24.1.2021 | Svátek má Milena


EVROPA: Český člunek v evropském proudu

26.3.2012

Nejvíce německých námořníků pochází tradičně z Bavorska. Dálka zřejmě svědčí romantickým představám o moři. Nedivím se proto, že mořská symbolika je oblíbená i v Čechách a současná diskuse o evropském sjednocení a českých zájmech místy připomíná lodní deník. Nejčastěji je řeč o "hlavním proudu evropské integrace", kterého se prý máme za každou cenu držet.

Metafora je užitečný výrazový prostředek, protože zvyšuje srozumitelnost. Nepřesná metafora však zavání manipulací. "Hlavní proud" je příkladem obrazného vyjádření, které sugeruje neexistující stav. Zřejmě má symbolizovat jednotnou vůli a nezpochybnitelný směr; "hlavní" má být asi totéž co "správný".

Když tuto zkreslující metaforu necháme projít, tak na ni plynule naváží další nepřesnosti. Od "hlavního proudu" je jen krůček ke společné evropské lodi a stát, který by se chtěl od jejího kursu trochu odchýlit, je okřiknut jako příliš malý český člunek, který se chová, jako by nevěděl, kde je jeho místo.

Chceme-li již hovořit o Evropě nautickým slovníkem, tak by byl asi přesnější následující popis: Namísto evropské mateřské lodi a vzpurné české kocábky křižuje flotila, v níž najdete jak napůl potopené dřevěné šalupy, tak i kontejnerové lodi páté generace. Některé z lodí drží kurs, jiné nelogicky kličkují a mnohé jedou poloviční rychlostí.

Na špici je německo-francouzský katamaran, nouzově a přesto natrvalo sletovaný společnou nedůvěrou vůči mocenským ambicím toho druhého. Kancléřka a prezident sice denně přepisují námořní mapu, ale pozorný Marťan by si mohl všimnout, že konvoj směřuje k Bermudskému trojúhelníku.

Na všech lodích přibývá reptajících pasažérů, kteří mají dojem, že je vezou do končin, které oni vůbec navštívit nechtějí. Na holandské a finské lodi se již ke kormidlu prodírají důstojníci, kteří mají proti kursu konvoje zásadní výhrady. Ve vodách, v nichž evropská flotila křižuje, se sice nevyskytují žádné mořské panny, ale zato prý byl viděn Jack Sparrow napěchovaný v korektním obleku investičního bankéře. Ale to je již metafora, která svým významen "hlavní proud" o dost přesahuje.

Psáno pro Reflex

Převzato z blogu autora s jeho svolením

Autor je nezávislý poradce pro strategické otázky, HamburkAkční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.