16.7.2020 | Svátek má Luboš


EVROPA: Budíček pro sociální demokracii

15.6.2019

Vítězství socialistů v parlamentních volbách, které se konaly v Dánsku minulý týden, bylo velkým překvapením. Jak a proč k němu došlo?

Řečeno bez kudrlinek na rovinu, dánská sociální demokracie dělala přesně totéž, co před ní dělaly tamní Lidová strana a Nová pravicová strana, aby získaly voliče: zaujala jasný postoj proti imigraci a islamizaci a postavila se na obranu národních zájmů a národních hodnot. Imigraci označila za hrozbu systému sociálního zabezpečení a islám za hrozbu rovnosti mezi ženami a muži

Navzdory obvyklému předpokladu, že xenofobní a protimuslimské postoje neprospívají úspěchu u uren, dánské volby ukázaly, že tomu může být naopak. Důvodem je skutečnost, že vnímání bytostných problémů dánské společnosti, jako ostatně v řadě dalších evropských zemí, se během posledního desetiletí od základu změnilo. Politický diskurs se dnes soustřeďuje jednak na otázky imigrace, integrace a bezpečnosti, jednak na národní, kulturní a náboženskou identitu

Výzvou doby je střet dvou protilehlých sil, které budou formovat budoucnost. Na jedné straně pociťujeme úbytek milionů pracovních příležitostí vlivem robotizace a nástupu umělé inteligence. Na druhé straně máme přijmout ještě větší počet afrických imigrantů jako pracovní posilu. Kdo jiný by se měl postavit do čela snahám o řešení tohoto klíčového rozporu současnosti, když ne sociální demokracie?

„Vím, že mnoho Dánů si dělá starosti o budoucnost,“ prohlásila předsedkyně socialistů Mette Frederikse, která se v jednačtyřiceti letech zřejmě stane nejmladší dánskou premiérkou. “Starosti o práci, o otevřené hranice. O to, zda se nám podaří najít rovnováhu v přistěhovalecké politice.“

Mette Frederikse dodala, že se pokusí sestavit vládní koalici s menšími stranami. „ Budu hledat podporu na klíčové otázky, jako je imigrace, od pravice,“ slíbila, „a na jiné problémy. jako je sociální politika. od levice.“

Dánským socialistům přechod k jiné rétorice umožnil nejen vybřednout z marasmu, ale také dostat se opět k řízení státu. Nejde o oportunistické převlékání kabátu, nýbrž o zásadní programovou změnu. Dánská socialistická strana se vrací ke kořenům.

To je přelomová událost. Pro všechny sociálně demokratické strany v Evropě, které v posledních letech prohrávaly za druhými, by to měl být budíček. Když se neprobudí, zaspí historickou příležitost ke svému vzkříšení.

Psáno pro televizi PrimaAkční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!


 Neviditelný pes
Toto je DENÍK: do sítě jde obvykle nejpozději do 8.00 hod. aktuálního dne. Pokud zaspím, opiji se, zešílím nebo se zastřelím, patřičně na to upozorním - neboť jen v takovém případě vyjde Pes jindy, eventuálně nikdy.
Šéfredaktor Ondřej Neff (nickname Aston), příspěvky laskavě posílejte na adresu redakce Jiřímu Wagnerovi, redaktorovi NP (nickname JAG). Rubriku Zvířetník vede Lika.