19.4.2024 | Svátek má Rostislav


Diskuse k článku

EVROPA: Britské referendum

Máme za sebou rozhodnutí Britů o ukončení členství v EU. Můj první pocit je trochu škodolibý vůči Hospodářským novinám, které v pátečním vydání na titulní straně oznámily na základě odhadů a kurzů sázkových kanceláří přesně opačný výsledek. Přání jako otec „informace“ není pro seriózní deník příliš dobrá strategie.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Zobrazit příspěvky: Všechny podle vláken Všechny podle času
M. Polák 30.6.2016 19:29

Motor změn

Pane Václavíku, o "motoru změn" představu mám. Není to onen rozum nebo myšlení, to by nestačilo. V textu jsem to napsal, ale asi se to špatně dešifruje. Jsou to miliardy interakcí prvků systému. Prvkem systému kterým je lidská společnost jsou lidé. Každý z nás jej jiný. Máme své priority, prožíváme pocity, po něčem toužíme, něco naopak odmítáme. A pořád se tyhle emoce, touhy, cíle každého z nás potkávají a konfrontují s potřebami, touhami, emocemi atd. ostatních lidí. A v organizované společnosti samozřejmě i s nastavenými pravidly té které společnosti.

Proto může lidská společnost rozumným způsobem fungovat jen tehdy, pokud se výrazná většina cítí v tomto uspořádání spokojená nebo jej alespoň toleruje.

Pokud se spokojenost většiny pozvolna mění na nespokojenost, vzniká ve společnosti napětí. To lze buď postupně odstraňovat tak, že si vládnoucí elity uvědomí, kde jsou hlavní příčiny růstu nespokojenosti a provedou změny systému. Pokud to neudělají, mohou nějakou dobu udržovat nevyhovující systém násilím, ale při překročení určité hladiny napětí pak už stačí jen malý podnět a celý systém se zhroutí. Přitom nikdy není záruka, že ten, který se vytvoří následně bude lepší.

R. Morava 29.6.2016 16:33

Nám to vysvětlovali takto

Nejdřív byli dinosauři, ale protože byli moc velcí, tak vyhynuli. Stala se z nich ropa a za tu si pak Arabáči koupili bomby, tanky a kalašnikovy.

Nevím jestli je to podle Darwina, ale o demokracii, ani Brexitu v tom není nic, asi to není až tak důležité.

V. Vaclavik 29.6.2016 16:24

Re: Zakladni prinos clanku

... Jedno je jiste, a to, ze az se k tomu novemu spolecenskemu usporadani dopracujeme, nebude uz moznost navratu zpet k tomu stavajicimu, stejne jako uz po jeho padu nebyl mozny navrat k feudalismu. Pad dnesniho Zapadniho rezimu mekkeho prerozdelovaciho socialismu je jen otazkou kdy, nikoli jestli.

V. Vaclavik 29.6.2016 16:23

Zakladni prinos clanku

vidim v ilustraci jak se svet postupne vyviji, i kdyz autor nejspis nema jasno v tom, co je 'motorem' toho vyvoje.

"Překážky v obchodu a manufakturní výrobě byly natolik silné, že se významná část měšťanů začala proti společenskému systému vymezovat a nespokojenost neustále rostla. Logickým vyústěním byla revoluce. Ve skutečnosti vůbec nezáleží na tom, co bylo tím posledním spouštěčem. Atmosféra ve společnosti byla připravena a k revoluci by došlo i z jiného důvodu někdy jindy."

Nemyslim, ze motorem zmeny byly takoveto prekazky, ale ideje, ke kterym lide casem dospeli. Kdyby slo jen o nespokojenost s nejakymi prekazkami, tedy jen o negativni vymezeni vuci nim, nikam by to nevedlo, dozajista ne k prekonani dosavadniho systemu, k prechodu na nejaky lepsi system organizace spolecnosti.

Kazdy rezim ma progpagandu a dalsi jine metody, jak drzet lid v nevedomosti, v statusu quo... To ale muze fungovat jen docasu, protoze vyvoj lidu k rozumu, k lepsim idejim, nelze nadobro zastavit.

Napriklad s dnesnim lidem, presneji s idejemi, ktere dnesni clovek ma, by uz nebyl mozny navrat ke spolecenskemu systemu feudalismu, ale jak vidno, mekky prerozdelovaci socialismus jeste lze, ale mozna ze se uz ledy i tady zacinaji lamat. Leninsky totalitarismus se u moci drzel jen hrubou silou, ale i ten padnul, kdyz ideove tak zvane vyhnil. Nyni je nejspis na rade soucasny spolecensky system zemi Zapadni civilizace, ke kteremu jsme se pripojili jiz ve stadiu zahnivani a nyni jsme, ci jeste budeme svedky jeho totalniho vyhniti - tedy stavu, kdy mocipani se zacnou citit jako ten jakesuv kul v plote, coz je pro kazdy rezim zacatek jeho konce.

Clovek jako takovy postupne prichazi k rozumu, coz je vyvoj, ktery se zadnou pro-rezimni medialni propagandou neda nadobro zastavit. Otazkou ted uz je jen, jestli se k novemu, nastupnickemu a lepsimu spolecenskemu usporadani dopracujeme mirovou cestou, nebo dojde k nejake tezke krizi s neblahym koncem (majetkovym, nebo i co se zivotu tyka). Jedno je jist

Š. Šafránek 29.6.2016 14:38

Re: Začít vekým třeskem

Tak, tak. Důležité je nastavit měřítka: v porovnání s Velkým třeskem je i vyhynutí dinosaurů prkotina, natož nějaký brexit!

A. Alda 29.6.2016 11:16

Poněkud kryptomarxistické.

Lidská vůle je zcela pominuta, postoje lidí k nehmotným hodnotám jako by neexistovaly...

V. Novák 29.6.2016 9:43

"A pak přišla třísetletá poroba pobělohorská!"...

Ale zase jste to, autore, vzal pěkně od podlahy a do jednoho článku natlačil vše.

T. Kočí 29.6.2016 9:41

Začít vekým třeskem

to je ideální.Jinak dobré.

K. Janyška 29.6.2016 8:56

Tak už to na světě chodí. Ale vývoj je vývoj. Civilizace

je civilizace a ta zahubí EU na LS... Dzp.

B. Volarik 29.6.2016 7:38

Šíleně dlouhý článek.

Vyrozuměl jsem z něho, že náhlá změna životního prostředí změní metabolismus. No, jak kdy.

Z náhlého a násilného zavedení socialismu se mnoho lidí posralo.

Z pozvolného a dobrovolného odpoutání od EU se nejspíš angláni neposerou.