13.4.2021 | Svátek má Aleš


Diskuse k článku

EVROPA: Brexit ukázal, že historie neskončila

31. ledna večer nastává brexit a Velká Británie odchází z EU. Někteří, kdo se na tuto událost dívají primárně z naší české perspektivy, často říkají, že už nejde o nic zásadně zajímavého, protože příležitost, kterou brexit a šok z něho původně znamenaly, nebyly využity k nezbytné potřebné reflexi a z ní plynoucí revizi evropské integrační politiky.

Upozornění

Litujeme, ale tato diskuse byla uzavřena a již do ní nelze vkládat nové příspěvky.
Děkujeme za pochopení.

Řazeno podle času sestupně, seřadit podle času vzestupně
počet příspěvků: 77, poslední: 5.2. 2020 3:31, přehled diskusí

V. Církva 3.2.2020 19:43

Tak něco z toho je pravda, podnětné to je. Ale myslím, že svět už je jinde. Británie si už jen myslí že je velmoc. Ani USA už nemají takovou moc, ale hlavně už ji nevládnou potomci Angličanů. "Za mořem leží jiné anglosaské země, s nimiž ji poutají kořeny hlubší a pevnější, než se zeměmi na kontinentě" Už před 25 lety jsem měl pocit že USA jsou víc čínské než evropské. A dokonce že má blíž Německo k Británii než USA. Ale to jsou mé subjektivní názory.

Co se týká Německa a Eura. Tady snad souhlas. Itálie ale i Francie se ekonomicky propadly, to sice kvůli Číně a globalismu, ale i na úkor Německa. No a my tady na středovýchodě jsme k Německu patřili vždycky. Jen to bylo nejlepší když bylo Německo decentralizované a nebo mělo alespoň protipol Rakousko. Nicméně jsme spolupracovali i s Británií a to jak za Vicklefa tak před 100 lety. S Francií to nikdy za moc nestálo. Výjimkou je období za Karla IV, kdy byli našimi spojenci i inspirací.

P. Zinga 3.2.2020 17:34

Z německého tisku o vyhlídkách Velké Británie:

" besitzt Grossbritannien sieben der vierzig besten Universitäten der Welt, die EU dagegen keine, die Schweiz übrigens zwei."

Koneckonců ... "vlastní Velká Británie 7 ze čtyřiceti nejlepších univerzit světa,EU naproti tomu žádnou. Ostatně Švýcarsko (nečlen EU) dvě."

V. Církva 3.2.2020 18:18

No s těmi nejlepšími universitami. Někde tu metriku popisovali... a, nevím. Ještě snad nejvyhlášenějšími.

M. Němec 3.2.2020 18:21

Pán Zinga, a vy máte akú univerzitu ?

Jestli ani jednu z těch čtyřiceti nejlepších, připadáte si blbej nebo méněcennej ?

Jestli ne, tak ať jdou ony nejlepší univerzity doprdele, nebo ne ?

M. Němec 3.2.2020 18:22

Nepapouškujte blbiny a přemejšlejte.

V. Církva 3.2.2020 20:11

V mém technickém oboru je nejvíc kšeftů s Němci a jsou na skvělé odborné úrovni (pravda pracují u nich přistěhovalci z celé Evropy), potom Italové na téměř samé úrovni ale s chaotickým plánováním, Francouzi jsou chytří ale jejich manažeři většinou arogantní a nekonstruktivní a svým pokrytectvím mimo, ale jsou výjimky co potvrzují pravidlo a vysvětlují proč byla Francie kdysi vyspělá. Britové jsou jako ti ostatní, chytří, systematičtí, příjemní ale i mezi nimi jsou trdla.

Pokud bych hodnotil university a výstupy z nich - studenty a práce. Řekl bych že na nejvyšší teoretické úrovni jsou Italové a Francouzi, na blízkosti praxi a použitelnosti studentů rychle se zapracovat ty německé. Britští studenti a práce nejsou lepší než ty ostatní ani horší. Z technických universit bych tak hodnotil dobře ty italské i německé. V USA je většina zajímavých prací od asijských studentů.

Tam je moda dělat práva, ekonomii a management. V Británii jsou podobné tendence. To hodnocení asi obsahuje právnické a ekonomické university, které nic nepřináší. Ještě možná jde o medicínu, léčiva a vědecké teorie. Doktríny které jdou z amerických ekonomických universit jsou ale dnes katastrofální a ničí ekonomiku Západu. S právy se to zdá být podobné, a co se týká celosvětových právních úmluv je to katastrofální.

Pokud teda ty university nevyvíjí skvělé léky a nevytváří skvělé lékaře, je to s těmi skvělými universitami humbuk.

E. Pribijl 3.2.2020 17:33

Myslím si že bude důležité jak se k celé věci postaví Amerika. Asi svého Anglosaského soukmenovce bude podporovat. Němci je stále podrážejí, když se bude lámat chleba nebudou asi stát na jejich straně. Rétorika v Německu je jako že se sankce proti Rusku musejí dodržovat ale přitom s nima dělají obchody (potrubí na plyn). Jdou moc do leva.

