taktiku".

To ano.

Myslím si ale, že členství v EU nám nebrání usilovat o členství také v nějaké jiné mezinátorní organizaci. Takže bychom možná především měli zahájit jednání o našem vstupu do Commonwealthu, a na okraj těchto jednání chystat předem Česko - Britskou obchodní smlouvu. To pro případ, že by jednání EU/GB nedopadla dohodou!

M. Šejna 16.9.2017 13:52

ach ta naivita

Pan Klepertko se naivně domnívá, že když Britové odmítnou euro-unijní požadavky, tak naše požadavky ochotně příjmou. Opravdu dojemná představa.

:-D

Britové si kladou požadavky na EU, na které EU nehodlá přistoupit. Pokud Česko tzhle Britské požadavky splní, pak se s námi určitě Britové dohodnou. Napřiklad v tom, že Češi nebudou smět v Británii pracovat a žít, zatímco Britové v Česku ano. Tomu ale neříkám dohoda. To by bylo české lezení Britům do řiti.

V. Klepetko 16.9.2017 14:30

Ach?

Pane Šejno, diskutujete zde se mnou, nebo se jen snažíte poukázat na "naivitu pana Klepetka"? Ten druhý přístup by tak trochu kopíroval strategii Bruselu vůči Britům :-))))))

Hovořil jsem o naší obchodni dohodě s Británii. Dohodě o volném obchodu. Ta sama o sobě s podmínkami práce občanů GB u nás (a obráceně) nijak nesouvisí! Britové se nyní intenzivně snaží vyjednat se světem několik dvoustranných obchodních dohod. Když začneme jednat ihned, budeme mít výhodu!

Dále jsem řekl, že by bylo dobré zahájit jednání o našem členství v Commonwealthu. Právě v rámci těchto přístupových jednání bychom mohli nějak vyjednat ten volnější pohyb osob. Máme co nabídnout: Lithium, nebo třeba umístění britského radaru proti Německu :-))). To byla nadsázka, pochopitelně. Mimochodem, jak funguje pohyb osob uvnitř Commonwealthu?

S. Netzer 16.9.2017 15:46

Re: Ach?

Zajímalo by mě, čím byste tu žádost o členství v Commonwealthu zdůvodnil.

V. Klepetko 16.9.2017 16:07

Re: Ach?

To je dobrá otázka.Zdůvodnit by se to jistě dalo, budu o tom dnes přemýšlet :-)).

Teď v rychlosti mám jen jeden nápad - významný český hrabě, pan Hugo Mensdorff-Pouilly (73), majitel zámku a hradu v Boskovicích, je příbuzný současné anglické královny Alžběty. Prapradědeček tohoto muže si totiž vzal sestru matky královny Victorie.

Byl by to dobrý Generální Guvernér! :-))

Mohla by u nás být i nějaká ta britská vojenská základna, třeba jako ta na Falklandských ostrovech:-) Nebo bychom mohli sjednat s Brity nějaké kvóty na redislokaci do ČR nadbytečných Poláků:-))) Pracovních míst máme dost.

S. Netzer 16.9.2017 16:18

Re: Ach?

Domorodec jako guvernér? To se mi moc nezdá.

Princ Michael of Kent má manželku, která se narodila v Karlových Varech.

V. Klepetko 16.9.2017 16:42

Princ Michael of Kent?

To nezní špatně :-)