Středa 26. března 2025, svátek má Emanuel
  • Premium

    Získejte všechny články
    jen za 89 Kč/měsíc

  • schránka
  • Přihlásit Můj účet

První český ryze internetový deník. Založeno 23. dubna 1996

EVROPA: Cesta k eurosocialismu

diskuse (2)
aneb Regulace ratingových agentur

Evropští politici jako Angela Merklová nebo Nikolas Sarkozy se snaží prosadit regulaci ratingových agentur. Důvod je ten, že tyto agentury snížily rating Řecka o tři stupně ještě před tím, než Evropská komise stihla prosadit záchranný program řecké fiskální krize. Podle Evropské komise tímto ratingové agentury rozšířily neopodstatněnou paniku. Podle mého názoru ale regulace ratingových agentur podněcuje paniku větší.

Nejvýznamnější ratingové agentury jako Standard & Poor’s, Moody‘s Investors Service a Fitch Ratings jsou ve své podstatě důsledkem finančních krizí. Jejich úkolem je investory informovat o rizikovosti aktiv tak, aby investoři předešli nepředpokládaným výkyvům v tržních hodnotách svých portfolií. Ratingové agentury takto řeší problém asymetrických informací, který ve vztahu dlužník - věřitel bývá relativně velký. Na jedné straně ratingové agentury nezávisle hodnotí rizikovost finančních instrumentů vydávaných soukromými emitenty a na druhé straně nezávisle hodnotí rizikovost finančních instrumentů vydávaných vládami.

Někteří kritici viní ratingové agentury z toho, že záměrně využívají svého vlivu tak, že nadhodnocují kvalitu „toxických“ aktiv proto, aby soukromí emitenti, např. banky, byly schopny prodat aktiva, u kterých je předem známo, že nejsou splatná anebo jsou vysoce nadhodnocená. Vezmeme-li v úvahu ale důvod vzniku ratingových agentur a jejich důraz na důvěryhodnost, kterou signalizují svou dlouholetou existencí, a vezmeme-li v úvahu také to, že ratingové agentury nejsou vládními monopoly, ale soukromými společnostmi, které si navíc mezi sebou konkurují, nabízí se otázka: Mohly by mít ratingové agentury takový vliv, kdyby nebyly důvěryhodné?

Evropští politici se tedy snaží prosadit regulaci, jinými slovy kontrolu nezávislých ratingových agentur. Důvod je nasnadě, jejich hodnocení rizikovosti dluhopisů vydávaných evropskými vládami je odlišné. Jednoduše řečeno, politici nevidí tak velké riziko spojené s držbou dluhopisů evropských vlád jako ratingové agentury. V tomto ohledu se evropští politici chovají jako manažeři korporací, které dluhopisy vydávají. Hodnocení manažerů je oproti hodnocení nezávislých agentur vždycky pozitivnější. Ovšem problém je, že v případě korporací nemají manažeři rozhodující slovo. Rozhodující slovo mají akcionáři. Analogicky s evropskými politiky mají rozhodující slovo voliči. Proto jakmile nezávislé ratingové agentury sníží rating evropských vlád, signalizují tak voliči: Pozor, management tvojí korporace není tak schopný, jak se zdálo, zřejmě špatně hospodaří.

Tím, že ratingové agentury nezávisle hodnotí rizikovost finančních instrumentů vydávaných vládami, neřeší pouze problém asymetrické informace mezi emitentem a investorem, ale řeší také problém asymetrické informace mezi manažerem a akcionářem, nebo analogicky mezi politikem a voličem. Chovají se tak vlastně jako nezávislá média, která řeší problém asymetrické informace mezi politikem a voličem úplně stejně. Podle mého názoru se proto regulace, nebo lépe řečeno kontrola ratingových agentur ve „veřejném“ zájmu, rovná cenzuře. Proto je snaha evropských politiků o regulaci ratingových agentur varujícím signálem o tom, že jejich chování v zájmu evropského voliče není a že jiná cesta než zbavení evropského voliče práva na nezávislé hodnocení kvality vlastního politického managementu už vlastně nezbývá. A toto zjištění je jistě důvodem k panice.

Centrum pro studium konkurence, Lliberální institut

Aston Ondřej Neff
26. 3. 2025

„Bratři v triku‟ byli tři pruhovaní panáčci.

Jan Bartoň
26. 3. 2025

Nejde jenom o program a cíle.

Petr Karásek
26. 3. 2025

Globalizace dosáhla vrcholu a dojde k „rozparcelovávání“ světa.

Petr Bařinka
26. 3. 2025

Zimní, nebo letní čas – který z nich je přirozený? A kde vlastně?

Starý vlk
26. 3. 2025

V pátek jsem musel utéct ze zahrádky dovnitř domu, do chládku.

Aston Ondřej Neff
24. 3. 2025

Kdyby Češi přešli na islám, z Babiše by se stal muftí.

Aston Ondřej Neff
25. 3. 2025

Slábne důvěra v pevnost závazků v rámci NATO.

Ai GROK
24. 3. 2025

Ptáme se AI GROK3, co se stane, když odmítneme emisní povolenky na benzín a plyn

Robert Troška
25. 3. 2025

Za posledních deset let vyrostla rychlostní omezení jak houby po dešti

Drieu Godefridi
25. 3. 2025

Trump má ambice pro uspořádání nové Jaltské konference.

Zbyněk Petráček
26. 3. 2025

V lednu vláda schválila Koncepci přípravy občanů k obraně státu. Ta koncepce sice neoživuje brannou...

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Jižní Korea evakuovala stovky obyvatel z jihovýchodu země, který kvůli silnému větru také...

Jiří Čihák
25. 3. 2025

Nic víc než splněná povinnost. Čeští fotbalisté porazili v kvalifikaci o mistrovství světa...

Lidovky.cz, ČTK
25. 3. 2025

Mimořádná veterinární opatření, která vstoupila v platnost kvůli nárustu slintavky a kulhavky v...

ČTK, Lidovky.cz
25. 3. 2025

Spojené státy v úterý oznámily, že uzavřely dvě samostatné dohody s Ukrajinou a Ruskem o dílčím...

Vyhledávání

TIRÁŽ NEVIDITELNÉHO PSA

Toto je DENÍK. Do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy. Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston). Příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce.

ondrejneff@gmail.com

Rubriku Zvířetník vede Lika.

zviretnik.lika@gmail.com

HYENA

Tradiční verze Neviditelného psa. Sestává ze sekce Stručně a z článků Ondřeje Neffa - Politický cirkus a Jak život jde. Vychází od pondělka do pátku.

https://www.hyena.cz