B. Lukáš 3.2.2020 15:24

V prosazování Genderu, feminismu, hnutí LBGT , podpory islámského náboženství a znevažování tradic křesťanských svátků , zatím EU za Brity zaostává. Ono tak často obdivovaná a kladně hodnocena Anglie jakožto „bašta a kolébka“ demokracie“ není na tom ve vnitrostátních záležitostech ani v zahraničních vztazích tak dobrá, jak si mnoho našinců myslí. Podobně jako ostatní země EU mají problémů víc než dost, nečekat času a naznačovat dopředu, zda a komu brexit přinese užitek nebo nevýhodu, je zlovolnost se záměrem šířit „blbou náladu“ směřující k rozpadu EU.

J. Krynický 3.2.2020 15:54

Odstraněním další, prakticky neodvolatelné vrstvy vlády si ovšem Birtanistán otevřel cestu k možnosti KONEČNĚ skutečně změnit vládu a své směřování a možná se někdy v budoucnosti opět stát Británií.

Bude to bolet a obávám se, že to nebude bez násilí. Na to rakovina bujela příliš dlouho.

V. Církva 3.2.2020 16:15

Máte jistě pravdu. Jenomže Britové teď mají možnost zařadit zpátečku, pokud se vzpamatují Jakkoliv si taky myslím, že jí nevyužijí, šance tu je. V současné multikulti universalistické centralistické EU s osekanými zpětnými vazbami je ta šance mnohem menší. Pro nás tak vrátit se k švejkování.

V. Církva 3.2.2020 18:10

Ale jinak souhlas, to proč měla GB z EU vypadnout, teda feminismus, gendrismus, multikulturalismus s Islámem, globalismus v ekonomice, universalistické a neomarxistické zákony (to je možná v Británii trochu lepší) to tam bude dál a s výjimkou posledních stejné nebo horší jak v EU.

P. Aron 3.2.2020 16:30

Souhlasím s vámi ale jsou to dvě věci. A Brexit je první trhlina v systému, která může přinést pozitivní změny. Nebo také nikoliv. Uvidíme.

M. Fleishman 3.2.2020 15:00

Weigel, voni si musej barvit vlasy.............;-D

J. Svozil 3.2.2020 15:11

Nejen barvit vlasy,ale take natirat kolena opoldokem :);-D;-D

D. Polanský 3.2.2020 13:56

Dějiny nic nezastaví, nějakých 300, 400 let mylného tápání je pro dějiny jenom mžik, akorát smůlu mají ti, co se octnou v zmíněném intervalu. Národní státy vznikaly a vznikají za určitých konkrétních podmínek, které jsou jejich vzniku příznivé. Dnes je svět světem národních států. Takže čeho se komu nedostává?

V. Pokorný 3.2.2020 13:31

Podíval jsem se na videu na vystoupení toho Verhovsdtada. Vypatlanec prvního řádu! A tohle podporují v Česku politické ziskové neziskovky, např. Člověk v tísni, Transparency International, Evropské a jiné hodnoty, partaje ODS, TOP09, Pirátská strana, KDU-ČSL, STAN, ČSSD, částečně ANO, stání úředníci. No..odpad je slabé slovo.

V. Kain 3.2.2020 14:39

Však se také Nigel Farage v závěrečné řeči nezapoměl zmínit o tomto skutečném darebákovi.Mimo jiné řekl a dost bude Verhovsdtada.Tento vypasenec s pěšinkou uprostřed svojí marxistické palice se jenom ušklíbl.Dobře si notoval s tou kravkou co řídila EP.

P. Aron 3.2.2020 16:31

Souhlas.

J. Svozil 3.2.2020 12:55

tradice nelze konstruktivisticky znásilňovat a libovolně měnit

Nikdo si nic libovolne nemeni vsechno si odhlasuji poslanci cleni EU ktere si kazda clenska zeme zvoli to byste jako druhy vudce IVK mel vedet

J. Jurax 3.2.2020 21:27

???? Santa simplicitas

J. Svozil 5.2.2020 3:31

Ubozak Donat se zase ukazal ve svetle vola;-D!!

J. Cimbálník 3.2.2020 12:12

Zavěrečný projev Nigela Farage

https://www.youtube.com/watch?v=GmKGifDYlWM

M. Hoblík 3.2.2020 11:26

Nic naplat, kdo umí německy, nebude se muset učit. Budeme Němci.

V. Pavelka 3.2.2020 11:47

A zase, brod je daleko ale kalhoty už jsou ztažené!

V. Kain 3.2.2020 14:40

A co jste čekal od Hoblíka?

P. Staronový 3.2.2020 12:09

Vy, a kdo ještě?

J. Krynický 3.2.2020 15:55

A nebylo by rozumnější rovnou se učit turecky?

J. Jurax 3.2.2020 21:29

Korán můžete zcela pochopit jen v arabském originále. Takže arabštinu!

L. Písařík 3.2.2020 11:20

Věřím, že TITANIC má dost velkou díru, která ho nakonec nasměruje cestou titaniců. Ale má ten Titanic dostatek záchraných člunů, abysme se s ním nepotopili taky?

J. Svoboda 3.2.2020 11:33

V pohodě, u kormidla je STBácký fízl Bureš a Zeman už jezdí študovat správu země do komunistické Číny.

Pěkný den.